Ilk Bileme Denemesi
Bekleriz hocam her daim
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Kollardaki kıllar uzayana kadar bileme işine ara ver hocam Smile
(01/11/2014, Saat: 20:29)siralexf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kollardaki kıllar uzayana kadar bileme işine ara ver hocam Smile
Merak etme komşum zaiyat çok olmadı Smile
Usturayı Balsa üzerinde CrOX ve IrOX tan geçirip tekrar kayışladım ve denedim. Perma-Sharp karakterine yakın bir ağız oldu. Benim istediğim kadar keskin ve konforlu değil hala. Gillette 7 o'clock ve ya PolSiver kıvamına getirmem gerekli.
komşum, demiroksit kullanmadım bilmiyorum ama krom oksite geldiğinde kendisi çok ince bir aşındırıcı olması sebebiyle ancak artık yavaş yavaş normal kayışın ucu yeterli seviyeye getirmediği zamanlarda ağzı canlandırmak için kullanılmaktadır veya yeni bileylemelerden sonra ağzın azgınlığını alıp onu yumuşatmak için de kullanılır. Ancak bir seferde 5-7 defadan fazla kromoksitte kayışlamak ağzın keskinliğini alır denilmektedir. Bilmiyorum doğru olabilir ancak ben rastlamadım. Kaldı ki Mastro Livinin videolarına baktığımda bazen 8K bazen hatta 3K taştan sonra direkt cromoksitte 20 tura yakın kayışlayıp , normal kayışa geçiyor orada da 10 tur falan yapıyor, değişik adam ne diyeyim.
Pardon komşum uzattım lafı ben aslında başka birşey söyleyecektim. Eğer 1 ve 0,5 mikronluk elmas sprey veya pasta alırsan ister 8K ister 12K taştan sonra bunları 10-20 tur arası kullanıp kromoksitle bitirirsen ağız gerçekten çok farkediyor.
@taskind üstat teşekkürler yorumun için. Ben de aynı şekilde ağzı yenilemek ve ya taştan sonra ağzı dizginlemek için kullanıyorum CrOx u. IrOx ta aynı işlemi görüyor ama daha ince bir aşındırıcı CrOx'a göre. Bu ikisini balsa üstünde kullanmanın hem ağız yenilemede hem bileme işleminin son aşamasında ağzı düzeltip keskinliği bir adım yukarı çıkarmada işe yaradığını tecrübe ettim.

Elmas sprey ve pastayı alıp deneyeceğim üstat. Bu arada başıma gelmedi ama pasta ve Elmas sprey ve ya Crox gibi aşındırıcılar sürekli kullanılırsa bir yerden sonra ağzın şekli yuvarlanmaya başlıyor deniliyor. Bu durumda mecburen 8k gibi bir değere düşmek gerekli deniliyor. Yani dediğiniz doğru keskinliği alıyor fazla kullanılırsa.
Değerli arkadaşım,

1K ile kol kıllarını rahat (öyle dipten değil, fazla zorlanmadan) kesebilecek kadar iyi bir ağız açılmış olması lazım. 1K ile bunu söylediğiniz stroke vs iel yapamadıysanız eğer, aklıma ilk gelen ağız açmak için 1K nın yetersiz olduğudur (hemen belirteyim ki bıçağın kendisini görmeden bu konuda kesin bir karar vermek zordur). Ağız çok ham ise 1K dan önce 200/300 civarında bir taş kullanmak gerekirdi. Ustura bilemenin en önemli noktası doğru ve düzgün bir ağız açılmasıdır. Bundan sonrası da tabi ki önemlidir ama, göreceli olarak kolaydır. İkinci önemli nokta grit aralıklarını çok yüksek tutmamak ve son olarak da iyi bir kayiş gerekliliğini belirtmek isterim.
Selamlarımla.
"Sâdıkları tahkîr ile red kaide oldu
Hırsızlara ikram ü inayet yeni çıktı
Eyvah bu bâzîçede bizler yine yandık
Zîra ki ziyan ortada bilmem ne kazandık"

(Ziya Paşa- bayılıyorum bu adama!)
Teşekkür ederim Hasan Ali hocam yorumunuz için.

Ben de bu denemede çok iyi ağız açamadığımı düşünüyorum. Bu usturanın çeliği ile ilgili de olabilir. Ağzı çok ham bir ustura değildi ama belki Naniwa 1k taş yetmedi dediginiz gibi. Başka bir usturada tekrar deneyeceğim.
Syg.
Elimdeki kol kılını en sert baskıyla bile inatla kesmeyen kör bir cambazım vardı artık bir şekilde girmek lazımdı olaya ya batıcaz ya çıkızac ama çıktık en azından kol kıllarıni almaya başladı 30 dk gibi bir çalışmayla tek coticule taşla üstatlar için belki çok basit ama bana ilk ve epeyi büyük bir adım gibi geldi ne derme çatma olmuş ama sanki hafriyat yeriWink))

2hewrkp.jpg
(12/11/2014, Saat: 00:00)cosa_nostra Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elimdeki kol kılını en sert baskıyla bile inatla kesmeyen kör bir cambazım vardı artık bir şekilde girmek lazımdı olaya ya batıcaz ya çıkızac ama çıktık en azından kol kıllarıni almaya başladı 30 dk gibi bir çalışmayla tek coticule taşla üstatlar için belki çok basit ama bana ilk ve epeyi büyük bir adım gibi geldi ne derme çatma olmuş ama sanki hafriyat yeriWink))

2hewrkp.jpg

Komşum tebrik ederim, benim ortalığın halini görseniz şükredersinizSmile Ben diğer bir usturamı daha bilemeye başladım ama vakitsizlikten yarım kaldı. Ağzı bile tam açamadan kaldırıp koydum kenara. Vakit bulsam tüm gün uğraşmak istiyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bileme hizmeti Hk. Uzunluomer 1 1,563 03/03/2022, Saat: 11:02
Son Yorum: ekindgn
  gold dollar 66 ustura ve bileme taşları hakkında?? TA1OZH 9 4,684 23/06/2021, Saat: 20:33
Son Yorum: TA1OZH
Video çelik ustura bileme becerisi , kotikül ve bileme taşı boyutu yunusso 14 9,430 28/06/2020, Saat: 01:18
Son Yorum: bsagir
  Çelik Ustura Bileme ve Ağız Açma Teknikleri(Ustalardan Tavsiyeler) manuple 92 25,116 20/05/2020, Saat: 11:55
Son Yorum: rewolwer_
  Coticule İle Çelik Ustura Bileme manuple 14 7,078 19/02/2020, Saat: 23:12
Son Yorum: taskind
  Bileme denemeleri rewolwer_ 21 9,662 21/02/2019, Saat: 10:44
Son Yorum: manuple
  Bileme Video taka 4 5,158 04/07/2017, Saat: 12:03
Son Yorum: ferdi06
  Çelik Ustura Bileme Hakkında mustafabors 0 2,317 12/04/2017, Saat: 12:39
Son Yorum: mustafabors
  Çelik ustura bileme olayı Nihil79 27 43,587 18/06/2014, Saat: 02:54
Son Yorum: HorizoN
  Celik ustura bileme Linq 16 26,933 07/01/2014, Saat: 01:40