Bireysel Emeklilik / BES Sistemi
BES için 9 yıl ödeme yapan biri olarak sistemden çıktım.
Bu sistemin amacı: ilerde devletten alınan emekli maaşının yanında ikinci maaş vaadi. Kulağa hoş geliyor çalışan kesim için.
Eski vergi avantajı olayı bittikten sonra bir esprisi kalmadı. Önerim hiç bulaşmamak, yada en kisa sürede çıkıp kendinize kira geliri sağlayan yada ilerde değerleme şansı olan ufak bir arsa tarla ev gibi gayrimenkulu icap ederse kredi çekerek almak ve onu ödemek olsun.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Devlet katkısı bir cazibe katmıyor mu ? Yada onda da mı bir ali cengiz oyunu var ?
www.BarbarosRazors.com

(31/08/2014, Saat: 11:39)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Devlet katkısı bir cazibe katmıyor mu ? Yada onda da mı bir ali cengiz oyunu var ?

Eskiden yatırılan miktarı anında mahsup ederek vergiden tasarruf edip sıcak katkıyı cebinize koyabiliyordunuz. Şimdi ise

1. İşin sonunu getirmeden yani "emekli olmadan" ayrılırsanız devlet katkısı adına 5 kuruş alamıyorsunuz. Yani o iddia edilen %25 ortadan uçup gidiyor.

2. Devlet o %25 sizden keserek kullandığı fona bir minimum kazanç oranı vaat etmiyor. Yani siz senelik %8 enflasyon karşısında %25 lik katkı dilimizin %1 lik kazancına şükranla bakabilirsiniz. Hatta devlet ben bu %25 i yönetme hakkını saklı tutarım der fon zarar etti size de yansıtırım şeklinde bir muameleye dahi maruz kalabilirsiniz.

Ayrıca fon işletme giderleri ve benzeri masraflar anında yatırdığınız aidattan kesilip öyle birikime yönlendiriliyor.

3. Kimse abartmıyor olsa da bu katkının üst tavanı asgari ücretle endeksli. Ne kadar çok yatırırsanız hepsinin %25i gelmiyor. O da belli bir limit sonrası katkı getirmiyor.

Dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Az önce BES için aradılar.Devletin verdiği katkı payı daha fazla alabilmem için primi yükseltmeyi tavsiye ettiler.Aslında mantıklı geldi kabul etmenden kaç yaşında emekli olacağımı sordum.56 Smile
56 yaşından önce emekli ikramiyesi yada maaşı yok.Yaşın ve cinsiyetin kaç olursa olsun 56 numarayı bekleyeceksin Smile
Tabi daha fazla kazanmak isterseniz 56 yı bulana kadar prim yatırılabilirmiş
Ben de 7-8 sene odedikten sonra 2013'da ciktim. Bir hesap yaptim, yatirdigim paralari en dusuk sartlarla mevduatta degerlendirseydim fon degerim ayni olacakti Smile

Bu %25 katki durumu olayi nasil degistirirdi bilemiyorum ama sertac'in dedigi gibi, benim icin sifir elde var sifir.

Ayni miktardaki parayi saglam IMKB-100 hisselerine yatirsaydim kazancim cok daha fazla olurdu.
ben de zamanında bu işe girmiştim, askerden dönünce de düzenimi kurmak için çektim. ilk başta zarar ettim (stopaj mtopaj dediler) sonra kestikleri parayı geri ödediler. sanırım ödediğim parayı geri aldım ve başka bir şeye aynı yatırımı yapsaydım daha kazançlı olurdum.

ama yine de çok pişman değilim çünkü ben para biriktirmesini çok berecebilecen birisi değilim. iyi kötü bu şekilde bir birikim yaptım (o dönem için yüksek sayılabilecek bir tutardan girmiştim)

bence bu olaya şu şekilde bakmak lazım, para biriktirmesini bilmiyorsanız, birilerinin sizi dürtüklemesi gerekiyorsa (bu sistemde devlet ve bankalar sizi çok iyi dürtüyor) ve gerçekten çok uzun vadeli bir yatırım olduğunun farkındaysanız olabilir.

yoksa zaten para biriktirme kabiliyetiniz varsa parayı hiç kafa yormadan bankaya yatırsanız veya düzenli olarak altın alsanız bundan daha fazla kazanırsınız. üstelik hastalık ölüm kalım gibi durumlarda da kolayca kullanabilirsiniz. ama bu disiplin herkeste yok melesef.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ustura kayışı sistemi taskind 2 1,337 26/01/2021, Saat: 16:40
Son Yorum: taskind
  Bilgisayarlar İçin Windows İşletim Sistemi Yerine Ubuntu İşletim Sistemi manuple 23 8,565 01/02/2020, Saat: 18:06
Son Yorum: aobetin
  Güvenlik kamera sistemi önerisi emre-sti 14 13,242 23/07/2015, Saat: 10:47
Son Yorum: korgunv
  Hızlı Geçiş Sistemi anarche 38 37,078 31/08/2014, Saat: 02:50
Son Yorum: hergele

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: