Keep Calm and Vape On
(01/06/2017, Saat: 12:53)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @FurkanY Hocam haklı olabilirsiniz hatta belki de haklısınız ama başvurulan yerlerde verilen ilaçların da sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.Vermiş olduğu ilaç herkese önerilmiyor,belirli meslek gruplarına zaten verilmiyor.Zamanında başvurdum ben,intihara meyillisinizdir siz kesin dediler vermediler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tapatalk kullanarak gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
@FurkanY

Furkan kardesim dusuncelerine saygı duyuyorum ama katılmıyorum soyle; Bu esigara olayını yurtici kaynaklar haric birde ingiltere gibi yurt dısı kaynaklardada arastırmanı tavsiye ederim. Ciddi universite ve arastırma guruplarının detayları testleri var. OZet olarak normal sigaranın %5 kadar tespit edilmis zararı var. Ha ileride baska seyler cıkar cıkmaz bilemem.
Bazı uzucu olayların ardında, gunde 3 paket sigara icin ben, su anda komple normal sigarayı bıraktım. Onun yanında tum dunya birlesse bu esigara daha zararlı dese, ben kendi vucudumdan, tansiyonumun normale donmesinden, soluk alısverisimin duzelmesinden, dislerimin beyazlıgından vs. sigaradan sonra kendi vucudumda birebir farklarını gordum. O yuzden kesinlikle normal sigaradan buyuk miktarda zararsız oldugunu dusunuyorum. Sİgara icmeyen kisiye zaten onermiyorum, tanıtmıyorum. Ama normal sigaranın zehirinden pisliginden kurtulmak isteyen varsa, bu kolay bir yol. Sahsen deneyip basardım. Ve cevremde en az 10 kisiyi buna baslattım. Ha arada tekrar normal sigaraya donenler de oldu, komple bırakanlarda oldu.

Bu konu baslıgı altında bunun zararlı mı,"yahu normal sigara daha iyi be kardesim" konusu bitmek bilmeyen bir konu, en azından bu baslık altında aynı seyleri tekrar etmeyelim diyorum. İlgilenen veya zaten kullananların ara ara paylasım yaptıgı bir konu olsun. isteyen dusunenlere zaten elimizden geldigince yardımcı olmaya calısırız.
@ahraz üstadım selamlar. Hangi yol gözünüze daha uygun geliyorsa, içinize siniyorsa onu uygulamak içinizin rahat etmesi açısından daha doğru tabi ki, ama ben konuyu müsaadenizle azıcık daha genişletmek isterim. Belki hekim arkadaşın söylediklerine ekleyeceklerim içinizi rahatlatabilir, çünkü olay aslında bazı hekim arkadaşların kestirip attığı gibi değil.

Konuyu temelinden anlatmak faydalı olacaktır. Sigara neden bağımlılık yapar sorusunun cevabı ile başlarsak, sigara ve diğer tütün mamullerindeki nikotin, beyindeki zevk alma bölgeleri olarak özetleyebileceğimiz bir kaç farklı bölgedeki nöronların, üzerindeki nikotinik reseptör denilen reseptörlere bağlanmak vasıtasıyla depolarize olup impuls başlatmasına, yani nöronun aktifleşmesine sebep olur. Bu nöronlar ise nörotransmitter denilen başkaca bir kaç madde ile birlikte önceden de adını duymuş olabileceğiniz dopamin denilen bir maddeyi salgılar.( Dopamin vücutta değişik organlarda farklı farklı işler yapar, örneğin kalpte salgılanırsa daha kuvvetli ve hızlı atmasını sağlar, beyinde belli bölgelerde salgılandığında zevk ve bağımlılık hissettirir, belli bölgelerde az salgılandığında parkinson hastalığına sebep olur ( ekstrapiramidal yolak denen, hareketi kontrol eden bir yapıda), belli bölgelerde fazla salgılandığında şizofreni hastalığına sebep olur. Yani sigarayı sevmemizin ve bağımlı olmamızın sebebi annenize sarıldığınızda harekete geçip size mutluluk veren nöronları kandırarak harekete geçirmesidir. Bu oluşan sonuç kötü bir sonuç değil aslında, fakat nikotinin nerelerden kimlerle geçip beyne ulaştığı kısmı sıkıntılı.

Zararın sebeplerine gelirsek kullandığınız tütün ürününe göre zarar mekanizması değişir. Maraş otu denilen kurum ile harmanlanmış tütünü dilinin altında çiğneyen kişi ağız içi ve farenks ( boğaz ) kanseri olurken, sigara/pipo/puro vs içen kişinin larenks kanseri/akciğer kanseri/COPD gibi birbirinden farklı hastalıklara yakalanmasının sebebi budur. Tütün ürününe göre nikotin ile birlikte binlerce farklı çeşit kimyasal oluşur. Burada endüstri şu tezle insanları kandırma çabası içinde: " Sigaranın hastalık yapma sebebi tütün yandığında ortaya çıkan aromatik hidrokarbonlar iken bağımlılık yapan ve zevk veren nikotindir. O zaman biz aromatik hidrokarbon çıkarmayan nikotin türevleri alırsak hasta olmayız ama zevkimizden de mahrum olmayız."
Bu tez sayesinde nikotini de üreten kendileri oldukları için, ve yukarıdaki bahsettiğim bağımlılık mekanizması kişinin sigaraya olan zaafını sürekli canlı tutacağı hatta artıracağı ve tekrar dönme ihtimali güçlü olduğu için her türlü kar ederler. Fakat yukarıdaki mesajımda paylaştığım haberin içeriğine bakarsanız, daha yeni sonlanan toraks kongresinde bir konu üzerinde ehemmiyetle duruldu. Sadece aromatik hidrokarbonlar değil, nikotinin kendisi de alveol hasarına sebep oluyor, yani akciğere etki ediyor. Uluslararası ve üst düzey bir kongredir bu, tüm dünyadan bir çok toraks derneği katılımcı olur, ki ülkelerin en kıdemli hocalarından oluşur bu dernekleri temsilen katılan hekimler.

Yani yukarıdaki iki paragrafın özeti, vaporizatör ( dumanlaştırıcı, buharlaştırıcı ) vasıtasıyla akciğere alınan sıvı formdaki nikotin , aromatik hidrokarbon içermese bile size zarar verir. Ve bağımlılığı bırakmanıza en ufak bir katkısı yoktur. Dolayısıyla ben e sigara kullandım öyle sigarayı bıraktım sonra da e sigarayı bıraktım kurtuldum diyen arkadaşların hepsi, direk sigarayı bırakmaya çalışsa "e sigarayı" bırakmaya çalışırkenki ile aynı seviyede yoksunluk çekecek. Çıkarmada sıfır, bölmede 1 yani bu durum.

Yukarıdakileri hem bu mesaj vasıtasıyla konu ile ilgili hap bilgi edinmek isteyen arkadaşlara faydalı olabileceği için hem de şimdi ilaçlara değinirken etkilerini, nasıl işe yaradıklarını daha iyi anlatabilirim diye yazdım. Asıl olarak sigara bıraktırma ilaçları ile ilgili şunları söylemek isterim:
Günümüzde bu konu için uluslararası tıp dünyasının efektifliği üzerinde fikir birliğinde olduğu ( bilimsel çalışmalar ile kullanan kişilerin nikotin replasmanına göre çok daha etkili bir şekilde sigarayı bıraktığının ispatlandığı ) iki tedavi bulunmaktadır. Bunlar Varenicline denilen etken madde ve Bupropion denilen etken maddelerdir. Medikal bilimlerin içerisinde yer alan herkes bilir ki dünyada ilaç endüstrisi deyince akla bir kaç ülke gelir. Bu bir kaç ülkenin ürettiği ilaçların da etkin olup olmadıkları, hangisinin daha etkin olduğu, hangi durumlarda kullanılmalarının gerekli olduğu, yan etkilerinin neler olduğu ne kadar sık olduğu, hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği, kullanılan dozun ne olması gerektiği gibi " onay ve kontrol" işlerini yapan kurum denince de akla Amerika gelir. FDA denen kurum. Ve bu kurum bu onayları ve düzenlemeleri yaparken 4 aşamadan oluşan çok ciddi deneyler yapılır. Yüzlerce binlerce farklı insan üzerinde denenir. Yan etkilerin sıklığına ve şiddetine bakılır. Eğer belli kişilere veya belli durumlarda tehlikeli bir ilaç olduğuna karar verilirse bu kurum ilacı ya piyasaya sürdürmez ya da şerh düşer, uyararak sürer. Ve tüm dünya ülkeleri kendilerinin de bu tarz kurumları olduğu halde en güvenilir ve ayrıntılı , pimpirikli çalışan bu kurum olduğu için bu kurumun yazdığı rapora bakar.
Yukarıda yazdığım iki ilaç iki farklı mekanizma üzerinden sigarayı bıraktırır.
Varenicline denen ilaç nikotin ile yarışarak yukarıda bahsettiğim nikotin reseptörlerine bağlanır ve nöronları uyarır ancak nikotinin kendisi kadar dopamin salgılatmaz. Sigara içerken beyne ulaşan nikotin de bağlanacak boş reseptör bulamaz , siz de zevk almaz bağımlılık hissetmezsiniz. Bu ilacın da her ilaç gibi yan etkileri vardır, en yaygın görüleni mide bulantısıdır. Bunun dışında baş ağrısı ve insomnia( uyuyamama) yapabilir. Size bahsettikleri intihar olayına gelirsek bu ilacın geliştirilme ve piyasaya sürülme aşamasında yapılan denemelerinde ( yukarıda bahsettiğim 4 aşamadan oluşan ciddi testler bunlar) böyle bir bulgu yoktur. İlaç piyasaya çıkıp denemelerdeki kullanan yüzler, binlerce insana ek olarak on binler yüz binlerce insan tarafından kullanılmaya başlanınca bazı klinikler 2007 senesinde reçete ettikleri hastalarının intihara meyil ettiği ve psikiyatrik yan etkiler gördükleri ile ilgili raporda bulunmuşlardır. Sayıları öyle çok değil, fakat ilaç yeni olunca her rapor dikkatle incelenir. FDA bu raporları araştırmış, intihar düşüncelerinin ilaç ile ilgisi olup olmadığına dair bir bilimsel ve istatistiki kanıt bulamamış, dolayısıyla emin olamamış ( bu raporlarda bahsi geçen insanlar ilaçtan bağımsız olarak da meyilli olabilirler yüz binlerce kişiden bahsedince normal bir durum da olabilir) ve 2009 senesinde eğer ilacı kullanınca intihar etme isteğiniz oluyorsa kullanmayı bırakın demekle yetinmiştir. Eğer radyolojik görüntüleme, fizyolojik nörolojik ve psikiyatrik analizler ile veya istatistiki olarak ufacık kanıt bulunsa idi zaten kanıt var denerek ilaca şerh düşülürdü ya da tamamen piyasadan toplatılırdı. 2016 yılına gelindiğinde ise ilaç artık yukarıda bahsi geçen sayıdan katlarca fazla insan tarafından kullanılan ilacın intihara meyil ile alakasının olmadığı kesinleşmiş ve FDA bu intihara meyil hissediyorsanız ilacı kullanmayı bırakın uyarısını da çekmiştir. Üzerinden de bir yıl geçti,bazı hekim arkadaşlar ya kendilerini güncellemiyor ya da kendilerince pimpirikli davranıyorlar fakat bu bilimsel bir yaklaşım değil. Yani sizin hasta/danışan olarak içinizin rahat ettiği şeyi yapma hakkınız var ama hekimin kafasına göre bilimsel kanıtları yok sayıp bir bağımlının sigara bırakmasının önüne geçecek kanıtsız fikirleri iletme hakkı yok. Diğer ilaç ise ( bupropion) zaten hali hazırda sigara bırakmaya ek olarak depresyon tedavisinde de kullanılan hatta bu konuda Amerika'da en çok reçete edilen ilaç. Onun hakkında da açıklama yaparak konuyu daha da uzatmayayım.

Yani komşum dediğim gibi içinizin nasıl rahat olacağına göre karar verebilirsiniz, hatta zevk için e sigara içebilirsiniz, hatta direk sigara da içebilirsiniz sizin bileceğiniz iş, ancak bu yazdığım iki ilaç sigarayı bırakmanızda " gerçekten" faydası olacak olan ve yan etki bakımından diğer yöntemlere göre en az zararlı olan yöntemlerdir.

Çok uzatıp başınızı ağrıttıysam affola. Size kıymet verdiğim için bunları bilmenizi istedim. İyi günler, sağlıklı ömürler dilerim komşum.
@dikdik_s Serdar komşum selamlar. Ben ahraz komşuya cevap olarak ikinci yorumumu yazarken başka bir işe döndüm sonradan tamamlayıp attım, o arada siz de mesaj atmışsınız görmedim. Tabi ki burası hobi forumu, bu da bir hobi ya da yöntem artık ne dersek , amacım kesinlikle zevkinizi baltalamak ya da konuyu dağıtıp faydalıdır-zararlıdır a getirmek değil yanlış anlamayın aman, sadece 25 sayfalık bir konuda bir iki mesajlık da olsa, böyle de bir bilgi var bulunsun maksadıyla yazdım, merak eden olur ilgisini çeken olur diye. Bilgiden zarar gelmez diyerekten. Bu , bu konudaki son mesajım komşum, ilgisini çeken komşum olursa araştırır en azından. İyi günler dilerim
Yok komsum sıkıntı yok, 1-2 sayfa once degerli bir komsumda yine bahsetmisdi bu sekil, bunlara girmeyin komple bırakın bu esigarada sonucta zararlı diye. Ona hic bir itirazımız yok. Olur bırakmakta zorlanan, sıkıntıya dusen olursa, bu da zevkli ve bırakmayı kolaylastıran bir yontem bizde onu anlatmaya calısıyoruz zaten. Hic sıkıntı yok. Katkın icin sagol.

Simdi yazını okuyacagım. ben yazarken gondermissin gormedim kusura bakma.
Bu arada dun discovery kanalda e sigaralar hakkında cok guzel bir belgesel vardı. Tutun firmasına ait cok gelismis bir labaratuarda bir deney yaptılar. Ozellikle tutun firmasının buna izin vermesine sasırdıgımı solyemeliyim. Elektron mikroskopu altında hucre zarına cizik atıyorlar ve dokunun kendini ne kadar zamanda tamir ettigini olcuyorlar. O hucre zarındaki yırtıgın hucreler tarafından tamir edilmeye baslaması
Sigara icmeyen kisiden alınan ornekte: 4saat
Esigara icen kisiden alınan ornekte: 4.5 saat
Normal sigara icen kisiden alınan ornekte: 23 saat.

Youtube da bakarım bulursam programı, detaylı bakmak isteyen bakabilir, cok kabaca yazdım kusura bakmayın.
https://www.newscientist.com/article/dn2...s-smoking/
443db3743205cf676a2c8ebe6ac44de7.jpg
Bol buharlar

Tapatalk kullanarak gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
@FurkanY Hocam baştan sona kadar dikkatlice okudum.Tabii ki ben bu kadar derinlemesine bilgi sahibi değilim,açıkcası çoğu hekimin de bu seviye bilgi verdiğine şahit olmadım.Bahsettiğim ilaç çampmisk adında yazım yanlış olabilir,okunuş bu şekilde diye hatırlıyorum,kullanan personellerim bırakabildi ilaç sayesinde ama hd rüya gördüklerini,durgunlaştıklarını,hafif depresyon etkilerinin olduğunu söylediler.Şimdiye kadar intihar etmeye meyilli kimse görmedim,sigarasızlıktan belki düşünen vardır bilmiyorum.İlacın yan etkileri midir yoksa yoksunluk sebebiyle bu etkiler oluyor,bilmiyorum.İlaçlar konusunda biraz şüpheciyim,hele ki konu psikiyatri ve benzeri ilaçlar olduğunda.Ben yine de e sigara yöntemini deneyeceğim.Umarım başarılı olurum.Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim Hocam,sağolun.

bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Ahraz bizim buyuklerden akrabamıza parkinson ve sekeri var teyzenin, yeminle avucla ilac vermisler ben diyim 10 siz diyin 20 ilac iciyor kadın gunde.
Ben bunlar hastaya yazılırken bu 20 ilacın birlikte kullanılırken , birbirlerine etkilerini, vucuda bu kokteyl in etkilerini kimsenin bildigine sahsen inanmıyorum. Ayrı ayrı ele alınıyor bu haplar, ama toplu olarak birbirleri ile karısınca ne sekilde bir reaksiyon oldugunu gosteren ne bir arastırma var ne de merak eden var.
Yurt dısında artık anti vaccination yani ası karsıtlarının; asıların bize ilkokuldan beri anlatılan calısma prensibi acaba gercekte oylemi, iclerinde ki maddelerin detaylı yapılmıs arastırmaların olmadıgı buyuk cevreler tarafından savunulmaya, sorgulanmaya basladı.
Burada aramızda da vardır, doktorları tenzih ederim, ama bu ilac uretici firmalara benim guvenim sıfır.
(01/06/2017, Saat: 23:47)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @FurkanY Hocam baştan sona kadar dikkatlice okudum.Tabii ki ben bu kadar derinlemesine bilgi sahibi değilim,açıkcası çoğu hekimin de bu seviye bilgi verdiğine şahit olmadım.Bahsettiğim ilaç çampmisk adında yazım yanlış olabilir,okunuş bu şekilde diye hatırlıyorum,kullanan personellerim bırakabildi ilaç sayesinde ama hd rüya gördüklerini,durgunlaştıklarını,hafif depresyon etkilerinin olduğunu söylediler.Şimdiye kadar intihar etmeye meyilli kimse görmedim,sigarasızlıktan belki düşünen vardır bilmiyorum.İlacın yan etkileri midir yoksa yoksunluk sebebiyle bu etkiler oluyor,bilmiyorum.İlaçlar konusunda biraz şüpheciyim,hele ki konu psikiyatri ve benzeri ilaçlar olduğunda.Ben yine de e sigara yöntemini deneyeceğim.Umarım başarılı olurum.Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim Hocam,sağolun.

Champiks'i hiç kimseye tavsiye etmem . Benim valide yıllardır içer bu zıkkımı .  3-4 sene evvel sigarayı bırakmak için pederin ( eczacı kendisi ) ısrarı ve temini ile champiks'e başladı .. İlk başlarda çok rahatladım , artık geceleri daha rahat uyuyorum vs. diyordu . Bir süre sonra ilacı bitirdi ve bıraktı .
İlacı bıraktıktan sonra depresyonlar , antideprasanlar . En sonunda kalp hastası oldu  Undecided
Ha sorsan şuanda bu zıkkımı içmeye devam ediyor ..
Ben pek anlamam , bizim bilader ona bir elektronik sigara ile seçtiği kokulardan bir set almış , yakında gelecekmiş . Bakacağız artık ..

Ailecek yıllardır ilaç sektöründeyiz , ilaçların uzun vadede yan etkilerini göre göre artık mümkün olabildiğince ilaç kullanmıyoruz .
Hele hele günde en az iki üç tane ağrı kesici alan , en ufak hastalıkta 1000 er mg'lık antibiyotikleri şeker gibi yutan insanları görünce kullanmaya daha da çekinir olduk .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Vaping 101, Keep Calm and Vape On dikdik_s 34 16,515 22/10/2019, Saat: 22:02
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: