Ilk Bileme Denemesi
Üstatlar selam, derme çatma kendime ufak bir set toparladım. Elimdeki eski usturalarımdan birini elden geçirip ağzını korelttim. Naniwa 1k ile aşağı yukarı 30 tur dairesel ve 25 tur X şeklinde her iki tarafi da taşa sürdüm. Epey bir uğraştım ama koldaki kılları kesecek düzeye getiremedim. Baktım olmuyor Naniwa 3k ile devam ettim ağzı parlatmaya. Gene önce dairesel sonra X hareketleriyle gittim geldim. Lup ile baktığımda 1k ciziklerin yavaş yavaş gittiğini farkettim ama bir türlü keskinleştiremedim ve orda bıraktım.

Ertesi gün ağzı tekrar korelttim ve sirta tek kat elektrik bandı yapıştırdım. Gene 1k ile dairesel ve X hareketleri denedim. Bir önceki güne göre daha iyiydi ama gene tam olmadığını hissedip bir kat daha bant yapıştırdım.

Iki kat bantlı şekilde aşağı yukarı 25 er dairesel ve 25 er X hareketlerinden sonra baktım ağız açılmaya başlıyor. Bu işlemi 3 kere tekrarladım. En sonunda koldaki kılları kesmeyi becerdim. Naniwa 3k üzerinde de dairesel ve X hareketleriyle ağzı parlatmaya başladım sorunsuz parlattı. Ama farkettim ki ağzın iki tarafı eşit keskinlikte değil. Bir taraf dokunur dokunmaz kılları ortadan keserken diğer taraf kılları ancak kökten kesebiliyor. Sanırım ağzı açarken iki ucu tam ortada birlestiremedim(uneven bevel) ve bunun sebebi ustura geometrisi sanıyorum ki. Burda üstatlar yorum yapabilirse çok faydalı olur bana. Belki sorun sırt ağız açısının bozulmasindan(restorasyon kaynaklı) dolayı bir taraf taşa tam doğru oturmadı ve daha düşük bir açıda kaldı. Sizce burda tek tarafa 3. Kat bant yapıştırılması ne kadar doğru olur?

3k ile yeterli keskinliği aldığıma kanaat getirip ortalama 6-8k arası olan Rozsutec doğal taşa geçtim. Taş su ile kullanılan bir taş ve ustura için çok verimli değil gibi ama bir yerden uyguna edindim ve denemek istedim. 8k üzerinde dairesel ve X şeklinde ağzı iyice parlattım. Her 15-20 turdan sonra keskinliği ve ağızdaki çizikleri kontrol ederek devam ettim. Iki tarafta da yeterli keskinliğe geldiğime karar verdim. Koldaki kılları ortadan değer değmez kesiyordu(Bana tıraşa hazır gelen usturaların çoğunun ağzı bu şekilde kesiyordu kılları ben de gayet yeterli olduğunu düşündüm).

En son Chinese 12k doğal taş üzerinde ağzı maksimum keskinliğe ulaştırmaya çalıştım. Ama 8k dan sonra kılları uçuran ağız gitti yerine daha kökten kesebilen sanki daha kor bir ağız geldi. 12k doğal taşın grit değeri kesin olmamakla birlikte 10k dan daha az olamayacağını düşünüyorum. Yani kılları ucurmamasının sebebi verdiği ağız karakteri olmalı?

Bu işlemlerden sonra tıraş testi yapmaya karar verdim ve bu sabah tıraşta yanakları önce bu ustura ile aldım. Keskinliği iyi ama benim için yeterli değil zira sert sakallı olduğum için epey keskin olması benim için şart. Neyse yanakları alırken sanki Derby ile tıraş olur gibi hafif bir çekme hissettim ve cok yakın almadı(bu ustura çok iyi celikli bir ustura değil ve normalde de bundan daha keskin olmasını beklemiyordum) ben de tıraşı hazırda beklettigim Puma usturam ile tamamladım.

Simdi bu usturayı balsa üstünde CrOx ve IrOx dan geçirip tekrar kayislayacagim ve bir sonraki Tıraşta tekrar deneyeceğim. Ama bence sıfırdan bu usturayı tıraş olunabilir hale getirmek benim için iyi bir başlangıç oldu.
Yorumlarınızı bekliyorum,
Saygılar.
b1746e029738445494bfb0aa7d2e07e5.jpg

e9bfc0db7ae1b4a5f8ffa3a9d979ca28.jpg

2db9e51ff168c6343c28748517834853.jpg
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Eline sağlık komşum =)
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Teşekkürler @Straht komşum darısı başına Smile
(01/11/2014, Saat: 17:26)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler @Straht komşum darısı başına Smile
Amin! =) İkinci bilemeye ben bir Amerikan usturası göndereyim mi=)
-Grace Hopper

(01/11/2014, Saat: 17:28)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Amin! =) İkinci bilemeye ben bir Amerikan usturası göndereyim mi=)

İstediğin zaman gönder komşum ben müsaitim, bizde Amerikan, İngiliz, Alman farketmez Smile
(01/11/2014, Saat: 17:29)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İstediğin zaman gönder komşum ben müsaitim, bizde Amerikan, İngiliz, Alman farketmez Smile
Ankaştık komşum=) Benim yavrucaklar da daha çok beklemesinler valla kimliklerini, benliklerini unutacaklar
-Grace Hopper

Tamam komşum ben onlara gözüm gibi bakar sana yollarım Smile
Benimde karadeniz işi set var
Bende gönderiyorum Big Grin

file_19_2.jpg
(01/11/2014, Saat: 17:42)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benimde karadeniz işi set var
Bende gönderiyorum Big Grin

file_19_2.jpg
Hocam bunların taşıma izni var mı? Smile
(01/11/2014, Saat: 18:42)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam bunların taşıma izni var mı? Smile

Hocam ,kombine alırken eşantiyon diye verdiler Smile
Ustura bileme ye kaptırmamak için bıçak biliyorum yalandan Smile
Bakalım bir 6/8 kapar gelirim sizin hone haneye Big Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bileme hizmeti Hk. Uzunluomer 1 1,563 03/03/2022, Saat: 11:02
Son Yorum: ekindgn
  gold dollar 66 ustura ve bileme taşları hakkında?? TA1OZH 9 4,684 23/06/2021, Saat: 20:33
Son Yorum: TA1OZH
Video çelik ustura bileme becerisi , kotikül ve bileme taşı boyutu yunusso 14 9,430 28/06/2020, Saat: 01:18
Son Yorum: bsagir
  Çelik Ustura Bileme ve Ağız Açma Teknikleri(Ustalardan Tavsiyeler) manuple 92 25,116 20/05/2020, Saat: 11:55
Son Yorum: rewolwer_
  Coticule İle Çelik Ustura Bileme manuple 14 7,078 19/02/2020, Saat: 23:12
Son Yorum: taskind
  Bileme denemeleri rewolwer_ 21 9,662 21/02/2019, Saat: 10:44
Son Yorum: manuple
  Bileme Video taka 4 5,158 04/07/2017, Saat: 12:03
Son Yorum: ferdi06
  Çelik Ustura Bileme Hakkında mustafabors 0 2,317 12/04/2017, Saat: 12:39
Son Yorum: mustafabors
  Çelik ustura bileme olayı Nihil79 27 43,587 18/06/2014, Saat: 02:54
Son Yorum: HorizoN
  Celik ustura bileme Linq 16 26,933 07/01/2014, Saat: 01:40