Geleneksel Tıraş ile Yeni nesil Tıraş arasındaki farklar
Forumda daha önce konuşuldu mu bilmiyorum zira bulamadım.

Merkur veya ülke içerisinde bulunduğu söylenen wilkinson ın geleneksel makineleri hakkında bilmek istediğim birkaç şey var..

1. mach3 ler gibi kartuşlu makinelerde örneğin sakalın sertliğine göre değişen bir körleşme durumu mevcut ancak ortalamada baya uzun süre dayanıyor. bir de bunun yanında kullan-at tıraş bıçakları var. Şimdi bu ikisine kıyasla geleneksel makinelerde bir jilet ne kadar dayanıyor? Bir kullandığımız jileti tekrar kullanmayıp atıyor muyuz yoksa kartuşlu makineler gibi bir ay idare ediyor mu?

2. ben sert ve sorunlu sakallı biri olarak mach3 kullandım yıllarca ancak sakalımı tam anlamıyla kesmem için hep tersten almam gerekiyor. geleneksel aletlerde tersten alırken acemi biri olarak yüzümü keser miyim?

3. geleneksel aletleri jilet ayarı olduğu söyleniyor. "agresif" "normal" vs.. bu ayarlar tam olarak ne ifade ediyor örneğin agresif bi ayarda sadece düz keserek tersten almış gibi bi etki yaratılabilir mi?
(08/03/2012, Saat: 01:24)sakalsorunu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Forumda daha önce konuşuldu mu bilmiyorum zira bulamadım.

Merkur veya ülke içerisinde bulunduğu söylenen wilkinson ın geleneksel makineleri hakkında bilmek istediğim birkaç şey var..

1. M***3 ler gibi kartuşlu makinelerde örneğin sakalın sertliğine göre değişen bir körleşme durumu mevcut ancak ortalamada baya uzun süre dayanıyor. bir de bunun yanında kullan-at tıraş bıçakları var. Şimdi bu ikisine kıyasla geleneksel makinelerde bir jilet ne kadar dayanıyor? Bir kullandığımız jileti tekrar kullanmayıp atıyor muyuz yoksa kartuşlu makineler gibi bir ay idare ediyor mu?

2. ben sert ve sorunlu sakallı biri olarak M***3 kullandım yıllarca ancak sakalımı tam anlamıyla kesmem için hep tersten almam gerekiyor. geleneksel aletlerde tersten alırken acemi biri olarak yüzümü keser miyim?

3. geleneksel aletleri jilet ayarı olduğu söyleniyor. "agresif" "normal" vs.. bu ayarlar tam olarak ne ifade ediyor örneğin agresif bi ayarda sadece düz keserek tersten almış gibi bi etki yaratılabilir mi?

1. Mach3'ün daha uzun süre dayandığı konusu, kişiden kişiye göreceli olarak değişiyor.. Kimi uzun dayanıyor, kimi dayanmıyor gibi şeyler ifade edebilirler... Bana göre şöyle söyleyeyim Bir Mach 3 kartuş ile 10 rahat tıraş olabiliyordum. 10 tıraştan sonrası konforsuz oluyordu ve yüzümde sakal kalıyordu. Yani Mach 3 ile 1 ay rahat tıraş olmak imkansız gibi birşey. (Eğer sakallar tüy gibi değilse) Bu birazda kişinin tıraştan ne anladıgına bakıyor... Benim gibi tıraş oldugu zaman ayna gibi parlamak isteyen birine Mach 3 5 tıraş idare eder etmez. Öte yandan benim kadar iyi tıraş istemeyen birine Mach 3 1 ay gidiyormuş gibide gelebilir... Yani bu birazda göreceli bir konu ama Mach 3'ün çoğu Double Edge'den yani Derby , Rapira gibi jiletlerden daha dayanıklı oldugunu düşünüyorum. Ama 1 ay olayı biraz iddialı bir olay demeyeyim de, kişinin tıraştan ne anladıgına bakıyor... Lakin şöyle de bir husus var. 1 Permasharp ile 5 kez tıraş olsanız ki, 5 kez rahat tıraş ediyor tanesi tanesi 20 kuruşa geliyor. 5 Permasharp ile 25 tıraş olabilirsiniz demektir. Yani bir kutu permasharp birazcık zorlama ile 1 ay gider. Mach3'ün 1 kartuşunun en az 4 lira oldugunu düşünürsek 4 / 1 fiyatına yinede 1 ay tıraş olabilirsiniz.. Yani uzun gidip gitmemesi fiyatının çok ucuz olmasından dolayı fazlaca bir anlam ifade etmiyor. Hem bana göre 1 kartuşu 1 ay kullanmak sağlıklı ve hijyenik değil.

2. Tabii ki, DE razorlar'ı ilk kullanırken suratı haritaya çevirme gibi bir durum yaşanabiliyor.. Çünkü Mach 3 denen aletin yüze temas açısı ve ağırlıgı farklı... Mach 3'ü yüze sürerken bastırsanız bile deriyi kesmiyor ama DE aletlere Mach 3'e verdiginiz baskıyı verirseniz yüzünüzü kesmeniz kaçınılmaz.. Ama eliniz ortalama 1 hafta gibi kısa bir sürede yada benim tahmine göre 5-7 tıraş arasında alışır ve kesiksiz tıraş olmaya başlarsınız.

3. Agresif ayarda düz keserek tersten almış etkisi yaratabilecegini hiç zannetmiyorum. Agresiflik denen olay jiletin koruma barı ile olan ilişkisini tarif ediyor. Jilet açıklıgı da diyebiliriz. Koruma barı daha ayrık yada aralık olan makine sakalı daha derinden alıyor. Ama ters alma etkisini yapabilecegini pek zannetmiyorum.. Yinede bu kişinin kendi sakal yapısına göre değişir.
Elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım.

1)Ortalama olarak bir jiletle 3 tıraş en verimli kullanım diyebilrim.Aynı jilete 1 tıraş gidende vardır 6 tıraşta ama bu işte ortalama 3 tıraş diye düşünüyorum.Örneğin ben en son rahatı rapira jiletlerde buldum 100 tanesi 5 lira olduğu için hiç yüzümü riske atmadan her tıraşta yeni jilet taktım.Şmdi permasharpa döndüm biraz 2 tıraş kullanıyorum 3 te gider gibi.Dolayısıyla tercihinize göre bu değişecektir.

2)Hiç bir sıkıntı olmaz rahat olun Smile Tersten düzden her türlü alırsınız en fazla ilk bir iki sefer bikaç ufak nokta kanar o kadar.Ben ilk başladığımda kan taşı almıştım, 2 tıraş ihtiyaç oldu bir daha ihtiyaç duymadım Big Grin Tabi tekniği ilerletmek adına ilk seferlerde tersten almakla uğraşmamalı daha ziyade konforlu tıraş hedef alınmalı.

3)Bu bahsedttiğiniz sakal yapınıza bağlı.Agresiflikten kasıt burada jiletin yüzünüze değmesi denilebilir.Arttıkça daha agresif.Bebek poposu gibi yapmak için ters illa gerekecektir ama tersten almadanda çok yakın tıraş olmak mümkün.İlla çokta agresif olmasına gerek yok.Tabi sakal yapısı önemli faktör.

Umarım ucundanda olsa yardımcı olabildim.Arkadaşlarda katkı verecektir..
Burdaki tiras videomu seyrederseniz geleneksel aletle tersten almayi gorebilirsiniz.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Ek olarak şunu da öğrenmek isterim. Bu geleneksel aletlerin içine koyduğumuz jilet iki taraflı mı oluyor? Yani her iki tarafı da mı kesiyor?
aynen
(09/03/2012, Saat: 00:53)sakalsorunu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Ek olarak şunu da öğrenmek isterim. Bu geleneksel aletlerin içine koyduğumuz jilet iki taraflı mı oluyor? Yani her iki tarafı da mı kesiyor?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 334,503 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 337,301 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,333 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 937 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,537 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,269 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,124 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,295 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,547 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,497 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: