Anket Başlığı: Terimlerin Türkçe Karşılığını Kullanma taraftarımısınız ?
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
kullanalım
52.73%
29 52.73%
böyle kalsın
47.27%
26 47.27%
Katılımcı sayısı: 55 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Mild ve agresif kelimeleri
(07/10/2014, Saat: 20:56)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Agresif ve mild basit kelimeler olmayıp terim oldukları için Türkçe karşılıkları içini tam doldurur mu doldurmaz mı bir yana bu iki kelimelerin Türkçe karşılığını kullanırken de hafif ( anlam ) kargaşa olur mu ?

(07/10/2014, Saat: 21:17)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Atılgan kelimesi keskinlik yada kesme kabiliyeti,kesme derecesi gibi şeyleri çağrıştırması için bana zaman lazım Smile
Atılgan deyince Star Trek yada Tarkan'ın kurdu ''atıl kurt'' aklıma geliyor.

+1

Daha önce yazdıklarımda da belirttiğim gibi hâlen kullanılan "agresif" sözcüğü bile sözlükteki "saldırgan" anlamıyla aslında tıraş aletinin etkinlik derecesinin tarifi için pek uyumlu değilken "saldırgan bir tıraş aleti", "atılgan bir tıraş aleti" diye tıraş aletinin keskinlik derecesinden bahsedildiğinde bu tabirlerle ne demek istendiği işe yeni başlayıp geleneksel tıraş aletleriyle tanışanlar tarafından pek anlaşılmayacaktır, haklı olarak yadırganacaktır.

Örnek:

(30/09/2014, Saat: 00:52)Agressive Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Rimeiye şuanda baktım MrOrco iyi bir gözlemleme yapmış ve Wilkinson sworda göre daha agresif bir makine olduğunu söylüyor. Agresif derken neyi kastettiğini anlamadım bildiğim kadarıyla tahriş edebilme imkanı yüksek rimeinin yanlışmı düşünüyorum tabii bıçakta önemli. Sword ise daha sakin gibi geliyor. Yanlışım varsa düzeltin lütfen
(07/10/2014, Saat: 21:21)Atto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Agresif : Derin Temas

Mild : Hafif Temas

Anlamı karşılayan, gayet güzel bir öneri olmuş. @Atto 'nun önerisinden hareketle "mild" için "yüzeysel" de kullanılabilir.
Anketi ne zaman kapatmak gerekir ?
Anket sonucuna göre karar ne derece bağlayıcı yada yaptırımcı olmalı ?
Bence yaptırım olmamalı, zamanla kazanılır bunlar. Ben geleneksel tıraşlar tanışmadan önce agresive ve mild kelimelerinin anlamlarını biliyordum ama geleneksel tıraştaki anlamları zerre aklıma gelmezdi. Ama burada gördük öğrendik. Yeni arkadaşlar da zamanla her terimi edinecektir.
www.BarbarosRazors.com

Bencede yaptırım olmamalı. Insanlar hangi kelimeyi kullanmayı seçerse o yaygınlaşır zaten. Ben agresif derim biri efektif der biri saldırgan der sonra kim neyi beğenirse o diğer kelimelerden sıyrılır zaten.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

(10/10/2014, Saat: 18:15)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anketi ne zaman kapatmak gerekir ?
Anket sonucuna göre karar ne derece bağlayıcı yada yaptırımcı olmalı ?

(10/10/2014, Saat: 18:41)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence yaptırım olmamalı, zamanla kazanılır bunlar. Ben geleneksel tıraşlar tanışmadan önce agresive ve mild kelimelerinin anlamlarını biliyordum ama geleneksel tıraştaki anlamları zerre aklıma gelmezdi. Ama burada gördük öğrendik. Yeni arkadaşlar da zamanla her terimi edinecektir.

+1

Yaptırımdan ziyade bu konunun özeti bence dilimize mümkün olduğunca özen göstermek, anlamı karşılayan Türkçe sözcükler yerine yabancı sözcükleri tercih etmemek.
Anket sonuçları çok heyecanlı !
İlk defa '' Türkçe kelime kullanalım '' tercihi öne geçti.
Anket sonucuna göre yaptırım olmamalı ancak, sonuçlar özendirici de olmalı, yoksa fikirler havada uçup gidiyor. Anket sonucu olarak Türkçe karşılıkları kullanılsın çıkarsa, forumdaşlar yorumlarında buna dikkat ederse zamanla bu terimler zaten yerleşir ve kimse tarafından yadırganmaz. Bu sayede geleneksel tıraş terimleri sözlüğü de kendiliğinden ortaya çıkmış olacaktır.
Başkan forum verirabanında agresif kelimelerinin hepsini sert/atılgan ile ve mild kelimesini de yumuşak ile değiştirsin. Böylece yeni katılanlar doğrudan bu kelimelerle başlar Smile
www.BarbarosRazors.com

WTG: Düz geçiş (DG)
XTG: Yan geçiş (YG)
ATG: Ters geçiş(TG)
Cok daha iyi öneriler gelecektir eminim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mild Aletle Çok Perde Mi Agresif Aletle Az Perde Mi sudüşleri 26 11,417 09/02/2021, Saat: 16:24
Son Yorum: Oldstyle
  Agresif Tıraş Makinesi Öneri asunbul 36 15,548 11/08/2019, Saat: 21:45
Son Yorum: Denetcii
  Ayarlanabilir tıraş aleti mi, birer adet Mild + Agresif mi? sfenks 22 11,313 19/03/2019, Saat: 15:45
Son Yorum: donniebrasco
  Mild mi? Agresif mi? ts9funk 61 54,706 20/02/2015, Saat: 11:56
Son Yorum: ts9funk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: