PaulHFilms Sunar
Hatırladım bu elemanı. Sakalları çok ince, ışığın da açısından kaynaklı sanırım belli olmuyor tam ama sakalı var, yok değil. Usturayla daha rahat eder hatta bu eleman, zorlanmaz hiç keserken. Usturası da güzelmiş.
Haydi hayırlı tıraşlar...
(07/08/2015, Saat: 00:17)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Pelican çok fantastik! Kiita ayrı fantastik!
O stroplama tekniği nedir arkadaş. Bir de dolabı ışıklandırmış bak sen.
Çok hoş video, paylaşım için teşekkürler.

Üstadım ekipmana, tekniğe lafım yok. (O derece bilgim yok o açıdan Big Grin) Ama sakal yok adamda. Beni o deli ediyor. Big Grin
Kıravat takmayı unutmuş gömleğe Big Grin
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(06/08/2015, Saat: 21:01)adamentium Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum yanlış tekniğin tahrişe sebebiyet vermemesi , tekniğin yanlış olmadığını göstermez Smile Cilt Faktörü tabi ki çok önemli. Paul ' un cildi sağlam , tekniği ve tutuşları , yaptığı kısa çekişleri de yerine göre iyi olabiliyor ancak her tıraşta aynı performansa sahip değil. Ve sen tahriş olmadığını belirtiyorsun ancak bu adam bariz derecede tahriş oluyor bazı tıraşlarında. Göz var , izan var yahu . Pancar gibi oluyo surat Smile

Komşum her kızarıklık tahriş değildir, ayrıca tahriş olmuyorsa teknin nasıl yanlış olabilir? Burda anladığım kadarıyla yanlış tekniği siz kendi tekniğinizle kıyaslayıp karar veriyorsunuz? Ben mesela cildimi gerdirdiğimde bile daha ustura yüzüme değmeden kıpkırmızı olurum mesela ama bu tahriş değildir. Ayrıca bize göre kötü gelebilir de adam kendine bu tekniği uygun görmüş kötü demek bana mantıklı gelmiyor. Yıllardır bu sektörde duayen kabul edilmiş adam, sürekli tahriş olsaydı devam etmezdi/edemezdi bence Smile

Bir de sürekli yeni ürünler deniyor dolayısıyla her ürünle çok iyi tıraş olmak imkansız. Bu da bazı videolarında tahriş olmasının bir başka sebebidir bana kalırsa. Ben pek beğenmem zaten bu arkadaşın yorumlarını ama tekniğin direk kötülenmesini doğru bulmadım sadece. Ona göre fikimi beyan ettim.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(07/08/2015, Saat: 00:23)yigitemre Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım ekipmana, tekniğe lafım yok. (O derece bilgim yok o açıdan Big Grin) Ama sakal yok adamda. Beni o deli ediyor. Big Grin

Magnus o konuda efsanedir, çok azıcık sakalı olmasına rağmen en güzel ve en kocaman usturaları kullanır en pahalı fırçaları alır. Adam keyfine düşkün anlayacağınız Smile Benim en beğendiğim videolar nickshaves videoları ama o da son sönemde her şeyi beğenmeye başladı, çok reklam mı alıyor nedir Smile
Nick Shaves ve Mantic dışında bence konuştuğumuz isimler sadece tıraş videso koyuyor. Bu iki isim ise işin tekniğine ve ne nedir ne değildir kısmına değiniyor. O yüzden bende Nick Shaves ve Mantic severim daha çok diğerlerine nazaran.

Sent from my iPhone using Tapatalk
(07/08/2015, Saat: 10:32)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum her kızarıklık tahriş değildir, ayrıca tahriş olmuyorsa teknin nasıl yanlış olabilir?

Komşum selamlar ,

Muhakkak ki her kızarıklık tahriş değildir. Bu cildin doğasıyla alakalıda olabilen bir durum. Ve takdir edersiniz ki bunun farkında olmayacak kadar uzak birisi değilim anotomiye.

Tıraş için konuşmak gerekirse teknik kelimesini biz genellikle '' yöntem , metod '' anlamına gelecek şekilde kullanmaktayız.

Burada muhakkak ki herkesin yöntemi , metodolojisi farklı olabilecek ve her babayiğidin yoğurt yiyişi birbirinden farklı olabilecektir. Bu durumda kullanılan ekipman , cilt yapısı ve insan fizyolojisinden kaynaklı ekipmanı kullanış biçimlerimiz , tutuşlarımız vs. bu farklılıkları yaratan temel etmenlerdir diye düşünüyorum.

Şimdi '' tekniğin doğruluğu '' derken kastedilen olaysa nizami tıraş olabilmek. Tıraş da tahriş yaşanmıyorsa , yanlış teknik söz konusu olabilir mu ? Bence bal gibi olur. Yani kösele gibi bir cilde sahip olup , usturayı aşırı agresif bir tutuşla kullanıp , tahriş yaşamamak tekniğinizin düzgün olduğunu göstermez. Sadece cildinizin sağlam olduğunu gösterir. Doğru açıyla tıraş aleti veya ustura kullanarak tıraş olan birisinin de yaşamış olduğu tahriş tam aksine hassas cildinden kaynaklı olabilir. Birisinde yanlış teknik , güçlü cilt. Diğerinde doğru teknik , hassas cilt tahrişe sebebiyet veren ana faktörleri oluşturmaktadır. Bu değişkenler değiştirilerek , örnekler çoğaltılabilir.

Tekniği güzel bir abimiz  ,

https://www.youtube.com/watch?v=sDq-2ZRVYXA

Bu videoya ben yorum yapmayacağım , yorum size ait ,

https://www.youtube.com/watch?v=0yhzewZYwkE

(07/08/2015, Saat: 10:32)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burda anladığım kadarıyla yanlış tekniği siz kendi tekniğinizle kıyaslayıp karar veriyorsunuz?

Ben kendi şahsi fikirlerimi içeren yargılar yazacağımda genellikle '' bence '' kelimesini kullanırım. Yani kendi hüsnü kuruntum olabilecek öznel yargılarımı daha çok '' bence '' li cümlelerde yer edindirmekte fayda görüyorum. Objektif olabilmek adına bu çok önemli. Yanlış teknik fikrimin altında yatan yargıların ana sebebi '' aleti tutuş , kesiş açısı , tıraş esnasında yapılan bir takım ciltte tahrişe sebebiyet vereceğini gördüğüm ve bariz derecede bildiğim hareketler , yerine göre de köpük ve köpük kıvamı ( bu detaylı bir konu ancak burada kişisel tercihler söz konusu olabilmekte ancak Türk berberlerinin ustura tıraşında yaptıkları hacimsiz o sulu ve hiçbir koruyuculuğu olmayan köpük için de kişisel tercih demek ne kadar doğru orasını da tartışmak lazım Smile ) , fırçanın yanlış kullanımı , köpüğün ciltte yayılışı vs '' Kendi tekniğimle uzaktan yakından alakası olmayan değerlendirmeler.

Yani bu adamın kuru ve susuz bir köpükle tıraş olması benim onun hakkında yanlış tıraş oluyor algısına kapılmama sebebiyet vermiyor. O kişisel bir tercih. Ancak aleti agresif bir şekilde tahrişe sebebiyet verecek açıyla , köpüksüz yerden 10 kere geçip akabinde o yer kızarıyorsa kusura bakmayın ama tıraştan sonra istediği kadar bu benim tarzım , benim cildim desin. Buna inanacak kadar acemi değilim bu işte Smile

(07/08/2015, Saat: 10:32)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ayrıca bize göre kötü gelebilir de adam kendine bu tekniği uygun görmüş kötü demek bana mantıklı gelmiyor. Yıllardır bu sektörde duayen kabul edilmiş adam, sürekli tahriş olsaydı devam etmezdi/edemezdi bence Smile

Üstad senle hem fikir olamadığımız kısım, daha doğrusu sizin beni anlamadığınızı düşündüğüm taraf '' teknik '' kısmı. Onun dışında aslında çok farklı şeyler düşündüğümüzü sanmıyorum. Şimdi teknik olayında senin tekniğini , benim tekniğimi veya Paul reyizin tekniğini tartışmıyoruz. Tartışılan nokta yanlış teknik.Yalnış tutuş , yalnış hareketler ve ortaya çıkan tahriş. Paul neden wtg , xtg , atg olmuyor. Niye hepsinden çorba bir tıraş oluyor dersek şayet işte o zaman '' benim tekniğim , senin tekniğin '' mevzusu olur. Burada belirtmek istenen tıraş içinde yapılan yanlışlıklar.

Ayrıca Paul ' un duayen olduğunu düşünmüyorum ancak bu benim nacizane fikrim. Siz böyle düşünüyorsanız , buna saygı duyarım. Bu öznel bir değerlendirme. İşte burada '' bence '' faktörü ortaya çıkıyor. Bana göre Geofatboy veya Mantic çok daha temiz tıraş oluyor ancak hangisini daha çok seviyorsun , hangisini izlemek sana daha çok keyif veriyor dersen Paul açık ara daha eğlenceli ve sempatik gelen bir tip.

(07/08/2015, Saat: 10:32)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir de sürekli yeni ürünler deniyor dolayısıyla her ürünle çok iyi tıraş olmak imkansız. Bu da bazı videolarında tahriş olmasının bir başka sebebidir bana kalırsa. Ben pek beğenmem zaten bu arkadaşın yorumlarını ama tekniğin direk kötülenmesini doğru bulmadım sadece. Ona göre fikimi beyan ettim.

Baya baya uzun bir yorum oldu sonuç olarak tekrar belirtiyorum. Paul' un tekniğinde benim gözlemlediğim kusurlar mevcut , bizim eleştirimiz Paul ' un kendine has tıraş ritüeline değil , o ritüeli uygularken yaptığı ve hasbelkader gözlemleyebildiğimiz yanlışlara yönelik. O yanlışlarda Paul ' un tıraş olmayı bilmeyişinden kaynaklı değil , sizin de gördüğünüz o sağlam cildinden kaynaklı gelen alışkanlıklar.

Lakin 50 kere söyeldim belki ama hakikaten benim gözlemlediğim bu işin felsefesini en iyi kavrayanlardan ve ucuz pahalı demeden mutlu olabilen , keyifli bir abimiz. Tahriş olsun , olmasın kim takar ?  Tekniği doğru , yanlış çok da önemli mi? Konusu açıldı diye konuşuyoruz. Yoksa zaten ilk yorumumuzdan da göreceğiniz üzere ben inanın çok da umursamıyorum. Güzel güzel arada izliyoruz işte.
Daha fazla yorum yapmayacağım iyi akşamlar.
(07/08/2015, Saat: 22:47)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Daha fazla yorum yapmayacağım iyi akşamlar.

Oldu o zaman biz de kalkalım.
Biri bana şu olayı açıklasın lütfen... Nasıl oluyor vallahi anlamıyorum. Bu ne biçim bir tekniktir? Kavgaya girer gibi giriyor, ama bembeyaz nurlanmış bir yüzle tıraşı bitiyor. Vallahi kıskandım. Ekipmanlar da yani görseniz en basitleri

https://www.youtube.com/watch?v=poj4GVCDTiI

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: