Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
Değerli komsularim merhaba,Gillette fusion 5 ,arko sabun ve OMEGA domuz ile ikinci tiraşimi oldum tirastan önce cildime biraz zeytinyağı sürdüm sonuç yine BBS kivaminda tahrissiz ve yakın bir tıraş oldu.Haftada 3 kez tıraş oluyorum diğer 2 tirasimi yaprak jilet ve ej 89 yada Yuma ikilisiyle uyorum bazı ciltler için kartuş iyi gelmeyebilir bazıları için de yaprak jilet iyi gelmeyebilir.Bu konuda fanatiklik yapmadan gözlemlerimi aktarıyorum.Kartuslularin jilet kalitesi de bence üst seviyede yeni yaprak jiletler kalite konusunda her zaman aynı standartlarda olmuyor kartuş bu standartlı sağlıyor.Tiras köpüğü ve jelleri ise bence uzak durulması gerekenlerden hiç bir verim alamadım arko sabunun yanına bile yaklasamazlar.Herkese saygı ve sevgilerimle...
(28/04/2020, Saat: 19:17)Pdr1903 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Değerli komsularim merhaba,Gillette fusion 5 ,arko sabun ve OMEGA domuz ile ikinci tiraşimi oldum tirastan önce cildime biraz zeytinyağı sürdüm sonuç yine BBS kivaminda tahrissiz ve yakın bir tıraş oldu.Haftada 3 kez tıraş oluyorum diğer 2 tirasimi yaprak jilet ve ej 89 yada Yuma ikilisiyle uyorum bazı ciltler için kartuş iyi gelmeyebilir bazıları için de yaprak jilet iyi gelmeyebilir.Bu konuda fanatiklik yapmadan gözlemlerimi aktarıyorum.Kartuslularin jilet kalitesi de bence üst seviyede yeni yaprak jiletler kalite konusunda her zaman aynı standartlarda olmuyor kartuş bu standartlı sağlıyor.Tiras köpüğü ve jelleri ise bence uzak durulması gerekenlerden hiç bir verim alamadım arko sabunun yanına bile yaklasamazlar.Herkese saygı ve sevgilerimle...
Komşum benim
Yazıyor yazıyor, sonuna da saygı ve sevgilerimle diyor. Niye? Çünkü güzel insan. Dostumuz, arkadaşımız... Geltir ruhu. Başka forumda böyle bir şey yok.

İsteriz ki herkes mutlu olsun. Kim neyi seviyorsa o, bitti gitti... Kimine fırça, kimine kayganlaştırıcı jel. Bu forum yüzüne kayganlaştırıcı sürenleri bile gördü Smile

Sorun şu, buraya yazanların düşüncesi zaman içinde değişse bile, geri dönüp yazdıklarını düzeltmiyor. Mesela, ben kartuş güzel dedim ama sonra pek memnun kalmadım demiyor. Sonra başlayıp da beceremeyenler, bu başlığı okuyup, ya evet hakikaten jilet kötü deyip gidiyor.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(28/04/2020, Saat: 19:26)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum benim
Yazıyor yazıyor, sonuna da saygı ve sevgilerimle diyor. Niye? Çünkü güzel insan. Dostumuz, arkadaşımız... Geltir ruhu. Başka forumda böyle bir şey yok.

İsteriz ki herkes mutlu olsun. Kim neyi seviyorsa o, bitti gitti... Kimine fırça, kimine kayganlaştırıcı jel. Bu forum yüzüne kayganlaştırıcı sürenleri bile gördü Smile

Sorun şu, buraya yazanların düşüncesi zaman içinde değişse bile, geri dönüp yazdıklarını düzeltmiyor. Mesela, ben kartuş güzel dedim ama sonra pek memnun kalmadım demiyor. Sonra başlayıp da beceremeyenler, bu başlığı okuyup, ya evet hakikaten jilet kötü deyip gidiyor.

Mmmm kayganlaştırıcı güzel fikir. Hiç düşünmemiştim.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
(28/04/2020, Saat: 19:26)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum benim

Sorun şu, buraya yazanların düşüncesi zaman içinde değişse bile, geri dönüp yazdıklarını düzeltmiyor. Mesela, ben kartuş güzel dedim ama sonra pek memnun kalmadım demiyor.  Sonra başlayıp da beceremeyenler, bu başlığı okuyup, ya evet hakikaten jilet kötü deyip gidiyor.

Üstadım bu gorusunuz sizin kendi büyüklüğünüz ve
guzelliginiz ben geleneksel tıraş konularinda sizin yanınızda cahil sayılırım...
Sevgili komsular

Daha once bir konuda anlattigim deneyimimi bir de burada anlatayim. 1 senelik geleneksel tirasim boyunca minik kesikler, tahrisler, kizarmalar hic eksik olmadi. Ha bugun, ha yarin derken gittim bir kartuslu alet aldim. Kendime de sanirim artik bu aletle devam ederim diyorum. Her neyse kopugu yaptik, fircayla uyguladik basladik tirasa. Bir geciyorum, kesmedi. Ikinciyi geciyorum, ayni olay. Biraz bastiriyorum derken 3-5 geciste biraz temizledik. Bir yandan alet tikaniyor onunla ugrasiyorum. O tiras bir sekilde bitti ama bende yuz falan kalmadi.

Ikinci tirasi beklemeden aleti cope gonderdim. DE makinama soyle bir baktim. Ondan sonra ne olduysa oldu, geleneksel tiraslarimda o gunden beri bir damla kan akmadi, hic tahris yasanmadi. Hatta cogu zaman AS bile kullanmamaya basladim. Hala nedenini merak ederim Smile

Sanirim farkli seyler denemek bazen faydali olabiliyor.
(01/05/2020, Saat: 02:03)mehmets Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili komsular

Daha once bir konuda anlattigim deneyimimi bir de burada anlatayim. 1 senelik geleneksel tirasim boyunca minik kesikler, tahrisler, kizarmalar hic eksik olmadi. Ha bugun, ha yarin derken gittim bir kartuslu alet aldim. Kendime de sanirim artik bu aletle devam ederim diyorum. Her neyse kopugu yaptik, fircayla uyguladik basladik tirasa. Bir geciyorum, kesmedi. Ikinciyi geciyorum, ayni olay. Biraz bastiriyorum derken 3-5 geciste biraz temizledik. Bir yandan alet tikaniyor onunla ugrasiyorum. O tiras bir sekilde bitti ama bende yuz falan kalmadi.

Ikinci tirasi beklemeden aleti cope gonderdim. DE makinama soyle bir baktim. Ondan sonra ne olduysa oldu, geleneksel tiraslarimda o gunden beri bir damla kan akmadi, hic tahris yasanmadi. Hatta cogu zaman AS bile kullanmamaya basladim. Hala nedenini merak ederim Smile

Sanirim farkli seyler denemek bazen faydali olabiliyor.

Olaydan sonra de aletle anlaşmanız kartuşlulardan ümidi tamamen kesmekle alakalı demek ki komşum   Smile
Konunun ekonomik yönü de önemli. Beş bıçaklı kartuş 12,5 lira en ucuz. Bakmayın reklamlarda 10 tıraş falan dediklerine, üç kere ancak kullanırsınız, hadi beş diyelim. Yılda 300 kez tıraş olan biri beş bıçaklıya 750 lira civarı para harcar. En pahalı bıçağı (2 TL) sadece bir kere kullansanız 600 lira bıçak masrafı yaparsınız, üç kere kullandığınızda bu rakam 200 liraya düşer. Hadi aleti de bir yıl kullandığınızı varsayalım 400 liralık gayet iyi bir aletle bile kardasınız. Fiyat performans olarak baktığınızda kartuşlular için daha trajik sonuçlar ortaya çıkar. 3 kartela Yeşil Astra'ya 90 lira verip, 120 liralık bir aletle neredeyse en ucuz kullan at bıçakları bile geride bırakarak 1 yılı geçirirsiniz. Yine 300 liralık 60 yaşında Rodyum kaplama bir Aristocrat sadece ömrünün yarısında en az beş altı farklı kuşaktan yüzlerce binlerce kartuşlu aleti gömmüştür. Bir 50 yıl daha pırıltısından hiç bir şey kaybetmeden aynı işi yapar. Aynı sürede bir kartuşlu aletiniz varsa elinizde sadece sapı kalır, çünkü yedeğini bile bulmakta zorlanırsınız. (Bu asırlık dayanma kapasitesine sahip aletler yüzünden Gillette'nin kartuşlulara yöneldiği rivayet edilir.) Elbette makine parkları 2-3 bin liralara ulaşabilir. Yine de bu aletler değerinden pek kaybetmez. Ekonomiden söz ettim, ama geleneksel tıraş sanıyorum asıl olarak bir kültür işidir.
Jiletler, her halükarda kartuşlardan iyi. Niye? Seçenek var, fiyatı düşük, kör değiller (ki bu çok önemli)...

Sabun, krem, preshave, aftershave çok ürün kullandım, ama yıllardır kartuşlu makine kullanıyordum. O kartuşları tek sefer kullandım, 2 hafta kullandım, olmadı, olmadı. Boynum hep tahriş oldu... Klasik makine aldım, tek jiletle 3 tıraş oldum, 4 tıraş oldum, kimi jiletle ikinci tıraşta, kimisiyle dördüncüde, kartuşlu jiletle ilk seferde yaşadığım tahrişi yaşadım. Sonuç şu ki: 1-kartuşların jiletleri (paketten çıktığı anda bile) kör. 2- yüzünüze ne sürerseniz sürün, kör jiletle tıraş oluyorsanız canınız yanar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kartuşlu aletlerin reklamlarda bahsettiği "tek başlıkla 15 20 tıraş" gibi iddaları bence tam bir "tıraş" !!!... yaptıkları en iyi tıraşta bu sanırım. En son teknoloji ürünü en kalitelisi olduğu söylenen başlıklarla en fazla beş altı tıraşım kaliteli geçiyor diğerleri en azından verdiğim paranın hakkını alabilmek için zorlama oluyordu.

Geleneksel tıraşın en zor kısmı ise ilk başlardaki acemiliği atmak ve ideal ekipmanları yakalamak için denemeler yapmak. Acemilik atlatılıp teknik oturunca ve birde ideal ekipmanlar bulununca en keyifli ve kaliteli tıraşlar olunmaya başlıyor.
Bu ilk süreç biraz uzun sürebiliyor, hatta ilk heyecanlar ve hevesler geçince bazende sıkıyor.
Komşum her türlüsünü denedim,hepsi elimde mevcut ama şuan banyodan başka bi yerde kullanilmiyorlar.Benim son olarak kullanacağım kartuşlu askere gittiğim de olur oda mecburiyetten belki oraya bile makina götürürüm.geleneksel tıraş aslında çok uzun zaman kaybettirmiyor,biz tadını çıkara çıkara oluyoruz o gün hızlı bir tıraş olayım dedim 7 dakika da tüm işlemler dahil bitirdim fırça domuz değildi tabi suda bekletmemek adına sentetik kullandım.Nasil bi tıraş mı oldu? tertemiz günlük kabul görecek iş ortamında vs sorun teşkil etmeyecek derece temiz ama zevk aldım mi dersen orası eksik kalıyor.Sakal tıraşı için kartuşlu alırmıyım elime asla yüzümü mahveden 3-5 bıçaklı alette dikiş tutturamayip 2 bıçaklı sensitive modellerini çıkardılar.Yani demek oluyor ki biz denedik biseye benzemedi bari 2 bicakliyi deneyelim dediler.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: