Yaprak Jiletlerin Yüzeyindeki Numaralar?
jiletin üstündeki numaraların amacı ne
perma sharpla en fazla kaç kez traş oluyorsunuz

ben 4 kere ama 4.de kasmaya başlıyor jilet
sanki 3 yeterli gibi
bence numaraların bir manası var

yada numaraların manası şu olabilir
jiletin sadece bir yüzünün geniş açıyla oluşturuldugu diger ucununda dar açıyla oluşturuldugunu
yani 1 2 yazan bölümü üste gelecek şekilde jilet taşıyıcıya takılması gerekli sanırım
yani alt yüzünü üst yüzünü belli ediyor numaralar
bence gerekli bir konu bu
daha önce birkaç başlıkta mevzusu geçti...
o numaraların kullanım ile hiçbir alakası yok. sadece imalat ve kontrol süreçleri ile ilgili... yani nasıl taktığınızın nasıl kullandığınızın bir önermi yok.. kafanıza göre kullanın, jilet takılma yolma yapmaya, tıraşta konforsuzluk verene kadar devam edin kullanmaya...
Saygılar
(11/03/2012, Saat: 22:17)hendrixemin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yada numaraların manası şu olabilir
jiletin sadece bir yüzünün geniş açıyla oluşturuldugu diger ucununda dar açıyla oluşturuldugunu
yani 1 2 yazan bölümü üste gelecek şekilde jilet taşıyıcıya takılması gerekli sanırım
yani alt yüzünü üst yüzünü belli ediyor numaralar
bence gerekli bir konu bu
İki konu var bakın:

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=380
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=245
Bende merak etmiştim.Bir foruma bakayım dedim.Emindim tek olmadığımaSmile
Üstadlar jiletlerin üzerine 1-2 arkasında da 3-4 yazıyor bunlar ne demek? Ben 1-2 yi kullandıysam jileti ikinci kez kullanacağım zaman ters çeviriyorum 3-4 üste geliyor acaba hata mı yapıyorum?
Bir de jilet kutularında yıkadıktan sonra kesinlikle kurulamayın sadece sallayın diyor bunun sebebi nedir?
http://geltir.com/thread-463-post-7861.html#pid7861

Silmemenin önemi çok hassas olan ağzı silerken köreltme ihtimalinizin oluşu olabilir.
www.BarbarosRazors.com

Merhaba Arkadaşlar,

Konuyu dirilttim çünkü forumda bir çok arkadaşın  jilet kullanım sayısı ile soruları var ve bu konu cidden kafa karıştırıcı.

Normal şartlarda sakal yapısı ve jiletin markası ne olursa olsun  her double edge jilet en az 4 kullanım için imal edilir.

Gençken ilk jilet kullanımlarımda tıraş esnasında jiletin bir yüzünün iki tarafını da kullanırdım çoğunluğumuz gibi. Babam bir gün beni seyrederken bunu gördü ve hayatımın jilet dersini verdi: "Her tıraşta jiletin sadece bir tarafını kullan ve bir sonraki tıraşında jiletin üzerinde yazan rakamları takip et".

Dediğini yaptığımda o yaşlardaki tıraştan sebep olağan bütün sıkıntılarımın çözüldüğünü gördüm ve tıraş olmak nihayet keyifli bir hale geldi.

Sonra uzun yıllar kartuşlularla oldum vakit sıkıntısından. Aslında bıkkınlık ve mecburiyetten. Uzun iş seyahatlerimde sıcak su bulabildiğim otel sayısı o kadar azdı ki o yıllarda, elektrikli makine bile kullandım mecburen.

Hayatımın en sevimsiz tıraşlarla dolu uzun bir süreciydi.

Bir süre önce yine geleneksel tıraşa döndüm. Ve hala babamın bana öğrettiği şekilde tıraş olurum. Jilet kullanımım tek taraflıdır ve her tıraşta tek taraf kullanır, dördüncü tıraşımı olduğumda markası ne olursa olsun jileti kullanılmış jilet kutuma atarım (rahmetli babamı da buradan sevgi ve saygıyla anıyorum)

İşte böyle dostlar  Smile Jilet, tahriş vb.. sıkıntılar yaşayan arkadaşlara naçizane tavsiyem bunu denemeleridir. Tabii ki diğer tıraş ritüellerimizi de layığıyla yerine getirerek..

Umarım faydalı olabilmişimdir.. Herkese keyifli tıraşlı ve harika bir hafta sonu diliyorum  Smile

Sevgilerimle..
(23/04/2016, Saat: 11:18)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Normal şartlarda sakal yapısı ve jiletin markası ne olursa olsun  her double edge jilet en az 4 kullanım için imal edilir.

Merhaba,

Bu bilgiye/sonuca nereden vardınız? Jiletlerin üzerinde yazan numaralardan mı? Şunun için soruyorum:
Öyle markalar var ki bazı arkadaşları daha ilk tıraşlarında yarı yolda bırakıyor ve tıraşı tamamlamak için jileti değiştirmek zorunda kalıyorlar. Kendimden şöyle bir örnek vereyim. Bolzano, Polsilver, Astor, Perma Sharp gibi jiletleri 3-4 kez kullanabilirken, Shark ve Rapira (mavi-pembe-siyah) gibi jiletleri genelde kullan-at yapıyorum. (Bazen 2. kez kullanıyorum)
(23/04/2016, Saat: 12:00)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Bu bilgiye/sonuca nereden vardınız? Jiletlerin üzerinde yazan numaralardan mı? Şunun için soruyorum:
Öyle markalar var ki bazı arkadaşları daha ilk tıraşlarında yarı yolda bırakıyor ve tıraşı tamamlamak için jileti değiştirmek zorunda kalıyorlar. Kendimden şöyle bir örnek vereyim. Bolzano, Polsilver, Astor, Perma Sharp gibi jiletleri 3-4 kez kullanabilirken, Shark ve Rapira (mavi-pembe-siyah) gibi jiletleri genelde kullan-at yapıyorum. (Bazen 2. kez kullanıyorum)

Aslında ortalama 6 tıraş için üretiliyorlar ama ben temkinli olmak istedim, 4 dedim komşum  Smile Konuyla ilgili kaynak babında bir kısa video linki ekliyorum.

https://m.youtube.com/watch?v=zPGlymRpXKM

Rakamlar konusuna gelince: Valla doğrusu jiletlerin üzerindeki rakamlar için teknik bir kaynağım yok. Muhtemelen yurt dışı forumlarda bahsi geçmiştir. Şahsen sorunsuz bir sakal yapısına sahip olduğum için bu konuyu öyle enine boyuna araştırma ihtiyacı hissetmedim. Zaten bir çok detayı forumdan, sizlerden okumam beni tatmin ediyor. Ha, bir de en büyük referansım 94 sene geleneksel tıraş olup benim için ordinaryus kıvamında olan ve sürekli sinek kaydı (reel anlamda sinek kaydı  Wink ) tıraş olduğu halde yüzünde bir kez bile kan görmediğim babam  Smile  "rakamları takip et evlat" demesi bana yetti ve ben de şimdi 3 perdede sorunsuz düz, çapraz ve ters tıraş olabiliyorum onun öğretileriyle. Tabii ki son bir haftadır forumdan öğrendiklerimle de bilgilerime bilgi katıyorum ve tıraş olmaktan eskiye nazaran çok  daha fazla keyif alıyorum.

Şunu belirtmekte fayda var: Sizler daha iyi bilirsiniz ki jilet yapım teknolojisi çok ciddi bir endüstriyel birikim, finansman ve standardizasyon proseslerini içinde barındıran bir sektör. Daha doğrusu bu prosesleri içinde "barındırması gereken"  bir sektör. Ama her marka nihai tüketiciye bu proseslere hakim olarak üretilmiş kalitedeki ürünleri sunamıyor ne yazık ki.. En büyük problem standardizasyon bence.. Markanın her ürününde farklı tıraş neticesi almak sinir bozucu bir durum. İşimiz şansa kalıyor. Ama standart olarak kötü jilet üreten firmalar bu anlamda bizi çok rahatlatıyor, çünkü biliyoruz ki her paket .oktan, o halde satın almıyoruz, o markalarda kafamız rahat ediyor Smile

Dolayısiyle her yaprak jilet üreticisi firma, -kendi çapında- literatürde olan 6 tıraşı amaçlayan jilet ürettiğini iddia ediyor, ki zaten aksini düşünmek firmanın kendi satış hacmini baltalaması demek.. Ben hiç "jiletim bir kullanıma mahsustur" diyen firma duymadım şahsen..

Düşünsenize, çok bıçaklı jilet firmaları bile düzinelerce temiz tıraşı garanti ederek satış yaptı yıllarca.. Bu yalana inanan ben de yıllarca hayatımın en kötü tıraşlarını yaşadım. Gillette firmasında çalışan bir arkadaşıma, hepinizin tahmin edeceği o meşhur (!) aletle kaç kez tıraş olabileceğimi sorduğumda "en az 50" cevabını almıştım çünkü  Confused

Sonuç olarak jilet üreticilerinin, bizlere sundukları jiletlerinin ortalama 6 tıraşı hedef aldığını, ama bazı markaların yeterli kalitede ürün elde edemedikleri için biz tıraş severlerin sakal, cilt ve kullandıkları aletin özelliklerine göre jiletlerimizi revize etme ihtiyacı doğduğunu varsayabiliriz bence..
@Lorenzo komşum, teşekkür ederim, detaylı bir açıklama olmuş.

Bugün bende kısa bir süre araştırdım. Bu numaralar üreticiler için kalite kontrol kapsamında yazılan numaralarmış. İncelediğim birkaç yabancı kaynakta anlayabildiğim kadarıyla bu tarz şeyler yazıyordu. Ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaprak Jileti Tıraş Aletine Yerleştirmek serkan1034 6 2,681 05/12/2021, Saat: 01:13
Son Yorum: marv
  Jiletlerin Paslanması ! ErolBöğrek 5 9,770 28/06/2012, Saat: 20:52
Son Yorum: Zafercet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: