ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA
(05/02/2015, Saat: 14:57)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @agieda

Komşum sizi anlıyorum fakat burda kimse Red Kit çizgi romanlarındaki iksir satıcısı gibi mucize çözüm diye kafasına göre bir karışım yapıp satış yapmıyorki. Çoğu tarif onu paylaşan kişinin bir sorununu çözmek üzere yaptığı araştırma sonucunda yapıp, deneyip kendi sonuç aldığı için paylaştığı şeyler. Hani buraya denemeden tarif koyan az insan var onlar bak ben bunu burdan alıntıladım veya burda gördüm diyor. Deneyenler de kötü niyetli değil sonuçta kendisi zarar görüp burda paylaşan kimse yoktur zannetmiyorum.

Forum gibi bir ortam zaten bilginin paylaşılması esasında kurulmuş bir oluşum. Paylaşma demek araba al ama kullanma demek gibi. Onun yerine paylaşıp gerekli uyarıyı yapmak daha mantıklı değil mi sizce de?
Mesela alkole asprin atarak salisilik çözelti elde etmek batıklar konusunda cidden işe yarar bir karışım. Bundan faydalanmış pek çok kişi vardır.

Üstadım üzülerek söylüyorum salisilik asit-alkol karışımı batıklarda,sivilceler de zaten ben bildim bileli kullanılan bir karışım. Birilerinin rastgele keşfettiği bir karışım değil, bir mantığa ve bilimsel gerçeklere dayalı,bir zaman kremi bile vardı. En çokta 13-14 yaşında sivilceli çocuklar kullanır . Hangi cilt doktoruna gitseniz bu tarz ufak tefek lezyonlarda yazacağı ilk karışımlardan biri. Hele ki eski doktorların eli bile alışıktır,otomatik bunu yazar Wink Doktora bile gitmeye gerek yok, acemi eczacıların bile en iyi bildiği karışımlardandır. Mesleğin erbabı olmuş eczacılar ise, cildiniz hassassa alkol derecesini düşürüp, içine gliserin koyarlar. Adı bile belli %2 veya duruma göre 3-4 salisilik asit-alkol çözeltisi. Keşke o kadar uğraşmasaydınız, Kumrular Namık Kemal Eczanesinden geçen cumartesi, 400 ml'sini 10 TL'ye yaptırdım.
İşinize yaradığı muhakkak, zaten yıllardır denenen bir karışım... Tabi ki burada paylaşılması çok güzel bir şey.
Ben @agieda hocanın endişesini şöyle yorumladım.

Geleneksel tıraşla yeni tanışan birinin normal olarak tıraş için hazırlanmış ürünleri bir kenara bırakarak öneriler ışığında farklı şeyleri deneyebileceğini, bunun açıkça sunulmaması gerektiğini düşünüyor.

Bana göre tıpkı şu uyarıya benziyor "çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız". Bu şekilde yeni başlayan birisi saç kremini denemek yerine gidip TOBS kremini alır tıraş olur demeye çalışıyor.

Ancak burada bence gözden kaçırdığı nokta şu gibi: Arkadaşların da belirttiği üzere buradaki insanlar yetişkin. Şunun farkında olmalılar diye düşünüyorum: Birine iyi gelen şey, sizin için iyi olmayabilir. Denemek yada denememek tamamen size kalmış.

Ekonomi forumlarındaki YTD (yatırım tavsiyesi değildir) uyarısının olmasına gerek yok. Herkes bildiğini, tecrübesini, deneyimini paylaşır ve isteyen de istediğini arasından çeker alır, karar kendisine aittir ve kimsenin yönlendirmesi olmamıştır (konu içerisinde çok güzel, kullanın, deneyin dense bile)
www.BarbarosRazors.com

(05/02/2015, Saat: 15:55)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben @agieda hocanın endişesini şöyle yorumladım.

Geleneksel tıraşla yeni tanışan birinin normal olarak tıraş için hazırlanmış ürünleri bir kenara bırakarak öneriler ışığında farklı şeyleri deneyebileceğini, bunun açıkça sunulmaması gerektiğini düşünüyor.

Bana göre tıpkı şu uyarıya benziyor "çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız". Bu şekilde yeni başlayan birisi saç kremini denemek yerine gidip TOBS kremini alır tıraş olur demeye çalışıyor.

Ancak burada bence gözden kaçırdığı nokta şu gibi: Arkadaşların da belirttiği üzere buradaki insanlar yetişkin. Şunun farkında olmalılar diye düşünüyorum: Birine iyi gelen şey, sizin için iyi olmayabilir. Denemek yada denememek tamamen size kalmış.

Ekonomi forumlarındaki YTD (yatırım tavsiyesi değildir) uyarısının olmasına gerek yok. Herkes bildiğini, tecrübesini, deneyimini paylaşır ve isteyen de istediğini arasından çeker alır, karar kendisine aittir ve kimsenin yönlendirmesi olmamıştır (konu içerisinde çok güzel, kullanın, deneyin dense bile)

Tam olmasa bile fikirdaşız üstadım.

Tobs almasın, 3 TL'lik Arko/Derby kase yeter bile. Sakalını önceden mi yumuşatacak? Alıversin Kuaf tıraş öncesi jel veya muadili. Bitti gitti, tertemiz. Hediyesi 7 TL
Ha sonrasında Tobs mu alacak, Tabac mı alacak, mangolu, aloe veralı sabunlarla mı tıraş olacak? İşin keyfi ve birazcık lüks kısmı. Canı isterse,bütçesi elverirse yapar. Ama işin en ucuz kısmı bile işini görür.
Ancak nedir o öyle onu kat bunu çıkart, biraz ondan biraz bundan? Jeller,köpükler kimyasal bomba diyoruz ama daha beter karışımlar hazırlıyoruz, doğal ürünler kullanalım deyip, doktorların bile ihtiyatla yaklaştığı çoğu SLS dolu saç kremlerini yüze sürüyoruz. İşin fıtratına ters işler yapıyoruz. Hani yapalım da hobi olarak yapalım, ahaliyle paylaşıp,korkutmayalım...
Sac kremi önerisinden kac kişi korktu dehşete düştü, merak ettim.
Kafası karışan, bu tür paylasimlardan korkan arkadaşlar varsa bu başlığın altına yazarlarsa iyi olur kanaatimce.
Ama kimin neye gore nasıl paylaşım yapacağına forum kurallari çerçevesinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Ona göre herkes istedigi paylaşımı yapar, isteyen değerlendirir istemeyen okur gecer.
(05/02/2015, Saat: 16:23)bayercy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sac kremi önerisinden kac kişi korktu dehşete düştü, merak ettim.
Kafası karışan, bu tür paylasimlardan korkan arkadaşlar varsa bu başlığın altına yazarlarsa iyi olur kanaatimce.
Ama kimin neye gore nasıl paylaşım yapacağına forum kurallari çerçevesinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Ona göre herkes istedigi paylaşımı yapar, isteyen değerlendirir istemeyen okur gecer.

Ben kendi hissiyatımı paylaşayım örnek hakkındaki:

"Ha! Ne? Saç kremi mi? Abi ben onu kafama sürmüyorum. Yüzüme mi süreceğim? Ama neyse yazan memnundur belki. Kendi keyfi. Ben Proraso Pre-Shave'e devam ederim."
https://instagram.com/buyukkotukurt/
@agieda ' ya kesinlikle katılıyorum ve onun demek istediği ve benimde katıldığım şu ;

Burada ki insanlar birer yetişkin olabilir çok aklı selim insanlarda olabilir lakin kullanınlan bir çok kimyasal ürünün içeriği hakkında bilgiye vakıf olmayabilir.İçeriğindeki zararlarını belirtmeden veyahut bilmeden kişiye önerilerde bulumak manevi bir mesuliyet almak demektir ki vicdana sığmaz diye düşünüyorum.Ufak bir örnekle şampuanlarda , deterjanlarda , diş macunlarında kullanılan SLS ( Sodyum lauril sulfat ) oluşturduğu zararları inceleyelim ;

" Kanser – Kanser oluşturan diğer kimyasallar ile reaksiyona girer ve kanser oluşumunu hızlandırır.
Endokrin (hormon) bozulması – SLS/SLES hormonların hareketini taklit edebilir ve günlük vücut fonksiyonlarımızı kontrol eden ilişkili mekanizmaları bozabilir; östrojen hormonunu taklit ederek üreme sistemini ve cinsel gelişimi engellediği bilinmektedir;
Göz bozulması – SLS özellikle göz hücreleri tarafından anında emilir (direkt göz temasıyla değil, saç köklerinden doğru emilerek); özellikle çocuklarda zararlı etkisi ve gelişimi gözlenmektedir;
Saç dökülmesi – SLS saç foliküllerine zarar veren oldukça sert bir aşındırıcıdır;
Aşırı cilt hassasiyeti – SLS alerjik reaksiyonları arttırarak; zararlı maddelere karşı bir bariyer olarak hareket edebilme yeteneğine sahip olan cilde zarar verir;
Kuru cilt – Cildin nemini kaybettirerek cilt kuruluğu yapar.
"

Ve daha bir çok kimsayal maddenin uzun vadede ve kısa vadede oluşturduğu tahribatlar korkunçtur.Bunlar ticari kaygılar ve ürünün daha pratik kullanılmasına yaradığı için tüketiciye sunuluyor.SLS Daha çabuk köpürme vs işlevlerini gerçekleştirdiği için insanlara rahat geliyor.Daha bir çok kimsayal var bu en ufak ve bilinen bir örnek.Bu bilgiye dahi vakıf olmayan birine bunu önermek zannımca çok zararlı.Niyet ne olursa olsun birisine bir şeyi öneriyorsanız o ürünü etraflıca deneyimleyip veyahut araştırıp doğrulundan , sağlıklı olduğundan %100 eminseniz önermelisiniz.
Forumu en cok okunan sabunlarindan ve bir ara herkesin yana yana ulasmaya çalıştığı füme sabunda da var. Van der hagen yanılmıyorsam onda da var.
Önerilen fonex ,blueness gibi tıraş oncesi jellerde de bir sürü kimyasal var.
Piyasadaki her sampuanda sls var nerdeyse.
Ben bittim ve zeytinyagi sabunu kullanıyorum bu nedenle. Sac kreminin zararlarini da bildigimden kullanmamayi tercih ediyorum.
Ama bu başka, yorum yapılmasın , onerilmesin demek başka. Sonuçta adam sitrik asit onermemis kiSmile
(05/02/2015, Saat: 15:32)agieda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım üzülerek söylüyorum salisilik asit-alkol karışımı batıklarda,sivilceler de zaten ben bildim bileli kullanılan bir karışım. Birilerinin rastgele keşfettiği bir karışım değil, bir mantığa ve bilimsel gerçeklere dayalı,bir zaman kremi bile vardı. En çokta 13-14 yaşında sivilceli çocuklar kullanır . Hangi cilt doktoruna gitseniz bu tarz ufak tefek lezyonlarda yazacağı ilk karışımlardan biri. Hele ki eski doktorların eli bile alışıktır,otomatik bunu yazar Wink Doktora bile gitmeye gerek yok, acemi eczacıların bile en iyi bildiği karışımlardandır. Mesleğin erbabı olmuş eczacılar ise, cildiniz hassassa alkol derecesini düşürüp, içine gliserin koyarlar. Adı bile belli %2 veya duruma göre 3-4 salisilik asit-alkol çözeltisi. Keşke o kadar uğraşmasaydınız, Kumrular Namık Kemal Eczanesinden geçen cumartesi, 400 ml'sini 10 TL'ye yaptırdım.
İşinize yaradığı muhakkak, zaten yıllardır denenen bir karışım... Tabi ki burada paylaşılması çok güzel bir şey.
Komşum mesajımın tek bir kısmına kapılıp cevap yazmışsınız fakat umarım tüm demek istediklerimi anlatabilmişimdir. Salisilik asit çözeltisi sadece bir örnekti.

Neyse olayın özü ben rahatsız olduğunuz konuyu anladım fakat yasakçılığa karşı olduğum için kabul edebileceğim bir şey değil. Paylaşımı yasaklamak demek belki zararlı şeyler varsa onu engelliceği gibi yararlı olanları da engellemiş olcak. Forumda cidden böyle bir ihtiyaç varsa anket açalım forumca karar verelim.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

@agieda
Temenniler ve tıraş tercihleri konusunda tamamen sizinle aynı fikirdeyim.
Hatta istisnalar haricinde custom ürünler bile tercih etmiyorum. Belirli standardı yakalamış standart üretim ürünler her zaman tercihimdir. İlk denemelerimden sonra evde gliserin bile bulundurmuyorum.
Bahsettiğiniz konuyu ve yorumunuzu okumuştum ama sizin yazdığınıza dikkat etmemiştim kusura bakmayınız.
Fikir ayrılığına düştüğümüz konuyu ifade edebildiğimi umarım.

@lifeisknife
Forumlarda genellikle bazı kişiler paylaşım yapar çoğu üye ise (ben de dahil) sessizce paylaşımları okur. Paylaşım yapan üyelere de "emin olmadığınız şeyleri paylaşmayın, iyice araştırın öyle paylaşın" demek fazlaca bir beklentidir ve sonucu bir süre sonra hiçkimsenin paylaşım yapmaması olur.
Ben daha önce de belirtmiştim. Kendi adıma yaptığım -sınırlı sayıda da olsa- yorumları ve paylaşımları çok bildiğimi yada tecrübeli olduğumu düşündüğüm için değil, Forumda öğrendiklerime karşılık olmasa da acemi tecrübesi olarak forumda birilerinin işine yarayabilir düşüncesiyle paylaşıyorum. "İyice araştırdınmı?, bilimsel kanıtın varmı?" vs şeklinde tepkiler alırsam, "ben bu işin profesyoneli değilim, bilimsel kanıtım da yok, demekki burası benim fikirlerimi yazmam için uygun bir ortam değil" diye düşünüp sessizce takip etmeye devam ederim. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Forumda "çılgın denemeler" ya da "ekstrem tıraş yöntemleri" gibi bir bölüm olsaydı ve bu tarz denemeler orada paylaşılsaydı sanırım hiçkimsenin itirazı olmazdı Smile
(05/02/2015, Saat: 16:35)bayercy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Forumu en cok okunan sabunlarindan ve bir ara herkesin yana yana ulasmaya çalıştığı füme sabunda da var. Van der hagen yanılmıyorsam onda da var.
Önerilen fonex ,blueness gibi tıraş oncesi jellerde de bir sürü kimyasal var.
Piyasadaki her sampuanda sls var nerdeyse.
Ben bittim ve zeytinyagi sabunu kullanıyorum bu nedenle. Sac kreminin zararlarini da bildigimden kullanmamayi tercih ediyorum.
Ama bu başka, yorum yapılmasın , onerilmesin demek başka. Sonuçta adam sitrik asit onermemis kiSmile

En doğal ürünü ararsanız işin içinden zaten çıkmanın mümkünatı yok üstad.Ama olabilecek en az zararı veren ürünleri önermek daha makul.Ayrıca sadece tıraş öncesi sonrası üründe değil mesele.Tıraş aleti ,jilet hususuda kişiden kişiye farklılık gösteren bir şey.İşi bilen insanların affına sığınarak gözlemlediğim kadarıyla ( ne kadar doğru bilmiyorum yanlışsam düzenltin lütfen ) Bir aleti kendi mekanizması dışında da mild/agresif yapanda jiletin keskinliği ve konforu sanıyorum.Yani jilet önerisi yaparken bile kişinin durumunu belirtici ( yumuşak/hassas cilt - sert/yoğun ) vs uygundur diye belirtmekde bile fayda olduğu kanaatimdeyim.Yazılarım ukalalık olarak lütfen algılanmasın benim görüşüm bu şekilde şekillendi Smile

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: