Merkur Progress
Photo 
Progress ile dolu dolu 4 tam yıl geçirdikten sonra neredeyse orta üstü keskinliğe sahip jiletlerle net olarak uyum sağladığımı farkettim.
Tıraş Sabunu farkını da anladıktan sonra evet tıraşlarım tam anlamı ile muhteşem geçiyor.

Bu zaman diliminde ulaşılmaz bölgelerde biriken kireç ve kolayca temizlenemeyen sapındaki yağlı sabun artıkları
için Domestos uygulaması yaptım.
Yaklaşık 10 saatlik bekleme sonrası hafif ovalama ile alet nerdeyse ilk günkü gibi pırıl pırıl oldu.
Progress kesinlikle dengeli ve keyifli tıraşlar sağlayacak bi alet, herkese tavsiye ederim.

Whats-App-Image-2020-04-30-at-10-28-16.jpg
Whats-App-Image-2020-04-30-at-10-32-31.jpg

Eveeet şimdi gelelim işin kaşıntı kısmına Smile

herşey yolundaysa artık yeni bir alet lazım. Merkur 37 Slant düşünüyorum... Ne dersiniz ?
Unutmadan mild aletlerden kesinlikle hoşlanmıyorum.
Domestos zarar vermiyor mu alete komşum , yeni alet rockwell 6C veya game changer 84 Smile
valla zarar verse de vermese de o kireç kalıntıları psikolojime zarar vermeye başlayacaktı.
1 domestos'a 2 sıcak su katarak bence gayet güzel oldu.

game changer 84 için mild deniyordu...
(30/04/2020, Saat: 23:53)rock83 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: valla zarar verse de vermese de o kireç kalıntıları psikolojime zarar vermeye başlayacaktı.
1 domestos'a 2 sıcak su katarak bence gayet güzel oldu.

game changer 84 için mild deniyordu...

De89 da 1.2 tık agresif
6C açıkcası Progress sonrası çok koruyucu ve mild kaçar, Rockwell'in 6. plakası bile .76 veya .74 değere sahip. Yani oldukça mild ve koruyucu. Ama 6C için hakkını yemeyelim bıçağı inanılmaz rijit ve sağlam tutuyor.
37C slant ise hem keyifli, hem sessiz bir alet. Progress sonrası ya Merkur 37C, yada Razorock German 37 düşünülebilir. Çokta güzel olur.
Hem progress hem 37C sahibiyim, elim slant'a daha çok gidiyor yalan yok Smile

EK: @DelikanliTiras - Selman Bey'in şu an kullandığı 6C bendeydi vakti zamanında. Ben de zamanında Ankara'dan Onur hocam'dan almıştım, döndü dolaştı yine memleketi Ankara'ya döndü alet Big Grin
Güzel alettir, kalitesi gayet tatmin edicidir ama işte biraz fazla mild ve aşırı koruyucu bir yapısı var. Ama seveni de çoktur.
"A Samurai always wears two swords."
Öncelikle herkese selamlar,
Dün elime geçen kısa saplı progress ile ilk tıraşımı oldum. Almayı düşünenlere veya merak edenlere faydalı olması açısından ilk izlenimimi paylaşmak istiyorum. 8 ay gibi bir zamandır Muhle R41 kullanıyorum. Genelde haftada 2-3 kez 3 perde şeklinde farklı jiletlerle tıraş oldum. Genel anlamda da memnun olduğum bir aletti, yeni R41 lerin eski üretim R41 ler gibi agresif olmadığı kanaatindeyim. Ancak, yine de sürekli R41 kullanmanın uzun vadede cildi yorabileceğini düşünerek yeni bir alet arayışına girdim ve elimde R89 gibi mild bir başlık olduğundan ve günlük tıraş olmadığımdan dolayı kağıt üzerinde R41 kadar olmasa da agresif bir alet olmasını tercih ettiğim için önce Parker 111B aldım. Parker ile üç kez konforlu sayılabilecek farklı jiletlerle (Personna, Voskhod ve Trig) tıraş oldum, fakat üç tıraşım da kötü geçti, noktasal kanamalar oldu ve alet R41'den bile daha sert geldi bana, kesim hissiyatını da sevmedim. Bu nedenle bir kere olsun tam olsun diyerek araştırmalarım sonucunda Merkur Progress almaya karar verdim. (yeri gelmişken İmpa Ticaret Mustafa Bey'e satın almada yardımcı olduğu için teşekkürler) Dün akşam progresse parker ile bir kez kullandığım Trig marka jileti taktım ve ilk perde için 3. kademede tıraşıma başladım. Bu arada belirteyim 2 günlük sakalım vardı. Öncelikle Progressin kesim hissiyatını çok beğendim, jileti hissettirmekle birlikte tıraş olurken güvenli bir his verdi. R41 gibi en ufak hatanda bedelini ödetirim hissi yoktu. Tıraşımın İlk perdesini 3., ikinci perdesini 2., üçüncü perdesini (düzeltme) 1. kademede oldum. R41 ile 3 perdede yakaladığım pürüzsüzlükteki tıraşı bu alet ile de elde ettim, hatta bir tık daha pürüzsüz bir tıraş oldu bile diyebilirim. Tahriş olarak da daha önceki 2-3 tıraşımda da noktasal kanayan dudağım ile çenem arasındaki problemli yerde küçük bir kanama oldu ama bu aletten kaynaklı değil, diğer alete göre (Parker 111B) daha az kanama oldu hatta. Tıraştan sonra da şapı sürdüğümde hafif bir yanma hissi oldu ama zaten bu normal. Daha sonra yüzümde hissettiğim pürüzsüzlük ve yumuşaklık hissi ise mükemmeldi. Progressi diğer jiletlerle de denemek için sabırsızlanıyorum. Bu arada aleti sonuna kadar sıkınca agresiflik ayarı nokta ile 5 arasında duruyordu, bu nedenle ayarladığım rakamlar yarım numara daha büyük oluyor sanırım. Eğer Progressin artı ve eksilerini belirtecek olursam da;

+benim gibi tek aletle yola devam etmek isteyenler için agresiflik ayarı olması nedeniyle biçilmiş kaftan diyebilirim
+ilk kademelerde dahi kesinlikle etkin ve güvenli bir şekilde tıraş ediyor
+burun altında sıkıntı yaşamadım
+favori bölgesini alırken R41 gibi çok iyi, R89 gibi mild aletlerle favori düzeltmek daha sıkıntılı
+aletin kalitesi yeterli seviyede, ağırlığı ve dengesi güzel
+ayarlı olması nedeniyle pratik bir şekilde ayarlayarak perdeler arası istediğiniz agresiflikte kolayca tıraş olabilme imkanı (daha önce ilk perdeyi R41, ikinci ve üçüncü perdeyi R89 ile olduğum zamanlar da oldu ama başlık ve jilet değiştirme işlemi insanı sıkıyor)
+oluklarının geniş olması nedeniyle tıkanma ve temizleme sorunu yaşamıyorsunuz

-sapı Muhle'ye oranla biraz kısa, 1 cm daha uzun olsaymış tam elime göre olacaktı (uzun saplısı çok uzun duruyordu hoşuma gitmedi, ayrıca stokta da yoktu)

sapının biraz kısa olması dışında başka bir eksisini görmediğim ve uzun yıllar çok iyi bir şekilde anlaşacağım bir alet olduğu izlenimine kapıldım ve eğer kararsız kalanlar varsa kesinlikle değerlendirmeleri gereken bir alet olarak görüyorum. Özellikle benim gibi çok fazla alet kullanmak istemeyenler için ideal bir seçim olacaktır. Komşuların da dediği gibi progress candır, gerisi heyecandır Smile herkese hayırlı tıraşlar.
TemeT NoscE
Progress 3 ve 2 ayarını günlük tıraşta kullanıyorum. Memnun olduğum aletlerden biri. 4 ayarı daha bir efektif.

Düzeltme olmadığı icin tekrar mesaj yazmak zorundayım. 4 ayarı günlüğe gitmez. Bir gün 3-2 bir gün 2-1 şeklinde günlük tıraş oluyorum.
Saygılar.
progress ile ilgili bir şey dikkatimi çekti. internette bazı progress fotoğraflarında ayar numaraları arasında nokta var. bendeki progresste ise çizgi var. birisi eski birisi yeni üretim mi oluyor ya da bir farkı var mı? bir de sapı sonuna kadar sıkınca + yerine 5 e yakın bir konumda duruyor. bunu ayar yaparken -1 şeklinde düşünerek mi çözmek lazım yoksa düzeltilme ihtimali var mı? ben sapı da söktüm taktım ama sonuna kadar sıkınca yine aynı yerde duruyor.
TemeT NoscE
(15/06/2020, Saat: 21:19)sudüşleri Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben sapı da söktüm taktım ama sonuna kadar sıkınca yine aynı yerde duruyor.

Sn. @sudüşleri , "sapı"  mı söküp taktınız ? yoksa "sapın en altında ki krem görünümlü yeri bir bez ile kapitone ederek pense ile hafifçe döndürme işlemini" mi uyguladınız" ?
(15/06/2020, Saat: 21:27)Timor1322 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sn. @sudüşleri , "sapı"  mı söküp taktınız ? yoksa "sapın en altında ki krem görünümlü yeri bir bez ile kapitone ederek pense ile hafifçe döndürme işlemini" mi uyguladınız" ?

sadece meşhur krem görünümlü yer değil içerisinden yukarıdaki parçanın vidalandığı yer de çıktı. hatta sekman gibi bir şey de çıktı, önce onu parmakla sıkıp sokmadan sapı yerine girmedi. önemli olan konu şu: sapı tam sıkıldığında normalde + da mı durmalı 1 de mi durmalı, eğer benimki gibi 5 e yakın duruyorsa düzelme şansı var mı?
TemeT NoscE

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur 34C Heavy Duty Lord Sparhawk 335 362,395 14/10/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: radyoloji
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,412 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 315,053 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Merkur 38C Barber Pole Eskiuyebyr 40 43,174 25/10/2021, Saat: 17:34
Son Yorum: Ciyus
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 302,172 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 135,356 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe
  Rex Envoy & Progress sudüşleri 8 3,767 02/10/2020, Saat: 18:41
Son Yorum: GecayS
  Merkur 42C mi 34C mi tavsiye Erkantek 55 28,161 20/09/2020, Saat: 00:27
Son Yorum: gibicibicis_34
  34c? DE89? Progress? FatGürSakal 16 13,151 02/09/2020, Saat: 16:12
Son Yorum: dearlord
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,876 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: