Arko Sabun Modifiye Önerileri
Aslında hazır sabunu ben mari usülü eriterek gliserin ve yağlarla sadece yumuşatmış oluyorsunuz. Kimyasal bir tepkime yok. Zaten sabun yapılırken de hangi sabun olursa olsun belirli bir fat oranı var. Yüzde 1 ile 6 arasında. Kullanılan kostik, yağların bütünüyle değil yüzde 95'iyle tepkimeye giriyor, yüzde 5 civarında bir yağ ve gliserin açığa çıkıyor. Hazır sabunu eriterek yağ ve gliserin eklediğinizde fiziksel olarak yapısını yumuşatmış oluyorsunuz. Kullandığınız yağ saf yağ ise hiçbir sorun çıkmaz. Hayvani yağlar ya da lanolin kullanırsanız belki uzun vadede bakteri üreyebilir, zaten sabun üretiminde hayvani yağ kullanıldığında kaçınılmaz olarak sodyum laktat katılıyor, bu bir koruyucu madde, bakteri oluşumunu engelliyor. Sonuç olarak saf yağlar ve gliserin kullandığınızda sabunu yumuşatırsınız ve kokusunu değiştirirsiniz...
1,5 paket arko stick, 10 ml lavanta yağı, yarım tüp arko sensitive’i benmari usulü yumuşatarak yoğurdum. Metal tıraş tasına bastırdım. Sonucu merakla bekliyorum.. Bu işi keyifli yapan böyle küçük mutluluklar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Sabah tıraşımda gece yaptığım lavantalı arko’yu kullandım. Mükemmel sonuç, öneririm.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Merhaba arkadaşlar bende nacizane kendi yaptığım modifiyeden bahsediyim iki çubuk arkoyu yumuşatıp bir tüp bephanthol yüz kremi ve yarım tüp nivea men tıraş kremiyle karıştırıp iyice yoğurdum ve porselen kaba bastım köpük ve nemlendirme mükemmel oldu koku aynı arko kokusu ancak ben sevdiğim için kokuyu değişmesini istemedim zaten
(13/02/2020, Saat: 10:30)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: komşum esans koyarak modifiye edebilirsiniz. sadece nemlemdirme için gliserin tavsiye edebilirim . köpürtme yaparken 5 6 damla ekleyin güzel sonuç veriyor

Arko, Marmara, Dalan sabun veya kremleriyle modifiye işlemlerini en az 5-6 kez yapmışımdır.
Neredeyse %90 oranında da başarılı oldum.
Yöntem şu:
Sabunu biraz geniş bir cezveye dolduruyorum, ardından da üzerine kantaron yağı, süt, zeytinyağı, portakal suyu, gliserin atıyorum, kahve (Tabi yeterince Smile)
En son yaptığımda da tarçın suyu kullandım.

Etkisini göremediğim veya başarılı olamadığım şey ise kokuyu alamamak, ne yaparsam yapayım o hissi vermiyor.
Sanırım atladığım bir püf noktası var.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(13/02/2020, Saat: 11:08)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arko, Marmara, Dalan sabun veya kremleriyle modifiye işlemlerini en az 5-6 kez yapmışımdır.
Yöntem şu:
Sabunu biraz geniş bir cezveye dolduruyorum, ardından da üzerine kantaron yağı, süt, zeytinyağı, portakal suyu, gliserin atıyorum, kahve (Tabi yeterince Smile)

Etkisini göremediğim veya başarılı olamadığım şey ise kokuyu alamamak, ne yaparsam yapayım o hissi vermiyor.

ben gliserini yeni öğrendim 15 arkoyu dağıttıktan sonra elde kalan 3 stickle mutluyum abi sen level atlatmışsın Smile

(13/02/2020, Saat: 10:49)ekindgn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Berberlere sattiklari icin ve neredeyse tum berberler Arko ucuz diye kullandiklarindan dolayi cok da umrunda degil Evyap'in. Ama mahalledeki bir berber Derby Limon kullansa veya daha farkli bir urun, efsane berber diye bahsedilir. Cok mu zor yeni bir urun cikartmak, kimya sektorundeki bir firma icin bundan kolayi yoktur diye dusunuyorum. Ama yapilmiyor,

Ben tam bir Arko tutkunuyum, beni geleneksel tirasa baslatan ve hala o kadar sabun/kreme karsin ellerim Arko'ya gider, severim, mutlu olurum. Ama yukarida da belirttigim gibi Eyvap'in umrunda degil. Razorus'tan Noyan Bey'de benzerini soyluyor: telefona bile bakmiyorlar diyor.. Baska bir firma/marka gelse, bir reklam iki koku ve fiyatta uygun olsa, gercekten tutar, tutmasa bile pazar payi mutlaka alir. Cok ornek var farkli sektorlerden.
Arko, canim Arko, kendi kendisini engellemekte de cok basarili.

çok haklısınız komşum ama elden bir şey gelmiyor adamlar sektöre yakın bizdeki talebe uzaklar . stick ölmesin en azından temennim bu
(13/02/2020, Saat: 11:27)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben gliserini yeni öğrendim 15 arkoyu dağıttıktan sonra elde kalan 3 stickle mutluyum abi sen level atlatmışsın Smile

Yazıda atladığım bir şey var.
O cezveyi su dolu bir tasın içine yerleştiriyorum ve kaynatmaya başlıyorum.
Su kaynadıkça hem sıcaklığı hem de buharı cezvedekileri ısıtıyor ve tamamen birbirine karışan yeni bir sabun oluşuyor.
Ardından da tıraş sabunu taslarına doldurup bir gün balkonda bekletiyorum.
Hepsi bu kadar.

(13/02/2020, Saat: 11:08)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arko, Marmara, Dalan sabun veya kremleriyle modifiye işlemlerini en az 5-6 kez yapmışımdır.
Yöntem şu:

Komşum ne kadar ekliyorsunuz yani oranları ne kadar? Bende denemek istiyorum fakat ne kadar koyucam bilmiyorum mesela kaç sabuna ne kadar yağ süt ekliyorsunuz?
(13/02/2020, Saat: 12:32)Hüseyin İbiş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum ne kadar ekliyorsunuz yani oranları ne kadar? Bende denemek istiyorum fakat ne kadar koyucam bilmiyorum mesela kaç sabuna ne kadar yağ süt ekliyorsunuz?

Deneme yanılma bulduğum / eklediğim değerler.
Tabi ki haddinden fazla konulursa sorun çıkar veya bir bakmışsın sabun köpürmüyor. Smile)
Hani derler ya karınca/kararınca, bende öyle yapıyorum.

Örneğin 2 arko çabuk üstüne yarım yemek kaşığı süt gibi.
Veya aynı şeyin üstüne 10 gliserin gibi...
Aslında şöyle yapabilirsiniz..
Başlangıçta bu değerleri karışımı fazla bozmayacak veya aşırı kaçmayacak kadar az konulur.
Sonra işlem bittikten sonra da deneme yapılır.
OLdu oldu, olmadı ise aynı karışım üstüne biraz daha konulabilir.

Bir denememde köpük azalmıştı da ardından bitkisel bir dalan el sabununun yarısını ilave ederek kaynatıp durumu kurtarmıştım.

(13/02/2020, Saat: 12:37)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Deneme yanılma bulduğum / eklediğim değerler.
Tabi ki haddinden fazla konulursa sorun çıkar veya bir bakmışsın sabun köpürmüyor. Smile)
Hani derler ya karınca/kararınca, bende öyle yapıyorum.

Örneğin 2 arko çabuk üstüne yarım yemek kaşığı süt gibi.
Veya aynı şeyin üstüne 10 gliserin gibi...
Aslında şöyle yapabilirsiniz..
Başlangıçta bu değerleri karışımı fazla bozmayacak veya aşırı kaçmayacak kadar az konulur.
Sonra işlem bittikten sonra da deneme yapılır.
OLdu oldu, olmadı ise aynı karışım üstüne biraz daha konulabilir.

Bir denememde köpük azalmıştı da ardından bitkisel bir dalan el sabununun yarısını ilave ederek kaynatıp durumu kurtarmıştım.

peki üstad tekrar ısıtma dondurma işlemi içeriğe zarar mi?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arko sabunun kase versiyonu neden hiçbir yerde satılmıyor? badgergagaci 3 847 21/01/2024, Saat: 17:20
Son Yorum: exselans
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 58,952 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 257,238 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,050,003 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 113,964 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Proraso Sandalwood Sabun blaster 148 101,141 01/02/2023, Saat: 12:26
Son Yorum: Mecanica
  Mitchells Wool Fat Sabun bossyje 473 417,184 12/12/2022, Saat: 14:14