Arko Sabun Modifiye Önerileri
Ben de burada ki yazılanlar ile zamanında Arko sabunu modifiye etmeye çalışmıştım. Eczaneden aldığım gliserin ile 3 adet arko sabunu karıştırdım. 2-3 ay kadar kullandım. Kuru cilt sorunu tamamen kalkıyor fakat köpük oranı çok azalıyor.

Bu gece üşenmedim 2 adet arko sabunu rendeledim ve rendelenmiş olarak sabunları kaba bastım. Hiçbir ek madde koymadım. 2-3 ay gliserinli arko sonrası oluşan köpük miktarı ve kıvamı epey şaşırttı beni. Resmen arkonun potansiyelini unutmuşum bu sürede. Sanki yeni marka bir sabun almış gibi hissetim kendimi.

Son olarak tıraş sonrası cilt kurutma geri geldi.Big Grin Ancak köpük olayından sonra modifiye eder miyim bir daha bilmiyorum.
Arkadaşlar eger modifiye ettiginiz arko sabuna uygun miktarda tıraş kremi de eklerseniz köpük te azalma olmuyor.
En son yaptigim limon yagli arko
2 adet arko cubuk
1,5 tatli kaşığı limon çekirdeği yağı
1,5 tatli kaşığı gliserin
Yarim tatli kasigi üzüm çekirdeği yağı
Yarim tatli kaşığı tatli badem yağı
Yarim tüp derby limonlu tıraş kremi

Hem koku olarak hem de performans olarak bence cok guzel oldu.
Ayni formülü birkac kisiye hediye ettim.hepsi cok begendiler.
Sabunu rendeleyerek mi yapıyorsunuz karışımı?
(25/08/2014, Saat: 11:06)Monarch Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sabunu rendeleyerek mi yapıyorsunuz karışımı?
Sabunu benmari usulü yumusatip diger malzemeleri bir spatula yardimiyla iyice homojen hale gelene kadar karıştırıp daha sogumadan kaba basiyorum.
Kullanmadan önce tasa ya da fırçaya badem yağı sürüyorum.
merhaba 2 arko stick 2 tatlı kaşığı süt 2 tatlı kaşığı gliserin 2 tatlı kaşığı acıbadem yağı ve 5 gram lavabo açıcı ile benmarin metoduyla ekteki resimdeki modifiyeyi yaptım lavabo açıcı granülleri sütün içine ekleyince renk önce yeşil sonra kahverengiye döndü. rengin değişmesi problem mi kullanabilir miyim? kullanalıbilir ise ne kadar bekletmemi tavisye edersiniz?
saygılar teşekkürler.
2lk46k8.jpg
Valla hocam gres yağı gibi olmuş, kullanılır mı bilmiyorum. Kullanmadan önce bir kez daha düşünün derim Big Grin
www.BarbarosRazors.com

Smile NAOH kullanmadan aynı formülle yaptım, köpük çok kolay oluşması ve yağlı/kremli olmasına rağmen ağır değildi.
on2j6.jpg
(09/11/2014, Saat: 17:34)Komudun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhaba 2 arko stick 2 tatlı kaşığı süt 2 tatlı kaşığı gliserin 2 tatlı kaşığı acıbadem yağı ve 5 gram lavabo açıcı ile benmarin metoduyla ekteki resimdeki modifiyeyi yaptım lavabo açıcı granülleri sütün içine ekleyince renk önce yeşil sonra kahverengiye döndü. rengin değişmesi problem mi kullanabilir miyim? kullanalıbilir ise ne kadar bekletmemi tavisye edersiniz?
saygılar teşekkürler.
2lk46k8.jpg

5 gr NaOH bu karışım için ideal ancak fazlası cildi yakabilir. Rengin değişmesi normal çünkü süt NaOH tarafından yakılarak karamelize ediliyor. Daha iyi sonuç için NaOH granüllerini önce sütün içinde çözdürüp (sütün kesilmemesine dikkat ederek) sonra sabuna eklemenizi tavsiye ederim
Arko modifiye ile ilgili yazıları okuyunca bende deneyeyim dedim. Benmari usulü diye bir usul bulunmuş, (yemek yapmaktan hiç anlamam ama buharda haşlama gibi bir şey bu benmari)bu usulde sabunun eridiğinden bahsediliyordu ama benim yaptığım benmaride Arko erimedi Huh 1 saat sonunda Arko erimeyince zavallının yumuşamış halini iyice ezip içine bir tatlı kaşığı kaliteli balı katıp biraz daha bekledim. Daha sonra erimeyen! ama yumuşayan ballı Arkoyu elimle karıştırıp iyice yoğurduktan sonra tıraş kabıma güzelce yerleştirdim. Rengi biraz kremsi oldu Dodgy İki gün bekledikten sonra bugün denedim. Şaşırtıcı şekilde güzel köpürdü, nemlendirdi mi derseniz sonrasında pek kuruluk hissetmedim ama bariz bir fark da hissetmedim. Hissettim desem yalan olur,  

Ama Arkonun burada okuduğum şekilde çeşit çeşit modifiyeye uygun olması, kendimce bir değişiklik yapıp farklılaşmak iyi geldi be Smile

Durum budur centilmenler, dekont Türkiye'den bildirdi.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arko sabunun kase versiyonu neden hiçbir yerde satılmıyor? badgergagaci 3 846 21/01/2024, Saat: 17:20
Son Yorum: exselans
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 58,931 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 257,212 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,841 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 113,946 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Proraso Sandalwood Sabun blaster 148 101,119 01/02/2023, Saat: 12:26
Son Yorum: Mecanica
  Mitchells Wool Fat Sabun bossyje 473 417,081 12/12/2022, Saat: 14:14