Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
Yüzümdeki hissiyat olarak kartuş ile de arasında çok fazla fark olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak tercihim tabii ki klasik tıraştan yana. Herşeyin hızla akıp gittiği bir dünyada benim için bir fren pedalı. Eski günleri hatırlamak, yeni alınan sabun, jilet, fırça vs. deneme heyecanı... Bu gibi nedenlerden dolayı klasik tıraş oluyorum. "Klasik tıraş ekonomik oluyor bu yüzden oluyorum." diyenler muhakkak vardır ancak şunu sormak istiyorum hangimiz Yuma, Arko çubuk, Başak fırça ile yetindik.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
(04/03/2019, Saat: 14:44)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yüzümdeki hissiyat olarak kartuş ile de arasında çok fazla fark olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak tercihim tabii ki klasik tıraştan yana. Herşeyin hızla akıp gittiği bir dünyada benim için bir fren pedalı. Eski günleri hatırlamak, yeni alınan sabun, jilet, fırça vs. deneme heyecanı... Bu gibi nedenlerden dolayı klasik tıraş oluyorum. "Klasik tıraş ekonomik oluyor bu yüzden oluyorum." diyenler muhakkak vardır ancak şunu sormak istiyorum hangimiz Yuma, Arko çubuk, Başak fırça ile yetindik.

Bende aynı fikirdeyim...Benim için tamamen hobi ve zevk işi olduğu için klasik tıraşı tercih ediyorum..
Geleneksel tıraşa başlama sebebim sakallarım bir kaç günü geçtiği zamanlarda strese giriyordum. Çünkü kartuşludan önce tıraş makinesi ile üstünden geçmem gerekiyordu. Bir süre sonra bu işlem işkence halini almaya başladı bende, çünkü bazen zor geliyordu makine ile geçmeden direk kesmeye çalışıyordum. Sonuç sakalları çekiştiren sık sık tıkanıp lavaboya vurulması gereken tıraş aleti ile tıraş olmak tam bir çileydi. Ayrıca boyun bölgesindeki kıl dönmeleri de hiç bitmiyordu.

Aslında geleneksel ile tanışmam yeni sayılmaz 2012 senesinde yazlığa gitmiştik. Yanımda tıraş takımlarım yoktu. Yazlığın olduğu yer yerleşim yeri değildi bir tane küçük bakkal vardı. Girdim tıraş ile alakalı sadece arko sabun ve bir adet çok dandik bir fırça vardı. İkisini alıp birde permatik alıp çıkmıştım. Neyse o gün tıraşımı olabildim. Ancak stick sabunun etrafında fırçayı döndürüp köpük yapmaya çalışıyordum. Tahmin edileceği üzere çok cıvık işe yaramayan bir köpük ortaya çıkıyordu. Sabunun kaba nasıl basılacağını bilmiyordum. Gel zaman git zaman sırf nostalji olsun diye arada bir arko sabun ve fırça ile tıraş olmaya devam ettim.

DE aletlere hep mesafeli duruyordum yüzümü keserim diye TTO aletim de vardı öylece dolapta duruyordu. Bir gün evde kartuşlular bitince mecbur kaldım onu kullanmaya yüzüme bir kaç kesik attım. Neyse ertesi günde kartuşlu almayı unutunca tekrar onunla tıraş olmak zorunda kaldım. Bu sefer daha temiz ve kanamasız bir tıraş çıktı. Bu arada fark ettiğim boyun bölgesinde oluşan kıl dönmelerinin hepsinin yok olduğuydu ve mermer gibi bir cilt bıraktığını fark ettim. İşte benim için milat o gün oldu. Ondan sonra geltiri fark ettim 4-5 adet tıraş makinesi aldım bir porsuk bir domuz fırçam mutlu mesut yola devam ediyorum. Yazlıkta aldığım dandik fırçaya ne oldu? Onunla artık laptop temizliyorum Smile Gerçi hala çok kaliteli markalar almadım onun yerine birden fazla alet deneme hissiyatı baskın geldi. Sonuçta içine 0.20 kuruşluk jilet takıyoruz. O jileti düzgün tuttu mu bütün aletlerin performansı aşağı yukarı aynı. Ama fırça kısmında biraz paraya kıyılması gerektiğini anladım bu süreçte. Tıraşta en büyük konforu veren şey bence fırça.
- Jilet ile kıl dönmesi yaşamazsınız. 4-5 bıçaklı kartuşlularda kıl dönmesi olabilir arada.
- Jilet daha hijyeniktir kartuşlulara nazaran.
- Kartuşlular teknik vs. gerektirmez, herkez kullanabilir. Klasik tıraş teknik ister.
- İkisiylede yakın tıraş sağlanabilir.
- Tepki çekebilirim ama klasik tıraş kartuşlu aletlere göre daha kat kat daha masraflıdır.
- Klasik tıraşın zevki kartuşlu aletlere göre çok daha fazladır. (Fırça, sabun, teknik vs.)
(15/04/2019, Saat: 22:46)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: - Jilet ile kıl dönmesi yaşamazsınız. 4-5 bıçaklı kartuşlularda kıl dönmesi olabilir arada.
- Jilet daha hijyeniktir kartuşlulara nazaran.
- Kartuşlular teknik vs. gerektirmez, herkez kullanabilir. Klasik tıraş teknik ister.
- İkisiylede yakın tıraş sağlanabilir.
- Tepki çekebilirim ama klasik tıraş kartuşlu aletlere göre daha kat kat daha masraflıdır.
- Klasik tıraşın zevki kartuşlu aletlere göre çok daha fazladır. (Fırça, sabun, teknik vs.)

Tüm maddelere katılıyorum komşum, şahsım adına klasik tıraşın maliyeti kartuşlu sistemin bir hayli üzerine çıktı. Ancak böyle bir genelleme yapılır mı bilmem. Belki geltir üyeleri için denebilir Smile

———————
Nice and clean.
Nice and clean. Aftershave
Kartuşluları tıraşın fast food hali olarak görüyorum. Hızlıdır, pratiktir, zaman kazandırır, ayrıntıların önemi yoktur, itibarı da yoktur. Doydun mu, evet. İyi hissettin mi, hayır.
Ayrıca kartuşlu ile zorunlu olunduğundan tıraş olunur, bu nedenle angarya gibidir, tıraş olmaya erinilir, tıraşa suratsız gidilir, suratsız dönülür (reklamlardaki gibi değildir). Geleneksel yöntemde ise keyiften veya keyifli hissetme ihtiyacından özel zaman ayrılır, keyifle tıraşa gidilir, keyifle dönülür Cool
Jilet yada kartuşlu sistem iyi demek zor kime göre iyi?.Kişiden kişiye ve önceliklere göre degişir.
(16/04/2019, Saat: 13:29)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kartuşluları tıraşın fast food hali olarak görüyorum. Hızlıdır, pratiktir, zaman kazandırır, ayrıntıların önemi yoktur, itibarı da yoktur. Doydun mu, evet. İyi hissettin mi, hayır.
Ayrıca kartuşlu ile zorunlu olunduğundan tıraş olunur, bu nedenle angarya gibidir, tıraş olmaya erinilir, tıraşa suratsız gidilir, suratsız dönülür (reklamlardaki gibi değildir). Geleneksel yöntemde ise keyiften veya keyifli hissetme ihtiyacından özel zaman ayrılır, keyifle tıraşa gidilir, keyifle dönülür  Cool

+1

E n v i r o n m e n t a l i s t

(16/04/2019, Saat: 13:29)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kartuşluları tıraşın fast food hali olarak görüyorum. Hızlıdır, pratiktir, zaman kazandırır, ayrıntıların önemi yoktur, itibarı da yoktur. Doydun mu, evet. İyi hissettin mi, hayır.
Ayrıca kartuşlu ile zorunlu olunduğundan tıraş olunur, bu nedenle angarya gibidir, tıraş olmaya erinilir, tıraşa suratsız gidilir, suratsız dönülür (reklamlardaki gibi değildir). Geleneksel yöntemde ise keyiften veya keyifli hissetme ihtiyacından özel zaman ayrılır, keyifle tıraşa gidilir, keyifle dönülür Cool
Katılıyorum. Kartuşlar tıraş kalitesi itibariyle değil de tıraş zevki itibariyle sınıfta kalıyor. Köse olmayı diledim yıllarca tıraş eziyeti yüzünden. Kağıt üzerinde hala kartuş mantıklı geliyor. Gelin görün ki gerçek hayatta hiçbir şey düz mantıkla açıklanmıyor. 2 günde 5 dakika ayırmadığım tıraş için şimdi 15 20 dakikayı keyifle geçiriyorum. Cildim müsade etse her gün olurum.
Sanatkar ve normal insan arasında büyük farklar vardır.
Bir yerden geçersiniz ve orası sizin üzerinizde hiç bir iz bırakmaz.
Bakmış olsanız bile ayrıntıyı hissedemezsiniz.
Oysa oradan Ara Güler geçse ve bir kare fotoğraf çekse ve siz o fotoğrafa hayranlıkla bakarak "Ben bunu niye görmedim" dersiniz.
Oysa bu bir sanatkar bakışıdır ve sanatkarın oradaki güzellikleri farklı bir perspektifle yakalayışıdır.
O enstantaneyi bir başkası aynı yerde 50 fotoğraf çekse yakalayamaz.

Kartuşlar sıradan bir insanın gördükleridir, aceleyle yapılmış bir soluklanmadır, tadı ve tuzu yoktur, geleneksel tıraş ise anı Ara Güler gibi yakalamak ve yaşamaktır.
Acaba fazla mı abarttım. Smile))

E n v i r o n m e n t a l i s t

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: