Fırça Nasıl Kullanılmalı
Merhabalar abilerim.Ben Jaguar 117/24 Fırça aldım.Yüzümde köpürtürken fırçanın ortasını kullanıyorum ama fırçayı kaldırdığımda yüzümdeki köpüğü de çekiyor.Bir de berberlerde olduğu gibi bol köpük ve kıvamlı olmuyor.Sıcaklık hissi az geliyor.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Ayrıca fırçayla işimiz bittikten sonra kapalı ortamdamı (dolap içi vs.) yoksa açık ortamda daha rahat kuruması için hava almaya mı bırakılmalı.Teşekkürler saygılar.
Fırçayı yeni aldıysanız köpüğü tutması normaldir. Bir süre tasta ya da elde köpürtme yaparak fırça uçlarının çatallaşmasını bekleyin. Çatallaştıkça daha fazla su tutar ve köpüğü daha az yutar. Köpüğün sıcak kalması için fırçayı beklettiğiniz suyu daha sıcak tutun ya da scuttle denen taslardan alın(en azından kış ayları için). Fırçayı açıkta ve kıllar aşağıda olacak şekilde asılı bırakın, kapalı ortam hem geç kurumasına hem de fırçanın temiz kalmasına engel olur.
3017 - Proraso Yeşil Sabun  (20.01.2016 - 13.07.2016)
Fırçanın kullanımını görsel olarak izlemeniz daha yararlı olabilir. Bu noktada @linguist Üstadımın hazırlayıp paylaştığı videodan yararlanabilirsiniz:

(04/03/2012, Saat: 17:55)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Bu vesileyle beni yakından görmüş oldunuzBig Grin
Not: videoyu mahlas isimle yayınladım.

Fırçanın muhafaza koşullarına gelince, kullanım sonrası fırçayı durulayıp yıkadıktan ve kıllardaki suyu silkeledikten sonra kaldırınız. Yıkadıktan sonra kıllardaki suyu iyice silkelerseniz (silkelediğinizde artık su gelmeyene kadar) fırçayı asmanıza da gerek kalmaz; ama yazdığım gibi kıllarda su kalmamalı. (Neticede berberler de fırçayı herhangi bir yere asmıyor.)

Fırça durulandıktan ve kıllarda su kalmadıktan sonra kapalı veya açık ortamda muhafaza etmenizin bir farkı yok, burası size kalıyor.
İlave olarak;

Sıcaklık ve yoğun köpük için sıcak su kullanınız. Bunun için 2 tıraş tası işinizi görecektir. Taslardan birine su ısıtıcıda ısıttığınız suyu doldurun, diğerine de sabunu basın. (bkz. tras sabununu tras kabına nasıl basacagım / Tasa sabun basmak - Benmari tekniği ile) Sıcak su dolu tasa fırçayı daldırıp fazla suyu biraz süzdükten sonra sabun basılı tasta köpürtmeye başlayın.
(14/11/2014, Saat: 00:57)mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlave olarak;

Sıcaklık ve yoğun köpük için sıcak su kullanınız. Bunun için 2 tıraş tası işinizi görecektir. Taslardan birine su ısıtıcıda ısıttığınız suyu doldurun, diğerine de sabunu basın. (bkz. tras sabununu tras kabına nasıl basacagım / Tasa sabun basmak - Benmari tekniği ile) Sıcak su dolu tasa fırçayı daldırıp fazla suyu biraz süzdükten sonra sabun basılı tasta köpürtmeye başlayın.

Bu köpürtme işlemini fırçamı sıcak suya iyice daldırıp beklettikten sonra Arko kase sabununda yapsam da uygun olur mu ? Videoyu izledim o abide güzel sürüyor köpüğü ama bende o şekilde ortasından kulanıyorum sanırım fırça yeni olduğu için var olan köpüğü de emiyor.Ama düzelecek inşalah daha iyi olacak .d İnşalah hevesim kaçmaz yoksa sakalımı iyice 4-5 hafta uzatıp bundan sonra kendim tıraş olmayı bırakıp berberde tıraş olmaya karar verebilirim.Nasılsa üniversite öğrencisiyim sakal sorunum yok.Ama şimdilik böyle bi fikrim yok.Masraf olur berber evde malzemem varken.Hevesim kaçarsa diyorum yani saolun teşekkürler Smile
Eğer katı sabun kullanıyorsanız, öncelikle sabununuzun bulunduğu kaba sıcak su ekleyerek bir iki dakika beklettiğiniz suyu boşaltınız. Böylelikle sabununuz yumuşayacak ve köpürmeye daha uygun hale gelecektir. İkinci olarak ılık su ile ıslattığınız fırçanızı(kaynar su özellikle doğal kıldan yapılan fırçalar için zararlı )dönüşümlü olarak her iki yönde sabuna sürünüz. Birkaç tur saat yönünde sonra birkaç tur ters yönde. Böylelikle creamy bir köpük elde edebilirsiniz.Tabii fırça ve sabunun kalitesini unutmamak lazım. Keyifli tıraşlar Smile
(14/11/2014, Saat: 01:29)alfa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer katı sabun kullanıyorsanız, öncelikle sabununuzun bulunduğu kaba sıcak su ekleyerek bir iki dakika beklettiğiniz suyu boşaltınız. Böylelikle sabununuz yumuşayacak ve köpürmeye daha uygun hale gelecektir. İkinci olarak ılık su ile ıslattığınız fırçanızı(kaynar su özellikle doğal kıldan yapılan fırçalar için zararlı )dönüşümlü olarak her iki yönde sabuna sürünüz. Birkaç tur saat yönünde sonra birkaç tur ters yönde. Böylelikle creamy bir köpük elde edebilirsiniz.Tabii fırça ve sabunun kalitesini unutmamak lazım. Keyifli tıraşlar Smile

Teşekkürler şu dediğinizi tam olarak anlayamadım.Mesela kase arko sabunum var.O kasenin içine sıcak suyu boşaltıp 2 dakika bekledikten sonra içindeki suyu döküp ondan sonramı sıcak fırçamla köpürtme yapmam gerektiğini söylüyorsunuz.Bu bilgi iyi oldu çünkü berberde de öyle görmüştüm sanırım.
(14/11/2014, Saat: 01:29)Kalfa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu köpürtme işlemini fırçamı sıcak suya iyice daldırıp beklettikten sonra Arko kase sabununda yapsam da uygun olur mu ? Videoyu izledim o abide güzel sürüyor köpüğü ama bende o şekilde ortasından kulanıyorum sanırım fırça yeni olduğu için var olan köpüğü de emiyor.Ama düzelecek inşalah daha iyi olacak .d İnşalah hevesim kaçmaz yoksa sakalımı iyice 4-5 hafta uzatıp bundan sonra kendim tıraş olmayı bırakıp berberde tıraş olmaya karar verebilirim.Nasılsa üniversite öğrencisiyim sakal sorunum yok.Ama şimdilik böyle bi fikrim yok.Masraf olur berber evde malzemem varken.Hevesim kaçarsa diyorum yani saolun teşekkürler Smile

Arko kase sabunda da yapabilirsiniz. Zaten berberinizde sabunun nasıl köpürtüldüğünü de görmüşsünüzdür. Hevesiniz kaçmaz merak etmeyin, tarif edilenleri uygularsanız sorun kalmaz. Üstteki mesajımda da yazdığım gibi sıcak su kullanırsanız, sabun köpürtme ve yoğun köpük elde etme işiniz kolaylaşır. Ayrıca sıcak su kullanımının (kılların fırça sapına yapıştığı noktaya kadar sıcak suya fazla daldırılmadığı taktirde) domuz kılı fırçaya zararı olacağını sanmıyorum; çünkü şimdiye kadar zarar verdiğine tanık olmadım. (Zaten berberler de sıcak su kullanır, hatta berberinizde de görmüşsünüzdür.)
Evet tam olarak öyle yapacaksınız. Farkı göreceksiniz Smile
Fırçanız eskidikçe güzelleşecektir..
Fırçanın kılları doğal kıl olduğu için saçınızı kıracak işlemleri fırça üzerinde deneyin. Kıvama gelmesi için tıraştan tıraşa kullanmak yetmez yada çok uzun sürer. Forumdaki üstadların kalıp sabun rodajı dedikleri işlemi deneyebilirsiniz.
Bir tane kalıp sabunu fırçanın yanına koyun. Gliserinsiz beyaz saf sabun olması tercih sebebidir. Fırsat buldukça bu sabunla fırçayı bir kaç kere köpürtün,durulayın ve bence sonrasında köpüklü bırakıp kurutun. Kuruduktan sonra fırçanın kıllarından tutarak sadece uclarını hafifçe pürüzlü bir yüzeye (mesela halıflex Big Grin ) sürtebilirsiniz. Bu sürtme işlemini uygulayacaksanız nazikçe yapmalısınız çünkü amacımız kılların ortadan kırılarak kopmasını sağlamak değil uçlarının doğal olarak kırıklanıp çatallaşmasını sağlamak olmalı. Sert davranırsanız ince kıllar kopacak sert kıllar kalacaktır. Yani fırçayı yumuşatmak isterken tam tersine kazık gibi bir fırça elde edebilirsiniz. O nedenle forumdaki bir çok üstad sert yüzeye sürtme işlemini önermiyor. Sizde sadece köpürtme kurutma işlemini de uygulayabilirsiniz. Kıvama gelmesi biraz daha uzun sürse de daha risksiz bir yöntem olacaktır.
Bu işlemleri bir süre uygularsanız hem fırçanız köpüğe doyacak ve köpük hapsetmeyi bırakacaktır hemde uçları çatallandığı için yüzünüze daha yumuşak dokunacak ve daha pahalı fırçalar kadar keyif verecektir.

Fırçanız kıvama geldikten sonra kullanma konusunda da size esneklik sağlayacaktır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Jiletin Makinede Kaymasını Nasıl Önlerim ? ThisİsTheWay 3 1,791 06/07/2022, Saat: 22:11
Son Yorum: Lord Sparhawk
  DE Jilet Bileme Nasıl ? rock83 18 16,630 11/10/2020, Saat: 23:05
Son Yorum: kral arthur
  Tersten almadan bir seferde sinekkaydi tras nasil olunur? TARKAN 19 31,209 29/12/2014, Saat: 18:18
Son Yorum: mavi
  bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır DelikanliTiras 20 26,586 23/10/2014, Saat: 10:16
Son Yorum: mirrorihsan
  Kullanılmayan tıraş aletlerini nasıl saklamak gerekir? ludovico 2 5,235 30/09/2014, Saat: 18:37
Son Yorum: mavi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: