Merhaba geleneksel tıraş
Değerli bir iş arkadaşımın "Arko tıraş sabunu ne güzel kokuyor" demesiyle kıvılcım çaktı ve araştırma yaparken foruma üye oldum. Özellikle mekanik saatlere, dolma kalemlere ve çakmaklara özel ilgim var.
Çok sık sakalım yok ama sert değil diyemem. Senelerce kartuslularla tıraş oldum, bir ara şarjlı tıraş makinası da kullandım ama bir türlü istediğim tıraşı yakalayamadım.
Sizce EJ DE89, Tipsoft finest silvertip, Arko tıraş sabunu yeni bir başlangıç için nasıl bir seçim olur?
EJ DE89'un barley modelini mi almalıyım elden kaymaması için? Tercihlerim için yorum yapılırsa sevinirim.
Jileti söylemeyi unutmuşum astra mavi.
Hoşgeldiniz. Barley sapın kayganlıkta çok da bir avantaj sağladığını düşünmüyorum ben. Sadece estetik gibime geliyor.
www.BarbarosRazors.com

Foruma hoşgeldiniz
de89 oldukça güzel bir alet, sap modelini göz zevkinize göre seçebilirsiniz
fırça seçiminiz de güzel ama arko herkese uymuyor.
Ucuz,güzel kokulu,bol köpüklü ve yerli malı olduğu için arkoyu hemen herkes elinin altında bulunduruyor fakat koruyuculuğu az ve cilt kurutma etkisi var.
Ben özellikle ilk zamanlar için arkonun yanında koruyuculuğu yüksek bir sabun da edinmenizi öneririm(cella önerebilirim)
keyifli tıraşlar dilerim
Ekleme: jilet konusunda başka bir arkadaşa yazdığım iletiyi aynen buraya da kopyalayayım Smile
(29/11/2014, Saat: 18:08)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jilet seçimi kişiye özel. O nedenle ideal jileti buluncaya kadar fazla miktarda almayın. Tadımlık alın. Polsilver, feather, gilette 7 oclock ,personna forumda bolca bahsi geçen ürünler imkanınız varsa denemelik alın.
Ama öncelikli olarak kolay ulaşılabilen fiyatı uygun jiletlerde ideal jiletinizi arayın. Gerekirse her tıraşta kullan at yaparsınız,
Sakalınız sertse sırasıyla astra yeşil, permasharp, sharp, bic vs deneyenilirsiniz
Çok sert değilse mavi astra, wilkinson,treet, shark, rapira, vs denenebilir.
Ben polsilver, permasharp, personna ve yeşil astra seviyorum. Sakalım sert, rapira vs sakalımı kesmiyor çekiştiriyor. Ama forumda seveni çok.
Hoş geldiniz. EJ 89 sakalınız için iyi bir tercih olabilir. Barley modeli güzeldir.
Yakın tıraş gibisi yoktur..
İlginiz için teşekkürler sayın ooppss. Göz zevkinden ziyade elde tutuş konforu açısından barleyi sormuştum.düz ej de89 elden kaymıyor diyorsanız onu da tercih edebilirim. Domuz kılı hariç fırça tavsiyeniz ekonomik olması da göz önünde bulundurularak nedir? Bir de köpürtme kabı porselen mi çelik mi olmalı? Çapı ne kadar olmalı?
Hoşgeldiniz geleneksel tıraş dünyasına. Merkur 34C HD de başlangıç için iyi bir seçim olabilir. Merkur un bir cok modelinin incelemesi forumda mevcut. Jilet kısmını ooppss komşum güzel anlatmış ben de katılıyorum.
Arko sabun illa ki edinin ama yanında uygun kremler de deneyin. Arko ve Derby kremler ulaşılması kolay uygun ve ortalama kalitede memnun eden ürünler. Nivea ise uygun ve bir tık yukarda bir krem.
Fırça işi de kişisel oluyor. Domuz kılı ve ya porsuk ve ya at kılı? Tipsoft kalitesi forumda anlatıldı bir çok kere zaten okumussunuz sanıyorum ki.
Özetle yazdığınız set başlamak için yeter de artar bile.
Keyifli tıraşlar, keyifli forumlar.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(30/11/2014, Saat: 02:43)hknz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlginiz için teşekkürler sayın ooppss. Göz zevkinden ziyade elde tutuş konforu açısından barleyi sormuştum.düz ej de89 elden kaymıyor diyorsanız onu da tercih edebilirim. Domuz kılı hariç fırça tavsiyeniz ekonomik olması da göz önünde bulundurularak nedir? Bir de köpürtme kabı porselen mi çelik mi olmalı? Çapı ne kadar olmalı?
Bende de89 ile aynı kafaya farklı sapa sahip mühle r89 var.
Ben elimdeki aletler arasnda kayma yönünden büyük fark görmedim o nedenle zevkinize göre seçin dedim.
Porsuk kılı fırça olarak fiyat/performans olarak tipsoft tan iyisi yok. Çünkü forumdan arkadaşların üretimi ve forum üyelerine oldukça uygun fiyattan veriyorlar. Daha öncesinde uygun fiyatlı olarak ebay den Frank shaving temin ediliyordu. Köpürtme kabı olarak bence en kullanışlısı plastik basit kaplar Smile. Büyüklük olarak da bence çorba kasesi büyüklüğü yeterli. Estetik bir şey istiyorsanız porselenler bence daha güzel.
sıcak köpük keyfi yapmak istiyorsanız scuttle edinebilirsiniz(tipsoft fırça ile birlikte aynı arkadaşlardan scuttle da sorabilirsiniz). Bunlar kişisel zevkinize kalmış detaylar.
Hoşgeldiniz,

Sakalınız ekstra sert değilse 3-5 liralık domuz fırça, arko sabun veya krem ve Wilkinson Sword DE ile hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

Yok sakalım sert derseniz EJ89 yerine Merkur 38 veya 43 gibi Merkur 34'ün ağırlaştırılmış modelleri ile jiletin arkasına ekstra ağırlık katarak güç uygulamadan aletin kendi ağırlığı ile rahat rahat tıraş olabilirsiniz.

Tipsoft fırçalar ile yanlış yapmanız zor, bütçenize göre ve zevkinize göre olan bir tane seçin ve keyfinize bakın=)

Keyifli ve bol köpüklü tıraşlar =)
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Chinaski ve ooppss çok yardımcı oldunuz.Teşekkürler. Naçizane evet biraz inceledim forumu. Merkur 34C HD konusuna gelince, bir kaç yorumda merkurun her 34C lerinin hepsinin ayni kaliteyi yakalayamadığı ve çapaklardan bahsediliyordu. Bundan dolayı EJ ağır basmaya başladı.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 898 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,666 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 727 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,990 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 773 01/05/2023, Saat: 15:49
Son Yorum: Ömer t. Katı