Rus Jiletleri Karşılaştırması
Merhaba arkadaşlar. Bir kaç haftadır "Günün Tıraşı" bölümünde de bahsettiğim gibi piyasada bulunan bütün Rus jiletlerini deneyerek karşılaştırmaya çalışıyordum. Deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Denemeler boyunca koşulları aynı tuttum. Sakalım oldukça sert ve sık olduğu için hiç bir jiletle ikiden fazla tıraş olmaya çalışmıyorum. Ayrıca Rus jiletlerinin fiyatları göz önünde bulundurulunca bazı jiletlerde ikinci tıraşı olduğuma bile pişman olduğumu söyleyebilirim. Üretim hatalarına karşı her jiletten en az iki tane denedim. Bu tıraşların hepsi de günlük tıraş olarak olundu. Bütün denemelerde aşağıdaki malzemeler sabit tutuldu. Bir türlü zoraki 3017 yapmış oldum ben de bu süreçte. Son jiletlere geldiğimde artık içimden bitse de kurtulsam diyordum.

19277b408dd145dd1112f38196c45265.jpg

Pre-Shave (1): Truefitt & Hill Authentic No.10 Cleansing Scrub
Pre-Shave (2): Edwin Jagger Hydrating Pre Shave Lotion
Krem: Taylor of Old Bond Street Sandalwood
Fırça: Edwin Jagger Super Badger
Tıraş Aleti: Edwin Jagger DE89

Sputnik
49461400271_c1cb335568_o.jpg
Keskinlik: Perma-Sharp veya Sarı 7 O'Clock kadar keskin olmayan bir jilet ama kesinlikle kör de değil. Orta keskinlikte diyebiliriz. Günlük tıraşa uygun.
Konfor: Hayatım boyunca ilk defa teflon kaplama bir jilet bende tahrişe sebebiyet vermedi. Oldukça konforlu bir jilet.
Tıraş Kalitesi: İlk tıraşımda iki perdede oldukça konforlu ve yakın bir tıraş sağladı iki perdede.

Rapira Swedish Supersteel
49461405611_54a41020b9.jpg
Keskinlik: Kesinlikle keskin bir jilet değil. 
Konfor: Çok konforlu bir jilet. Kesik veya kanama söz konusu olmadı.
Tıraş Kalitesi: Yumuşak ve seyrek sakallı arkadaşlara güzel bir tıraş sağlayabilir ama sakalınız benimki gibi sık ve sertse uzak durmanızı tavsiye ederim. Ne yaparsanız yapın sert sakallıysanız yakın bir tıraş almak imkansız. Ustura'da veya DE89'dan çok daha agresif aletlerde belki daha iyi sonuç verebilir.

Voskhod
49461410681_b3c236fc5e_w.jpg
Keskinlik: Beklediğimden çok daha keskin bir jilet. Yüzde akıp gitti.
Konfor: Sputnik'te kurtulduğumu sandığım teflon laneti bu jilette geri geldi. Benim için çok konforlu bir jilet olduğunu söyleyemem. Noktasal bir iki kanamaya ve az da olsa tahrişe sebebiyet verdi.
Tıraş Kalitesi: Oldukça yakın bir tıraşı kolayca olmak mümkün ama cildiniz benimki gibi teflon kaplamayla iyi anlaşmıyorsa tavsiye edemem.

Rapira Platinum Lux
49460935668_1309437251_w.jpg
Keskinlik: Bu jiletin keskin bir jilet olmasını beklerdim. Oysa hiç de keskin bir jilet değil. Sanırım Mavi-Siyah-Pembe Rapira ile neredeyse aynı keskinlikte.
Konfor: Çok konforlu bir jilet kesinlikle dalma, kesme takılma yapmıyor.
Tıraş Kalitesi: Gereğinden belki de biraz fazla konforlu. Sakalınız eğer biraz uzamamışsa sakalı yakalayıp da kesemiyor. Bu nedenle günlük tıraşa çok uygun olmadığını düşünüyorum. 2 günlük sakalda ise oldukça güzel sinekkaydı sonuç alabiliyorsunuz.

Rapira Super Stainless
49461687592_549b853d60_w.jpg
Keskinlik: Orta keskinlikte günlük tıraşa uygun bir jilet.
Konfor: Oldukça konforlu bir jilet. Hiç bir sorun yaşamadım.
Tıraş Kalitesi: Bu jilet bana piyasada en çok bulunan Mavi-Siyah-Pembe Rapira'nın aynısı gibi geldi. Orta keskinlikte. Agresif jilet tutucularla ve ustura ile de denemeli. Onlarla daha iyi sonuç verecektir.

Ladas
49461668892_de720c4c46_w.jpg
Keskinlik: Orta-üst keskinlikte bir jilet. Sert ve sık sakal tipi için gayet uygun.
Konfor: Rus jiletleri arasında en konforlulardan birisi. Gerçekten de kullanımı çok rahat.
Tıraş Kalitesi: Rus jiletleri arasında Sputnik ile birlikte kesin galiplerden birisi oldu Ladas. İki perdede çok güzel sinekkaydı tıraş vermekle kalmadı benim gibi sıkıntılı bir cilde ve sakala sahip birisi için bile tahrişsiz kesiksiz bir tıraş verdi.

Rapira Mavi-Siyah-Pembe
49460940843_63993818d2.jpg
Keskinlik: Orta keskinlikte günlük tıraşa uygun bir jilet.
Konfor: Ben bu jileti orta üst derecede konforlu olarak nitelendiriyorum. En konforlu jilet değil belki ama ben güzel sonuçlar aldım.
Tıraş Kalitesi: Özellikle Merkur Futur gibi agresif aletlerde günlük tıraşta iyi sonuç veriyor. DE89'da sert sakallılarda istenen sonucu her zaman veremeyebilir.

Bütün bu denemelerden sonra ilk üçü aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1- Sputnik
2- Ladas
3- Rapira Platinum Lux
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Cihan hocam eline emeğine sağlık. Harika bir derleme olmuş.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Çok güzel inceleme olmuş, emeğinize sağlık.
Bu incelemeye ihtiyaç vardı,aranan kan bulundu, tebrikler Cihan Bey.
Saygılarımla
İmpa Ticaret Pazarlama
Mustafa Gönen

www.extrashaving.com
Şahane inceleme Cihan Bey. Hiç ilgimi çekmeyen Rus jiletlerine iştahım kabardı resmen!
gurmekokular
Güzel inceleme olmuş Cihan bey. Elinize emeğinize sağlık.
Elinize, emeğinize sağlık. Mükemmel ve faydalı bir inceleme.Hiç rus jileti kullanmadım. Berberde tıraş olurken onların usturada kullandığı mavi siyah pembe rapiralar hariç tabi. Sputnik ve Ladas aklımda bulunsun. Sanki 4 numaranız mavi siyah pembe rapira gibi.
Elinize, Yüzünüze sağlık.
Ufuk açıcı olmuş, özellikle piyasada Rapira Mavi-Siyah-Pembe dan başka rus jileti görmeyenler  için ( ben Smile )
Guzel bir inceleme yapmissiniz, elinize saglik.
Inceleme için teşekkürler oldukça faydalı bilgiler

Sent from my iPad using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hangi DE jiletleri bir daha satın almayı dusunmuyorsunuz? rock83 49 19,148 23/07/2019, Saat: 15:06
Son Yorum: GeraltofRivia
  Jiletleri nasil uzun omurlu sekilde saklariz ? Rigbie 24 16,386 12/02/2019, Saat: 23:34
Son Yorum: NIGRA
  JOB JİLETLERİ son samuray 3 5,649 25/06/2013, Saat: 22:12
Son Yorum: deka

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: