Tutuş Açısı
dik açıda koruma barı cilde değer jilet değmez. Değsin diye batırmak zorunda kalırsınız ve tahriş meydana gelir. Bastırmadan deneyin ve aletin doğal haliyle doğru açıyı bulmasını sağlayın. Safety razor denilen aletlerde doğru açı aralığı genelde sınırlıdır, bu sınırı zorlamazsanız hem bastırmaya gerek kalmaz hem de tahriş minimuma iner. Boyun bölgesinde durum farklı değil kılların çıkış yönünü tespit edin v gerekirse cildi gerin.
De'lerde açı farkını görebilmek için weishi veya feather all stainless denenebilir. İkisinde de tam net açı yakalanmazsa illallah dedirtir düzgün tıraş etmezler.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Biraz da bendeki aletin dandikliğinden kaynaklanıyormuş.
Sanki koruma barı yok gibi. jilet daha önde..

Bugün ri mei yi kurcaladım, bir sorun yok.
Burada okuduğum uzere geleneksel tıraşa başladığım günden beri 30 derecelik açıyla tıraş olmaya çalışıyordum. Ancak son zamanlarda aviyi daha yüksek tuttugumda daha yakın tiras oldugumu fartettim. Bu şekilde daha dik aciyla tiras olmanin bir mahsuru var midir? 30 derecede yakin tiras saglamamasi benim mi sorunum acaba?
Dik tuttukça kesme olayından çok kazıma şekline dogru yöneliyor alet. Kazıma da tahriş etmeye daha meyilli. Üstelik jileti de daha kolay köreltecektir. Ancak sonuçtan memnunsa cildiniz problem yok gibi bana kalırsa.
www.BarbarosRazors.com

Bilakis dik tutunca jilet daha yatay sakallara yaklaştığı için kazıma olayı olmaz diye düşünmüştüm. Dar açıda ise jilet daha dik olarak yüze yaklaşıyor.

Yoksa ben açı konusunu yanlış mı anladım resimle anlatmak istiyorum derdimi:

b4xd21.jpg
Bende şöyle biliyordum açı olayını, ona göre izah etmeye çalışmıştım:

30vcbk1.jpg

(10/10/2014, Saat: 22:34)ludovico Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilakis dik tutunca jilet daha yatay sakallara yaklaştığı için kazıma olayı olmaz diye düşünmüştüm. Dar açıda ise jilet daha dik olarak yüze yaklaşıyor.

Yoksa ben açı konusunu yanlış mı anladım resimle anlatmak istiyorum derdimi:
www.BarbarosRazors.com

theunnamed hocamın dediği gibi dışardaki açının 30 derece civarında olması optimum kabul edilir. ludovico komşum doğru yolu tersten bulmuş aslında Smile
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
29m61ip.jpg

Dik açıya doğru çıkıldıkca
Alt tabla Cilt ten uzaklaşır.......siyah daire
Jilet cilte daha parelel olur ve uzaklaşır.....kırmızı daire
Bu durumda bastırılmazsa tahriş olmaz
Bu durumda bastırılırsa : jilet bastırma kuvvetiyle cilde neredeyse değeceği için (turuncu ok) yakın tıraş ve kazıma olur !!!
@ihtilaf üstad, dik açıya çıkmak demek alt tablanın cilde daha çok yaklaşması demek değil mi ? Ben mi yanlış anlıyorum.
www.BarbarosRazors.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: