PLASEBO ETKİSİ
Arkadaşlar forumdaki yorumlarda hepimiz bazen bir kaç ay sonra kendi kendimizle de çelişkiye düşecek yorumlara sahibiz. Mesela bir kere bir jileti göklere çıkarıyoruz sonra yaa yanılmışım tu kaka diyoruz (mesela benim Bolzano'ya ettiklerim) Ya da bir tıraş sabunu hakkında koruyuculuğu şu kadar nemlendiriciliği bu kadar diye cok kesin yargılar ortaya koyuyoruz.

Hep aklıma geliyor bu yorumlar aslında bizim öznel algılarımız ve algılarımızda da rahatça yanılabiliriz. Örneğin A jileti B'den cok cok iyidir diyorsak bunda biraz plasebo etkisi de olabilir. O jilet hakkında yapılan yorumlar gibi. Şimdi birimize markasını kapatıp fetaher verseler ve ikinci gün de PS verseler aradaki farkı objektif olarak söyleyebilir mi acaba?

Eğer tıraş sonrasında iyi nemlendiriciler ve balsamlar kullanıyorsanız, sabunun nemlendiriciliği hakkında ne söyleyebilirsiniz ki? Hepsi aynıdır bu durumda. İyi bir nemlendirici kullanmanız durumunda sabunun içeriğindeki cilt bakımı maddeleri dışında bir kalite farkı olamaz değil mi?
Hocam ben kendi adıma permasharpı geçelim feather kai arasındaki farkı bile gece ile gündüz gibi algılarım. Ama mesela bir bolzano ile 7 oclock sarı benzer, dediğiniz gibi anlamak zordur.

Balzam konusunda, çok iyi bir balzam bile kullansanız sonuç farklı oluyor. Mesela arko gibi bir sabun kullanıp balzam kullanılınca elde edilen sonuçla, mesela sizin sabunlarınız kullanılıp balzam kullanılınca elde edilen sonuç çok fark ediyor. Sizin her sabununuz ortalamanın üzerinde nemlendirmeye sahip olduğundan size farklı gelmiyordur. Big Grin Onları kullandığım zaman baftershave kullanmasam bile cildim uzun süre nemli ve yumuşak kalabiliyor mesela.

Dolayıısyla ben kendi adıma çoğu üründeki farkı net olarak hissediyorum.

Yazdığınız gibi kararsızlıklar yanılmalar genelde o ürünlerle olan ilk tecrübelerde oluyor. biraz genel kullanım birikimi oluştuktan sonra herşey yerleşiyor. Bir de yeni başlayanlar başlarda iyi ekipmanı bile tam düzgün kullanamayıp kötü varsayabiliyor, aylar ya da 1-2 yıl sonra tekniği artık iyice oturmuşken bir daha denediğinde sonuç farklı çıktığında şaşırabiliyor bu normaldir.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Slant aşığı iken, slant tahriş ediyor, işçilik berbat şeklinde sonlandırdım aşkımı, her iki yorum da abartı olmuş şimdi bakıyorum da..

Jiletler kesinlikle anlaşılıyor üstadlarım naçizane shark ile treet yahut bir treet yeşil astra yahut bir markanın kendi farklı iç ürünleri arasında az buz farklar (shark super steinless-shark platinium) anlaşılmasa da genelde artık öngörerek, makinesine göre ayarlayıp öylece tıraş oluyorum..

R41e feather bence anlamsız, perma fazla fazla 5 tıraş çıkarır, slime treet shark çok mild kalır, seven oclock evet ve bunları daha yüzümün ilk bölümünde farkederim.. Bir feather hiç bir jiletle karıştırılmaz tabi Big Grin
Bu konuda rekor bence FUME SABUN'da. Ilk 15 sayfa ovulup son 15 sayfa dovulen baska urun hatirlamiyorum.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
(07/12/2013, Saat: 17:25)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu konuda rekor bence FUME SABUN'da. Ilk 15 sayfa ovulup son 15 sayfa dovulen baska urun hatirlamiyorum.

Big Grin
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 26,149 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Tıraş Kozmetiklerinin Cilde Etkisi Zeman 5 4,479 08/08/2016, Saat: 11:08
Son Yorum: DelikanliTiras
  Tıraş Ürünlerinde Rotasyonun Cilde Etkisi Zeman 10 7,183 07/06/2016, Saat: 15:04
Son Yorum: Zeman
  Baseplate kalınlığının etkisi theunnamed 1 3,388 08/04/2014, Saat: 22:55
Son Yorum: ihtilaf

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: