Merkur 34C Heavy Duty
selamlar, komşularımın tavsiyesi üzerinde aldığım merkürüm elime geçti ve ilk tıraşımı az önce oldum. geleneksel tıraşa 6 ay önce wilkinson classic ile başlamıştım, ondan sonra kalite anlamında epey tatmin etti. jilet olarak gillette platinium, sabun olarak prorası mentol, fırça olarak yaqi sagrada kullandım. 2 perde+rötuş şeklinde gerçekleştirdiğim tıraş sonrası genelde sorun yaşadığım çene ve alt dudak arasındaki kısımda bu sefer tahriş yaşamadım ancak hiç beklemediğim ve daha önce sorun yaşamadığım çene kısmında tahriş oluştu. düzgün/doğru açılara alışmak zaman alacak. yaklaşık olarak 1,5 yıl sonra başlayacağım işim gereği her gün hızlıca bir şekilde tıraş olmam gerekecek. o zamana kadar doğru açı ve hızı yakalarım umarım.

tüm komşulara iyi günler dilerim
(05/09/2020, Saat: 14:42)tserrie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: selamlar, komşularımın tavsiyesi üzerinde aldığım merkürüm elime geçti ve ilk tıraşımı az önce oldum. geleneksel tıraşa 6 ay önce wilkinson classic ile başlamıştım, ondan sonra kalite anlamında epey tatmin etti. jilet olarak gillette platinium, sabun olarak prorası mentol, fırça olarak yaqi sagrada kullandım. 2 perde+rötuş şeklinde gerçekleştirdiğim tıraş sonrası genelde sorun yaşadığım çene ve alt dudak arasındaki kısımda bu sefer tahriş yaşamadım ancak hiç beklemediğim ve daha önce sorun yaşamadığım çene kısmında tahriş oluştu. düzgün/doğru açılara alışmak zaman alacak. yaklaşık olarak 1,5 yıl sonra başlayacağım işim gereği her gün hızlıca bir şekilde tıraş olmam gerekecek. o zamana kadar doğru açı ve hızı yakalarım umarım.

tüm komşulara iyi günler dilerim

Sn. @tserrie Komşu, öncelikle hayırlı uğurlu olsun, keyifli günlerde bol köpüklü tıraşlarınız olsun. Çok kısa bir zamanda doru açıyı yakalayacağınıza inanıyorum.

Bu tıraş aleti önceki tıraş aletinizden daha ağır olduğu için aman bastırmamaya büyük özen gösterin.

Yüz hazırlığınız da çok önemli. Eğer işinize yararsa bir önerim olacak. Yüzünüzü köpürttükten sonra oluşan ilk köpüğü hiç acımadan yıkayın. Hiç tıraş olmadan. Böylece cildinizde ki tüm ölü deri ve yağ tabakalarını cildinizden uzaklaştırmış olacaksınız. İkinci kez yüzünüzü köpürtüp tıraşınıza başlayın. Eminim çok büyük bir fark hissedeceksiniz.

Hız için çok acele etmeyin önce doğru açıyı yakalayın. Az önce bahsettiğim ilk köpüğü yıkamak yöntemi zaman kaybettirici gibi gözükse de, aslında zaman kazandırıcı olduğunu, çoğu kez ikinci perdeye bile gerek kalmadan 1 perde+rötuş ile tıraşınızı (tahrişsiz) tamamladığınızı göreceksiniz.

Yabancı forumlara göz attığınızda 34C'nin HD (Heavy Duty) olarak isimlendirildiği ve amerikan ordusunda bir çok kişinin bu tıraş aletini günlük tıraşlarında kullandıklarını da göreceksiniz. Yani merak etmeyin, doğru bir teknikle çok kısa zamanda tıraşınızı sonlandırabileceksiniz.

Sagrada familia gibi çok hızlı köpük yapan başarılı bir sentetik fırça seçiminiz de çok çok isabetli olmuş.

Proraso tıraş kremleri ile (tıraş sabunu yerine) köpük elde etmek biraz daha kolay olabilir, en azından benim için öyle.

Tekrar çok hayırlı olsun Smile
@"Timor1322" komşum, ilk köpüğü yıkama yöntemini deneyeceğim bir dahaki tıraşımda. 1 perde+rötuş olayını başarabilirsem çok iyi olacak. teşekkür ederim iyi dilek ve tavsiyeleriniz için
Komşum ilave olarak; yıkayacağınız ilk köpüğü fırça ile fazla uğraşmadan, elinizle masaj yaparak yüzünüze iyice yedirir gibi sürüp daha sonra yıkarsanız faydası daha çok oluyor.
Ayrıca eğer cildiniz çok hassas ise ve çenedeki tahriş bundan kaynaklı ise; soğuk tıraşı deneyebilirsiniz.
Asıl en önemli konu ise aletin ağırlığı ve doğru kesim açısına dikkat ederken lütfen dalıp da bastırmayın.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Çok rahat tıraş gecirmenizi sağlayacak bir yöntem,pre shave ihtiyaç duyacaginizi sanmıyorum bende @Timor1322 mehmet abi ile uzunca bir konuşmanın ardından teknikte,jilette,alette hazırlıkta bazı değişikler yaptım özellikle 34g ile GP jiletle bugün olduğum tıraştan hayret içerisinde yüzümü yoklarken buldum kendimi.Platinum jiletlerle başta anlaşamadığımı düşünüp fazlaca kullanmıyordum yeşil astra sonrası biraz kaşıntı olunca yaklaşmadım ama bugün ki tıraşta alet yine hakkını verdi.Slantla tecrübesi ayrı bir konu ama mutlaka denenmesi gereken aletler var özelikle 37c,39c,rr37 gibi bulunabirligi kolay aletler ile slant deneyimlenmeli.Şahsen 39c ile fazla ekstra hareket yapmadan güzel zaman yönünden tasarruflu tıraşlar alıyorum ama bunu 34g ye aktaracak olursam teknik veya teknikler devreye giriyor ancak oyle temiz bir tiras alabiliyorum.

Bir diğer merak ettigim ise 34c/g ile gc68-p nin tirasinin birbirlerine çok benzediği fakat 68p'nin bir tik daha etkin olduğu yönünde bilgili komşular aydınlatırsa sevinirim.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(06/09/2020, Saat: 01:18)Cem.O44 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: (...) Platinum jiletlerle başta anlaşamadığımı düşünüp fazlaca kullanmıyordum yeşil astra sonrası biraz kaşıntı olunca yaklaşmadım ama bugün ki tıraşta alet yine hakkını verdi.(...)

Sayın komşum,
Platinium olarak yeşil astranin kaplamasından mıdır nedir, benim cildime çok kaşıntı yapiyor lakin diğer platinium jiletlerde kaşıntı yaşamıyorum. (or:gilette platinium, feather vs)
Sizdeki durumu yeşil astranin sizde de aynı etkili yaratma ihtimali dahilinde tekrar gözden geçirebilirsiniz.
(07/09/2020, Saat: 23:50)Mansell Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sayın komşum,
Platinium olarak yeşil astranin kaplamasından mıdır nedir, benim cildime çok kaşıntı yapiyor lakin diğer platinium jiletlerde kaşıntı yaşamıyorum. (or:gilette platinium, feather vs)
Sizdeki durumu yeşil astranin sizde de aynı etkili yaratma ihtimali dahilinde tekrar gözden geçirebilirsiniz.
Aynen dediginiz durumu yaşadım komşum asco,shark,gp jiletleri kullandım ve diğer jiletlerden hem konforlu hemde temiz tıraş oldum özellikle asco,shark futur ile gp ise 34g ile müthiş uyum içerisinde günlük kullanabileceğim jiletler arasında bir yerde okudum yanlış hatırlamıyorsam platinum jiletlerin diger jiletlerden keskin olduğu yazıyordu,doğruluk derecesi nedir bilmiyorum.

(07/09/2020, Saat: 23:50)Mansell Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sayın komşum,

+1

Sn. @Mansell Komşum, aynen bana da yeşil astra fena kaşıntı yapıyor. Fakat diğer kaplamalı jiletlerde bu sorun yok. Gillette Platinum , Gillette Super Platinum ve Voskhod çok severek kullandığım jiletlerden.
Diğer bir Astra olan, Mavi Astra yı da çok beğenerek kullanıyorum.

Ancak Yeşil Astrayı değişik zamanlarda denedim her sefererinde kaşıntı oldu. Artık kullanmıyorum.
merhaba arkadaşlar

geleneksel tıraşa bu makineyi alarak başladım başladım.haftada 1 tıraş oluyorum.haliyle sakallarım gür ve kalın oluyor.yeşil astrayla uyumlu bir makine.yukarıdaki arkadaşların yazdığı gibi bende de tıraş sonrası hafif bir kaşıntı oldu ancak after shave kullandıktan sonra geçti.değişiklik olsun diye razorusun gönderdiği permasharpı denedim ancak hiç memnun kalmadım.forumdaki araştırmalarım sonucu kai ya da feather deneyeceğim.

2 gün önce tıraş olurken bazı bölgelerde fazla bastırdığım için cildime zarar verdim.o bölgelerde sakal diğer yerlere göre daha seyrek çıkıyor.olay yeni olduğu için ileride bu durum düzelebilir mi?
Bir süredir merak ettiğim bir aletti ve bu akşam ilk tıraşımı oldum. 3 günlük sakalım vardı. Sabun olarak arko, jilet olarak da o'clock yeşil kullandım. Tıraş sırasında jileti hissettirmedi ve 3 perdelik tıraş sonucunda hiç tahriş yaşamadım, hatta şapı ve losyonu sürdüğümde de en ufak bir yanma olmadı. 2 yıllık geleneksel tıraş tecrübem içerisinde şuana kadar olduğum en konforlu tıraş buydu. Ancak, bugüne kadar kullandığım aletlerle olduğum 3 perdelik tıraşlarda hemen hemen aynı yakınlıkta tıraşı yakalamama rağmen bu defa sakal kökleri biraz daha fazla elime geldi. Yine de konforuna göre tatmin edici bir tıraştı. Günlük tıraş olmuyorum ama bir sonrakine 2 günlük sakalda deneyeceğim. Belki o zaman daha temiz bir sonuç alırım ve elim alıştıkça da favori tıraş aletim haline gelebilir. Normalde kullandığım GC84 çelik ve daha ağır bir alet olduğundan bastırmadan tıraş oluyorum, bu alette belki biraz daha bastırmam gerekiyordu. Zaten zamanla GC84 kadar temiz bir tıraş almayı başarabilirsem konfor olarak daha iyi olduğundan bir adım öne geçebilir. Şuan için GC84 etkinliğine göre kullandığım en konforlu alet ve hala favorim. Bundan sonrasında 3 günlük sakalda GC84 iki günlük sakalda 34C kullanmayı düşünüyorum. Sonuç olarak günlük tıraşa çok uygun bir alet olduğu aşikar ama 2-3 günde bir olunan tıraşlarda konforunu kaybetmeden daha yakın tıraş olmayı başarabilecek miyim zamanla göreceğiz. Şunu da belirtmek isterim ki 37C olan Slant versiyonu daha etkin ama konfor olarak bundan biraz daha geride bir alet. İlk kullandığım aletlerden olan R89 a göre ise benzer etkinlikte olmasına rağmen bana daha konforlu geldi. En azından R89 da olduğu gibi sakalı kesmiyor hissini bunda yaşamadım. Öyle olunca ister istemez daha fazla bastırıyoruz ve tahriş oluyor. Şimdilik yazacaklarım bunlar, zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım geleneksel tıraşa yeni başlayan ve henüz 34C kullanmayan komşularımız için yol gösterici noktalara değinebilmişimdir.
TemeT NoscE

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,373 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Merkur Progress linguist 1,025 752,970 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 314,457 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Merkur 38C Barber Pole Eskiuyebyr 40 43,081 25/10/2021, Saat: 17:34
Son Yorum: Ciyus
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 301,480 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 135,195 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe
  Merkur 42C mi 34C mi tavsiye Erkantek 55 27,878 20/09/2020, Saat: 00:27
Son Yorum: gibicibicis_34
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,802 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322
  Merkur 15C OC ihtilaf 23 35,028 30/07/2020, Saat: 23:20
  Merkur 933c - Rimei Karşılaştırması Timor1322 9 5,488 26/06/2020, Saat: 19:33

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: