Bugün Neden Tıraş Olmadın ?
(21/09/2015, Saat: 12:28)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aşçı kötü gelirse mutlaka veririm ama o zaman da gemi hiç çekilmiyor Big Grin Tıraş zorunluluğu ise Süvari'ye bağlı, kendisi de sakallı ise genelde karışmıyor fakat bazıları her gün sinek kaydı olmasa bile gün aşırı tıraş olmanızı isteyebiliyor.

Kaptan denizciler üniformayı çekip tıraş olup OldSpice eşliğinde limana inmiyorlar mı filmlerdeki gibi? Smile Gemide çelik ustura ve ekipmanını saklamak zor olur sanki ama jiletli ustura ve DE rahat kullanılır diye düşünüyorum.

Son dönemde evde bayram/tatil sebebiyle sürekli misafir var, ben de çelikleri kaldırdım dolaba, jiletlilerle devam ediyorum. Benim çeliklere ayırdığım temizleme, bakım ve kayışlama süresi olmayınca uykuya daha çok vakyim kalıyormuş Smile
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(21/09/2015, Saat: 12:58)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kaptan denizciler üniformayı çekip tıraş olup OldSpice eşliğinde limana inmiyorlar mı filmlerdeki gibi? Smile Gemide çelik ustura ve ekipmanını saklamak zor olur sanki ama jiletli ustura ve DE rahat kullanılır diye düşünüyorum.

Son dönemde evde bayram/tatil sebebiyle sürekli misafir var, ben de çelikleri kaldırdım dolaba, jiletlilerle devam ediyorum. Benim çeliklere ayırdığım temizleme, bakım ve kayışlama süresi olmayınca uykuya daha çok vakyim kalıyormuş Smile

@Strath ın denizci olduğunu biliyorduk
Sakal vs deyince uyandım
Korsan olmasın Rolleyes

@Chinaski,çelik usturaya harcanan zamanla tıp okuyup mezun olanlar varmış Big Grin
(21/09/2015, Saat: 13:02)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Strath ın denizci olduğunu biliyorduk
Sakal vs deyince uyandım
Korsan olmasın  Rolleyes

@Chinaski,çelik usturaya harcanan zamanla tıp okuyup mezun olanlar varmış  Big Grin

Zaten profil resmi de kabasakal değil mi? Ben aşırı özenli davrandığım için çok vakit harcıyorum çeliklere, tıraş öncesi yağını sil, kayışla, tıraş ol(perde aralarında da siliyorum ki su lekesi olmasın), tıraş sonrası temizle, en ulaşılmayacak noktalara kadar kurula sonra kayışla ve akşama kadar beklesin, akşam işten gelince yağla ve kaldır. Günlük rutin bu şekilde benim Smile
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
@Chinaski

Belki US Marines dediğin şekil olabilir veya 1950ler civarına kadar yaşamış olan denizciler fakat artık denizcilik öyle eskisi gibi değil. Ben de Beybabalardan veya yaşlı çarkçılardan dinlediğim anıları duydukça, eski kaptanların hatıralarını, biyografilerini falan okudukça hüzünleniyorum. Eskiden denizcilik çok başkaymış, artık tüm diğer meslek grupları gibi kapitalizmin basit bir kölesi durumunda. Eski özgürlükler, Kaptan'ın özerkliği falan pek yok. Eski ve küçük limanlara uğrayan eski ve orta boydaki dökme kuru yük gemileri hala o anıları yaşatıyor fakat modern bir Konteyner gemisinin modern bir limana girişi ile çıkışı arasında 6 ila 12 saat arası sürüyor. Benim çıktığım gemiler 186 metre boyunda 26m eninde 1900-2000 TEU (2000 adet 20' lik konteyner) kapasitesi olan ve dünya standartlarında artık küçük görülen gemiler. Eskiden mothership olan geçen bu gemiler artık feeder olarak görülüyor. Yeni mothershiplere örnek olarak Maersk E ve Triple-E sınıfı veya CMA CGM Explorer sınıfı vb 400 metre uzunluğunda 60 metre genişliğinde 16,000 TEU ve üstü kapasiteli gemileri gösterebiliriz. Bizim 1000 hareket yapacağımız (örn: 600 konteyner bırakıp 400 tane alacağımız) bir liman bize eğer 5 gantry crane tahsis ederse ve bunlar 40 hareket/saat ortalama ile çalışırlarsa 5 saatte operasyon bitiyor, yanaşması, kalkması, hazırlıklarla falan 6-7 saat sürüyor. Ne ara tıraş olup duşumu alıp giyinip limana inicemde o ülkenin dişi bireyleri ile tanışıcam ne ara alışverişimi yapıcam Smile

Her gun tıraşın ve üniformanın zorunlu olduğu şirketler de var, kabasakallı denizciler barındıran şirketler de var. O iş şirket politikasına ve kurallarına bağlı.

Benim çelik usturalar bu zamana kadar senin bileme işlemi sonrası sürdüğün harici yağ görmediler Smile Kullanıp kurulayıp, kayışlayıp yerine kaldırıyorum. Ayda bir WD-40 ile yağlayıp şöyle bir hareket ettiriyorum ki ulaşamadığım yerler nem ile paslanmasın yoksa her kullanım sonrası yağla sonra temizle falan ohoooo, üşenirim ben senin yaptıklarına Big Grin Merak edenler için ek bilgi: usturalarımda bu zamana kadar hiç bir leke veya pas oluşmadı. Tabii bunda saklama koşullarım etken olabilir. Yağlamasam da usturalarımın başını da boş bırakmıyorum Smile Kullanıp, kuruladıktan ve kayışladıktan sonra odamda direk gün ışığı almasa da (direk güneş ışığı organik sap malzemelerine zararlı) sürekli sıcak ve kuru, havadar bir dolapta saklıyorum.

@ihtilaf

Sakal, dövmeler, küpeler ve piercingler (bu yeni tip genellikle emo ve metalci gençliğin taktığı tarz değil) eskiden denizcilerin hem alametifarikasıymış hem de denizciler arasındaki rütbe ve yeterlilikleri belli eden sembollermiş. Ben genel olarak tarihi sevdiğim için özellikle böyle masalsı olan kısımlarını sevdiğimden hakkında okuyup araştırma yapmayı da seviyorum. Denizcilik tarihinin en eğlenceli ve en merak edilen kısmı olan Barbaros Hayrettin Paşa'nın zamanını öğrenmek için Gazavat-ı Hayrettin okunabilir. Hem yazılış dili hem de anlatılış biçimi olarak sanki bir hatırat değil de masal okuyormuşcasına eğlenceli ve sürükleyici.

Kitabın Linki: https://yadi.sk/d/lkt5XDjiEpnPm
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

(21/09/2015, Saat: 13:02)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Strath ın denizci olduğunu biliyorduk
Sakal vs deyince uyandım
Korsan olmasın  Rolleyes

Üstadım hem sakallı hem de bütün gemiler hakkında detaylı bilgisi var. Ben de şüphelenmiyor değilim hani Smile.
Faena ve diğer aldıklarım gelmedi hala, hüzünlüyüm Sad.
Haydi hayırlı tıraşlar...
57693667.jpg
Mevsimsel cilt kuruluğu ona bağlı tahrişten dolayı traş olmadım.
Itiraf ediyorum, geltirle ilk karsilasip butun tras malzemelerini stoklamaya 10+ makineye ciktigim zamanlara kadar her gun tras oluyordum. Okula yeni baslayan ogrenci gibi. Insan heyecanla hadi bunu da deneyeyim, bir de bunla tras olayim.

Olayin bir de obur tarafi var. Isim geregi haftaici her gun tras oluyorum son 3 yildir, artik biraz kaytarmaya basladim. Sikligi 2-3 gunlere cikardigim zamanlar olluyor. Heyecanimda degisen set olgunlasmasi trasimin. 3 gunde tras olsam da vakit ayirip keyif almaya farkli jilet denemeye calisiyorum.

Latin kisasi bugun tras olmadim. Ama durum haftaici kaytarma degil, haftasonu. Dubai'den selamlar.
Ben de bugün seyahatimden döneceğim için olmadım tıraşımı..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 12 11,725 26/04/2024, Saat: 12:59
Son Yorum: sfenks
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,209 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 335,858 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 338,556 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,374 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 969 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,575 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,313 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,188 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,344 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: