Usturada ağız açma ne sıklıkla yapılır?
Üstadlarım verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.
@Straht Üstad özel mesaj kutunuzu temizlermisiniz birşey söyliyecektim.
(16/11/2014, Saat: 19:38)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman taş için aceleye gerek yok Smile Ayrıca merak ettiğim bir diğer konu krom oksit vb macunlar ne işe yarar; alacağımız pahalı kayışların yapısını bozmaz mı?

krom oksit ve macunlar çeşitli derecelerde aşındırıcılardır. Bunlar kayışın üstüne sürülmez. Keçe ya da ketene, yumuşak ağaçlara ya da kağıt zerine sürülür. Bunların işlevi macunlarda ince taş görevini yapmak, krom oksitte kayış öncesi ağızdaki mikro çapakları temizleyerek ağzı biraz daha yumuşaktır. Ama krom oksit her usturaya gelmez. Gevrek yapılı usturalar macunu daha çok severler. Fakat ben macun kullanımını pek sevmem. Kısa yoldan hızla keskinlik verdiği için çok kullanılır ama genelde yumuşak bir yüzey üzerine uygulanıp kayışlama şeklinde kullanıldığından ve aşındırıcı olduklarından ağzı hızla yuvarlamaya meyillidirler. 1-2 ay macunla tazelenen usturanın ağzı iyice yuvarlak olmuştur artık ve tezelenmeye ihtiyaç duyar. Bazı çok yuvarlandığı durumlarda tazeleme de kurtarmaz ve yeni ağız gerekir. O yüzden macun yerine ince bir nihai honlama taşı ile arada bir tazelemek ve krom oksit kullanmak uzun ömürlü ağız için bence daha mantıklıdır.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(17/11/2014, Saat: 12:42)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: krom oksit ve macunlar çeşitli derecelerde aşındırıcılardır. Bunlar kayışın üstüne sürülmez. Keçe ya da ketene, yumuşak ağaçlara ya da kağıt zerine sürülür. Bunların işlevi macunlarda ince taş görevini yapmak, krom oksitte kayış öncesi ağızdaki mikro çapakları temizleyerek ağzı biraz daha yumuşaktır. Ama krom oksit her usturaya gelmez. Gevrek yapılı usturalar macunu daha çok severler. Fakat ben macun kullanımını pek sevmem. Kısa yoldan hızla keskinlik verdiği için çok kullanılır ama genelde yumuşak bir yüzey üzerine uygulanıp kayışlama şeklinde kullanıldığından ve aşındırıcı olduklarından ağzı hızla yuvarlamaya meyillidirler. 1-2 ay macunla tazelenen usturanın ağzı iyice yuvarlak olmuştur artık ve tezelenmeye ihtiyaç duyar. Bazı çok yuvarlandığı durumlarda tazeleme de kurtarmaz ve yeni ağız gerekir. O yüzden macun yerine ince bir nihai honlama taşı ile arada bir tazelemek ve krom oksit kullanmak uzun ömürlü ağız için bence daha mantıklıdır.

Sadece kayışla bitiriyorum o zaman bu işi Smile Lordum teşekkürler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çelik Ustura Bileme ve Ağız Açma Teknikleri(Ustalardan Tavsiyeler) manuple 92 25,187 20/05/2020, Saat: 11:55
Son Yorum: rewolwer_
  Çelik Ustura Tamirat - Ağız Sırt Düzeltmesi, Beradknifing yunusso 9 5,146 21/03/2019, Saat: 14:38
Son Yorum: helliox
  Dogru Agiz Acma hedehodo 10 18,944 17/12/2013, Saat: 00:37
Son Yorum: theunnamed

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: