Düşük Sermayeli İş Planı
Arkadaşlar, komşular selamlar...

Birçoğunuzun bildiği gibi Samsun'da bir garip öğrenciyim. Bu sıralar bazı sebeplerden ötürü kendimi ciddi bir boşluğa düşmüş hissediyorum. Kendimi müzik ve tiyatroya verdim. Fakat bugün bir arkadaşım ufak tefek bir iş kurmak istediğini söyledi bende Kitapçı açalım diye konuya atladım. Kafamdaki düşünce önünde ufak bir alanı olan, içi de ufacık sadece kitaplarımızı ve çay ocağımızı koyabileceğimiz bir dükkan olsun yeter diyorum. 2. el kitapları alıp bunları kiralık veya satılık olarak değerlendirebiliriz. Ön taraftaki masalarda insanlar aldıkları kitapları okuyabilir çay-kahve içebilir. Bir nevi Kitap Cafe tarzı bir düşünce oluştu kısacası. Eğer ki böyle bir iş yaparsak batma-iflas etme gibi bir kaygım olmasın istiyorum, netice de öğrenciyim ne kadar dibe batabilirim? Düşük sermaye ile girebileceğim bir iş önerisi olan var mıdır? Eğer ki bu iş yapılabilir bir işse prosedür nasıldır, kitapları tedarik edebileceğimiz bir yer var mıdır?
tamerkamisli.blogspot.com
tum malıyetlerınızı hesaplarken
her ay min 100tl muhasebecı parası
her ay kıranızın burut toplanımın %20si kadar stopaj
(700 lira kira öderken 200dü örneğin)
her ay 350 lıra cıvarı bağkur
+vergılerınız
+her sene defter parası
+yazarkasanız
gibi maliyetleride dikkate almadan yola çıkmamanızı öneririm
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
McOrco üstadın dediklerine katılıyorum ve ekliyorum.
Güzel bir iş aslında fakat yaşadığınız şehrin okuma alışkanlığı ve oranıyla alakalı bir durum kitap işi. Ne kadar ucuza kitap satarsanız satın okumayan bir yerde kime kitap satacaksınız.
Yakın bir arkadaşım Kitapçı, sadece kitap satıyor çoğunluk ikinci el, kar oranlarının düşüklüğünden yeni kitap alıp sermayesini bağlamak istemiyor.
Hani sürümü olan bir şey olsa oda yapılır. Döngü hızlı olacakki bağladığınız para geri dönsün ama yok olmuyor. Genelde uğrarım yanına, işten anlamasam da gözlemlediğim kadarı ile çok az kitap satılıyor ve komik rakamlarla.Satılan kitapların tamamı kar olsa yinede o masraflar zor çıkar.
Yaklaşık 15 yıldır bu işin içinde, dükkan kirada, iki ortaklar.
İşleri maalesef iyi değil daha bu gün konuştuk bağkura olan borçları oldukça kabarık. Sonuç olarak ikiside geçiniyor ama ona geçinmek demekte pek doğru olmaz.
Ama sizin aklınızdaki birazda kafe tarzı bir yer bu belki birşeyler kazandırabilir size. Diğer taraftan çok iyi iş yapan çay ocaklarınıda biliyorum buda düşük sermayeli bir iş becerebilirseniz bu daha karlı bence.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Üniversiteden iyi not tutan arkadaşlardan ders notlarını alıp bunları çoğaltan ve satan arkadaşlarımız vardı, iyi para kazanmışlardı Smile
neyazıkkı katmadeger saglayacak her yola basvurulmalı
bir bilgisayar konulup çıktı almak isteyenlere çıktı almalısınız
fotokopi çekmelisiniz fax göndermelisiniz
ders notu tedarikide fotokipiye göre oldukça fazla kar sağlar
şeffaf dosya satılmalı (2.50 liradan 100 adet alıp tanesini 50 kurustan satarak küçük ötesi karlarla)
bunalara delirip sizle uğraşmayacak civarda kırtasiye olmamasına dikkat edilmeli

dısarı atılan masa ıcın ıkıde bırde beledıyeye ısgalıye odemek gerek
dısarı masa atmasanız cafe olarak kım ugrar bılmıyorum
şuan aklıma geldi tüm güncel dergilere abonelik ile
müşteri çekebilir bahsettiğiniz tarzda bir yer
chip aboneliğimi kapattım
8 lira yerine 1 liraya çay içip o ayın chipini okuyabileceğim bir yer olsaydı bende giderdim

ama maliyetlerinizi ayda 300 lira kadar arttırır buda... Sad
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Arkadaşlar önerileriniz için teşekkürler, foruma yazma fırsatı bir türlü bulamamıştım. Sanırım kitapçı tarzı düşünüp ona göre ruhsat alınırsa bazı şeyler ilerde önümüzü tıkayacak. Biz ufak, şirin bir dükkan bulabilirsek cafe ruhsatı alarak bir duvarı yine komple kitaplıkla kaplayacağız, tema yine Kitap Cafe olacak yani. Isıtmamız kuzine ile olacak, kışın üzerinde kestane falan da yaparız Smile Şimdilik böyle güzel bir düşüncemiz var, umarım gerekli şartları sağlayabiliriz.
tamerkamisli.blogspot.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: