Bir ustura almak...
Bileme gerekiyor diyor, yoksa benim de gozume takildi. Daha kayis bulmak lazim falan, var mi kayis icin yurt icinde onerin Lord?

Sent from my iPhone using Tapatalk
elinde kaldıysa, yeni başlayanlar için, yurtiçi benim bildiğim en iyi alternatif @cosa_nostra' daki kayışlar. kendiniz yaptırabiliyorsanız ayrı.

(10/01/2015, Saat: 20:39)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bileme gerekiyor diyor, yoksa benim de gozume takildi. Daha kayis bulmak lazim falan, var mi kayis icin yurt icinde onerin Lord?

(10/01/2015, Saat: 20:39)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bileme gerekiyor diyor, yoksa benim de gozume takildi. Daha kayis bulmak lazim falan, var mi kayis icin yurt icinde onerin Lord?

Bileme işini yapan pek çok üyemiz var. Deri kayış için de cosa_nostra komşu var.

@ohtaran

Komşum kusura bakmayın sizin mesajı görmemişim tekrar etmek gibi olmuş.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

estağfurullah, lafı mı olur...

(10/01/2015, Saat: 20:48)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bileme işini yapan pek çok üyemiz var. Deri kayış için de cosa_nostra komşu var.

@ohtaran

Komşum kusura bakmayın sizin mesajı görmemişim tekrar etmek gibi olmuş.
saxezk.jpg
Sevgili komşularım,
Usturamın agzını dezenfekte etmek için sürdüğüm alkol pimlerden sapın içine işleyip adeta kurabiye gibi bir kıvama getirdi ve kayışlarken unufak oldu.
Moralim çok bozuldu, ama traş esnasında yüzümde de kırılabilirdi diye teselli buluyorum. Ustura cidden çok eskiymiş. Şimdi yeni sap ister, kendim yapacağım, aşamaları fotoğraflar paylaşırım. Sade, klasik ve evladiyelik bir şey olsun istiyorum, malzeme seçimi için üstâdlardan tavsiye beklerim.
Komşum tam olarak emin değilim fakat alkolün bu materyale böyle etki etmemesi lazım. Belki de sapta fark etmediğiniz gizli bir çatlak vardı ve siz usturayı kayışlarken baskıya dayanamayıp kırıldı.

Yinede illa da orjinali olsun sevdanız yoksa üzülmeye gerek yok. Hem internetten hazır sap alabilir hem de dediğiniz gibi evde kendiniz yapabilirsiniz.

Evde yapmak istiyorsanız işlenmesi zor fakat su geçirgenliği az olan bir ağaç ile sapınızı yapıp bir de güzel bir yağ emdirirseniz uzun ömürlü olur veya estetik olarak hoşunuza giden herhangi bir ahşaptan sap yapıp taskind üstat gibi japonla kaplarsanız suyla olan iletişimini kesip uzun ömürlü bir sap elde edebilirsiniz.

Merakla bekliyorum, kolay gelsin.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Teşekkür ederim Straht komşum, ihtimal çok olduğu için acele etmeden malzeme seçeceğim. Sapı rebul kolonya ile bozdum. Nasıl bu hale geldi bende anlamadım, çok şaşırtıcı ama adeta kurabiye gibi oldu.
Komşum geçmiş olsun. Kayislarken avuç içinizle sıkmıs olabilirsiniz. Straht hocamin dediğine katılıyorum. Muhtemelen bir çatlak zaten vardı. Ben alkol, seyreltik çamaşır suyu, sirke vs. Bur çok uygulama yaptım böyle bir etki görmedim. Yani sizin yapabileceğiniz bir şey yokmuş bana kalırsa.

Moralinizi bozmayın, internetten bir çok sap çeşidi bulabilirsiniz. Kendiniz yapmak isterseniz de forumda konuları mevcut. taskind üstat bu konuda epey tecrübeli kendisine danışabilirsiniz.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Çatlak yahut korozyon ihtimaline ben de katılıyorum.
Malzeme için, mikarta ve ağaç evde kolay uygulanabilir malzemeler, sonuçları da güzel oluyor. Benim zevkim ise boynuz saplar. Dokusu ve görüntüsü çok güzel geliyor bana. İnternette hazır halde bulabilirsiniz ama evde yapmak için nereden bulunur, nasıl işlenir araştırmak lazım.
Sevgili @Mirkwood

Geçmiş olsun, çok güzel bir usturaydı ancak sevinilecek bir taraf bulalım burada ve diyelim ki çelik elinizden düşüp kırılmadı. Giden sap olsun.

Benim kanaatim muhafaza esnasında zarar görmüş olabilir, hani bazen plastik vb materyaller güneşe çok maruz kalır kurur ve un ufak olur ya, belki onun gibi bir mevzu olmuştur. Kutusunda güneşi görmesi imkansız ama 30-40 yıllık hayatında nelerle karşılaştı o ustura bilemeyiz Big Grin

Benim size önerim @ohtararan üstad gibi boynuz sap yapmanız. En kaliteli ve şık malzemenin boynuz olacağını düşünüyorum. İşlemesi belki biraz daha zor olabilir ama ekipmanlarınız varsa zorlanmazsınız.

İnternette belirli ölçülerde kesilmiş boynuzlar var. aşağı yukarı 3-4mm kalınlıkta kullansanız kafi. 5mm olan var mesela kalın gelebilir ama biraz zımparalama ve düzeltme işlemiyle istediğiniz ölçüye ulaşabilir

Bir kaç örnek göndereyim, ölçüleri araştırırsınız

http://www.ebay.co.uk/itm/5pcs-Africa-bu...2a236f6d4f

http://www.ebay.co.uk/itm/10-PCS-Amber-B...58b727beb5

http://www.handicraft-vn.com/shop/buffal...c-144.html

http://masecraftsupply-com.3dcartstores....c_291.html

Pul ve Pimleri (washer & pin) ebayde bulabilirsiniz:

http://www.ebay.co.uk/itm/Straight-Razor...1e70637864
www.BarbarosRazors.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 762 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,187 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,215 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,696 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,723 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,213 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 90,116 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,065 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 24,101 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,323 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: