Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ?
Aramıza hoş geldiniz komşum Wink
(28/01/2019, Saat: 12:55)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Remington HC 4250 makina ile dün ilk saç tıraşımı oldum. İlk kez kendi saç tıraşını yapan birine göre gayet başarılı bir sonuç aldım, tabi bunda makinenin kullanışlı etkisinde büyük katkısı var. Başarılı bir makina üretmiş Remington, tebrik etmek gerekli. Saç kesimimle ilgili çevremden hiçbir olumsuz eleştiri gelmedi, gayet şık göründüğü hem kendim hem de çevredekilerden olumlu not aldı.

Bende bu makinayı bir seneyi aşkın bir süredir kullanıyorum..Gayet başarılı bir ürün..Hatta şarj süresi olan 40 dakika belki yetmez diye yedekte olsun diye bir tane daha sonradan almıştım ama onu kullanmama gerek kalmadı hiç.(kablo ile kullanmak istemediğimden) Yedek olan aparatları ile birlikte bir köşede duruyor. 40 dakikalık bir süre bu makinayla traş için her türlü yetiyor. Garanti olsun diye her tıraştan sonra şarja takıyorum. Temizliğinide düzenli olarak yapıyorum. Özellikle kısa-çok kısa ve her yer tek tip aynı numara sac isteyenler için çok uygun bir makina. Maks. 10-15 dakıkada biter işiniz.
Tarak uzunlukları büyükten küçüğe: 15mm,12mm,9mm,6mm,4.5mm,3mm,2.5mm,2mm ve 1.5mm. Ürün yapısı kavisli oldugundan enselerdeki düzeltme işide çok rahat yapılabiliyor. Kesim ağzı oldukça geniş.
İlerleyen zamanlarda yanlar daha kısa üstler daha uzun arada da ortası olacak şekilde tarak seçimleri ile farklı tarz kesimler yapılabilir ancak yabancıların fade dediği tarzda daha komplike saç modelleri için ise yetersiz kalır.
Bende son 13-14 yildir kendim kesiyorum. Komple 1 numara. Ilk zamanlar berbere gitmeye vaktim olmadigi icin kendim kesmeye baslamistim. 7-8 gunde bir kesiyorum.

Iyikide baslamisim, 2 tane Remington eskittim. Suan 3. Makinedeyim, Remingtonlar genelde bozulmuyor ancak zamanla bataryalari ölüyor. Bu sefer bataryasi degisen bir sey aldim, Cin mali. Cok memnunum.
Bir ay önce yapamam diye düşünüyordum da youtube'da çok video izledim. ilk denemeyi bir ay önce yaptım güzel de oldu. ense ve kulak arkası biraz zorluyor şimdilik.
Kafamın üst tarafını makasla kesmek zor oluyordu. Elimdeki Moser 1400 Edition tıraş makinesinin en uzun tarağı 18mm ve biraz kısa kalıyordu.

Sadece üst tarafları kesmek için aşağıdaki makineyi aldım. 35mm'ye kadar kesim yapabiliyor. 32mm ile kesim yaptım. Gayet güzel oldu. Tabi saçı makineyle uzun kesmek biraz işi zorlaştırıyor. Fakat tarakla destekleyerek aynı yerden bir kaç defa geçince sorunsuz bir şekilde kesim yapılabiliyor.

https://www.amazon.com.tr/Braun-HC5090-K...op?ie=UTF8

Bir de aşağıdaki gibi bir saç kesme makinesi varmış. Daha önce hep aklıma geliyordu benzer tasarımlı, vakumlu bir makine. Tabi elinoğlu bizden yıllar önce düşünüp yapmış.

https://www.flowbee.com
Moser 1400'den sonra yaklaşık 4 senedir Babyliss E709E kullanıyorum, favori, ense düzeltmelerinde de E837E kullanıyorum. Babyliss aldıktan sonra Moser'in ne kadar kötü bir alet olduğunu anladım. Sürekli kafa ayarı, tak tuk, çat çuk sesi, aşırı titreşimi ve ısınması, ağır olması, piyasadaki taraklarının hep işporta malı gibi kalitesiz olması, takıp çıkarırken kafa ayarını bozması, pratik olmaması say say bitmez. (orjinaldi)

Babyliss, moser'in yanında tüy gibi kalıyor, titreşim sıfıra yakın. Hiç ısınmıyor. Hem kablolu hem kablosuz kullanılabiliyor, şarjı da çok iyi gidiyor. Benim için daha önemli bir kısım milimetrik ayarı var üstünde. Bir tane tarakla her numarayı ayarlayabiliyorsunuz. Piyasada iki tip makine var bir kendi üstünde doğru düzgün ayarı olmayıp yanında bir sürü tarakla gelen pratik olmayanlar, bir de kendi üstünde baya ayarı olup 1-2 tarakla gelenler. Bu ikinci grup çok daha pratik. Hele bir de tarak tasarımı sağlam, tıkanmayan birşey alırsanız benim gibi uzun yıllar tıraşınızı olursunuz.

Fakat babyliss markasını şöyle bir dezavantajı var; servis ve yedek parça anlamında distribütörü çok kötü. Bir şey olursa desteği unutun. 4sene sonra kendi hatamla tarağının bir dişini kırdım. Haliyle izli kesiyor, tarak için distribütöre ve babyliss'e yazdım hiç dönen bile olmadı. Bu yüzden artık başka markaya geçeceğim.

Yine gözümü gövdeden hassas ayarlı modellere çevirdim, panasonic, braun'da var birkaç model. Muhtemelen öyle bir şey alacağım. Gövdeden ince ayarlı olunca amerikan tıraşı yapabiliyorsunuz yanları kısa kesip yedire yedire üstleri uzun bırakarak. İlk başlarda moserle hep 2-3 numara keserken artık babyliss ile hep şekilli amerikan, subay tıraşı vs yapıyorum kendim, iyice alıştı elim.

Moser 1400 dilden dile aktarılan bir makine bizde ama, düzgün bir makine kullandığınızda aslında moser'in ne kadar kullanışsız ne kadar kütük bir makine olduğunu anlayacaksınız.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
üstadım geçen aynı muhabbet bizim berberde döndü. onların kullandığı yeni nesil şarjlı titreşim ve ısınma sorunu olmayan hafif makinelerle eskiden tıraş etmenin ne kadar zor olduğunu anladıklarından bahsetti, moser dayanıklı fakat daha fazlası değil, dedikleriniz çok doğru.
kendi kendime saç tıraşı olma konusunda araştırma yapıyorum makineleri inceliyorum, saçımı tek tip 1-3 gibi kısa numaralara tıraş olmuyorum, yanlar ve ense 3-5 arası baş üstü 8-10 (25-32 mm) numara gibi bir şey ,
evde kendi kendine tıraş olup ön ve üst kısmını 200 mm den uzun bırakabilen var mı komşularımızdan, varsa nasıl yapıyorlar ve kullandıkları tavsiye ettikleri makine hangisidir?
Konuyu okudum bir iki arkadaş bahsetmiş, özelden sormadan evvel burada sormak istedim, hem başka komşularımızın da deneyimi varsa dinlemek isterim.
Şimdiye kadar remington ve philipsin HC serisi ürünlerini özellikle inceliyorum, wahl markasının 12 numaraya kadar tarakları olduğunu öğrendim ama o kadar büyük taraklar ile verimli kesilir mi bilemedim vakit olursa da youtubedan video bakacağım.

ense, arka kısım ve yanlar zaten makine için kolay gibi geliyor, elimin üstüne çıkmıyor, ense düzeltme için yardım da alabilirim ama üst kısımlar kesmek biraz zor geliyor, saç uzadıkca yatıklaşır sonuçta, sakal gibi de değil sert durmaz.

bu zahmete girme isteğim ise birkaç nedenden; hijyenden emin olmamak, sıra beklemek ve özellikle kendi işimi kendim yapmak.
Moser kullanıyorum. Düzenli olmasa da kendimi tıraş ediyorum. Yanlar 1 ya da 2 numara. Üstlere bazen hiç ellemiyorum. Bazen de en büyük başlığı takıp bıçakları en geri çekiyorum. (Daha uzun için makas da devreye girer beni aşar o iş)

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
Komsum benim berber sıfır wahl Prof makine aldı. Tarak numaralari başka makinelerden küçük dedi. Onun dışında bizde kişiye özel makas tarak havlu ustura kullanan berberler var . Sizin adınıza saklanıyor siz gelince kullanılıyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günün Tıraşı (SOTD) piankhy 28,673 14,659,775 18/04/2024, Saat: 20:07
Son Yorum: sohayli
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,394 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,138 01/05/2021, Saat: 19:22
Son Yorum: Ömer t. Katı
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 177,912 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,469 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 41,669 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Bayram tıraşı ekipmanlarimiz Eskiuyebyr 90 93,913 04/06/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: yunusso
  Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye Timuçin 9 8,007 25/02/2019, Saat: 12:18
Son Yorum: Timuçin
  Pazar Tıraşı biberbey 3 5,227 18/04/2018, Saat: 12:11
Son Yorum: DenizKSK
  Berbere kendi usturamı götürmek? Arkomani 7 5,860 30/07/2017, Saat: 15:43
Son Yorum: Arkomani

Hızlı Menü: