DE Alet Seçimi Genel
(08/10/2020, Saat: 17:53)kaman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sayın komşular yeni kullanmya başladığım 34c makinenin tıraşını çok beğenmeme rağmen boynumun yan bölgelerinde kızarıklık yaptı.Bu kızarıklığı ve küçük kan tanesini birikmelerini 20 yıldır genellikle yaşıyorum ve son iki yıldır elektrikli makine ile inceltiyordum.Sakallarım orta yumuşaklıkta ve haftada iki veya 3 kez tıraş olacağım.Elimi sertçe bir yere vursam elimde kanar o kadar hassas cildim var.37 c slant alsam faydalı olur mu?Ya da taraklı bir merkür modeli ile haftada bir tıraşa mı dönmeliyim.Beyaz proraso kullanıyorum başka bir kozmetik tavsiyeniz olur mu?

SM-J600F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeni makine arayışından önce tekniğinizin biraz daha gelişmesine zaman tanıyın bence. Sahip olduğunuz alet zaten yumuşak karakterli bir alet. Tahriş yaşadığınız bölgedeki sakal çıkış yönlerinize dikkat edip o doğrultuda tıraş olmaya gayret edebilirsiniz. Özellikle boyunda çoğu kişinin sıkıntılı bölgeleri vardır. Bende de var. Zamanla eliniz alışır diye düşünüyorum. Tıraştan sonra şap ve soğuk su uygulaması da yatışmada faydalı olacaktır.
Merkur 37C Slant size agresif kaçabilir @"kaman" komşum. 34C mild olduğundan jilet tercihiniz mutlaka keskin olmalı çünkü 34C keskin jiletleri sever Smile
Proraso dışında farklı bir kozmetik ürün kullanmanıza gerek yok diye düşünüyorum. Farklı tıraş öncesi ürünü kullanmak yerine fırçanıza her zamankinden daha fazla sabun yüklemenizi tavsiye ederim. Yüzünüze köpüğü fırçayla uygularken ara ara elinizle köpüğü cildinize yedirmeye çalışın.
(08/10/2020, Saat: 17:53)kaman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sayın komşular yeni kullanmya başladığım 34c makinenin tıraşını çok beğenmeme rağmen boynumun yan bölgelerinde kızarıklık yaptı.Bu kızarıklığı ve küçük kan tanesini birikmelerini 20 yıldır genellikle yaşıyorum ve son iki yıldır elektrikli makine ile inceltiyordum.Sakallarım orta yumuşaklıkta ve haftada iki veya 3 kez tıraş olacağım.Elimi sertçe bir yere vursam elimde kanar o kadar hassas cildim var.37 c slant alsam faydalı olur mu?Ya da taraklı bir merkür modeli ile haftada bir tıraşa mı dönmeliyim.Beyaz proraso kullanıyorum başka bir kozmetik tavsiyeniz olur mu?

SM-J600F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Komşum öncelikle hoş geldiniz. Nasılsınız?
34c ile ilgili sanırım biraz sıkıntı yaşadığınızı düşünüyorsunuz.
Bakın benim elimde şuan 2tane 34g, 1tane 34c ve 1tane de 37c var. Ve inanın 34 serisinden o kadar memnunum ki 34c den sonra, bir yetmedi iki tane 34g aldım Wink
Islak klasik tıraşa başlayalı çok olmadı sanırım, en azından ben öyle hatırlıyorum. Forumda biraz vakit geçirin, sakal haritanızı çıkarın, bol bol video izleyin, elinizde hangi jiletler var bilmiyorum ama bu hobinin en ucuz kısmı jilet o yüzden farklı jiletler deneyin hemen suçu makinada aramayın. İsterseniz özelden yazın numaramı vereyim, istediğiniz zaman her konuda danışabilirsiniz. Çok eski olmamama rağmen elimden gelen her türlü yardımı dilimin döndüğünce anlatırım.
Biraz daha forumda vakit geçirip özellikle teknik ile ilgili bölümleri lütfen okuyun. Tekniğiniz oturduğunda ge doğru jileti (cildinize uygun) bulduğunuzda emin olun bütün sorunlarınız bitecek.
Bunların hepsinden sonra hala 34c değil de 37c almayı düşünürseniz haber verin gerekiyorsa sizdeki 34c ile 37c yi değiştirelim ama emin olun buna hiç gerek kalmayacak. Alet için bence zaten en doğru seçimi yapmışsınız.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
34c ile kullandığınız önerdiğiniz jiletler hangileri ?
(08/10/2020, Saat: 22:15)serkanduymaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 34c ile kullandığınız önerdiğiniz jiletler hangileri ?
Özellikle mavi astra tam uyuyor, yokluğunda gsb. Hiç biri yoksa usta veya permasharp bile iş görür. Ama tek jilet ise mavi astra

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(08/10/2020, Saat: 22:15)serkanduymaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 34c ile kullandığınız önerdiğiniz jiletler hangileri ?

Nacet ve Rapira Super Stainless Swedish benim kullanımımda uyumlu olmuştu ama burada etkili olan sakal yapınız ve cildiniz. Öyle ki jilet seçimlerinizi DE alet seçimi kadar etkilerler.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
@"kaman" size birkaç tavsiyem olacak ancak evveliyatında bahsetmek isterim ki ben de aynı sizin gibi çok hassas bir tene sahibim. Denemediğim yol kalmamıştı açıkçası. Elimde şu an bilimum çift kenarlı (elinizdeki 34c gibi) tıraş aleti, braun 7 serisi elektrikli tıraş makinası, mach 3 ve mach 5 (fusion) özel seri sap vb. türevleri var. Velhasıl denemediğim yol kalmadı. Çözümü İtalya'ya yaptığım bir seyahatte orada tanıştığım bir berberde buldum. Braun 7 serisi vb. tıraş makinaları ile mach3/5'ler rafa kalktı (gene de zevkten arada kullanmıyor değilim ve hatta başka başka özel saplar da alıyorum Smile). Tıraş öncesi duş ve yağ bu işin altın anahtarı.

Tıraştan önce mutlaka yüzünü/sakallarınızı yumuşatmanız lazım ki bunun için yüzüne havlu tutanlar vs. vs. türlü türlü yöntemler deneyenler var. Benim tavsiyem duş almak.

Tıraşa başlamadan, yüzünüze/tıraş edeceğiniz bölgeye sabun/krem uygulamadan önce organik/katkısız argan yağı, zeytin yağı, aspir yağı vb. yağlar ile 2. kez yumuşatacaksınız. İnanın sonuç mükemmel. Ben açıkçası artık organik yağları alarak, kokulu/uçucu yağlar da ekleyerek kendi karışımımı yapıyorum.

Yukarıdaki yazdığım adımlar bence bu işin en önemli safhası. Duş ve tıraş öncesi yağlar tıraşta elde edeceğiniz kaliteyi üst seviyelere taşıyor. Sonraki önemli adım teknik yani el yatkınlığı. Bu da zamanla kazanım elde edeceğiniz bir konu. Ancak gene altını çiziyorum yukarıda belirttiğim ilk iki adım tekniğinizdeki kusurları bile tolere edebilir.

Bundan sonraki her safha, araç gereç; genel itibariyle eğlence kısmı Smile Çok agresif aletler ve keskin jiletler yani istisnalar hariç sonuç mükemmel olacaktır.

Elimde çok fazla çift kenarlı (double edge) tıraş aleti olduğu için gönül rahatlığıyla size tavsiye vereceğim: Tıraş aleti tavsiyesi olarak size Timor'un Kapalı Tarak (Closed Comb) örnek 1360 modeli tavsiye ederim. Hatta bu aletle Tiger Platinum jiletleri tavsiye ederim. Bu jileti tavsiye etme sebebim maliyeti ve performansı müthiş. Ancak bir uyarım olacak bu jileti 1 defa kullanacaksınız. 2. Kez bu jiletle tıraş olmayacaksınız.

Merkur 34C de kısmen güzel bir alet ancak Timor 1360 ve türevlerini (closed comb) deneyin derim. Anlattıklarınıza göre açık taraklı aletler bence size faydadan ziyada acı çektirir; forumda her ne kadar günlük kullanıma uygun olduğunu savunan arkadaşlar olsa da ben günlük kullanım için tavsiye etmiyorum. Cildi yoruyor. Bence sakalınız biraz uzunken açık taraklı aletler ilk perdede faydalı olacaktır.

Slantlara da çok meraklıyım, elimde birkaç tane slant da var; severek de kullanıyorum ama size tavsiyem slantlara ileriki safhalarda geçin. Ancak mutlaka geçin; değişik ve keyifli bir deneyim.

Kozmetik olarak bahsettiğiniz proraso (krem versiyonu) çok da güzel bir ürün değil ancak yukarıda bahsettiğim ilk iki adımdan sonra kullandığınız sabun/krem ürünlerin pek de negatif etkisini görmezsiniz. Bence proraso mazide kalan nivea sensitive kalitesine bile yaklaşamaz ancak nivea sensitive (beyaz) olan üretimde yok. Başka ürünlere de şans verip kendinizce olaya renk getirebilirsiniz Smile

Kozmetikten daha ziyade bence dikkate değer aşama fırça kullanıp kullanmadığınız (hangi türden olursa olsun). Krem/sabunu nerede köpürtürseniz köpürtün (ister kasede ister yüzde) ama mutlaka fırçayla masaj yaparak köpüğü cildinize yayınız. Burada vurucu nokta fırçanın cilde yaptığı o bitirici darbede. Yumuşayan sakalı bence nakavt eden ve tıraşı nirvanaya ulaştıran husus bu. Fırça darbeleri önemli Smile Açıkçası son dönemde krem/sabunu kasede köpürtmek yerine yüzde fırça ile köpürtmenin daha faydalı olduğu kanısındayım.
(08/10/2020, Saat: 23:30)oguzhan5069 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"kaman" size birkaç tavsiyem olacak ancak evveliyatında bahsetmek isterim ki ben de aynı sizin gibi çok hassas bir tene sahibim. Denemediğim yol kalmamıştı açıkçası. Elimde şu an bilimum çift kenarlı (elinizdeki 34c gibi) tıraş aleti, braun 7 serisi elektrikli tıraş makinası, mach 3 ve mach 5 (fusion) özel seri sap vb. türevleri var. Velhasıl denemediğim yol kalmadı. Çözümü İtalya'ya yaptığım bir seyahatte orada tanıştığım bir berberde buldum. Braun 7 serisi vb. tıraş makinaları ile mach3/5'ler rafa kalktı (gene de zevkten arada kullanmıyor değilim ve hatta başka başka özel saplar da alıyorum Smile). Tıraş öncesi duş ve yağ bu işin altın anahtarı.

Tıraştan önce mutlaka yüzünü/sakallarınızı yumuşatmanız lazım ki bunun için yüzüne havlu tutanlar vs. vs. türlü türlü yöntemler deneyenler var. Benim tavsiyem duş almak.

Tıraşa başlamadan, yüzünüze/tıraş edeceğiniz bölgeye sabun/krem uygulamadan önce organik/katkısız argan yağı, zeytin yağı, aspir yağı vb. yağlar ile 2. kez yumuşatacaksınız. İnanın sonuç mükemmel. Ben açıkçası artık organik yağları alarak, kokulu/uçucu yağlar da ekleyerek kendi karışımımı yapıyorum.

Yukarıdaki yazdığım adımlar bence bu işin en önemli safhası. Duş ve tıraş öncesi yağlar tıraşta elde edeceğiniz kaliteyi üst seviyelere taşıyor. Sonraki önemli adım teknik yani el yatkınlığı. Bu da zamanla kazanım elde edeceğiniz bir konu. Ancak gene altını çiziyorum yukarıda belirttiğim ilk iki adım tekniğinizdeki kusurları bile tolere edebilir.

Bundan sonraki her safha, araç gereç; genel itibariyle eğlence kısmı Smile Çok agresif aletler ve keskin jiletler yani istisnalar hariç sonuç mükemmel olacaktır.

Elimde çok fazla çift kenarlı (double edge) tıraş aleti olduğu için gönül rahatlığıyla size tavsiye vereceğim: Tıraş aleti tavsiyesi olarak size Timor'un Kapalı Tarak (Closed Comb) örnek 1360 modeli tavsiye ederim. Hatta bu aletle Tiger Platinum jiletleri tavsiye ederim. Bu jileti tavsiye etme sebebim maliyeti ve performansı müthiş. Ancak bir uyarım olacak bu jileti 1 defa kullanacaksınız. 2. Kez bu jiletle tıraş olmayacaksınız.

Merkur 34C de kısmen güzel bir alet ancak Timor 1360 ve türevlerini (closed comb) deneyin derim. Anlattıklarınıza göre açık taraklı aletler bence size faydadan ziyada acı çektirir; forumda her ne kadar günlük kullanıma uygun olduğunu savunan arkadaşlar olsa da ben günlük kullanım için tavsiye etmiyorum. Cildi yoruyor. Bence sakalınız biraz uzunken açık taraklı aletler ilk perdede faydalı olacaktır.

Slantlara da çok meraklıyım, elimde birkaç tane slant da var; severek de kullanıyorum ama size tavsiyem slantlara ileriki safhalarda geçin. Ancak mutlaka geçin; değişik ve keyifli bir deneyim.

Kozmetik olarak bahsettiğiniz proraso (krem versiyonu) çok da güzel bir ürün değil ancak yukarıda bahsettiğim ilk iki adımdan sonra kullandığınız sabun/krem ürünlerin pek de negatif etkisini görmezsiniz. Bence proraso mazide kalan nivea sensitive kalitesine bile yaklaşamaz ancak nivea sensitive (beyaz) olan üretimde yok. Başka ürünlere de şans verip kendinizce olaya renk getirebilirsiniz Smile

Kozmetikten daha ziyade bence dikkate değer aşama fırça kullanıp kullanmadığınız (hangi türden olursa olsun). Krem/sabunu nerede köpürtürseniz köpürtün (ister kasede ister yüzde) ama mutlaka fırçayla masaj yaparak köpüğü cildinize yayınız. Burada vurucu nokta fırçanın cilde yaptığı o bitirici darbede. Yumuşayan sakalı bence nakavt eden ve tıraşı nirvanaya ulaştıran husus bu. Fırça darbeleri önemli Smile Açıkçası son dönemde krem/sabunu kasede köpürtmek yerine yüzde fırça ile köpürtmenin daha faydalı olduğu kanısındayım.

Komşum merhaba , tecrübeniz her yönüyle benden fazladır ancak size katılmadığım bir kaç husus var. Detaylı analiz veya itiraz değil aklımda kalanlara karşı görüş bildirmek istedim.

Tirastan önce cildi aşırı yumuşatmak hassas cildim var diyenler için tavsiye edilmez diye biliyorum ben. Genelde soğuk tıraş önerilir. Cilt gözenekleri fazla açılmadan kıllar yüzeysel kesilsin. Amaç yakın değil temiz tıraş olmak olmalı.

Tıraş öncesi krem yağ vb ürünlere yuklenmemek lazım üst paragrafta yazdığım sebepler.

Kapali tarak makine kullanın açıklar agresif olur dediniz ama yanılmıyorsam merkur 41c açık tarak ile gillette new short comb açık tarak mild aletler. Günlük kullanıma da uygun. Jilet ve makine özelinde kişiye özel kesin yargılar vardır ama ikinci bir kişiye aynen uymayacağı aşikar.

Yüzde köpurtme yine yukarıda dediğim gibi, yüzde aşırı çalışmaya gözenekleri açmaya yardımcı olacaktır. Hassas ciltte istenilmez diye tahmin ediyorum.
@"mustbe" komşum Smile profil resminizdeki kişiyle babamın ev sahipliğini yapmış olduğu bir organizasyonda tanışmıştım. Hafif mayhoş kafayla bana birkaç öğüt vermişti. Ne güzel günlerdi anlatamam. Şu anki neslin birçok zevkten mahrum kalmasına acıyorum. Ne zamandır profil resminizden mütevellit size sataşma fırsatını bekliyordum Smile

Komşum, açıkçası muğlak yani sonuca gitmeyen yuvarlak konuşmalardan pek hoşlanmıyorum. Bu sebepten tavsiye isteyen arkadaşa net bir şekilde fikirlerimi açıkladım.

Sizin tarif ettiğiniz üzre ve seyahate gittiğim çeşitli ülkelerden birçok profesyonelin belirttiği üzre çok hassas bir cilde sahibim. Bilimsel çalışma; deney, gözlem ve ölçümlerin bütünüdür. Ben de tıraşa bilimsel yaklaşım taraftarı olarak söylemek isterim ki günümüz şartları doğrultusunda eski savları yeniden değerlendirmenin zamanı geldi Smile

Soğuk tıraş, sanılanın aksine hassas veya normal cilt tipi; artık hangi tip olursa olsun sakal kesimi için pek uygun değil. Birçok kişinin tecrübesi de bu yöndedir. Mevsim aşırı sıcakken normal cilt tipindeki arkadaşlar gönül rahatlığıyla soğuk tıraş olabiliyorlardır ama söz konusu hassas bir cilt ise soğuk tıraş cildi tahriş edecektir. Hassas cilde sahip olan arkadaşların deneme sonuçlarını bizlerle burada paylaşması bence bizleri aydınlatacaktır Smile
(09/10/2020, Saat: 00:48)oguzhan5069 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"mustbe" komşum Smile profil resminizdeki kişiyle babamın ev sahipliğini yapmış olduğu bir organizasyonda tanışmıştım. Hafif mayhoş kafayla bana birkaç öğüt vermişti. Ne güzel günlerdi anlatamam. Şu anki neslin birçok zevkten mahrum kalmasına acıyorum. Ne zamandır profil resminizden mütevellit size sataşma fırsatını bekliyordum Smile

Komşum, açıkçası muğlak yani sonuca gitmeyen yuvarlak konuşmalardan pek hoşlanmıyorum. Bu sebepten tavsiye isteyen arkadaşa net bir şekilde fikirlerimi açıkladım.

Sizin tarif ettiğiniz üzre ve seyahate gittiğim çeşitli ülkelerden birçok profesyonelin belirttiği üzre çok hassas bir cilde sahibim. Bilimsel çalışma; deney, gözlem ve ölçümlerin bütünüdür. Ben de tıraşa bilimsel yaklaşım taraftarı olarak söylemek isterim ki günümüz şartları doğrultusunda eski savları yeniden değerlendirmenin zamanı geldi Smile

Soğuk tıraş, sanılanın aksine hassas veya normal cilt tipi; artık hangi tip olursa olsun sakal kesimi için pek uygun değil. Birçok kişinin tecrübesi de bu yöndedir. Mevsim aşırı sıcakken normal cilt tipindeki arkadaşlar gönül rahatlığıyla soğuk tıraş olabiliyorlardır ama söz konusu hassas bir cilt ise soğuk tıraş cildi tahriş edecektir. Hassas cilde sahip olan arkadaşların deneme sonuçlarını bizlerle burada paylaşması bence bizleri aydınlatacaktır Smile

96 97 yıllarında kuzenlerimin odalarında araba teybi ve ses düzeneği vardı. Dertli dertli açarlar çocuk halimle beni depresyona sokarlardi. Hatta Ferdi Tayfur dinleyen Müslüm gürses e laf eder. . Orhan gencebay dinleyen ikisine de ses etmez en iyisi Orhan derdi. Aklımda öyle kalmış.
Yaş alınca kesik kesik anıları hatırlayıp o günleri yadediyoruz. Hepimizin içinde arabesk var Smile

Velhasıl hassas cildim var zanneden biriydim ben. Tıraş ürünlerini ve çeşitliliği azalttım. Sadeleştim. Soğuk tıraş ve az çeşitli ürünlerle standardi yakaladım, benim tıraşlarımda sürpriz yok Smile 6 ay 1 yıl deneme süreci geçirdim. Sanciliydi şükür şu an her şey yolunda.

Edit. Soğuk tıraş dediğim; Makineyi sıcak su ile temizlerim. Köpüğü sıcak suya tutar öyle atarım ama tıraştan önce mevsime göre değişir suyun sıcaklığı. Tirastan sonra daima soğuk su ile yıkarım yüzümü. Sebebi gözenekleri kapatmada etkili olmasıdır. Ne tıraştan önce ne de sonra losyon balsam krem türevi şeyler kullanmam.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullandığınız En Mild Alet? FearOfATG 135 65,279 29/09/2020, Saat: 18:45
Son Yorum: kzldagpro
  Adjustable DE Alet Seçimi yigitemre 56 55,373 09/08/2020, Saat: 09:20
Son Yorum: Lord Sparhawk
  DE Alet Ağırlığının Tıraşa Etkisi treasurer 0 2,074 15/05/2020, Saat: 01:44
Son Yorum: treasurer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: