ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA
Merhabalar beyler,
Fikrim ooppss hocamın görüşleriyle paralel.agieda komşumuz sanırım konu başlığını açarken özellikle kimyasal karışımların tepkimesinden cilde zarar verebilecek sonuçlar doğmasını da kastetti.Kendisine bu yönüyle katılıyorum ancak kozmetik, cilt, tıraş ürünleri vs. diyelim kişisel alanlar olduğu için herhangi bir ürünü denemeden nasıl tepki vereceğini kestiremeyiz.Belki de o üründen gayet memnun kalacağız.Bu anlamda herhangi bir ürünün ekstrem durumlara gidilmedikçe geri dönülemez hasar vereceğini sanmıyorum.Parfümlere çok ilgim yok mesela ancak konular içerisinde parfümlerle ilgili söyleşiler geçtiğinde fikir alabiliyorum.Paylaşımların bu açıdan herhangi bir zararı olduğunu düşünmüyorum.Konuda ismi geçen Bebak üzerinden gidersek ben de aldım bana aşırı yağlı geldi belirgin bir faydasını da görmeyince kenarda duruyor evdeki başka kişiler ihtiyaç olursa kullanır.Bepanthene losyon ile forum sayesinde tanıştım gayet memnunum forum olmasaydı böyle bir ürünün varlığından haberdar olamayacaktım.Evde farklı markalardan çok sayıda jiletimiz oldu israfa mı kaçıyorum acaba diye düşündüğüm oluyor.Ancak tıraş bir çeşit hobi aynı vasıfta üst sınıf ürünlerden aşırı miktarda alım olmayınca sakınca görmüyorum.Sanırım forumdaki arkadaşlarımdan 10 kişiyle alışverişim oldu sattığım ürünlerin yanına hediyeler koydum aldığım ürünlerde de hediyeler geldi.Memnun kalmadığımız ürünleri bu şekilde diğer arkadaşların denemesine de imkan sağlamış oluyoruz.Hiç olmadı hediye paketi yoluyla yurtdışı alım fırsatı bulamayan veya bir konuda geçen, çok haklı ifadeyle büyük şehirler dışında olup giriş seviyesi ürünleri dahi temin etme fırsatı olmayan arkadaşların kullanımına sunmuş oluyoruz.Saygılar
Mehmet ÖZAYDIN-Bursa
Hadi hayırlı tıraşlar...
(05/02/2015, Saat: 02:25)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyi niyetle yazdığınıza eminim ama
malesef dediklerinize katılamayacağım.
çünkü forum tecrübeleri,bilgileri,fikirleri paylaşma yeridir. Her ürünün bazı kişilere ters etki yapma ihtimali var.(cella sabun bazılarına sivilce yapıyor,tabac sabun bazılarında cilt kurutuyor,bir çok after shave bazı kişilerde allerjik etki gösterebiliyor) bu ihtimal var diye tecrübeleri paylaşılmasın demek biraz forum mantığına aykırı bence.Bu işin sonu "Bir cildiye uzmanı çağıralım tüm bildiklerini yazsın konu kapansın" a kadar gider. En azından sakalı olduğuna göre forumdaki herkesin koca adamlar olduğunu düşünüyorum. Yani yazılan bir yorumun sadece yorum sahibinin tecrübelerinden ibaret olduğunu ve denememiz halinde bizdeki etkilerinin farklı olabileceğini kestirebilecek yaştayız diye düşünüyorum, bilimsel temellere dayansaydı zaten forum yazısı değil,bilimsel makale olurdu.
Aklıma kullanma kılavuzlarında yasal prosedürlerden kaçabilmek için yazılan saçma bilgiler geldi.(bkz:aspirini hekime danışmadan kullanmayınız, çamaşır makinesine hayvan koymayınız, fırında çamaşır kurutmayınız vs)
forum böyle bir ortama dönüşmesin isterim.
Yukarıda örnek verdiğiniz uygulamalar bebak haricinde benim denediğim deneyeceğim fikirler değil ama tecrübelerin serbestçe paylaşılması benim için oldukça önemli. Uzun süreli test beklemek,bilimsel çalışma istemek vs -her ne kadar amacınız bu olmasa da- buradaki arkadaşlara "had bildirmek" gibi algılanmaya müsait. Bu algıyla da ya forumda hiç kimsenin tek kelime yorum yazmaması yada bu forumun olduğundan farklı birşeye dönüşmesi gerekir.
Yazdıklarımı yanlış anlamamanızı umarım, kimseyi kırmak gibi bir amacım yok ama düşüncelerimi açıkça ifade edebilecek daha mülayim bir ifade şekli bulamadım malesef.
saygılarımla...

(05/02/2015, Saat: 04:19)tipsol Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu yoruma sonuna kadar katılıyorum ve bu başlığın pekde gerekli olmadığını düşünüyorum. Buradaki herkes aklı başında neyin ne olabileceğini kestirebilen insanlar. Yazan arkadaşım kırılmasın fakat benim fikrim bu şekilde. Ooppss unda dediği gibi buradaki paylaşımlar olduğu için forum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

(05/02/2015, Saat: 08:49)Aedan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben pek katilamiyorum konu sahibine. Kimse cocuk degil burada adi ustunde tras olan ve buna butce ayiran bir kesim. Oneriler denenir baktiniz sizde olmuyor vazgecersiniz... Usturaya makine yagi surmek, preshave olarak zeytinyagi kullanmak ... Vs bunlar dunyada kabul gormus ancak acikcasi tras disi oneriler... Dedigim gibi denersiniz olursa olur olmazsa olmaz kimse zorlamiyor

Sent from my iPhone using Tapatalk

Üstadlar;

Önce herkesin sabır gösterip,uzunca sayılabilecek yazımı okuduğu için teşekkür ederim. Benimle aynı görüşte olmadığınızın kusuruna bakmam, kimse kimseyle aynı fikirde olmaması doğal ve yerinde bir şey. Ancak yazdıklarımda bazı önemli hususların belki benden kaynaklı yanlış anlaşıldığını da üzülerek bildirmek isterim.
Bana yöneltilen benim söylediklerimle alakasız bir kaç konu var özür dileyerek tekrar zamanınızı alacağım.

Ooops üstadım; Zannediyorum benim daha önce bir kaç sabun ile ilgili yorumumu burada yazdıklarıma örtüştürmüsünüz. Çok farklı konular. Tıraş sabunu,after shave gibi ürünlerin başarısının kişiden kişiye değişmesi gayet doğal. Bu ürünler belli alerji testlerinden geçirilip üretilmesine rağmen bazı kişilerde başarısız olabiliyor. Kişiden kişiye ürünün başarısı da değişebiliyor. Ben bunu gayet normal karşılıyorum Bu her ürün için geçerli. Burada bu ürünlerin tabi ki incelemeleri yapılacak. Yapılmaması anormal olurdu zaten. Kaldı ki sorumluluk ürünü inceleyenlerin değil kullananların. Bunun için kimse suçlanamaz. Amacı için üretilmiş tıraş veya tıraşla ilgili bir ürün neticede...

Diğer taraftan gene benim bahsetmediğim hatta ima bile etmediğim bir konu; Zeytinyağı ve benzeri bitkisel yağların tıraş öncesi veya sonrasında kullanılmasına dair herhangi olumsuz bir şey yazmadım. Bu tür yağlar zaten genellikle başta yüz olmak üzere cildi nemlendirme, bazı hallerde tedavi etmek amaçlı kullanılan doğal,denenmiş hatta önemli bir kısmı doktorlar tarafından tavsiye edilen yağlar.
Netice de yüzde kullanılabiliyorsa pekala tıraş öncesi veya sonrası ne zaman istenirse kullanılabilir. Bende lavanta yağı kullanıyorum mesela. Netice olarak amacına uygun kullanıldıkları sürece tıbbende zararının olmadığı biliniyor. Alerji yapar yapmaz o kişisel bir mesele.

Üstadlar benim bahsettiğim mesele ise; Saç kremi, el losyonu gibi yüz için imal edilmemiş ürünlerin tıraş sabunu vb gibi farklı kimyasal içeren ürünlerle kullanılmasının bir kişilerde ciddi reaksiyonlara yol açabileceğinin ve bu tür karışımların tavsiye olarak mümkünse verilmemesi gerektiğini rica ediyorum.
Saç kremi dediğiniz ürünün saç derisiyle bile temas ettirilmemesi doktorlar tarafından söylenirken nasıl sabun veya benzeri cilt ürünleri ile karıştırabiliriz? Bunun dayanağı ne? Bende işe yaradı , sende de işe yarar mantığı olur mu?
El ve vücutun PH değerlerine ve yapısına göre kimyasal içeriği hazırlanmış bir el kreminin yüzde ki olumsuz etkilerinden bile bahsedilirken bu ürünün tıraş kremi vb ile karıştırılması ne derece doğru? Kişisel tercihtir isteyen istediğini yapar ama tecrübeli insanların bunları paylaşması ve haliyle bu insanlara güvenen ve deneyenlerde ciddi sorunlara yol açabilir. Bunda kişinin kendi sorumluluğundadır diyemeyiz. Çeşitli testlerden geçerek ve içeriğinde belli kimyasallar kullanılarak hazırlanan bir tıraş sabunu, after shave ayrıdır, alakalı alakasız ürünleri bunları karıştırmak ayrıdır.
Sürekli kullandığımız kendi başına gayet masum kozmetik ürünleri gene kendileri gibi ürünlerle karıştırdığımızda ciddi kimyasal reaksiyonlar oluşabilir.

Bunun en güzel örneği 90'lı yıllarda hanımların ve kuaförlerin saç boyalarına saça zarar vermemesi için kattıkları gliserinin azıcık miktarı kaçınca pek çok hanımın saçını ve derisini yakmasıdır. Bu cilt yanığı değil bildiğiniz alev alma parlama....(İçeriğinde zaten gliserin olan tıraş kremi ve ekstradan bizim kattığımız gliserin karışımından farklı bir şeyden bahsediyorum)
Bunu daha iyi anlamak için o zamanki saç boyalarıyla ortak bir kaç madde içeren ve günümüzde 2-3 TL'ye eczanelerden bulabileceğiniz permangatlı bir mantar ilacının üstüne güvenli bir yerde bir kaç damla gliserin damlatın gözlerinizle görün. Kampçıların yağmur altında ateş yakmak için kullandıkları yöntemlerden biridir. Ben bu arada tarif vermemeyeyim, hem forum hem benim için hayırlı olmaz. Netten " The Anarchist Cookbook" u indirin. Burada sadece el kremi ve basit bir kaç kozmetik ürünle evinizde nasıl bomba yapabileceğinizi hayretler içerisinde okuyun. Ben sorumluluk almama adına böyle bir şeylerin izahatını burada yapamam.

Konu ta nerelere kadar geldi. Anlatmak istediğim yüzle dahi alakası olmayan,yüzde dahi kullanılmaması gereken ürünlerin başka kozmetiklerle karıştırılamasını lütfen tavsiye etmeyin! Çok yanlış. Bunun için kimyager olamaya gerek yok .
Hem bir yüz yumuşatmak bu kadar onu bunu karıştıracak kadar komplike ve zor bir şey mi? İsteyen bu iş için üretilmiş tıraş öncesi ürünlerden alır isteyen zeytin yağı sürer . Ama saç kremi ve bunu onla bunla karıştırmak ne? Bu işe yeni başlayanlarda korkar,çekinir. Ne zor işmiş der.

İlaç ve gereksiz görülen uyarı meselerine gelince. Asprin çoğu kişi için zararsız bir ilaçtır. Prospektüsünde yazan ve sizin gereksiz bulduğunuz " Doktorunuza danışınız" ibaresi ise gerekli ve şarttır. Çünkü sizin için gayet masum olan bu ilaç mide rahatsızlığı olanlarda mide kanamasına, böbrek rahatsızlığı olanlarda böbrek yetmezliğine yol açabilir. Konu insan hayatı olunca uyarı ve önlemler gereksizdir diye bir konu olamaz. Tartışılamaz bile. Ve evet bu dünyada kedisini, çorabını mikrodalgaya atanlar var.Araştırırsanız bulabilirsiniz.
Bana bir şey olmaz mantığı bu toplumun başına çok bela açtı hala da açmaya devam etmekte.

Sürç-ü lisan ettiysem tekrardan affola.Böylesine güzel insanlardan oluşan güzel topluluğa da ukalalık yapmak ne haddime...
Ben herkese katılıyorum Big Grin.

İlk mesajda belirtildiği gibi dikkat edilmesi gerekir, diğer mesajlarda belirtildiği gibi hepimiz koca adamlarız.

Fakat yine de böyle bir uyarının paylaşılmış olması ve burada durması güzel. Her ne kadar hepimiz yaş itibari ile yetişkin olsak da aramızda bunun bilincinde olmayanlar olabilir. Özellikle yaş itibariyle genç arkadaşlarımızın bir işe girişmeden önce mutlaka okuyup araştırmaları gerektiğini hatırlatmak adına yararlı bir konu olmuş.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Forumda bir şeyler karıştırmayı, uğraşmayı ve farklı şeyler yapmayı en çok seven ve deneyen üyelerden biri olabilirim. Genellikle yaptığım bu karışımları kendim belli bir kullanım sayısına ulaştıktan sonra forumda da paylaşıyorum. Bu zamana kadar hem özel mesajdan hem herkesin görebileceği konularda tarifler verdim. Hepsi demeyeyim illa gözümden kaçan olmuştur fakat çoğunda "bence" cilde iyi gelen veya işe yarayan ve "bende" zararsız olan ürünler diye paylaşmışımdır yani market ürünlerinin üzerindeki gibi dermakolojik testlerden başarıyla geçmiştir damgası vurmuyorum kendi tariflerime. Kimse kimseyi kullanmaya zorunlu da tutmuyor ve forumdaki çoğu kişi de tariflerini "bence" etiketiyle paylaşıyor keza öyle olmasa bile pek çok kişinin belirttiği gibi forumun yaş ortalaması yüksek yani üyelerimiz bilinçli insanlar, internette gördüğü bir bilgiyi kendi süzgecinden geçirmeden direk kabul edicek kişiler değiller veya olmamalılar. Pek çoğu dermakolojik testlere bile güvenmeyip araştırmalar sonucu zararlı olduğu bilinen maddeleri (sls, sles, vs) belirleyip bunlardan bile kaçıp ince eleyip sık dokuyan kişiler.

Size katılmadığım noktayı yukarda belirttim, insanlara paylaşma demek bence olmaz sonuçta burası forum, katıldığım nokta ise bunların kişisel çözümlere göre üretildiğinin ve ev koşullarında denendiğine dikkat çekilmesi. Madem böyle bir hassas noktamız var forumca yada en azından rahatsız olanlar varmış o zaman paylaşımı kesmek yerine DIY - Ev Yapımı başlığına Sabit bir başlık altında forumda yapılan her türlü ürünün Kişisel tecrübeler sonucu evde yapıldığını belirten açıklayıcı bir yazı yazalım bunu düşünmemiş veya gözden kaçırmış olan insanlar bile bilgilenip ona göre ölçüp tartsın.

@agieda

Gözüme çarptı komşum lavanta yağını pre shave olarak kullanıyormuşsunuz. Bu yağı taşıyan başka bir yağ kullanıp kullanmadığınızı belirtmemişsiniz. Lavanta yağı tek başına kullanılmayacak kadar aktif bir maddedir. Genelde alkol veya diğer yağlar ile seyreltilip kullanılması tavsiye edilir. Tıp Öğrencilerine okurlarken her zaman "hastalık değil hasta" olduğu öğretilir. Sizin rahatsız olduğunuz konu da bu aslında. Nasıl siz lavanta yağını seyreltmeden kullanıp zarar görmüyorsanız sizle aynı şekilde kullanıp kızarıp kabaran insanlarda olabilir ki o güvendiğimiz dermekolojik testlerce anti alerjik kabul edilen kremlere bile alerjik reaksiyon gösteren insanlar olabiliyor. Dermakoloji laboratuvarlarında bile tam manasıyla anti alerjik veya herkese uygun ürün üretemiyorsa bizim forumda yaptığımızı düşünmek komik olur.

Yazdıklarım umarım sert gelmez kimseye, düz yazı mimik, jest ve ses tonu içermediği için amaçlanandan daha sert gelebiliyor. Amacım asla kimseyi üzmek değil sadece düşündüklerimi ve bildiklerimi paylaştım.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

@agieda
Hocam öncelikle Olayı kişiselleştirdiğimi düşünmüşsünüz ama durum böyle değil, sizin diğer yorumlarınızı okuyup burası ile bağdaştırmak söz konusu değil. Bahsettiğim sorunlar geneldir, benim de sorunlu bir cildim olduğu için bazılarını kendim yaşadım. İlaç prospektüsü,mikrodalga fırın konusu hakkında söylenebilecek çok şey var ama asıl konumuz olmadığı için dallandırmak istemiyorum.
Benim kastettiğim kimin neyi yazıp neyi yazmayacağına sınır çizilmeye çalışıldığı zaman buna net ölçüler konulamayacağı. Burada dünyayı kurtarmıyoruz, Alt tarafı aynı hobiyi paylaşan 3-5 adam kendi aramızda paylaşımda bulunmak için boşluğa(sanal aleme) yazılar yazıyoruz. Bir arkadaşımız risk alıp saç kremini yüzünde denediyse deneyini kendisine saklamasındansa burada paylaşmasını tercih ederim ama kendim denemem.
Birileri birşeyler yazar, başka bir zamanda başka birileri gelir o yazıları okur, başka bir şekilde yeniden değerlendirir, farklı bilgiler oluşur vs.
yanlış değerlendirebilecek kişi ise foruma bakarken hemen yan sekmedeki arama motorundan yanlış değerlendirebileceği milyonlarca yanlış bilgiye ulaşabilir zaten, yani bu korumacılığın amacına ulaşamayacağı aşikar.
sizin yazdığınız cilt sağlığı vs ile ilgili açıklamalara katılmıyor değilim ama bana göre yukarıda yazdığınız detaylı açıklamayı saç kremi tavsiye edilen konuya yazsaydınız çok çok daha faydalı olurdu.
Alıntı:-- X kişisi yüzünde saç kremi veya losyonu tıraş esnasında yüzünde denedi ve memnun kaldı.
-- agieda isimli bir kişi bunun tehlikeli olabileceğini detaylı olarak açıkladı.
şeklinde boşluğa not düşmüş olurduk.

Tıpkı bu başlıkta
Alıntı:- agieda isimli bir kişi iyi niyetli olarak bu tarz tavsiyelerin verilmemesini istedi
- ooppss isimli bir kişi bunu uygulamaya çalışmanın olası sonuçlarını ifade özgürlüğüne müdahale şeklinde değerlendirdi ve fikrini belirtti
şeklinde boşluğa not düşmüş olduğumuz gibi.

saygılar.
(05/02/2015, Saat: 14:11)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Forumda bir şeyler karıştırmayı, uğraşmayı ve farklı şeyler yapmayı en çok seven ve deneyen üyelerden biri olabilirim. Genellikle yaptığım bu karışımları kendim belli bir kullanım sayısına ulaştıktan sonra forumda da paylaşıyorum. Bu zamana kadar hem özel mesajdan hem herkesin görebileceği konularda tarifler verdim. Hepsi demeyeyim illa gözümden kaçan olmuştur fakat çoğunda "bence" cilde iyi gelen veya işe yarayan ve "bende" zararsız olan ürünler diye paylaşmışımdır yani market ürünlerinin üzerindeki gibi dermakolojik testlerden başarıyla geçmiştir damgası vurmuyorum kendi tariflerime. Kimse kimseyi kullanmaya zorunlu da tutmuyor ve forumdaki çoğu kişi de tariflerini "bence" etiketiyle paylaşıyor keza öyle olmasa bile pek çok kişinin belirttiği gibi forumun yaş ortalaması yüksek yani üyelerimiz bilinçli insanlar, internette gördüğü bir bilgiyi kendi süzgecinden geçirmeden direk kabul edicek kişiler değiller veya olmamalılar. Pek çoğu dermakolojik testlere bile güvenmeyip araştırmalar sonucu zararlı olduğu bilinen maddeleri (sls, sles, vs) belirleyip bunlardan bile kaçıp ince eleyip sık dokuyan kişiler.

Size katılmadığım noktayı yukarda belirttim, insanlara paylaşma demek bence olmaz sonuçta burası forum, katıldığım nokta ise bunların kişisel çözümlere göre üretildiğinin ve ev koşullarında denendiğine dikkat çekilmesi. Madem böyle bir hassas noktamız var forumca yada en azından rahatsız olanlar varmış o zaman paylaşımı kesmek yerine DIY - Ev Yapımı başlığına Sabit bir başlık altında forumda yapılan her türlü ürünün Kişisel tecrübeler sonucu evde yapıldığını belirten açıklayıcı bir yazı yazalım bunu düşünmemiş veya gözden kaçırmış olan insanlar bile bilgilenip ona göre ölçüp tartsın.

@agieda

Gözüme çarptı komşum lavanta yağını pre shave olarak kullanıyormuşsunuz. Bu yağı taşıyan başka bir yağ kullanıp kullanmadığınızı belirtmemişsiniz. Lavanta yağı tek başına kullanılmayacak kadar aktif bir maddedir. Genelde alkol veya diğer yağlar ile seyreltilip kullanılması tavsiye edilir. Tıp Öğrencilerine okurlarken her zaman "hastalık değil hasta" olduğu öğretilir. Sizin rahatsız olduğunuz konu da bu aslında. Nasıl siz lavanta yağını seyreltmeden kullanıp zarar görmüyorsanız sizle aynı şekilde kullanıp kızarıp kabaran insanlarda olabilir ki o güvendiğimiz dermekolojik testlerce anti alerjik kabul edilen kremlere bile alerjik reaksiyon gösteren insanlar olabiliyor. Dermakoloji laboratuvarlarında bile tam manasıyla anti alerjik veya herkese uygun ürün üretemiyorsa bizim forumda yaptığımızı düşünmek komik olur.

Yazdıklarım umarım sert gelmez kimseye, düz yazı mimik, jest ve ses tonu içermediği için amaçlanandan daha sert gelebiliyor. Amacım asla kimseyi üzmek değil sadece düşündüklerimi ve bildiklerimi paylaştım.

Üstad ben Lavanta yağını pre sahve olarak kullanıyorum demedim, sanırım yanlış anlama var. Lavanta yağını, Lavanta suyunun içine damlatarak 444 sürdükten bir saat kadar sonra post shave olarak veya yatarken kullanıyorum.Keyfi biraz benim ki.Bazende arko modifiye ederken koyuyorum, sabuna özel bir getirisi yok. Kokusunu seviyorum. Pre shave olarak bu aralar pek bir şey kullanma ihtiyacı hissetmiyorum . Ancak kullanırsam da ya bu iş için yapılmış pre shave ürünleri kullanırım.

Mentol ve Lavanta'nın en alerjik bitkilerden biri olduğun da farkındayım. Artı zaten kuru bir cildiniz varsa cildi de kurutur. Denenmeden kullanılmaması taraftarıyım.
Türlü dermatolojik testlere rağmen bazı ürünler alerjik çıkabiliyor ve haklısınız dermatologlar bile bu konuya bir çözüm getirebilmiş değiller. Bahsettiğiniz konu Proraso'da benim başıma geldi.

Ancak dermatologlar da hata yapar diye bizim de alakalı alakasız onu bunu bilinçsiz bir biçimde karıştırmamız ve bunu sunmamız yanlış. Üstte bir kaç örnek verdim. Yüz için bile formule edilmemiş bir ürünü yüzde kullanmak sakıncalı olabilir. Bu kişi sorumluğundadır diye bir husus olamaz. Karıştırma neyse de sunulmasın,isteyene istediğini yapsın pm atsın,ama harika bir sonuçmuş gibi ortada sunulmasın. Evet burada herkes yetişkin ancak ufacık bir hata ciddi sonuçlara yol açabilir. Ben bu endişelerimi ukalalık için değil burada bu işe gönül vermiş herkese canı gönülden saygı duyduğum için söylüyorum.
@agieda

Komşum sizi anlıyorum fakat burda kimse Red Kit çizgi romanlarındaki iksir satıcısı gibi mucize çözüm diye kafasına göre bir karışım yapıp satış yapmıyorki. Çoğu tarif onu paylaşan kişinin bir sorununu çözmek üzere yaptığı araştırma sonucunda yapıp, deneyip kendi sonuç aldığı için paylaştığı şeyler. Hani buraya denemeden tarif koyan az insan var onlar bak ben bunu burdan alıntıladım veya burda gördüm diyor. Deneyenler de kötü niyetli değil sonuçta kendisi zarar görüp burda paylaşan kimse yoktur zannetmiyorum.

Forum gibi bir ortam zaten bilginin paylaşılması esasında kurulmuş bir oluşum. Paylaşma demek araba al ama kullanma demek gibi. Onun yerine paylaşıp gerekli uyarıyı yapmak daha mantıklı değil mi sizce de?
Mesela alkole asprin atarak salisilik çözelti elde etmek batıklar konusunda cidden işe yarar bir karışım. Bundan faydalanmış pek çok kişi vardır.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Herkes haklı, dağılın arkadaşlar Smile))
Şaka bir yana, ben de pekçok karisim denedim ve denemeye devam ediyorum.
Modifiye sabun, ev yapimi losyon, kolonyalardan after shave gibi pekcok denemem oldu. Bazilari basarisiz bazilari da harika oldu. En mutluluk verici olan yaptigim seyleri kullanan insanlarin begenmesiydi.
Bu ugras bitmez. Çünkü heyecan verici. Başarılı olan denemelerin paylaşılması da cok normal ve gerekli.
Diyorum ve köşeme cekiliyorumSmile
(05/02/2015, Saat: 14:34)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @agieda
Hocam öncelikle Olayı kişiselleştirdiğimi düşünmüşsünüz ama durum böyle değil, sizin diğer yorumlarınızı okuyup burası ile bağdaştırmak söz konusu değil. Bahsettiğim sorunlar geneldir, benim de sorunlu bir cildim olduğu için bazılarını kendim yaşadım. İlaç prospektüsü,mikrodalga fırın konusu hakkında söylenebilecek çok şey var ama asıl konumuz olmadığı için dallandırmak istemiyorum.
Benim kastettiğim kimin neyi yazıp neyi yazmayacağına sınır çizilmeye çalışıldığı zaman buna net ölçüler konulamayacağı. Burada dünyayı kurtarmıyoruz, Alt tarafı aynı hobiyi paylaşan 3-5 adam kendi aramızda paylaşımda bulunmak için boşluğa(sanal aleme) yazılar yazıyoruz. Bir arkadaşımız risk alıp saç kremini yüzünde denediyse deneyini kendisine saklamasındansa burada paylaşmasını tercih ederim ama kendim denemem.
Birileri birşeyler yazar, başka bir zamanda başka birileri gelir o yazıları okur, başka bir şekilde yeniden değerlendirir, farklı bilgiler oluşur vs.
yanlış değerlendirebilecek kişi ise foruma bakarken hemen yan sekmedeki arama motorundan yanlış değerlendirebileceği milyonlarca yanlış bilgiye ulaşabilir zaten, yani bu korumacılığın amacına ulaşamayacağı aşikar.
sizin yazdığınız cilt sağlığı vs ile ilgili açıklamalara katılmıyor değilim ama bana göre yukarıda yazdığınız detaylı açıklamayı saç kremi tavsiye edilen konuya yazsaydınız çok çok daha faydalı olurdu.
şeklinde boşluğa not düşmüş olurduk.

Tıpkı bu başlıkta
şeklinde boşluğa not düşmüş olduğumuz gibi.

saygılar.

Estağfurullah üstadım başta siz olmak üzere burada bu tür konuları kişileştirmeyecek kadar olgun olduğunuzu biliyorum. Özellikle ürün incelemelerini ve fikirlerini sürekli takip ettiğim insanlardansınız. Ama ben böyle hissettirdiysem aşk olsun bana. Affediniz lütfen. Bazı üstatların,komşuların dediği gibi birbirimizi görmeyince, sadece yazıyla usluplar yanlış anlaşılabiliyor.

Bu tarz bilgi paylaşım forumları ilk başlarda çok iyi niyetli ve faydalı başlayıp zamanla iyi niyetli de olsa tabiri caizse "gereksiz bilgi çöplüğüne" dönüşebiliyor. Zamanında kanaatimce efsane niteliği olan Modelciler.org'un forum kısmı maalesef böyle bir durumla karşılaştık. Artık yok ve eksikliğini doldurabilen de yok.

Burada tıraş ile ilgili veya çeşitli kozmetiklerle ilgili okuması keyifli incelemeler yapılıyor. İnsanlar beğendikleri veya beğenmedikleri ürünleri üşenmeden, yazıp bizleri bilgilendiriyorlar. Bu bir sabun da olabiliyor, bir after shave de bir cilt kremi de, usturada ,jilette... Hepsi birbirinden keyifli ve bilgilendirici. Özellikle de geleneksel tıraşa başlayanlar için ilgi çekici ve merak cezbedici hatta bu uğraşıya bağlayıcı olabiliyor bu incelemeler. Özellikle 5 dakikada tıraş olmaya alışmış insanlara daha uzun süren geleneksel tıraş ritüelini sevdirebiliyor. Adam önceden 5 dakikasını ayırdığı tıraşa 20 dakikasını ayırıp keyifle işini görüyor.

Ancak üzerinize sakın alınmayınız, işin içine saç kremi+ el kremi+bilmem ne sabunu karışımları girince pek çok insanın kafası karışır. Bu işten soğuyabilir. Zaten adam başlarda tedirgin işin içine koca karı ilacı kılıklı karışımlar girince bu ne der? Kaçar insanlar. Kaçmakta da haklı olur. Tıraş mı oluyor kimya deneyi mi yapıyor? Altı üstü bir sakal yumuşatacak....

Tabi ki burada bilgi paylaşılacak ancak aslı astarı olmayan, güvenirliği sıfır tuhaf kimyasal karışımların sürekli olarak artarak paylaşılması bu siteyi zamanla bilgi çöplüğüne çevirmesi kaçınılmaz olur. Ve dikkat ediyorum bu son zamanlarda çok arttı. Tıraş ürünü tartışmasından çok koca karı ilaçları tartışılıyor. Ve ben (sanırım okumadınız) saç kremi konusunda zaten endişemi dile getirdim. http://geltir.com/thread-5598-post-10262...#pid102620

Bu forumu yaklaşık 2 senedir takip ediyorum, üyeliğim yorumlarıma başlamadan çok önce yaptım. İsteğim odur ki tıraş konularında eskisinden de fazla mis kokulu sabunların kremlerin, işini yapan kozmetiklerin, parlak dokunmaya kıyamayacağınız tıraş aletlerinin yorumları yapılsın,forum kullanan anlatırken kokusunu burnunuzda hissedeceğiniz misk-i amberlerle dolsun taşsın.... Bu işe merak salan insanları korkutmadan getirsin. Yani üstat kısacası; insanları doğru yola eskisi gibi kafalarını karıştırmadan getirsin....

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: