Boar&Badger Mixed (Domuz&Porsuk karışımı) Fırçalar
Markalı ve markasız birçok üreticinin yelpazesinde olan uygun fiyatlı fırça türüdür. Buna rağmen analizi sıradan bir saf porsuk ya da domuz yorumlamaya göre ciddi anlamda “karışık” bir fırça. Neden “karışık” dedim? Gelin nedenini madde madde açıklayalım.

1. Fırça karışım oranı :
Bu tip fırçaların karakteri belirleyen en önemli nokta domuz kılı ile porsuk kılı karışım oranıdır. Malum işin ekonomi kısmı gözetildiğinden bu fırçalar genelde domuz ağırlıklı yapılmakta olup arasına porsuk kılları serpiştirilir.  Bu oran sabit olmamakla birlikte en fazla yarı yarıya (50/50) olmaktadır.

2. Fırça karışımına giren porsuk kılı yapısı:
Tamam domuzu anladık da karışımdaki porsuk kılı nedir? Burada beklentiyi yüksek tutmamak gerekir. Genellikle en uygun fiyatlı olan porsuk tercih edilir.Bu da en alt kalitedeki kıllar demektir. Hatta öyleki “en dip kalite” demek daha da doğru olur. Yani black badger, pure badger porsuk fırçaya giremeyecek nitelikteki arta kalan kıllar yazık olmasın diye domuz kılı ile harmanlanarak “Malum ziyan olmasın” diyen üretici mantığı ile bu şekilde derlenip görücüye çıkarlar. Burada Vulfix, Omega ve Semogue gibi marka fırçaları ayrı tutmak gerekir. Hatta ve hatta Semogue markası “Limited Edition” mantığı ile ürettiği versiyonlarında bu alt kalite Pure yada Black kıllar yerine “Finest -Two band” kıllar kullanır ve bu fırçalar diğer “mixed” fırçalara göre en az bir gömlek daha üsttedir.

3. Fırça içindeki dizilim:
Kimisi porsuk kılları merkez ağırlıklı yaparken, üreticilerin geneli fırçanın porsuk gibi gözükmesi için özellikle fırçanın en dış görünen kısmına porsukları dizer. Düğüm genelinde ise domuz ve porsuk kılları homojen yapıda dağılmıştır. Bu farklı nitelikler her fırçaların yüzdeki hissini ve performansını yakından etkiler.

4. Düğüm/kılboyu oranı ve yoğunluk:
Genellikle domuza yakın uzun kıl boyu ile yapılır. Maliyet odaklı fırçalar oldukları için düğüm çapları 24mm ve altındadır. Keza yoğunlukları da domuz fırçalar kadar çok abartılı değildir. Bilindik marka olanlar hariç genelde porsuğun geri kalan kısımları kullanıldığı için kıl boyları gelişigüzel olup (nonuniform) ve işçilikleri vasat düzeydedir. Eşek tıraşı yapan berber elinden çıkmışçasına estetik görüntü taşımazlar.

Kısacası bir önceki yazımda belirttiğim gibi benzeri bir durum burada söz konusu. Her “silvertip” nasıl birebir aynı değilse burada da benzer bir şey görüyoruz:

Her “mixed badger” fırçanın yapısı ve karakteri başka bir marka/model “mixed badger” ile birebir aynı değildir.

Mixed Badger Fırçaların Avantajlarını şöyle özetleyebiliriz:

1. Klasik bir domuz fırça gibi rahat sabun kaldırır
2. Fiyatları domuz fırçalar gibi porsuklara göre nispeten uygundur. Başlangıç fırçası olma adayıdır.
3. İçindeki porsuk kıllar nedeniyle domuzlara göre daha kolay ve kaliteli kremamsı köpük yaparlar. Domuzlar çatallandıkça da köpük performansı ve fırçanın yumuşaklığı artar.
4. Backboneları güçlü ve loftu uzun olması nedeniyle hem yüzde hem de tasta rahatlıkla köpük yapabilirler.

Genel Dezavantajları ise:
1. Genellikle alt kalite black badger ve pure badger karışımlı oldukları için domuz kıllar çatallandıktan sonra kişiye göre değişen yüzde batma/çizme hissi hiçbir zaman kaybolmaz.
2. Sınırlı sayıda marka ve modeli olması nedeniyle kalın düğüm, kısa loft veya sap malzemesi, şekli ve rengi seçemezsiniz.
3. İçindeki düşük kaliteli porsuk kılları nedeniyle ısı ve köpük tutuşları domuz fırçalardan çok öte değildir.
4. Markasız olanlar da eşek tıraşı görüntü nedeniyle estetik eksikliği.

Not: Detayları gösteren resimler eklenecektir.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Bunlar önemli bilgiler. Teşekkürler üstad
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!
Yazı için teşekkürler üstat. Karışık fırçalara bir tüelü ısınamadım, domuz ve ya porsuk fırçadan birini seçmek ikisinden de biraz seçmeye göre daha mantıklı geliyor bana. Tabii ki kullanıp memnun kalan arkadaşlar var, kişisel zevk meselesi.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
bende 1 tane bu fırça dan vardı. tipsoft fırça aldıktan sonra bi kez denemelik kullandım.Yüzümdeki batma ve çizme hissi beni fırça dan soğuttu.50 tl ye almıştım. çöpe attım.paraya yazık alma dan önce düşünmek lazım.Yazı için çok teşekkürler. Çok bilgilendirici
İnceleme için teşekkür ederiz Onur üstad.
Güzel bilgiler için teşekkürler üstad, ellerine sağlık.
www.BarbarosRazors.com

İnceleme için çok teşekkürler üstat. Ben de bir Vulfix 404 almayı düşünüyordum bir süredir. Sanırım yakın bir zamanda edineceğim bir tane. Smile
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(29/03/2015, Saat: 20:14)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için çok teşekkürler üstat. Ben de bir Vulfix 404 almayı düşünüyordum bir süredir. Sanırım yakın bir zamanda edineceğim bir tane. Smile

404'ü iki yapalım Big Grin
Onur Bey bilgilerinizi bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkurler.
Onur komşum emeğine sağlık.

syg
Zaman ve mekan içinde herşey değişkendir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İNCELEME: Sentetik Fırçalar izbe 55 78,525 26/12/2019, Saat: 23:53
Son Yorum: Dragon
  En küçük fırçalar linguist 16 19,952 20/05/2019, Saat: 14:55
Son Yorum: mustbe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: