Hasan'ın Dertleri !!!
Evet hasan baba,
Berberde olunca da aynı sorunları yasıyorsan, demek ki sizin sakalda veya ciltte bir sorun var. Metale karsı bir alerji olabilir, kılların diger normal insanlar gibi olu degil, canlı olabilir, vucut uzuv kaybı yasamamak icin tepki gosteriyor olabilir vs. vs.
Ben farkında degildim, konuyu acan zaten sizmissiniz 2013 yılında; baba geldik 2018 yılına forumda bunca konu teknik bilgi, soru cevap vs. varken, 5 sene boyunca zaten bir ilerleme veya durumda bir degisim olmamıssa gercekten bir sıkıntı sorun var.
Bence tez zamanda bir cildiyeciye gidip, gerekirse doktordan tıras olamaz raporu alıp bu tıras mevzusunu arkanızda bırakın. Rapor oldumu isyeride birsey diyemez. Ayda bir elektrikli sac makinası ile sakalları kısaltıp mutlu mesut gecinip gidin diye nacizane bir tavsiye yapabilirim.
Saygılar.
@dikdik_s üstadım batık sorunu ne demek benimde tam adem elmasında jiletli ustura ile yara kızarıklık oluştu 2 haftadır iyileşmedi. ilk defa başıma geliyor önce iyileşene kadar tıraş olmayım dedim baktım 3 günde iyi oomayınca tıraş oldum tekrar yara kavladı. şimdi 1 haftadır tıraş olmadım olsam yine açılacak gibi. sizce ne yapmalıyım. teşekkür ederim...

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(25/04/2018, Saat: 19:10)bekvural Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @dikdik_s üstadım batık sorunu ne demek benimde tam adem elmasında jiletli ustura ile yara kızarıklık oluştu 2 haftadır iyileşmedi. ilk defa başıma geliyor önce iyileşene kadar tıraş olmayım dedim baktım 3 günde iyi oomayınca tıraş oldum tekrar yara kavladı. şimdi 1 haftadır tıraş olmadım olsam yine açılacak gibi. sizce ne yapmalıyım. teşekkür ederim...

Batık genelde boynun alt kısmındaki kılların tıraştan1-2 gün sonra sonra baş gösterip çıkmaması gibi bir şey. Böyle 2-3 gün geçmesine rağmen bir siyahlık oluşur o bölgede böyle siyah sivilce gibi. Sizin sorununuz anladığım kadarıyla tahriş. Özellikle o bölgede sakallar döner çıkış yönü değişir. Üstadlar kadar bilgili olmasam da size tavsiyem sakal çıkış yönlerini belirleyerek o yönde tıraş olmanız. Büyük ihtimalle yukardan aşağı doğru indiriyorsunuz jileti bu da tahrişe neden oluyor
Batacak gibi olan kılları cımbızla deri dışına çıkarmak bir yöntem, Fucidin gibi antibiyotik bir kremle iltihap yapmaya başlayan yerleri kurutmak bir yöntem... kükürtlü sabun da işe yarıyor sivilceye dönmesini engellemek için.

Ama işin başında sakal yönlerini iyi çalışmak var. Ben yıllardır tıraş oluyorum, çok da dikkat etmemişim. Kravatlı gömlek, yaka hizasında kıllar birden yön değiştiriyormuş meğer. Ben de hep yaka sürttü de kızardı diyordum. Artık oraya kadar yukarıdan aşağı yine o noktaya kadar da aşağıdan yukarı çekiyorum. O çizgide hafif yan geçmek gerekiyor. Öncesinde çıkdı dinlendirmis, kremle veya sabunla kür yapıp tüm sivilceleri ortadan kaldırmış olmanız şart tabi.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
2013 yılından buyana 115 postluk konuda Hasan bey DE makina kullandığına yönelik herhangi bir yazım göremedim
Komşularım şahane tavsiyelerde bulunmuş
Ama anladıgım Hasan bey bu Öneri ve tavsiyelere rağbet etmemiş

Onun yerine
1.Lazer epilasyon
2.kullan at makina
3.mach 3-4-5-...... lar
4. Tıraş makinaları

Almış kullanmış ve bu makinalardan umut iyileşme bekliyor bu yüzden Hasan beyin derdi bitmez .
@Hasan5151,
Komşum siz @dikdik_s ve @Nani Kuş üstadların önerilerini göz ardı etmeyin..
Sadece agressive olmayan bir ayarla WTG (sizinki dikkat ister batık bölgesi biraz dağınık) tıraş olun bu konu biter..
Sıhhatler olsun...

@Bilge_kagan komşum batık cevabı için teşekkür ederim sakal çıkış yönlerine dikkat ediyorum. zatan o tahriş ve kesikler jiletli ustura ile oldu ve 2 haftadır gitmedi sorunumda burada işte tam olarak.

@bekvural
Komsum selamlar,
Simdi gordum sorunuzu sagolsun arkadas guzel cevaplamıs zaten. Bahsettiginiz tahris ve kesikler icin medecassol gibi deri yenileme islemine katkıda bulunan bir krem kullanmanızı oneririm ama siz yine de bir eczacınıza danısın uygunmudur diye.

Her ne kadar jiletli ustura, shavette dedigimiz makineleri memnuniyetle kullanan cokca komsumuz olsa da, sahsen ince jilet kullanan bu shavettelerin mantıgı bana ters geliyor. DE jiletler o is icin bence cok ince ve ısırma riski cok fazla. O yuzden cogu kisiye gercek usturaya gecin diye oneriler geliyor, inanın bir ali bıyıklıdan daha rahat tıras olacaksınız ustura ile. Ayrıca guzel bir oneri de featherin shavette usturularıdır. Feather SS serisi ustunde cildinizi dayamak icin hafifte egimi oldugu icin kazasız kızarıksız rahat bir tıras gecireceginizi dusunuyorum. İmkan dahilinde tez vakitte bu tarz daha kalın jilet kullanan shavettelere veya gercek usturaya gecmenizi oneririm.
Saygılar komsum

@kokopelli komsum en onemli konuya ornek vererek harika anlatmıs. Tırasınızda bastırmadıgınız surece, kendi yuzunuzu calısarak sakal cıkıs yonlerine gore tıras olursanız, bu is tamamdır dostlar. Sıkıntı yasayan, yeni baslayan tum komsuların alttaki paragrafı tekrar okumasını oneririm. WTG demek tum yuzumuz icin yukarıdan asagı demek degildir. Bolgesel sakallarınızın cıkıs yonune gore tıras demektır. Yanaklarınızda asagı dogru ise wtg, boynun bir bolgesinde farklı yone cıkan sakallar icin soldan saga demektir wtg.

"Ama işin başında sakal yönlerini iyi çalışmak var. Ben yıllardır tıraş oluyorum, çok da dikkat etmemişim. Kravatlı gömlek, yaka hizasında kıllar birden yön değiştiriyormuş meğer. Ben de hep yaka sürttü de kızardı diyordum. Artık oraya kadar yukarıdan aşağı yine o noktaya kadar da aşağıdan yukarı çekiyorum. O çizgide hafif yan geçmek gerekiyor. Öncesinde çıkdı dinlendirmis, kremle veya sabunla kür yapıp tüm sivilceleri ortadan kaldırmış olmanız şart tabi."
@dikdik_s üstadım medecassol tavsiyenize bakacağım eczaneye gidip.

Feather shavette yi bu güne kadar hüç düşünmemiştim onun da konularını okuyup bir adet edinmeyi düşünüyorum teşekkür ederim.

@hasan5151, dermatoloğa gittiğinizde allerji testi yaparsa nikel ve krom için de test etmesini tavsiye ederim. Bu ikisi sadece kaplama malzemesi değil, hemen hemen tüm paslanmaz çelik alaşımlarının içeriğinde var. Dolayısıyla elektrikli makine veya düz makas dahil sıkıntı yaratabilir. Böyle bir durum varsa plastik bir alet ile değişik kaplamalı jiletleri deneyebilirsiniz.

Örneğin aşağıdaki alet :

https://www.extrashaving.com/wilkinson-s...aleti--498

Jilet olarak ise hemen hemen bütün jiletlerin kaplamaları farklı, Derby ile başlayıp (kaplama içeriği ve muhtemelen kaplama kalınlığı fazla) değişik jiletler deneyebilirsiniz.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: