Yurtdışından Alışveriş Hakkında Bilinmesi Gerekenler
SEVGİLİ DOSTLAR, eğer burada yazacağım şeyleri dikkatli bir şekilde okursanız, kafanıza takılan pek çok soru hakkında muhtemelen cevap bulabileceksiniz. Burada yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, bazı hususlar haricinde kesinlikle %100 doğruluk payı taşımamaktadır. Olası aksi bir durumda tüm sorumluluk alıcıya aittir.

Ben, yurtdışından pek çok kere alışveriş yapmış birisiyim. Bu yaptığım alışverişler içerisinde çantadan, gözlüğe, saatten, cep telefonuna kadar onlarca malzeme var.

Şimdi, aşağıda maddeler halinde, soru cevap şeklinde, insanların kafasına takılan hususları kendi edindiğim tecrübeler kapsamında teker teker yazacağım

1 . YURTDIŞINDAN MALZEME GETİRTMENİN ÜST BEDELİ NEDİR? Üst sınır 75 euro dur. Bu bedele kargo ücreti dahil değildir. Yani alacağınız malzemenin fiyatı 75 euro, kargo bedeli ise 100 euro olsun diyelim. Bu durumda vergi ödemezsiniz. Malzemeyi getirtmek için satıcıya ödediğiniz kargo bedelinin hiç bir önemi yok.

2. O ZAMAN BEN FATURAYA MALZEMENİN FİYATINI 75 EURO NUN ALTINDA BİR BEDEL YAZDIRIRIM. Düşünmeyin bile. Bunu yapmak yasadışıdır!

3. PEKİ GÜMRÜĞE MALZEME TAKILINCA NE OLUYOR? Verdiğiniz sipariş gümrüğe takıldığı vakit, adresinize bir gümrüğe çağrı belgesi gelir. ( Burasının Türkiye ve iş yaptığınız kurumunda Ptt adındaki devlet müessesesi olduğunu göz önünde bulundurarak, sürekli olarak intertten size verilen barkod ile kargonuzun durumunu sorgulayın. İçerisinde gümrük kelimesi geçen bir ibare gördüğünüzde bilin ki kargonuz gümrükte sizi bekliyor) Bu çağrı belgesi ve kredi kartınızın ekstresi ile Ptt gümrüğüne gidersiniz. Satıcının size kestiği fatura ile kredi kartınızın ekstresi arasında uyuşmazlık var ise, esas olan kredi kartı ekstrenizdir. Kredi kartı ekstrenizde yazan meblağ üzerinden %20 vergi ödeyerek malzemenizi alabilirsiniz.

4. MALZEMEYİ BENİM YERİME BAŞKASI ALABİLİR Mİ? Noter onaylı vekaletnameniz var ise, evet alabilir. ŞAyet vekaletname yoksa, babanıza bile vermezler. Vekaletname ücreti ise yaklaşık 45 TL.

5. ALDIĞIM MALZEME GÜMRÜKTE EN FAZLA NE KADAR BEKLER? Hızlı gönderi olarak gelmişse 1 hafta, normal gönderi olarak gelmişse 1 ay. Bu süre sonunda alınmayan malzemeler tekrar geldiği adrese geri gönderilir.

6. PEKİ BİRDEN FAZLA KERE GÜMRÜĞE TAKILIRSAM NE OLUR? Senede iki defa gümrüğe takılma hakkınız var. Eğer bir sene içerisinde iki kereden fazla gümrüğe takılırsanız, size tüccarmışsınız gibi muamele yapılmakta ve ödeyeceğiniz ücretler ve ibraz edeceğiniz belgelerde ona göre değişiklik göstermekte. Ne tür belgeler ve ücretler talep edildiği konusunda bilgi sahibi değilim. Bunu ptt gümrüğünden öğrenebilirsiniz.

7. GÜMRÜKTE NASIL HAREKET ETMELİYİM? Ptt nin bir devlet müessesesi olduğunu, orada çalışanların iş kaybetme korkusu olmayan devlet memurları olduğunu sakın aklınızdan çıkartmayın. O yüzden, gümrüğe gittiğiniz vakit sakın dok kişotluk ya da robin hood luk yapmayın ve girişimde de bulunmayın. Her zaman güleç olun, küçük emrah modunda bulunun. "Ben hiç yurtdışından alışveriş yapmadım ki" der gibi bakın. "Burası hukuk devleti kardeşiiiim, ben hakkımı mahkeme de ararım, sizi de süründürürüm" moduna girerseniz, inanın mağdur olan siz olursunuz.

8. GÜMRÜK OLAYI BİR ŞANS MIDIR? Evet, kesinlikle bir şans olayıdır. Normal şartlar altında yurtdışından cep telefonu ve telsiz özelliği taşıyan malzemelerin getirtilmesi kesinlikle yasaktır. Ama ben cep telefonu aldım ve sorunsuzca elime ulaştı. Sonra da bir daha denemedim. Burada genel olarak kutunun boyutu çok önemli. Eğer kutu büyükçe bir kutu ise, o kutu mutlaka açılır ve fiyatı 75,1 euro olsa bile gümrüğe çağrılırsınız. ( 76 euroya aldığım fotoğraf makinesi lensinin gümrükte kaldığı gibi) Ancak paketiniz küçükse, kuvvetle muhtemel bir sorun çıkmayacaktır.

9. EBAY ADLI SİTEDE KİME GÜVENEBİLİRİM? Alışveriş yapmadan önce satıcının profiline mutlaka bakın. Olumsuz yorum almış ise, bu yorumu neden aldığını mutlaka okuyup inceleyin. Profil ortalaması %99 un altında olan satıcılara pek yanaşmayın. Şahsen ben, satıcının power seller ya da top rated seller olmasına pek
bakmam. Baktığım şey satış sayısı ve olumlu yorum ortalamasıdır. Eğer satış sayısı 5000 den fazla ve aldığı yorum ortalaması %99 üzeriyse o satıcıdan alışveriş yaparım ve yaptım da. Burdaki satıcılar bu işten karnını doyuran insanlar. Alacakları olumsuz yorumlar belli bir sayıya ulaştığında siteden atılmaktalar. O yüzden sizi mağdur etmekten genelde kaçınırlar.

10. ALDIĞIM ÜRÜN SAHTE ÇIKTI, BEN NE YAPACAĞIM ŞİMDİ? Her ne kadar satıcılara bizi mağdur etmezler diye düşünüp güvensek de, aralarında, satış sayısı binleri bulmuş ve %99 üzerinde olumlu yorumlar almış sahtekarlar da mevcut(Genelleme yapmayı sevmem ama özellikle çinliler ve hong kong lular.). Böyle bir durumla karşılaşmamak için öncelikle ürünün açıklama bölümünü iyi okuyun. Satıcı geri iade alıyor mu bunu öğrenin. Bazı satıcılar sattıkları ürünü ne sebeple olursa olsun geri iade almayacaklarını ürün sayfasında belirtirler. Bu durumda elinizde patlasa bile hiç bir hak iddia edemezsiniz. Diyelim ki ürünü aldınız ve ürün sahte çıktı. Eğer satıcı ürünü geri iade alacağını bilirtmişse, ki iade almayan çok az bir bölümdür, bu durumda korkmanıza gerek yok. Derhal satıcı ile irtibata geçin ve ürünü geri yollayın. Yolladıktan sonra ise, barkod numarasını sisteme girin ya da saklayın. Kesinlikle buruşturup çöpe atmayın. Ürünü yollarken ptt yi tercih edin. Ucuz ve genel olarak süratlidir. Yaklaşık 2 sene önce, Çin e geri gönderdiğim bir saat için yaklaşık 9 dolar kargo ücreti ödedim. Üründe ortalama 15 günde satıcıya ulaştı ve param geri iade oldu. Oldu ki, satıcı size geri dönüş yapmadı. Derhal durumdan EBAY ı ve PAYPAL i bigilendirin ve ne olursa olsun 30 günlük süreyi kesinlikle aşmayın. Eğer satın aldığınız dakikadan itibaren 30 günlük yasal süreyi geçirirseniz, o vakitten sonra ne EBAY ne de PAYPAL hiç bir şekilde olaylara müdahale etmiyor ve satıcının vicdanıyla baş başa kalıyorsunuz. Almış olduğum bir bayan cüzdanı elime ulaşmadı ve 30 günlük süre de geçmiş olduğundan bir bardak soğuk su içtim. 30 günlük süre dolduktan sonra satıcı hakkında olumlu ya da olumsuz yorumda yapamayacağınız bilin.

11. ALIŞVERİŞTE KARGO ŞİRKETİ ÖNEMLİ MİDİR? Alışverişin belkide en kritik en hayati noktasıdır kargo şirketi. Kargo konusunda, eğer alacağınız ürünün bedeli 75 euroyu aşıyorsa ve çarkıfelek oynamak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka yerel postaları tercih edin. Amerika için USPS, Çin için China Post, singapur için Singapur Post gibi. FEDEX VE DHL gibi firmalara kesinlikle bulaşmayın. Ola ki malınız gümrüğe takılırsa, ödeyeceğiniz gümrük vergisinin yanında bir de, bu iki firmanın sizin için hazırladığı küçük sürprizlerle cebelleşirsiniz. Gelen malzemenizi sizin için depoda beklettiklerini söyleyip, sizden bir araba dolusu para talep ederler. O yüzden sadece FEDEX ve DHL ile gönderi yapan satıcılardan ne olursa olsun uzak durmaya özen gösterin.

12. KREDİ KARTIM OLMADAN EBAY DAN ALIŞVERİŞ YAPABİLİR MİYİM? Evet yapabilirsiniz. Bunun için PayPal isimli siteye üye olmanız yeterli. Zaten ebay dan kredi kartı ile de alışveriş yapmak istiyorsanız da, bu siteye üye olmanız gerekmekte. Çünkü direk olarak kredi kartı ile alışverişe müsaade eden satıcı sayısı fazla değil. Satıcıların geneli PayPal i tercih etmekte. dediğim gibi, PayPal ile kredi kartı kullanarak alışveriş yapabileceğiniz gibi, kredi kartı kullanmadan da, banka hesabınızdan paypal hesabınıza göndereceğiniz para ile de alışveriş yapabilirsiniz. Ancak burada bankanız ne kadar gönderim ücreti talep eder onu bilemiyorum.

13. YURTDIŞINDAN MALZEME ALDIM, NE KADAR ZAMANDA GELİR? Ortalama kargo süreleri, Amerikadan gelen gönderiler için 5-12 gün, Uzak doğudan gelen gönderiler için ise ortalama 10-30 gün. Avrupadan gelenler içinse 7-14 gün arasında değişmekte. Bu süreler yerel posta servisleriyle gelen gönderiler içindir. Eğer FEDEX veya DHL ile gönderim yapılıyorsa, bu süre 3 güne kadar bile düşebilmekte.

Şu an için aklıma gelenler bunlar. Bunlar benim naçizane tecrübelerim ve fikirlerimdir. Eğer ilerleyen zaman içersinde aklıma gelen yeni şeyler olursa, onları da konuyu editleyerek eklerim. Şimdilik benden bu kadar.

Not: Donanımhaber'den alıntıdır. Her ne kadar saat alımı ile ilgili olsa da faydalı olacağını düşündüğümden paylaşmak istedim.
Yıllık belirli bir sipariş kotamız varmı peki? Örneğin bir gerçek kişi yılda 10 defa yurtdışından alım yapabilir gibi?
(23/05/2012, Saat: 18:59)mckorkmaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yıllık belirli bir sipariş kotamız varmı peki? Örneğin bir gerçek kişi yılda 10 defa yurtdışından alım yapabilir gibi?

kayıtlı gönderilerde 5, sonrasında gönderilen ürün bedeline bakılmaksızın gümrük vergisi alınmaya başlanıyor, kayıtsız ürünlerde yine iş şansa kalıyor, nasıl oluyorsa artık Smile
memleket kurtulana kadar siyah
Elinize sağlık, faydalı bilgiler derlemişsiniz. Paylaştığınız için teşekkürler.
Teşekkür ederim. Kayıtsız olayını anlayamamış olmakla beraber bir sorum daha olacak 1 Ocak itibarı ilemi yenileniyor bu 5 hak?

Çok oldu ama son soru hediye olarak gelen paketlerde bu sayıya dahilmi?
Bu yıl hepsi 75 euro altında olmak kaydıyla yurtdışından birkaç paket almışımdır. Hiç gümrük sorunu yaşamadım, bu şans mı?
Bilmiyorum Smile
bence şans, Allah bozmasın Smile
memleket kurtulana kadar siyah
dökümanda düzenlenmesi silinmesi gereken birkaç satır tarafımdan silinmiştir.
Hepimizin iyiliği için Wink
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
his sorun yasamadım. hatta bir ara nedense ABD den aldıgım kitaplar hindistan cin uzerinden cuvallar icinde bile geldi.

aldıgınız seyler akar kokar seyler olmasın
75 euro yu gecmisin.
kozmetik olmasın. (parfum bayan makyaj malzemesi, sporcu hapları ilacları)

sorun cıkmıyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Information Yurtdışı Sitelerinden Alışveriş - Soru&Cevap onurcakmak 159 101,587 29/03/2022, Saat: 02:25
Son Yorum: Burhan791
  Rusya Tuapse'de alışveriş maserati2303 7 3,889 12/01/2022, Saat: 11:13
Son Yorum: Southwestern
  Güvenilir Alışveriş Siteleri ohtararan 75 95,687 20/09/2021, Saat: 17:06
Son Yorum: Bakkal
  Amerika ve Kanada internet alışveriş siteleri Soner 9 6,163 04/10/2020, Saat: 02:26
Son Yorum: onurcakmak
  Fransa Alışveriş hidalgo 11 8,698 13/07/2020, Saat: 00:43
Son Yorum: seydibaba
  İtalya'da Alışveriş Yapılacak Yerler ahmet67 26 15,678 06/12/2019, Saat: 23:01
Son Yorum: Jonas
  Ürdün alışveriş astana71 3 2,569 03/11/2019, Saat: 22:31
Son Yorum: Jonka
  Danimarka Alışveriş oozturk 5 3,670 28/10/2019, Saat: 22:26
Son Yorum: Soner
  Edwinjagger.com.uk sitesi alışveriş kral arthur 5 3,305 29/09/2019, Saat: 10:18
Son Yorum: Sheeplessness
  Ebay alışveriş Format/s 14 12,524 06/03/2019, Saat: 08:36
Son Yorum: ahraz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: