Keskin Jiletlerle Tahriş Sorunu
Herkese Merhabalar,

Yaklaşık 4 aydır DE makinelerle tıraş oluyorum. Wilkinson Plastik makineyle başladıktan kısa bir süre sonra DE89 satın aldım ve bu süreçte de çoğunlukla kullandığım makine o oldu. Tıraşa ilk başladığım zamanlar Permasharp jilet kullandığım birkaç tıraşta çok fazla kesik ve tahrişle karşılaşınca tekniğim oturana kadar biraz daha mild jiletlere yönelmeye karar verdim. Önce Astra SP-Yeşil, ardından da Astra SS-Mavi jilet kullanmaya başladım. Bu iki jiletten de oldukça memnunum, Mavi Astralar biraz daha keskin ve akıcı bir tıraş veriyormuş gibi geldiği için onları daha çok beğendim. Bu süreçte Tabac ve Proraso gibi ürünleri de deneme şansım oldu, tıraşlarımda jilet ve tekniğin etkisini görebilmek için bir süredir neredeyse her tıraşımda Tabac Stick kullanıyorum. Köpük yapma konusunda da kendimi oldukça geliştirdiğimi ve tecrübe kazandığımı düşünüyorum.

2 perde + rötuşlar şeklinde tıraş oluyorum. Bir süredir hiç bir taraflarımı kestiğimi hatırlamıyorum, tahrişse nadiren boyun ve çene bölgesinde oluyor. Bu sorunsuz süreçten ötürü açıkçası kendime güvenim arttı ve 2 hafta önce, sakalım da iyice uzamışken DE89 makinenin yanında gelen Feather jileti denemeye karar verdim. 1 haftalık sakalım olduğu için 1 WTG + zıt yönlerde 2 ATG olmak üzere 3 perdelik bir tıraş oldum. Tıraşın yakınlığından çok memnun kaldım; ancak herhalde tırpanla tıraş olsam yüzüm bu kadar tahriş olmazdı. 2 gün sonra bile özellikle çenemin bazı yerleri sızlıyordu. Sonrasında tekrar Astra Mavi kullandım ve son tıraşlarım eskisi gibi sorunsuz.

Sorum şu olacak üstatlarım: Benim Permasharp ve Feather gibi keskin jiletlerle sorun yaşamamın sebebi hala tekniğim ya da tıraş hazırlığımla ilgili sıkıntılarımın olması mı, yoksa cildim keskin jilet kaldıramıyor mu? Bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir de ayrı bir konu açmadan, buna ek olarak sormak istediğim bir şey var. Yüzümün ve boynumun çene bölgesinde tahrişsiz ve yakın bir tıraş elde edemiyorum. Ya hafif lokal stubblelar kalıyor ya da cildim az da olsa tahriş oluyor. Maxwell denklemlerini çözebiliyorum ama çenede doğru jilet açısını yakalayamadıktan sonra Vektör Kalkülüsü bilmenin manası ne  Big Grin . Çenede yaşadığım bu sorunla alakalı da yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum.

Herkese Keyifli Tıraşlar Dilerim.
I never said it was a good joke! I'm just playin' along with the gag.
Komşum, cilt yapınız ne kadar hassas bilemiyorum. Cildi yormayan tıraşın en fazla iki perdeden oluştuğu düşüncesindeyim. Cilt yapısına, dayanıklılığına göre bu değişebilir. İlk perdenizi çıkış yönünde, sonraki iki perdeyi tersine yapmışsınız. Bu kesinlikle cildi yoracaktır ve tahrişlere de sebebiyet verebilir. Olabildiğince yakın tıraş istiyorsanız ilk perdeyi çıkış yönünde (WTG), ikinci perdeyi çıkış yönüne dik (XTG) almanızı tavsiye edebilirim. Tersten almak istiyorsanız (ATG) üçüncü perdede olmanız faydanıza olacaktır. Konforlu tıraş > yakın tıraş düşüncesindeyim.
"Bu cihan sanki salaş bir sahne"
@"iamcagri" komşum kusura bakmayın, yanlışlık olmuş. ATG'yi hep "Across The Grain"in kısaltması olarak düşünüyorum nedense. XTG olacaktı. Kendime güveniyorum ama Featherla tersten alacak kadar değil henüz.
I never said it was a good joke! I'm just playin' along with the gag.
Komşum feather birçok kişiye göre en iyi ve kaliteli jiletlerden biri olarak kabul edilir. Ama ben de keskin jilet sevmeme rağmen feather jiletleri pek konforlu bulmam. Yani kişiden kişiye değişir. Keskin jilet denemek istiyorsanız Gillette Seven O'clock Sharp Edge (sarı Gillette) deneyebilirsiniz. Ya da bulabilirseniz eski üretim Polsilver. Bu jiletlerin DE89 ile uyumu çok iyidir ve keskin oldukları kadar konforludur da (bana göre). Stubble kalan bölgelerinizde muhtemelen sakallar yatık ya da girdap şeklinde çıkıyor olabilir. Oraları çok hafif gerip (fazla değil) xtg olarak almayı deneyebilrsiniz. Ama deneye yanıla zamanla siz en iyi yöntemi bulacaksınızdır.
Dostum voskhod denemenizi onereyim ve dier bir husus cene bolgenizi sagdan sola.yada soldan saga almayi onere bilirim. Bir hususta @"atmacao" komsumun dedigi gibi feather en kesk8n jiletlerden ama en konforlulardan dril. Ben sahsen bu gunden sonra favorim gunluk tirasta silver blue. Sinek kaydi damat tirasinda sharp edge dir. Ama bu benim.cildime.ve sakalima gore tabiki. Son bir sey soyleyeyim De89 un mildliginden yararlanip cene bolgesinde aciyi biraz daha arttitip agresig ve buffing teknigiyle temiz bir temizleme yapabilirsiniz bilgilerinize.
(17/02/2021, Saat: 21:39)Abin Sur Ertu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"iamcagri" komşum kusura bakmayın, yanlışlık olmuş. ATG'yi hep "Across The Grain"in kısaltması olarak düşünüyorum nedense. XTG olacaktı. Kendime güveniyorum ama Featherla tersten alacak kadar değil henüz.

Estağfurullah komşum ne kusuru. Feather çok keskin ama keskin olduğu kadar da konforlu mu ben de emin değilim. Ustura ile kullandığım oluyor lakin rahatsız edici bir tıraş tecrübem olmadı. Sorun cildinizin jilet ile uyumunda olabilir. Şimdi fark ettim, Yeşil Astra Mavi Astra'ya göre daha keskin olmasına rağmen Mavi Astra ile tıraş deneyiminiz daha iyiymiş. Mavi Astra'nın  hassas ciltler ile uyumu iyi. Hassas ciltlere uygun, konforu yüksek, tatmin edici keskinlikte jiletler tercih edebilirsiniz. Bolzano denemedim ama yorumları size uygun gözüküyor. Daha uygun fiyatlı olsun derseniz Rapira deneyebilirsiniz.
"Bu cihan sanki salaş bir sahne"
kendi az da olsa tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki doğru yüz hazırlığı çok önemli. sıcak havlu basıp, köpüğü olabildiğince sulu ve kaygan yaparsanız daha rahat tıraş olabiliyorsunuz. jiletli ustura ile kalın köpükle hep yüzümü keserken akıcı köpükle 1 günlük sakalı bile tahriş olmadan alabiliyorum artık. önceden 3 4 günlük sakalda bile tahriş oluyordu.

diğer bir faktör sakal uzunluğu. sakalınız çok uzunsa, (7-10 gün arası) ilk perdeyi jiletli tıraş makineleri ile olup, ikinci perdeyi 3 bıçaklı kartuşlarla olmak yararlı olabilir.

söylemeyi unuttum cildiniz hassas ise, jiletli makine ile 1 perde olup sonra köpük ile makine tıraşı olmak, yanak makinesi dedikleri. geleneksel tıraşa ters bir durum ama cildi hassas olanlar sinek kaydı tıraş için makine kullanmak zorunda kalabiliyor.
Stay Sharp. Jilet
Yazdıklarınızdan teknikle ilgili bir sorun olduğu anlaşılıyor. Çünkü de89 gibi bir makine ile kendinizi kesebiliyorsanız ortada teknikle ilgili ciddi sıkıntılar var demektir. Henüz makineyi, jiletleri ve cildinizi tam tanımıyorsunuz. Bu üç değişene göre hangi jileti kombine edeceğinizi ve kaç perde tıraş olacağını bilemiyorsunuz. Geride sakal kalıyordan kasıt geçrek manada sakal kalması da olabilir, aşırı yakın tıraş olmaya çalışıyorsunuz ve hiç sakal ucu kalmasın diye uğraşıyor, sakal ucu kalıyorsa geride sakal kalıyor da diyor olabilirsiniz. İkisi farklı şeylerdir. Yeni başlayanların en sık yaptığı hatalardan birisi çok aşırı yakın tıraşlar olmaya çalışmaktır. Çünkü ilk bir iki tıraşta oldukları pürüzsüz tıraşlar hoşlarına gider ve bunu sürekli daha geliştirmeye çalışırlar. Köse görünecek kadar yakın tıraş olmanın ideal olduğun düşünürler. Halbuki bu tip yaklaşımda tahriş kaçınılmazdır.

Sizde zannediyorum hem yakın tıraşa uğraşısı, hem yanlış kesme açısı, hem de fazla baskıyla tıraş olma durumu mevcut. Belki aynı yerden de fazlaca geçiyor ya da köpüğünüzü fazla kalın yapıyorsunuzdur. Bunlar da ilave sorun çıkarır. Diğer ihtimaller sakal yapınıza de89 uymuyordur. Daha agresif bir makine gerekiyordur ama ben bunun çok düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Çünkü teknik oturduktan sonra sakalk tipi fark etmeksizin hemen her tıraş gereci iyi sonuçlar verebilmekte.

Kullandığınız perma, feather zaten özelikle konforlarıyla bilinen jiletler değil. Astra mavi konfor jiletidir siz de sevmişsiniz zaten. Şu aşamada fazla jilet kurcalamayıp astra mavi iledevam ederek tekniği oturtmanız en iyiis olur. Doğru tıraş açısına, bastırmadan tıraş olmaya, perde yönelerini doğru şekilde olmaya, iyi yüz hazırlığı ve bitirmeini yapmaya dikkat edin. 3 perdede tahriş yaşıyorsanız 2ye düşürün, öncelik tıra yakınlığından ziyade tıraşın sorunsuz bitmesi ve konfor olsun. Ne zaman ki hah oldu artık dediniz, o zaman 3. perdeye çıkar ve misal personna platinum, trig, euromax, bolzano, 7 oclock sharp edge ve super platinum, asco, rapira swedish supersteel gibi farklı jiletler denersiniz. Yine istediğiniz yakınlık olmazsa o vakit daha agresif makinelere de geçiş yapabilirsiniz.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,776 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Jilet atlaması ve tahriş Enis24 20 10,747 10/05/2020, Saat: 23:37
Son Yorum: Enis24
  boyun altı sorunu beryigit 51 41,816 09/01/2019, Saat: 10:04
Son Yorum: Hüseyin İbiş
  Boyun altı tahriş Agressive 17 25,284 05/05/2015, Saat: 00:47
Son Yorum: Bruce