Merhaba,
Teşekkür ederim, usturanın burnu değişik geldi, tasarım bir model olduğu belli olacak. Bıçak çok güzel bu arada, elinize sağlık.

Tipsoft için @onur98 dostumuza bir mesaj atın, en doğru şekilde yönlendirecektir sizi.
(30/12/2014, Saat: 15:44)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 4000/8000 taş aldıktan sonra bitirme için 10000 ve üzeri bir taş alabilirsiniz ve ya CrOx pasta üzerinde kayislayarak tıraş olabilirsiniz.

Usturanız güzel görünüyor. Ben de yerli ustalardan biriyle irtibata geçip yaptırmayı düşünüyorum.

Çok farklı malzemeden ustura veya bıçak yapmak mümkün,ciddi sertlikleri (iyi bir eğe 64-65hrc civarı) ve bundan dolayı ağız tutuşunu uzun korumasından dolayı sınıf eğelerden çok güzel usturalar yapılıyor,

Bıçak için çok sert olması dezavantaj bu sebeten meneviş yapıp sertlikleri tahmini 60-61hrc civarına düşürmeye çalışıyoruz,

Belli bir model üstünde karar verebilirsem ustura yapımı için yardımcı olmaya çalışırım,

Birde çok sordum ama 4000/8000 taş sonrası dediğiniz pastayı nerden temin edebilirim,
(30/12/2014, Saat: 16:22)black08 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok farklı malzemeden ustura veya bıçak yapmak mümkün,ciddi sertlikleri (iyi bir eğe 64-65hrc civarı) ve bundan dolayı ağız tutuşunu uzun korumasından dolayı sınıf eğelerden çok güzel usturalar yapılıyor,

Bıçak için çok sert olması dezavantaj bu sebeten meneviş yapıp sertlikleri tahmini 60-61hrc civarına düşürmeye çalışıyoruz,

Belli bir model üstünde karar verebilirsem ustura yapımı için yardımcı olmaya çalışırım,

Birde çok sordum ama 4000/8000 taş sonrası dediğiniz pastayı nerden temin edebilirim,

Hocam pastalar çok çeşitli olmakla birlikte http://int.classicshaving.com/dovo-strop...#.VKKZmsiA bu tarz tıraş siteleri ve ebay de bulmak mümkün. Dovo ve ya Thiers Issard(TI) pastaları kullanılıyor sıklıkla. TI çok beğeniliyor ben ikisini de kullanmadım ben balsa üzerine CrOx(kromyumoksit) yedirerek kullanıyorum bazen. Pasta ise hemen hemen aynı malzemelerin macun kıvamına getirilmiş hali. Keten kayış ve ya deri kayış üzerinde kullanılıyor. Forumun ustura bölümünde detaylar mevcut. Aklınıza takılan oldukça konuşuruz hep birlikte.

Ustura yapımı için irtibatta olalım fikir alışverişi her zaman iyidir Smile
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(30/12/2014, Saat: 16:09)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim, usturanın burnu değişik geldi, tasarım bir model olduğu belli olacak. Bıçak çok güzel bu arada, elinize sağlık.

Tipsoft için @onur98 dostumuza bir mesaj atın, en doğru şekilde yönlendirecektir sizi.

Evet geleneksel usturaya göre burnu biraz farklı oldu benim gibi ustura acemisi olunca çizik atma konusunda daha güvenli ama kullanışlılığı biraz tartışılır,

Biraz araştırınca bende bitirip bitirmemek konusunda kararsız kaldım..

Bıçakta benim tasarımım,Avrupalı örneklerine göre burun yapısı daha yuvarlak olması sebebiyle daha güçlü bir yapısı var,

Üstünde ki namlu M390 toz metalojik 61hrc sertlik,4,3mm kalınlığında sıfır scandi ağız,kök zeytin kabza,6,35 mozaik pim ve kırmızı vulkanize fiber,çok güzel sonlanan bir iş oldu,
Bıçaklara pek ilgim yok ama usturayı yarım bırakmayın bence. Farklı bir tasarım görsel olarak, şık bir sap ile epey güzel bir sonuç çıkabilir ve tecrübe olur. Sonucu merak ediyorum ne yalan söyleyim.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(30/12/2014, Saat: 16:30)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam pastalar çok çeşitli olmakla birlikte http://int.classicshaving.com/dovo-strop...#.VKKZmsiA bu tarz tıraş siteleri ve ebay de bulmak mümkün. Dovo ve ya Thiers Issard(TI) pastaları kullanılıyor sıklıkla. TI çok beğeniliyor ben ikisini de kullanmadım ben balsa üzerine CrOx(kromyumoksit) yedirerek kullanıyorum bazen. Pasta ise hemen hemen aynı malzemelerin macun kıvamına getirilmiş hali. Keten kayış ve ya deri kayış üzerinde kullanılıyor. Forumun ustura bölümünde detaylar mevcut. Aklınıza takılan oldukça konuşuruz hep birlikte.

Ustura yapımı için irtibatta olalım fikir alışverişi her zaman iyidir Smile

Tamamdır,gelişmeleri paylaşırım Smile
(30/12/2014, Saat: 16:45)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bıçaklara pek ilgim yok ama usturayı yarım bırakmayın bence. Farklı bir tasarım görsel olarak, şık bir sap ile epey güzel bir sonuç çıkabilir ve tecrübe olur. Sonucu merak ediyorum ne yalan söyleyim.

Üstünde biraz daha vakit geçireyim,bakalım nasıl olacak Smile
Aramıza hoş geldiniz.
(31/12/2014, Saat: 14:13)flame2013 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aramıza hoş geldiniz.

Teşekkür ederim Smile
Foruma hoş geldiniz, bıçak çok güzel görünüyor elinize sağlık.

Sent from my iPad using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 887 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,656 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 721 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,959 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam