Aktif Monitör Tavsiyesi
Giriş seviyesi pikap seti için aktif monitör alacağım.

Pikap seçimim Thorens 190-2 ve Ortofon 2M Red kafa olacak. Phono katına henüz karar vermedim.

Bütçem 1400 tl maksimum

Sanat Müziği severim, rock jazz vs. dinlemişliğim yoktur pek. 20-25 m2 lik bir alanda kullanacağım. Belki PC’ye de bağlamak isterim zaman zaman.
Müzik tecrübem olmadığı için dinleyerek tercih edebileceğimi düşünmüyorum. Bu sebeple biraz kör atış olacak : )

Netten öğrendiğim bilgiler ışığında şu üç ürünü not ettim

-AudioEngine A5+
-Citronic ST-6 MK II
-KRK Rokit RP5 G3

Fiyatları aşağı yukarı yakın birbirine.
Anlayabildiğim ölçüde her hoparlörün kendi amfisinin olması daha avantajlı imiş.
Bu durumda Citronic veya KRK’ya doğru kayıyor tercihler.

Şöyle birde husus öğrendim: Stüdyo Monitörler sesi daha düz veriyorlar bu nedenle müzik dinlemeyr pek elverişli değil diyorlar. Citronic ve AudioEngine hifi sevenler arasında beğenilen ürünler. Ancak KRK konusunda bilgi yok. Müziğe uygunmudur yoksa stüdyo monitorlerden birimidir bu da ?

Bu konuda tavsiyeleriniz olur mu acaba ?.
Teşekkürler
www.BarbarosRazors.com

Eger imkaniniz varsa kesinlikle dinleyerek ve denedikten sonra almanızı tavsiye ederim. Dinleme konusunda tecrubeniz olmasa bile sizin zevkiniz söz konusu Smile

Maalesef hiçbirini dinlemedim, ama AE A5 hakkında oldukça iyi şeyler okumuştum.

Bu arada eğer amaciniz kaydın mumkun oldugu kadar orijinal halini dinlemekse (kabaca Hi-Fi bu demek zaten) nötr hoparlör aramanizda fayda var.
Teşekkürler @naayi hocam. Nötr konusunu açar mısınız biraz mümkünse ?
www.BarbarosRazors.com

Nötr derken orijinal kayda kendince ilave güzellik katmayan hoparlörleri kastediyorum Smile bazı hoparlörler mesela baslari acayip abartir, dinleyen de ooo der nasıl kuvvetli bas cikariyor süper hoparlör. Halbuki kayıt sırasında bu kadar bas yok.

Kimisi bu ilave karakteristikleri sever kimisi de sevmaz. Burda da iste sizin zevkiniz devreye giriyor, o yuzden mutlaka dinleyin diye nacizane tavsiye ediyorum. Biraz daha abartacagim, en ideali kendi evinizde, kendi sisteminizde dinlemek Smile
Güzel de Hi-Fi ürünler gerçekte bu şekilde olmuyor. Referans monitör diye arattığınız zaman önünüze Hi-Fi ürünler gelmiyor veya tersi. Hi-Fi kavramı kişiden kişiye değişen gerçekte anlamını yitirmiş bir kavram. Genelde Hi-Fi hoparlör sistemleri az da olsa dinlediğiniz müziğe renk katar, karakterini yansıtır (Hi-Fi?). Gerçekten kaynağından çıkmış şekilde en yalın haliyle dinlemek istiyorsanız "referans monitörlere" bakmalısınız. Bu durumda "neden pikap o zaman?" diye sormak geliyor içimden.

F/P ve kalite olarak Audio Engine ürünleri güzel (A2 kullanıyorum). Sesi konusunda bir şey diyemem (ne tam referans monitör ne Hi-Fi, arada bir ürün bu kadar söyleyebilirim). Dahili yükselteç mevzusu da ayrı bir tartışma konusu. Öte yandan iş yükselteci ayrı al, buna kablo al noktasına geldiği zaman ipin ucu kaçıyor.

Neyse, bu tip konulara girince sonu iyi bitmiyor, tek diyeceğim parayı gömmeden önce iyice araştırın.
Haydi hayırlı tıraşlar...
kiymetli theunnamed kardes almadan once iyi arastir derim.

bende Ney York da Bestbuy'dan Pioneer Hi-Fi receiver almistim.bir hevesle kurduk kule hoparlor falan. Apartman ortaminda ses seviyesi cok yuksek olmasindan pek kullanamadik. simdilerde evde yatiyor.bosa para verdik
G3 ve MKII pro sınıfı A5 biraz home sınıfı kalmış

2 yollu / 2 hoparlörlü / biamp cihazlar tam olarak stüdyo mix. işlerinde verimli olmaz.Sesteki tüm nüanslar için en az 3 yollu hop.lar kullanılır.

Üreticiler çok amaçlı diğer deyimle versatile olması için küçük boyutta,stabil çalışan,yüksek sesler verebilen,ekonomik cihazlar yapıyor.

A5,MK II ve G3,Kapalı alan dinlemeler için yeterli sayılabilir.Sub bass ile desteklendiğinde müzik dinlemenin keyfi kat kat artar.Tweeterları yüksek frekansları gayet iyi okur.Örneğin hi hat ,ride ların tınısını,yüksek frekans (tozuşma) zenginliği hissedilir.Fakat dome tipi tweeterlar açık hava da sesi uzağa atamaz.Küçük çaplı woofer lar düşük volümlerde çalışmaya başlaması ve küçük ama kuvvetli sürücüleri ile bas sesleri yeterli verebilir.Açık hava da boyut ve çap düşüklüğü gösterir.F/P olarak evde en iyi müziği dinlersiniz.Aynı fiyatlara 5+1 vs uzak durmak lazım.

Değerlendirme;

A5 in biraz daha dijital cihazları desteklemesiyle diğer rakiplerinden ayrılıp onu biraz daha home cihazı yapıyor.A5 de xlr girişi olmaması yine pro özelliklerden eksik bırakıyor.Sağ sol hop. ağırlıkları farklı çünkü birinde amp var.Yani diğeri hop.kutusu içinde amp. vs yok.Volum kontrol ön tarafta olması kullanışlı.

Ne kadar ağır o kadar iyi mantığı burada çalışır.Hop. driverların mıknatısı,besleme trafosu,izolasyon ne kadar iyi o kadar ağır derim.MKII bayağı okkalı

G3 50 Watt,MkII 75 Watt

MKII daha hacimli,ağır ve güçlü

G3 geniş reflex kanalıyla güçlü bas sesleri vereceğinin ipucunu veriyor. Son zamanlarda KRK serisi kullananlara sorduğumda en iyi F/P ürünü olduğunu söylüyorlar.Bu arkadaşlar amatörce mix işleri yapıyor.

Bass hop.lar MkII 8,G3 5 inch

Özetlemek gerekirse,evde müzik dinleme,parti verme işleri için MKII
Ses mix,std çalışma gibi amatör uğraşlar için G3

http://audioengineusa.com/Store/Powered-...d-Speakers

http://citronic.avsl.com/product/170.342UK

http://www.krksys.com/krk-studio-monitor...kit-5.html
@ihtilaf üstad harika bir paylaşım, özet yorum/tavsiye vermeniz de iyi olmuş Smile
Yorumlar için teşekkür ederim.

Citronic üzerinde yoğunlaştım. St-5 ve St-6 modellerine bakıyorum şimdi Smile
www.BarbarosRazors.com

Citronic sitesini çözemedim,ST5 diye verdiğim spekler ST8 ait.
5,6 ve 8 woofer yani bass hop çapları.Genelde woof çap değişince kabin hacmi ve toplam güç değişir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sigara Tavsiyesi. Tıraşçı 1 1,509 30/11/2022, Saat: 20:36
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tatil için otel tavsiyesi gakgoş 21 22,914 17/11/2022, Saat: 15:17
Son Yorum: alieren
  TV Tavsiyesi izbe 29 24,120 14/07/2022, Saat: 10:42
Son Yorum: exselans
  Televizyon Tavsiyesi Kendineözgü 69 73,598 13/07/2022, Saat: 17:03
Son Yorum: mixfruit
  Şehir içi ulaşım için bisiklet tavsiyesi sfenks 18 10,692 06/07/2022, Saat: 16:26
Son Yorum: mixfruit
  Gunluk Parfume tavsiyesi Oldstyle 6 2,234 01/06/2022, Saat: 22:23
Son Yorum: mertcanartan
  Akıllı Telefon Tavsiyesi eggman 295 280,134 03/05/2021, Saat: 01:05
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Hediye Tavsiyesi SKYBRAVE 39 25,356 28/10/2020, Saat: 10:38
Son Yorum: batmanforever
  Su arıtma cihazı tavsiyesi ziyanınjileti 36 15,774 04/08/2020, Saat: 17:59
Son Yorum: çayağzı
  Yüzücü Arkadaşlardan Gözlük Tavsiyesi KCL41 10 4,697 08/07/2020, Saat: 16:59
Son Yorum: Nani Kuş

Hızlı Menü: