Tıraş sonrası kaşıntı
Merhaba, tıraş fırçası kaşıntıya neden olabilir mi? Çünkü tıraş fırçası dışındaki tüm değişkenleri (jilet, sabun, losyon, balsam, şap) denedim. Hiçbiri de işe yaramadı. En son bugün domuz kılı fırçama ara verip sentetik fırça ile tıraş oldum. Boyun altında kaşıntım hiç yok gibi. Saygılar...
Değerli komşularım, benim de çenemde bir kaşıntı durumu var. Alt çene ve dudak arasında resimdeki şekilde sakalım bir W harfi oluşturuyor. Kırmızı dairelerin içinde kalan sakalsız bölge tıraş sonrası kaşınıyor. Bazen o kadar rahatsız edici oluyor ki, uykudan uyandırdığı bile olabiliyor. Tam neden kaynaklandığını bilmiyorum ama kartuşlu tıraş dönemimde, fırça + tıraş kremi kullanmaktan bu yüzden vazgeçip hassas ciltler için Nivea tıraş jeli ve balsam kullanmaya başlamıştım ve sıkıntı ortadan kalkmıştı. Geleneksel tıraşa başladıktan bir süre sonra bu sıkıntı tekrar baş gösterdi. Acaba fırça sakalsız alanı tahriş ediyor olabilir mi diye düşünüyorum. Omega domuz, Yaqi sentetik ve FS Silver Tip porsuk fırçalar kullandım ama belirgin bir fark gözlemlemedim. Belki tekrar jel kullanmaya başlarsam bu sıkıntıdan kurtulabilirim ama sorunu geleneksel tıraş içinde kalarak çözmek istiyorum. Tavsiye ve önerilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Konu mankenim olmayı kabul eden David’e de bu vesileyle teşekkürü borç biliyorum Smile

10wmukp.jpg
Kaşıntı jiletten olur komşular genelde. Herkesin cilt yapısı farklı. O yüzden jilet deneyeceksiniz farklı faklı. astra personna lab blue gibi Jiletler ben de de yapıyor. Permasharp da batıcı çıkartıyor genelde. Sert sakallı biri olarak gilette 7 o clock sarı pakette mutluluğu buldum. Keskin jiletlerin en konforlusu bu jilet. Tavsiye ederim. Pahalı diye görmeyin. Zaten tahrişi kaşıntıyı bastıracam diye kozmetiğe paranız gidiyor.

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Dostlar bu tarz cilt problemlerinde en iyi tedavi, cildin biraz dinlenmesini saglamaktır. Mumkunse tırasa birkac gun ara verin. Alkollu urun kullanımından kacının. Balm veya nemlendirici urunler kullanın. Myrasol, cella balm veya ceradolin hydro gibi su bazlı hafif urunler ile cildi arada nemlendirin, hicbirsey yoksa hanımda vardır biraz gul suyu surun.
Nedenleri mevsim gecisleri, asırı sıcak, stres, polen, donemsel yiyecek alıskanlıkları vs. gibi cevresel faktorler olabilecegi gibi tıras yuzunden tahris, alerjik bir durumda olabilir. Hic akla gelmez ama son aldıgınız sampuan yuzunden bile olabilir. Orayı biraz dinlendirmek, bakım yapmak en iyi tedavi. Sorun devam ederse uzman bir doktora gorunmekte fayda var.
Benzer durum donem donem bende de oluyor. Nedeni sanirim sehir kirliliginden dolayi yuzun mahfolmasi tiras oncesi yuz temizleyicilerle hazirlanip haftada bir de peeling yapinca buyuk olcude rahatladiSmile
Yanıtlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum değerli komşularım. Her birini deneyeceğim, bulgularımı da bilahare paylaşırım.
Komşular, yurtdışı kaynaklı bir konudan alıntı yaparak söylüyorum, bazı kimselerin cildinde traş sonrası cilt döküntüsü gibi nedenlere bağlı olarak kaşıntı gelişebiliyormuş. Buna çözüm olarak traş sonrası cildi iyice kalıntılardan arındırmak için ıslak bir bezle yüze bastırarak 3 kez durulamak öneriliyor.

Ben onun yerine daha bilindik bir yolu takip etmek adına, traş olduktan sonra banyo yaparak yüzdeki kalıntıları gidermeyi denedim. Size de önerebilirim eğer banyosuz kalınca cilt kaşıntısı yaşayan bir bünyeye sahipseniz aynı nedenle traş sonrasında ummadık nedenlere bağlı olarak cildinizi iyi durulayamadığınızdan aynı şikayet yüzünüze yansıyabilir.
Tıraşı duştan hemen önce olmak benimde uzun zamandır yaptığım birşey. Herhangi bir kimyasal kullanmadan sadece su ile cilt rahatlıyor ve dinçleşiyor.
Aftershave kullanıyorsam sadece kokusu için kullanıyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş Tahrişlerinin Tedavisi error... 84 124,900 17/01/2023, Saat: 12:24
Son Yorum: Shavettin
  traş sonrası BEPANTHOL hbbsabuncu 53 78,926 14/12/2022, Saat: 11:22
Son Yorum: Shavettin
  Eyüp Sabri Tuncer Tıraş Kolonyaları calexico 59 60,007 30/05/2021, Saat: 12:50
Son Yorum: Schumi
  Arko tiras kolonyalarinin kokulari nikitherat 15 13,181 29/05/2021, Saat: 14:45
Son Yorum: Laylaylom
  Tıraş Sonrası Kolonya/AS + Balsam Kullanımı ynspektas 35 32,881 05/02/2021, Saat: 02:13
Son Yorum: iamcagri
  Marmara tıraş kolonyası Arko sabun kokulu mennan 15 6,363 25/01/2021, Saat: 19:26
Son Yorum: Ricochet
  Tıraş Harici Balsam Kullanmak aerials 7 5,137 07/10/2020, Saat: 00:36
Son Yorum: marv
  NANO ABSOLUTE TIRAŞ SONRASI KREM KOLONYA marv 5 3,201 02/10/2020, Saat: 16:36
Son Yorum: mustbe
  Proraso tiras sonrasi balm - yulaf ve yesil cay Saltuk 26 20,712 10/09/2020, Saat: 23:22
Son Yorum: marv
  Nivea Tıraş Sonrası Balsam DelikanliTiras 38 36,012 04/06/2020, Saat: 12:14
Son Yorum: aliyuksel

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: