Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
Yaklaşık 30 sene boyunca kartuşlu makinaların denemediğim çeşidi kalmadı bu süre içinde phlips ve braun un elektrikli şarzlı makinelerinin o gün için en üst modellerinden zaman aralıkları ile 8-9 tane makine aldım şu anda 2 tane braun makinem duruyor.
Kartuşlular ve elektrikli makinelerin cildime verdiği sıkıntılardan ( kabarma tahriş kıl dönmesi vb ) dolayı 2 sene önce bir ws makine omega fırça ve cella sabun ile geleneksele başladım 3 kere jiletle tıraş olduysam 10 kere kartuşlu 5 kere elektrikli ile devam etti 3 ay önce bir tane rimei aldım rimei ile ve silver blue ile rahat ettim ve kartuşlu elektrikliye elim gitmedi bu süre içinde tahriş kabarma sıkıntı yaşamadım.
Bir ay önce bir tane progress aldım ve gelenekselde benim için dönülmez başladı rimei ile yüzümü kazıyormuşum meğer 10 gün öncede bir tane 42C aldım şimdi sadece 42C yi kullanıyorum ve cildim aşırı derecede değişti haftada 3 gün iki perde tıraş oluyorum bundan sonra kartuşlulara elimi süreceğimi sanmıyorum.
(21/04/2020, Saat: 14:40)Erkantek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yaklaşık 30 sene boyunca kartuşlu makinaların denemediğim çeşidi kalmadı bu süre içinde phlips ve braun un elektrikli şarzlı makinelerinin o gün için en üst modellerinden zaman aralıkları ile 8-9 tane makine aldım şu anda 2 tane braun makinem duruyor.
Kartuşlular ve elektrikli makinelerin cildime verdiği sıkıntılardan ( kabarma tahriş kıl dönmesi vb ) dolayı 2 sene önce bir ws makine omega fırça ve cella sabun ile geleneksele başladım 3 kere jiletle tıraş olduysam 10 kere kartuşlu 5 kere elektrikli ile devam etti 3 ay önce bir tane rimei aldım rimei ile ve silver blue ile rahat ettim ve kartuşlu elektrikliye elim gitmedi bu süre içinde tahriş kabarma sıkıntı yaşamadım.
Bir ay önce bir tane progress aldım ve gelenekselde benim için dönülmez başladı rimei ile yüzümü kazıyormuşum meğer 10 gün öncede bir tane 42C aldım şimdi sadece 42C yi kullanıyorum ve cildim aşırı derecede değişti haftada 3 gün iki perde tıraş oluyorum bundan sonra kartuşlulara elimi süreceğimi sanmıyorum.

Komşum 42C mükemmel bir seçim, güle güle kullanın. 42C ve Tuxedo fırçalar en değişmez ekipmanım, gerek fiyatları ve gerekse performans ve konforlarından çok memnunum.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Bu başlıkta zaman zaman Islak Tıraş kavramına atıfta bulunup kartuşlu ürünlerin de kullanılabileceği yorumlarına rastlamaktayım. Forumumuza isim olmuş Geleneksel Tıraş kavramından yola çıkarak kartuşlu ve diğer tüp köpük benzeri ürünlerin ilgimi hiç çekmediğini ifade etmek isterim. Benim naçizane görüşüm modern zaman kapitalist '' hızlı tüket '' anlayışının günümüz insanına dayatılmasından başka bir şey değildir. Nasıl ki fast food tarzı beslenmenin sağlıksız olduğunu düşünüyorsam, bu düşüncem '' fast shaving '' ürünleri için de aynıdır. Ben yemeğimi de, tıraşımı da, belki başka yaşam alışkanlıklarımı da yavaş yavaş, keyifli ve tadını çıkartarak yapmayı seviyorum. Buna karşı yapılmakta olan her tür dayatmayı ret ediyorum. Kartuş kullanan ve fast food tercih eden insanlar ve pek tabii olarak forum komşularımız da vardır. Tercihlerine saygı duyduğumu ve herhangi bir şey empoze etmeye çalışmadığımın bilinmesini isterim. Yorumum tamamen özneldir.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
bende randuman alamadım geleneksel tıraş da

kullandıgım ürünler edvin jagger makine perma sharp jilet porsuk kılı fırça ve arkonun comfort kremi

mutlaka kesik oluyor ve sivilcelenme problemi yaşıyorum

acaba bana bi kombin önerir misiniz?
(21/04/2020, Saat: 20:04)KRAL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bende randuman alamadım geleneksel tıraş da

kullandıgım ürünler edvin jagger makine perma sharp jilet porsuk kılı fırça ve arkonun comfort kremi

Komşum alet ve jilet kişisel ama permasharp konforu düşük bir jilet. Gillette silver blue veya platinium öneririm. Bir de arko kremin koruyuculuğu çok yetersiz. Tabac veya artistry kullanın farkı göreceksiniz.
(21/04/2020, Saat: 20:04)KRAL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bende randuman alamadım geleneksel tıraş da

Ben bahsettiğim gibi 30 seneye yakın kartuşluların her türlüsünü kullandım ve bunlarla bile yüzümü yada boyun bölgesini haftada bir kanatırdım gelenekselde en fazla 2-3 kez olmuştur iyi bir makine almaya kalktığımda alacağım ilk makineyi özellikle ayarlı aldım progress düşük ayarlarda jilet açıklığı az olduğu için tercih ettim sanırım 3. Kademesi ej den daha mild
42C de ej den daha mild oda progress in 2. Kademesine denk geliyor forumda makinelerin agresiflikleri ve jilet açıklıkları ile ilgili bir tablo var bakılmasında bence fayda var.Agresif makine alıp kendimi keseceğime mild makine ile 3 perde tıraş olmayı tercih ederim.
(21/04/2020, Saat: 14:05)Pdr1903 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geleneksel tıraş ekipmanı çelik ustura,firca,ve tıraş sabunudur.Jiletli ustura,jiletli makina ve kartuşlu aletler çok sonradan teknojik gelişmelerle beraber tiraşa dahil olmuştur.Bu nedenle çelik ustura haricinde kullanılan tüm materyaller ıslak tıraş olarak adlandirilmalidir.

Cok ilginç Smile

(21/04/2020, Saat: 14:15)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu durumda sadece keskin taş parçasını geleneksel tıraştan saymak gerekir. Çelik usturadan da önce o kullanılırmış  Big Grin

Çok doğru Smile
(21/04/2020, Saat: 21:19)Erkantek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Agresif makine alıp kendimi keseceğime mild makine ile 3 perde tıraş olmayı tercih ederim.

Komşum bu söylediğiniz cilt yapısına sakal yapısına göre değişkenlik gösteren, yani genel geçer olamayacak bir yorum.

Hassas bir cilt, sert ve orta sıklıkta, farklı yönlere uzayan bir sakalım var. Geleneksel tıraşa DE89 ile başladım. Zamanla 3 perde ile çok da yakın olmayan ama yine de hafif tahrişli geçen şekilde tıraş melekesi oturdu. Sonra Gamechanger 0.84 ve Start 1.18 aldım ve bakış açım değişti. Agresiflik ayrı bir kavram, konfor ayrı bir kavram. Bir alet agresif, yani yakın ve etkin tıraş sunuyor olup aynı zamanda konforlu da olabiliyor. Eğer size uygun konforlu bir agresif alet bulmuşsanız o zaman mild aletlerin hepsini gözden çıkarabilirsiniz Smile Şimdi mild aletleri deniyorum, kesmiyor gibi oluyor 3 perde + rötuş yapsam cildimi iyice yoruyor.

Perde sayısını artırmak cildi hassas olmayan kişilere uygun olabilir. Ancak perde sayısını artırmak demek her perdede yeniden yüze köpük uygulamak fırça sürmek de demek aynı zamanda. Ve bunlar da tahrişi kolaylaştıran faktörler. O yüzden benim gibi cildi hassas komşularda mantıklı bir tercih olmayabiliyor bu. Ben DE89'u sattım o yüzden

"I can guarantee the closest shave you'll ever know"
Sweeney Todd
Sizde haklısınız fakat şöyle düşünün game chancer 0.84 ün açıklığı ile progress in 4 seviye açıklığı aynı ej 89 un ise 0.76 yani 0.84-0.76 arada çok fark yok ayrıca makina ağırlıkları sap uzunlukları ve jilet açıları kafa yapıları bir çok etken konforu değiştirecektir benim kullandığım 42c ve progress 2. Ayarı aynı açıklıkta ej 89 dan daha düşük ben progress te ilk perdeyi 2 ikinci perdeyi 1. Kademede kullanarak daha rahat ve konforlu tıraş olabiliyorum tahriş olmadığım gibi kendimi kesme riskinede girmemiş oluyorum.
Daha önce yazdığım gibi ben kartuşludada elektriklidede çok tahrişler yaşadım anladımki sebep makineyi yüze bastırmaktanmış basınç arttıkça tahriş çoğalıyor konfor yok oluyor jilet açıklığı fazla makinede ise kendinizi kesme dalma riski artısı oluyor.
Bunlar kendi düşüncemdir herkesin tekniği farklıdır herkesin düşüncesine saygım vardır.
(22/04/2020, Saat: 00:25)Erkantek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sizde haklısınız fakat şöyle düşünün game chancer 0.84 ün açıklığı ile progress in 4 seviye açıklığı aynı ej 89 un ise 0.76 yani 0.84-0.76 arada çok fark yok ayrıca makina ağırlıkları sap uzunlukları ve jilet açıları kafa yapıları bir çok etken konforu değiştirecektir benim kullandığım 42c ve progress 2. Ayarı aynı açıklıkta ej 89 dan daha düşük ben progress te ilk perdeyi 2 ikinci perdeyi 1. Kademede kullanarak daha rahat ve konforlu tıraş olabiliyorum tahriş olmadığım gibi kendimi kesme riskinede girmemiş oluyorum.
Daha önce yazdığım gibi ben kartuşludada elektriklidede çok tahrişler yaşadım anladımki sebep makineyi yüze bastırmaktanmış basınç arttıkça tahriş çoğalıyor konfor yok oluyor jilet açıklığı fazla makinede ise kendinizi kesme dalma riski artısı oluyor.
Bunlar kendi düşüncemdir herkesin tekniği farklıdır herkesin düşüncesine saygım vardır.

Makinenin jilet tutuşunda açıklık haricinde de farklı faktörler var komşum. Mesele Start 0.90 teorik olarak Gc 0.84'ten bir tık agresif olması gerekirken öyle değil. Sebebi ise açıklık dışındaki diğer faktörler. Teknik olarak izah edemiyorum doğru kelimeleri bilmediğim için. 3one6 başlığında görseller ile biraz anlatmaya çalışmıştım. Bu nedenle açıklığa değil makinenin kullanım esnasındaki hissiyata önem veriyorum artık (bunu yakında anladım). Bu nedenle Start 1.18 ile iki perdede kendimi kesme ihtimalim, DE89 ile 3 perde + rötuşta kendimi kesme ihtimalimden daha düşük şu an için. Dediğim gibi bu sadece kişisel tecrübe, her iki konu da genellenemez ama şu genel bir kavram orası kesin: bu tıraş konusu tamamen kişisel. Yani sabun, jilet, makine, tıraş öncesi hazırlık vb bütün faktörler kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor maalesef. Bu da doğruyu buluncaya kadar her şeyi denemeyi gerekli kılıyor Smile özellikle hassas cilt yapısı olanlar bir kez rahat konforlu tahrişsiz bir tıraş yakalayınca uzunca bir süre fazla kurcalamadan öyle devam etmesi lazım Big Grin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: