Kahve Sevenler
Kahve içmeyi severim. Sabahları aceleden dolayı hazır kahveden başka şansım yok. Onun dışında "French press" ile filtre kahve yapıyorum. Öğle arasında bazen Türk kahvesi içiyoruz. Geçenlerde ablama hediye etmişler bir-iki paket Türk kahvesi, pişirmeyi de öğrendim kolay zaten, tadı olduça hoşuma gitti. Bu sıralar en çok bu hediye geleni tüketiyorum. Diğer kahve türlerine dadanmıyorum çünkü hazırlaması çok zahmetli. Nadirn dışarıda denk gelirse arkadaşlarla içiyoruz. Yeterince hobim var bir de buna bulaşmayayım Tongue.
Haydi hayırlı tıraşlar...
2003 senesinde, Starbucks Türkiye'ye ilk geldiğinde işe girdim. 1 ay kadar eğitim alıp, sonra "bu memlekette kimse kahveye 4 lira vermez" dedim, ve ayrıldım. Şimdi kahve oldu 10 lira. Arkadaşlar oldu mağaza müdürü.
O zamandan, 2014'e kadar ciddi bir kahve tutkunu idim.
Evimde her türlü kahve için ekipman. Paketini dahi açmaya sıra gelmemiş kahvelerim var. Kopi Luvak dahi içtim (bilmiyorum ben hangi kalitede olanı içtim. Kazıklandıysam da bilemiyorum)
Fakat son 1 buçuk senedir. Arada sırada misafirlikte içtiğim türk kahvesi, ayda belki 3 kez iş yerinde içtiğim neskafe hariç kahve içmez oldum. Çay bana kahveden daha iyi oldu. Bu hale dönüşme nedenim iş yerindeki çay ocağı galiba. Sanki bizim kültürümüze çay daha yakın. Ben evim hariç hiç bir yerde, Starbucks da dahil, taze filtre kahve içemezdim. Ama iyi kötü bir şekilde taze çay içilebiliyor.
Yaş 41, geleneksel tıraş gibi geç keşfettiğim bir zevk oldu kahve zevki. Yine de şükür ki geç de olsa keşfetmişim.

Yurtdışında Türk kahvesine alternatif ararken keşfettim espressoyu. O kadar sevdim ki, evde nasıl yaparım araştırmasına girdim ve italyanların meşhur moka potlarını keşfettim. Çok yerde içtim, denedim ve Nero, Starbucks gibi yerlere en yakın lezzetin bu potlarda olduğunu gördüm.

Biraz potu tanıtayım fotolarla;

Üç parçadan oluşuyor.

38dfa1862b4288509504fcc3dbb42e8d.jpg

ca4af374eae0a23fed419dc58e404d43.jpg

Alttaki su haznesine, emniyet subabına kadar su dolduruyoruz.

20466b69f9df1371402701e8968bc558.jpg

Sonra kahve haznesini üstüne kapatıp, hazneye kahve koyuyoruz. Üstünü siliyoruz, bastırıp sıkıştırmıyoruz, sadece düzeltiyoruz. Fotoda gördüğünüz kahve ve yine Starbucks ın Kenya kahvesini öneririm bu iş için. Yine Starbucks ta 4 numara olarak çektiriyorum. Ince olursa kahve haznesinden su haznesine kahve dökülüyor, daha kalın çekilirse de güzel pişmiyor.

452c6a7f7ca45f48737193dd71905451.jpg

d4760ff02267d844bcb887a1fb24781e.jpg

8a7af19eb51adf21a1ef9d8a7f3e0f3a.jpg

Sonra üstteki hazne ile alt hazneyi birleştiriyoruz, orta ateşte ocağın üstüne koyuyoruz ve 5 dakika içinde kahvemiz hazır. Alttaki su kaynarken su buharı ve kaynar su kahvenin içinden yaklaşık iki barlık bir basınçla geçerek üstteki hazneye pişmiş olarak çıkıyor.

Pot, Bialetti marka, Çelik. Yurtdışından aldım, İzmir de yok belki İstanbul da bulabilirsiniz.
Su ile durulama önerildiği için üstünde su lekeleri var kusura bakmayın.

Bunlar çeşitli boylarda, ben 6 cup boyutlu aldım. Iki kişi için bu boyutu öneririm. Ben minik fincanlardan ziyade biraz daha büyük fincanlar ile içmeyi seviyorum.

https://vimeo.com/133340431

Videoda duyuluyor mu bilmiyorum ama basınçlı kuvvetli tıslama sesleri başlayınca potu ocaktan alıp kahveyi servis ediyoruz. Aksi takdirde üstteki hazne de ısındığı için kahve ikinci kez pişiyor ayrıca alttan son gelen kahveler yanmış acı bir tatla geliyor, o nedenle o meşhur tıslamanın başında potu ocaktan almanızı tavsiye ederim. Dışarıdaki espressolar gibi kremalı olmuyor ama tadının neredeyse Starbucks ve Nero'dan farkı olmadığını söyleyebilirim, çok isteyip de hayalkırıklığı yaşamadığım iki-üç şeyden biri oldu bu pot.

Ocağın kiri ve potun Üzerindeki su lekeleri için kusura bakmayın, temizlikle uğraşsaydım bu postu size gönderemeyebilirdim uğraşmamak için Smile

Çok tavsiye edeceğim bir ürün olduğunu söyleyebilirim.
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
Gittigidiyor gibi yerlerde satılanlar iş görür mü acaba?
Haydi hayırlı tıraşlar...
(13/07/2015, Saat: 17:25)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gittigidiyor gibi yerlerde satılanlar iş görür mü acaba?

Moka Pot alacaksanız bence Bialetti markasından şaşmayın. Bu işi en uzun süredir yapan ve en kaliteli ürünleri üreten firmadır. Ayrıca alacağınız X marka bir ürünün bir parçası arızalandığında çöp olur. Bialetti'nin ise bütün parçaları tamir amaçlı tek tek alınabiliyor. Özellikle contalar basıçlı bir sistem olduğu için kullanıma bağlı olarak ortalama 2 yılda bir değişime ihtiyaç duyuyor. Filtre parçası da aynı şekilde. Bir de bu ürünleri asla ama asla bulaşık deterjanıyla veya makinede yıkamayın. Ömrü çok daha uzun olur.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Bu potun mucidi Bialetti, ama başka markalar da var. Gördüğüm kadarıyla benzer potlar, yalnız aliminyum malzeme. Aslında yaygın olan aliminyum, geleneksel olanı o.
Sağlık ile ilgili durum hakkındaki tercih kullanıcıya kalıyor.
29f927db45ea1a88e446ada69b71f94e.jpg
Benim alet bu oldukça memnunum ama lezzet bundan farklımı oluyor merak ettim.

Sent from my iPhone using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com
(13/07/2015, Saat: 17:40)tipsol Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 29f927db45ea1a88e446ada69b71f94e.jpg

Ben alırken sordum, lezzet farkının olmadığını söyledi farklı farklı satıcılar,
Bundan da bu akşam gelecek, deneyip kıyaslarım.
(13/07/2015, Saat: 17:40)tipsol Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 29f927db45ea1a88e446ada69b71f94e.jpg

Tamamı ile aynı. Merak etmeyin. Daha farklı bir lezzet arıyorsanız espresso makinesi almanız gerekiyor.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Türkiye'de Esse mağazalarında bulunuyor bu Bialetti moka potlar. Hatta indirimde denk getirince direk almıştım. 35 liraya bedava. Tek sıkıntısı tek seferde yaptığı anca yetiyor bana, annemlerleyken falan hazırlarken zaman kaybı oluyor iki kere hazırlamak.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Filtre Kahve Makinesi Önerisi krub 45 19,280 21/08/2022, Saat: 13:00
Son Yorum: alpella42
  Puro Kültürü ve Puro Sevenler (+18) 3RD1 26 10,956 09/09/2020, Saat: 15:13
Son Yorum: BigHillMe
  Suşi Sevenler :D yarhasan 17 17,369 06/05/2020, Saat: 19:04
Son Yorum: onurcakmak
  Nargile Sevenler yarhasan 22 33,625 24/03/2013, Saat: 18:14
Son Yorum: tamer26

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: