Ev Yapımı Tıraş Öncesi Yağı (Pre-shave Oil)
Arkadaşlar dün soğuk sıkım jojoba, limon, okaliptus ve çay ağacı yağları aldım. Aslında cildim sorunsuzdur, öyle tahrişler filan yaşamam neyse ki  Rolleyes  Ama heveslenip aldım ve gülmeyin tıraş ekipmanı olarak nasıl kullanacağıma dair en ufak bir fikrim yok  Huh  Forumda epey araştırdım, sağolsun arkadaşlar formul bazında karışımlar yazmışlar ama bendeki malzemeler bunlar.. Ne dersiniz, ihtiyacım yok gibi ama dedim ya işte heveslendim bir kere, kullanmak da istiyorum. Hevesimi anladığınıza eminim  Smile Arko ve Proraso sabun kullanıyorum bu arada.. Yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkür edoyorum.
(22/04/2016, Saat: 17:26)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar dün soğuk sıkım jojoba, limon, okaliptus ve çay ağacı yağları aldım. Aslında cildim sorunsuzdur, öyle tahrişler filan yaşamam neyse ki  Rolleyes  Ama heveslenip aldım ve gülmeyin tıraş ekipmanı olarak nasıl kullanacağıma dair en ufak bir fikrim yok  Huh  Forumda epey araştırdım, sağolsun arkadaşlar formul bazında karışımlar yazmışlar ama bendeki malzemeler bunlar.. Ne dersiniz, ihtiyacım yok gibi ama dedim ya işte heveslendim bir kere, kullanmak da istiyorum. Hevesimi anladığınıza eminim  Smile Arko ve Proraso sabun kullanıyorum bu arada.. Yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkür edoyorum.

Bu forumun akla karpuz kabuğu getirmek gibi bir etkisi var Smile
"bozuk değilse kurcalama" düsturundan hareketle, bu işlere girmeyin derim. Efenim yağları da masaj yağı olarak kullanın bitsin Tongue
ha sık-sert sakalınız olaydı, tıraşa hazırlık babında sürünebilirdiniz.
hevesinizden bahsetmeseydiniz keşke, hevesinizi duyan sabununuzu gören gelip, aklınızı çelecek şimdi.
(22/04/2016, Saat: 18:19)t.macgyver Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu forumun akla karpuz kabuğu getirmek gibi bir etkisi var  Smile
"bozuk değilse kurcalama" düsturundan hareketle, bu işlere girmeyin derim. Efenim yağları da masaj yağı olarak kullanın bitsin  Tongue
ha sık-sert sakalınız olaydı, tıraşa hazırlık babında sürünebilirdiniz.
hevesinizden bahsetmeseydiniz keşke, hevesinizi duyan sabununuzu gören gelip, aklınızı çelecek şimdi.

Haklısın dostum, dertsiz cildime dert arıyorum galiba Undecided yağları, sabunu köpürtme aşamasında koku verici olarak kullanmaya karar verdim ve biraz önce limon yağını denedim. Koku gayet güzel oldu. Zaten bir iki damla yağ sabunun kimyasını değiştirmiyor, ekstra bir değişiklik hissetmedim yani kokudan başka..
Bir kaç tane pre shave ürünü denedim ama içimi kemiren daha iyisi olabilir isteğini bir türlü yenemiyorum.Bu nedenle kendi tıraş öncesi yağımı yapmaya heveslendim.Malzeme bulmak konusunda sıkıntı çekmiyorum fakat tarifler konusunda zorluk yaşıyorum.Bir çok yabancı kaynakta değişik ölçeklerde tarifler var.

Örneğin bitmiş ürün için farklı kişiler içindeki carrier oil'i değişik ml'lerde vermiş.Okadar çok farklı tarif varki, mantıklı bir ayırım yapmak mümkün değil.Düşününce herkes tecrübesine,deneyimine yada tesadüfi bir şekilde yazmış gibi geliyor.

Bir kaynakta art of shaving'in yağı için verilen formülde;
-30ml castor oil (hint yağı)
-30ml zeytin yağı
-15 damla essential yağ

Diğer bir kaynakta başka bir çeşit yağ için;
-20ml castor Oil (hint yağı)
-10ml zeytinyağı
-5ml vitamin E yağı
-10 damla essential yağ

Gibi formüller var biraz araştırma yapınca hint yağının kalın bir yağ olduğu ve inceltmek için zeytinyağı kullanıldığı sonucuna vardım.Ama bu oran neye göre nereye kadar inceltiliyor bulamadım.Sanırım birkaç deneme ürünü hazırlıcağım yanlız kullandığım yağlar organik olduğu için fazla ziyan etmek istemiyorum.Bu nedenle fikirlerinize, özellikle tarif konusundaki yardımlarınıza açığım.

Teşekkürler.
@Mert_ komşum ben zeytin yağı hint yağı jojoba ve üzüm çekirdeği yağlarını karıştırarak yapyıp youtube da bir videoda görmüştüm. Kendimce çok memnunum 50 ml yaptım ama oranlarını hiç hatırlamıyorum. Videosu burada https://youtu.be/27ALYNfxjq4
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
@DeaKen Video'da hepsinden 1 part koyuyor.Yani 60ml'lik bir bitmiş ürün yapıcaksak, her yağdan 15ml koyuyor toplam 4 tane yağ var.Buda değişik bir tarif tabi denemeye değer teşekkürler.Yağların organik olmayanlarından alıp daha düşük maliyetli bir kaç tane ürün hazırlıcağım.
Yukarıda bir komşumun da paylaştığı aynı kaynaktan bulduğum tarifi elimdeki ürünlere göre modifiye edip,
-20ml hint yağı
-10ml zeytinyağı
-2ml vitamin E yağı
-10 damla sandal ağacı esansı kullandım.

Aslında cildim yağlı tarafta, ayrıca ekstra yağ hissini de hiç sevmem ama işte merakımdan denemek istediğim için elimde de malzemeler olunca karışımı hazırladım, hiç deneyimim yok. Biraz araştırınca bazıları yüzünüzü ıslatıp sürün, bazısı direkt sürün, bazısı sürün yıkayın öyle köpük uygulayın vs vs demiş. En verimli ve doğru kullanım şekli nedir? Yoksa jiletler gibi "YMMV" durumu burada da mı geçerli ?
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
(25/03/2019, Saat: 22:49)ziyak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yukarıda bir komşumun da paylaştığı aynı kaynaktan bulduğum tarifi elimdeki ürünlere göre modifiye edip,
-20ml hint yağı
-10ml zeytinyağı
-2ml vitamin E yağı
-10 damla sandal ağacı esansı kullandım.

Aslında cildim yağlı tarafta, ayrıca ekstra yağ hissini de hiç sevmem ama işte merakımdan denemek istediğim için elimde de malzemeler olunca karışımı hazırladım, hiç deneyimim yok. Biraz araştırınca bazıları yüzünüzü ıslatıp sürün, bazısı direkt sürün, bazısı sürün yıkayın öyle köpük uygulayın vs vs demiş. En verimli ve doğru kullanım şekli nedir? Yoksa jiletler gibi "YMMV" durumu burada da mı geçerli ?

Hocam fazlaca yağlı ve yoğun bir kıvamı var gibi sürüp bir süre bekleyin hemen fırçayla girişmeyin fırça yağlanıp performansı düşebilir ki oldu da böyle bir durum olursa kormayın bir kapta prille köpürtün kendini genelde toparlar Smile
(25/03/2019, Saat: 23:25)osaka23 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam fazlaca yağlı ve yoğun bir kıvamı var gibi sürüp bir süre bekleyin hemen fırçayla girişmeyin fırça yağlanıp performansı düşebilir ki oldu da böyle bir durum olursa kormayın bir kapta prille köpürtün kendini genelde toparlar Smile
Sağol komşum. Sentetik fırça ile deneyeyim ben o zaman temizlenmesi daha rahat olur.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
Herkese merhabalar,

ben de ALC Naturel marka Baobalb yağını keşfettim, tıraş öncesi olarak. Boyun altımda, özellikle usturayla tıraşta zaman zaman (bu bölgenin üzerinden birkaç kez geçtiğimde) tahriş sorunu yaşıyorum. Bu yağ hem cildi hem sakalı çok güzel yumuşatıyor, ince bir yağ, çabuk emiliyor ve tıraşı çok rahat ve daha keyifli bir hale getiriyor, en dandik jilet bile keskinlikte ve konforda birkaç seviye çıtayı yükseltiyor, usturayla tıraşta tahriş sorununu pek yaşamıyorum bu sayede. Tıraş sonrası da ciltte kalıntı ve tıraş esnasında elde kayganlık sorunu pek olmuyor.
2-3 ay kadar önce Eminönü'nde (Zaza Han'dan İmpa Ticaret'e giderken, İmpa Ticaret'in olduğu sokağa girmeden ana caddeden hemen yokuş aşağı sağa döndüğünüzde, köfteciyi geçtiğinizde sol tarafta bir tezgahta satılıyor, 10 TL gibi bir fiyatı vardı 20 ml'sinin yanlış hatırlamıyorsam.) Bileşiminde %80 baobalb yağı, %20 frumentum oleum (mısır yağı imiş) olduğu yazıyor. Piyasadaki diğer baobalb yağlarına göre oldukça hesaplı ama tıraş öncesi 4-5 damla çok güzel iş görüyor.
Eşit miktarlarda zeytinyağı, hint yağı, üzüm çekirdeği yağı ve jojoba yağı karışımını da, Nuage marka tıraş öncesi yağ da kullandım. Bu baobalb yağı dörtlü karışıma göre daha ince ve cilt tarafından daha hızlı emiliyor. Tahmin ediyorum tıraş aletinde birikme sorunu baobalb yağında nispeten daha az. Jileti kayganlaştırması ve cildi kesiklere ve tahrişlere karşı koruması da oldukça güzel. Zevke ve tercihe göre esansiyel yağlar da ilave edilebilir ama yağın kendine has hafif kokusu da bence gayet güzel.
"Her şeyin bir şeyi vardır."

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Proraso Pre and Post Shave Cream eternal77 124 131,780 04/04/2023, Saat: 02:13
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş öncesi doğru yüz hazırlığı Lord Sparhawk 78 88,518 04/04/2023, Saat: 02:09
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Kasesi oguzhan5069 2 2,794 24/08/2021, Saat: 09:39
Son Yorum: oguzhan5069
  Tıraş öncesi Şap kullanımı papazerigi 47 68,579 28/02/2021, Saat: 13:09
Son Yorum: Laylaylom
  watsons sakal yağı marek 38 27,928 21/02/2021, Saat: 03:32
Son Yorum: safporsuk
  Tıraş Öncesi Yağ ve Krem koozay 0 2,145 29/11/2020, Saat: 02:37
Son Yorum: koozay
  Tıraş Öncesi Yağ (Pre-Shave Oil) Kullanımının Fırçaya Zararı Sui Generis 7 7,527 22/09/2020, Saat: 18:39
Son Yorum: marv
  Ach brito glyce pre-shave sabun Saltuk 8 9,864 01/02/2020, Saat: 17:18
Son Yorum: salih kaya
  Flöid Pre-Shave Oil mrtkmsgl 15 10,561 19/05/2018, Saat: 00:25
Son Yorum: dikdik_s
  Loccitane Cade Traş Öncesi Yağ Onurper 7 11,767 26/01/2018, Saat: 12:18
Son Yorum: mrtkmsgl

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: