Sübjektif jilet testi
3 puan aldı, ilk tıraşı bununla olmuşum.Tahriş edici ve nispeten keskin bir jiletti.çekme yapmadı ancak çok belirsiz iki noktayı çizdi.Kanama olmadı.Gergin ve yavaş tıraş oldum.Bu sebepten sinekkaydıya yaklaşamadım..
Kıvrımlı ve zor yerlerde çekmemesi avantajken, ete dalmaya meyilli yapısı dezavantaj oldu.Mermerimsilik ve sakalın ele gelmesi anlamında ortalama idi.
Çatırtı azdı ve çınlama yoktu.Gündelik kullanıma uygun değil.
Şapta yanma fazlaca kolanyada daha azdı.Hafif kızarmalar oldu ama karıncalanma azdı.Orta şiddetli batma yaptı.
Tahminim supermaxx.Sürprizler; pherma, astra, polsilver…

ASTRA YEŞİL.

2 numara buydu.3 puan aldı.Çekiştirme yaptı.Çatırtı normaldi ve çınlama yoktu.Çok keskin olmadığını tıraş boyu belli etti.Çekiştirmesi burun altı ve çene ucunda zorladı.
2 perdede tatminkar tıraş çıktı.Mermersilik ve pürüzsüzlük ortalama oldu.Ne 1.kadar yavaş ne de çok hızlı tıraş oldum.
Şapta az yanma kolanyada daha fazla yanma yaptı.Sonradan karıncalanma yaptıysa da batma olmadı.
Tahminim derby.Wilkinson sürpriz olmaz.Rapira es geçilmez…

RAPİRA GÜMÜS

3.tıraşımı olduğum jilet 5 tam puan aldı.Keskin ve üst sınıf izlenimi verdi.Keserken bariz bir çatırtısı var ama zorlanmıyor.Çekme yok.Uzun çekişlerin ardından çınlama var.Neredeyse sinekkaydı ve sıfıra yakın tahriş yaptı.
Zevkli ve hızlıca bir tıraştı.Şap ve kolanyada eşit düzeyde hafifçe yandı.İlk üç jilette bariz en iyisiydi.
Çok başarılı mermerimsi his ve pürüzsüzlük son derece başarılı idi…
Tahminler; personna lab.
Balzano mu acaba? Crystal ve seven o’clock olabilir.

BALZANO

4.jilet 5 tam puan aldı.
Çok çok hafif çekme çatırtı az ve çınlama yoktu.Son derece yakın tıraş ve mermer gibi cilt bıraktı.
Şapta kolanyadan fazla yandı.Toplam yanma azdı .Yine de 3 nodan fazla yandı.Sinekkaydıya yakın temiz ve hızlı tıraş verdi.
Seven o’clock ya da crystal olabilir.Personna sürpriz olmaz.

POLSİLVER

5 numaralı jiletim 3 puan topladı.Çekiştirme vardı ve çok keskin gelmedi.2 ya da 3.sınıf jilet bu.
Baskıyı artırarak temiz bir tıraş olmaya çabaladım.
Çatırtı ortalama ve çınlama hiç yoktu.ortalamalarda mermerimsilik ve pürüzsüzlüğe sahipti.
Şapta ve kolonyada yanmaaynıydı ve 3-4 numaralardan bariz fazla idi..
Polsilver ya da super maxx olabilir.Pherma ve astra sürpriz olur…

POLSİLVER

6.jiletim 3.5 tan 4 puan aldı.
Orta halli bir cırtlama ile başladı.Daha en kolay favori altındayken çok keskin olmadığını düşündüm.Bu his tıraş sonuna kadar devam etti.Cilde dalma eğilimi olmaması çok hızlı ancak temiz olmayan birinci perdeyi sağladı.
İki perde tıraş sinekkaydıya yaklaşamadı bile…
Mermerimsilik neredeyse yok.Şap ve kolanyada daha az ortalama yanma, geç karıncalanma ve hafif batma yaptı.
Konforlu ancak temiz olmayan bir tıraştı.5 numaradan daha iyi ama 3 ve 4 ten kötüydü..

Sanki bu wilkinson, olmadı derby hatta rapira bile olabilir.

WİLKİNSON

7.jiletim 4 puan topladı.Keskin ama konforsuz his verdi.Ortalama çatırtı çekiştirme çok çok azdı.Uzun çekişlerden sonra çok hafif çınlama duydum.
Sanki sürekli çiziyor ve ete saplanmaya meyilli.2 noktada hafifçe çizdi.Kanama olmadı ama dikkatli bakınca çizikler görünüyordu.Sakalı çok dipten kesmesine rağmen pürüzlü cilt bıraktı.Ürkek ve keyifsiz 2 perde tıraş yine de şapta beklediğimkadar yanmadı.Kolonyada nerdeyse hiç yanmadı.6 numaradan iyiydi ama 3 ve 4 ten kötüydü..

Tahminler;
Bu galiba pherma.Supermaxx ikinci tahmin.Sürprizler feather ve balzano olur.

SUPERMAXX

8 numara 3 puan topladı.
2 numara ile beraber en kör jiletti.Çatırtı vardı çınlama yapmadı.Favari altı gibi en rahat bölgede bile tek perde yetersizdi.Çene ve boyunu 4 perde ancak kurtarır.
Tabii olarak son derece konforluydu.Ete saplanmaya neredeyse direndi.
Hızlı bir tıraş oldu.Temiz tıraş için ikinci perde gerekti.
Şapta ortalama yanma kolanyada daha azdı.Pürüzsüzlük sakal yönünde fena değil, sinek kaydıya yaklaşamadı.Karıncalanma eser miktarda, günlük kullanıma uygun.

Tahminlerim;
Büyük ihtimal rapira, derby de olabilir.
Sürprizler wilkinson ve supermaxx.

FEATHER

9 numara jilet 5 tam puan aldı.
Daha favori altında samuray kendini belli etti. Cüretkar çekiş hayaldi.Ete dalmaya eğilimli ve çatırtı ortalama.Keskinlik burun altı ve dudak köşelerinde sıkıntı yarattı.Yanak çok iyiydi.Çenede sert sakalda çınlama yaptı.
2 perdede neredeyse sinekkaydı yaptı.Pürüzsüzlük çok iyi, mermerimsilik 3 ve 4 ten sonra en iyi.Şapta ortalamadan az fazla kolonyada ortalama yanma yaptı.
Tahriş kanama olmadı, tıraş 8 e göre daha yavaştı.
Tahminlerim;
Bu feather.
Sürprizler balzano, supermaxx, polsilver olabilir.

PHERMASHARP

10 numara 3 puan aldı.Usturaya dik açı vermeme rağmen yer yer atladı.Az çatırtı yaptı ve temiz tıraştan uzaktı.İlk perdeden sonra hala çene altında sakal vardı.Burun altında takıldı sıkça çekiştirdi.Daha kısa ve hoyrat çekişlerle temiz tıraşa zorladım.Sonuçta kabul edilebilir tıraş, öncekilere göre şapta en fazla yanma oldu.Enteresan kolanya eser miktarda yaktı.Ele gelen sakalda en kötülerdenken enteresan şekilde mermerimsilik iyi.Ağzı dzgn ama yeterince keskin değil hissi verdi.
Karıncalanma ve batma rahatsız edici boyutta.
Tahminlerim;
Bu derby.Rapiraya şaşırmam.Sürprizlerim polsilver supermaxx…

SEVEN O’CLOCK

11 jiletim 4 puan aldı.
Az keskin bol catırtı ama çınlama yok.Çekiştirme ve atlama yapabiliyor.Oldukça konforlu ve hızlı bir tıraştı.
Sakal daha yumuşak olsa ya da yumuşatılabilse ideal gündelik jilet.Sinekkaydı benim sakal için çok zor.Mermerimsilik ortalama ya da az üzeri diyebilirim.
Ete saplanma eğilimi yok.Şapta orta alt yanma oldu ve kolanyada hiç yanmadı.Karıncalanma ve batma neredeyse yok.
Kullandığım en kör ve en konforlu 3 jilete girer.
Tahminlerim;
Rapira herhalde bu.Supermaxx, derby ya da polsilver olabilir.Sürprizin sürprizi wilkinson olsun..

DERBY

12.jiletim 5 tam puan aldı.
Keskin ve konforlu.Ortalama çatırtı ve sert bölgede çınlama yaptı.Tertemiz tıraş verdi.Sinekkaydı olmadı ama çok yaklaştı.Cüretkar çekişlere izin verecek kadar konforlu.Çok çok yakın tıraş vermedi ama kolayca verebilir.
Urun kenarı ve çenede asgari zorlandı.Mermerimsilik iyi ama terste ele gelen sakal var.Şapta hiç yanmadı ve 12 jilet arasında en iyiydi.Kolonyada çok hafif yandı.Karıncalanma ve batma yok.

Tahminlerim;
Bu jilet crystal ya da personna, seven o’clock olmadı balzano…

CRYSTAL
Feather ve 7 oclock ben birkaç ay önce markalarına baka baka forumda ne kadar övüldüğünü bile bile denediğim halde tüm kayırma çalışmalarıma rağmen beğenememiştim.
Permasharp 2 sinden de iyi gelmişti. Big Grin Belki de denediğim jilette bir sıkntı vardı yada acemiliğimdendi bilemiyorum.
sizin feather sonucu beni şaşırtmadı.
incelemeyi bir DE aletle yapsanız sonuçlar belkide daha belirgin olurdu.
inceleme için teşekkürler.
(17/05/2014, Saat: 01:50)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Feather ve 7 oclock ben birkaç ay önce markalarına baka baka forumda ne kadar övüldüğünü bile bile denediğim halde tüm kayırma çalışmalarıma rağmen beğenememiştim.
Permasharp 2 sinden de iyi gelmişti. Big Grin Belki de denediğim jilette bir sıkntı vardı yada acemiliğimdendi bilemiyorum.
sizin feather sonucu beni şaşırtmadı.
incelemeyi bir DE aletle yapsanız sonuçlar belkide daha belirgin olurdu.
inceleme için teşekkürler.
DE aletimi bu forumu bana tavsiye eden arkadaşıma hediye ettim.Sadece jiletli usturalar var bende.Teste tabii tutmadığım dorco, shark, dovo, gilette goal, rapira pembe vesaire jilet te kullandım.Açıkçası, markayı bilmediğim testle, bilerek tıraş olduğum jiletleri harmanlarsam crystal, balsano ve personna bir adım önde.
Öte yandan kendi adıma fetişistliğin alemi yok, sadece derby yeter de artar bana...
Yine de nacet, vaskhod, treed, seven o'clock çeşitleri, kai, gilette blue gibi markaları denk getirdikçe alıp deneyeceğim.
En azından ambalajları farklı...Erkek genotipi, tıraş hususunda söz sahibi malumunuz, ve her çiçekten bal almak isterler:-)
Emeğinize sağlık sağolun.
Çok güzel ve ilginç sonuçlarla biten bir çalışma olmuş. Keyifle okudum.

Sent from my iPad using Tapatalk
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI
Elinize sağlık üstad.
Feather çok enteresan sonuç vermiş.balzanoda enteresanmış.
Emeğine sağlık üstad
Herkese teşekkürler.
Güzel bir çalışma.DE aletlerle farklı sonuçlar çıkacagını düsünüyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,833 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,024,146 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 157,947 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,268 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 32,466 31/05/2023, Saat: 17:20
Son Yorum: arandur