Çeliğe su verme işleminin çeliğin yapısındaki etkileri
youtube da Lewis adlı ustura üreticisinin mi desem öğren(i)cisinin mi desem bir Amerikan vatandaşının çektiği videoyu linke koydum.
Lewis, bölümler halinde işaretlediği tek parça çeliğe bir kaç defa su verme işlemini uyguluyor ve her su verme işleminde, işaretlediği çizgiden çeliği keserek yaptığı işlemin çeliğin iç yapısında oluşturduğu değişikliği gösteriyor. İlginizi çekebilir dedim. (özellikle, Lord'un silgi ve çubuk kraker ve jelibonla çeliği anlatırken bahsettiği ve ayrıca işlenmeli dediği tane yapısı konusunu bize anlatmasına vesile olur diye umuyorum)
Videoyu nasıl koyacağımı bilemediğim için linkini koydum kusura bakmayın lütfen.
http://www.youtube.com/watch?v=RQDSz66EJlU
Sustum...
Demir karbon denge diyagramı bizim üniversite mühendislik fakültesinin makina katindaki her tuvaletin kapı arkaları dahil her yerinde, duvarında sırasında çizili idi. Sağolsun ezberci bir hocamız sınavda 50 puan bu diyagram ile ilgili soru sorardı. İlk şart diyagramı çizip bütün değerleri eksiksiz yazmak, aksi halde tüm sorular yapılsa da 0 puan.

15 yıl öncesine gidip geldim şu diyagramı görünce. Kulakların çınlasın Recep hoca.
(10/03/2014, Saat: 14:57)pars Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Demir karbon denge diyagramı bizim üniversite mühendislik fakültesinin makina katindaki her tuvaletin kapı arkaları dahil her yerinde, duvarında sırasında çizili idi. Sağolsun ezberci bir hocamız sınavda 50 puan bu diyagram ile ilgili soru sorardı. İlk şart diyagramı çizip bütün değerleri eksiksiz yazmak, aksi halde tüm sorular yapılsa da 0 puan.

15 yıl öncesine gidip geldim şu diyagramı görünce. Kulakların çınlasın Recep hoca.

Ben 2013 bahar dönemi mezunu bir İTÜ Makinalıyım malumunuz meslektaşım. Ve bize de Malzene Bilimi sınavlarında bu diyagramı çizdiriyorlardı. Big Grin Az çekmedim o dersten ama iyi bilirim çelikleri filan, Big Grin

Sent from my iPad using Tapatalk
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: