Semogue 830
jel gibi tabiri şöyle açıklayalım, fırça kıllarının uçları genelde sivri olduğu için ciltte ve elde hissedilir bu uçlar. Lakin bazı porsuk fırçalarda uçlar kıvrık ve çengel gibidir, sivrilik olmadığı için de elinizi yüzeye sürdüğünüzde yüzeyi jel kaplı gibi gelir insana. Aynı durum domuz fırçalarda şu şekilde tezahür eder; domuz fırçaların kıl en uçları kullandıkça 2 ve ya üçe ayrılırlar her kılın ucunda incecik 3 adet kıl olduğunu düşünün ve bu kıllar sivri ve yukarı doğru değil de ince olmalırından ötürü kıvrımlı dururlar. Bu da aynı jel hissini verir. Cihan komşumun söylediği bu ikinci durum.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(25/05/2015, Saat: 11:05)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: jel gibi tabiri şöyle açıklayalım, fırça kıllarının uçları genelde sivri olduğu için ciltte ve elde hissedilir bu uçlar. Lakin bazı porsuk fırçalarda uçlar kıvrık ve çengel gibidir, sivrilik olmadığı için de elinizi yüzeye sürdüğünüzde yüzeyi  jel kaplı gibi gelir insana. Aynı durum domuz fırçalarda şu şekilde tezahür eder; domuz fırçaların kıl en uçları kullandıkça 2 ve ya üçe ayrılırlar her kılın ucunda incecik 3 adet kıl olduğunu düşünün ve bu kıllar sivri ve yukarı doğru değil de ince olmalırından ötürü kıvrımlı dururlar. Bu da aynı jel hissini verir. Cihan komşumun söylediği bu ikinci durum.

Ağzına sağlık komşum ben anlatamamıştım doğru düzgün.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(25/05/2015, Saat: 11:05)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: jel gibi tabiri şöyle açıklayalım, fırça kıllarının uçları genelde sivri olduğu için ciltte ve elde hissedilir bu uçlar. Lakin bazı porsuk fırçalarda uçlar kıvrık ve çengel gibidir, sivrilik olmadığı için de elinizi yüzeye sürdüğünüzde yüzeyi jel kaplı gibi gelir insana. Aynı durum domuz fırçalarda şu şekilde tezahür eder; domuz fırçaların kıl en uçları kullandıkça 2 ve ya üçe ayrılırlar her kılın ucunda incecik 3 adet kıl olduğunu düşünün ve bu kıllar sivri ve yukarı doğru değil de ince olmalırından ötürü kıvrımlı dururlar. Bu da aynı jel hissini verir. Cihan komşumun söylediği bu ikinci durum.
Jel uçlu porsuk fırçam var. Esasında belirttiğiniz domuz kılı fırçanın kullarının çatallanması yanlış anlamadıysam... Kullandığım tüm domuz kılı fırçalarım çatallanmış uçlara sahipler ancak ciltteki hissiyat anlamında porsuk kılı fırça da ki hissiyatı alamıyorum. Yani lezzetler bambaşka... 830 da bu hissiyat var mı bunu merak etmiştim açıkçası ancak resimden gördüğüm üzere muhtemelen yok @cihankeskin resim için çok teşekkürler bu arada
Evet komşum kılların catallanmasini söyledim yukarda. Jel uçlu porsuk fircalardaki hisle domuzlardaki catallanip yumusaklasmis his aynı değildir elbette. Porsuk killarinin dalgalı ve esnek yapıda olması, domuz killarinin ise düz yapida ve esnemeye cok musait olmaması o dediginiz lezzet farkını doğuruyor. Domuz kılı bir fırça iyi bir porsuk fircanin yumusakligini ve esnekliğini malesef hic bir zaman veremez ama kendi özellikleri ile çok iyi fircalar olabilirler. Omega fircalarim nasıl güzel ve hızlı catallandiysa, 5-6 yıldır kullanılıp hala kazık gibi olan domuz fırçam da var. Fircadan fircaya kalite değişiyor elbette.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
@Chinaski güzel anlatmissin hocam
İlave yada kaynak yapmak gerekirse
Domuz kılını bildiğimiz yay olarakta kullanabilirsiniz ataleti yüksektir tüm kıl boyunca moleküler yapı kendini sıkı ve gergin tutar bu yüzden su tutma esneme/ süspansiyon yüksektir
Porsuk kılları uca doğru daha direncsiz yani gevşek yapıya sahiptir
Hacim kazanma yani suyla şişme domuzdan yüksektir bu da bize islaninca pamuk topu hissi verir
Semouge 830 'u haftada en az 2-3 kez kullanıyorum. Başlangıçta az köpük yapmasından şikayetçiydim, sonraları daha çok yüklemeye başladım, şimdi omurgası güç kaybetmeden uçlar çok yumuşadı. Haftalık döngünün vaz geçilmezi oldu. Wink
1 sene oldu. Hala adam olmadi firca. Ilk perde icin iyi, sonra kopuk diye hicbir sey kalmiyor fircada. Ne kadar yuklersen yukle, faydasi yok
(03/06/2015, Saat: 11:29)seiko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1 sene oldu. Hala adam olmadi firca. Ilk perde icin iyi, sonra kopuk diye hicbir sey kalmiyor fircada. Ne kadar yuklersen yukle, faydasi yok

Çok ilginç, sabunu diplerine yayılacak kadar yüklediniz mi acaba? Az yükleyince 2. perdeye köpük kalmıyor ama fırçadaki suyu çok fazla sıkmadan derby kase sabunu kıl diplerine yayılacak kadar yüklüyorum en az 4-5 perdelik köpük yapıyor.
Çok sağlam bir break-in gerekiyor semogue larda. Yoksa sabun da sönüyor, kıllar da açılmıyor.
Ben de tecrübe ettim. Şimdi çok daha iyi.

Bir de semogue ları yumuşatırken sıcak suda daha çok beklemeleri gerektiğini fark ettim.

45-50 derece suda 15-20 dk bekletiyorum, abaniyorum. Ama ne fayda. Sabun ikinci perdeye gelirken sonuyor, hic bir sey kalmiyor. Arko, MWF, Cella, tobs avokado. Cekicle mi dovsem domuzu???

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SATILIK: Semogue 1470 Domuz Kılı Fırça asrnnn 2 1,156 11/10/2023, Saat: 14:03
Son Yorum: farukkati
  Semogue Torga-C5 Premium Domuz Kılı Tıraş Fırçası Fatih23 18 8,849 05/04/2023, Saat: 12:22
Son Yorum: Mecanica
  Semogue 2000 Pele69 9 3,451 18/01/2023, Saat: 11:49
Son Yorum: exselans
  Semogue SOC Boar Bristle karakartal 93 79,015 17/12/2022, Saat: 11:11
Son Yorum: Shavettin
  Semogue 620 (ilk izlenimler) linguist 62 58,344 07/07/2022, Saat: 17:33
Son Yorum: mixfruit
  Semogue 2000 1905sss 14 7,056 05/03/2021, Saat: 21:30
Son Yorum: 1905sss
  Semogue 1305 uataman 116 130,310 26/08/2020, Saat: 12:36
Son Yorum: nurettinarikan
  Semogue Sap Boya Atması Infinitum 9 3,645 23/04/2020, Saat: 13:10