Rotasyon
Komşular tıraş rotasyonunuz ne durumda?

Ben hergün, ne giyeceğimi seçer gibi, jilet makine sabun ve tıraş sonrası ürününü kombine ediyorum. Günlük açıdan oldukça zaman kaybı olsa da her gün keyifli ve yeni bir tıraş deneyimi yaşıyorum. Ancak zaman ksıstı sebebiyle buna son verip, en azından, haftalık bir rotasyon yapmayı düşünüyorum.

Özellikle makine, sabun ve fırça seçeneğini sabitleyip, en azından seçim sebebiyle uğradığım zaman kaybını ekarte etmeyi amaçlıyorum. Böylece bir kere kullanıp bir kenara bıraktığım kremleri tüketmeyi planlıyorum.

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ve rotasyonunuzu ne şekilde ayarlıyorsunuz?

Sent from my iPad using Tapatalk
Her gün tıraş olmuyorum 2 veya 3 günde bir genelde akşamları zaman problemim olmuyor, makine ve fırça sabit.
Fırçada artık rotasyona girecek Semogue 1305 den sonra.
Jilet, sabun ve krem rotasyonda fakat onlara da önceden karar verilmiş oluyor son anda canım farklı kokuda bir sabun çekmezse.
Tıraş aralarındaki zaman dilimi, bir sonraki tıraşımı hangi ürünlerle olacağıma karar vermem için fazlasıyla yeterli oluyor Smile
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

28.08 - 01.09. 2013 arası kombinasyonum:

Isana Pure bristle fırça
Cella Crema sapone
Gillette Fat Boy adjustable
Feather jilet

Bebak acıbadem sütü
Esmen zeytin kolonyası

Sent from my iPad using Tapatalk3ejyveqe.jpg
Hergün tıraş oluyorum haftada 5 gün.

Rotasyon için birkaç aydır uyguladığım yöntemi paylaşayım.

Telefonuma Random Number Generator yükledim. Haftasonu krem ve sabun dolabından sayı kadar verip rastgele bir sayı çektiriyorum çıkan sıradaki krem veya sabunu o bir hafta kullanıyorum.

geçmiş haftalarda kullandıklarımı yeni çekilişe katmıyorum tamamı bitene kadar , ki bitmiyor Smile

1 hafta tıraşın avantajı da krem veya sabunla daha fazla tecrübe kazanıp daha çok tanımak oluyor. Öbür türlü günlük değiştirince karışıyor.
ilginc bir yöntem üstad. benim kafamda su soru isareti olustu. her sabun ile her after shave uyumlu olmaz. o durumda programin size verdigi secimi atliyormusunuz?
misal: il coloniali sabun ve pro raso after shave bence hic gitmez...
https://www.flickr.com/photos/97998395@N05/

https://instagram.com/onuresko/
(28/08/2013, Saat: 11:55)deVille Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 28.08 - 01.09. 2013 arası kombinasyonum:

Isana Pure bristle fırça
Cella Crema sapone
Gillette Fat Boy adjustable
Feather jilet

Bebak acıbadem sütü
Esmen zeytin kolonyası

Sent from my iPad using Tapatalk3ejyveqe.jpg

Dün itibariyle yukarıdaki takımlarla yapmış olduğum tıraş maratonunu bitirmiş bulunmaktayım.
Yorumlara gelirsek:

Cella: köpürtme ve uygulama esnasındaki o müthiş badem kokusu ve durulamadan sonra ciltte bıraktığı temiz sabun kokusu ile her zaman sahip olmak istediğim bir tıraş sabunudur. Nemlendirme ve koruyuculuk açısından ise üst sınıf bir sabun olan Cella, bulunduğu takdirde mutlaka alınıp rotasyona alınması gereklidir diye düşünüyorum.

Gillette Fat Boy Adjustable makina: 50 yıllık bir makinanın halla kullanılabiliyor olması inanılmaz bir şey. Ben ikinci el aldım haliyle... Muhtemelen torunlarıma dahi yetebilecek bir tıraş malzemesi. Jilet tutuşu olsun, sağlamlığı olsun, dış görünüşü olsun her açıdan mükemmel bir alettir. Ben oldukça memnunum, her geleneksel tıraş severin dolabında mutlaka bir tane olmalı. Hala da bir tane daha alıp yedeklemeyi düşünüyorum.

Feather bıçak: tıraş bıçaklarının sultanı, söylenecek fazla söz yok. Ne desek boş alıp mutlaka denemeniz gerekiyor. Sadece sakalı kesiyor, cildinizde bir alıp veremediği yok. Tek kelimeyle mükemmel ve en yakın tıraşı sağlıyor. Bulunulan anda mutlaka stoklanması gereken bir bıçak.

Isana Pure bristle fırça: çok fazla bir şey beklememeli. İnce knot çapı ve zayıf kılları ile bir çok sabun ve kremde başarısız olan bu fırça Cella ile çok güzel bir uyum sağladı. Aşırı sabun yüklemesi yapılmadığından sabunu idaresi kullanmanıza olanak sağlıyor. Ancak fırça ve su seçen sabunlarda pek başarılı değil.

Esmen zeytin kolonyası: derecesi düşük olsa da(60 derece) oldukça ferahlatıcı ve fresh bir kolonya. Bir hayli uçucu bu sebeple parfüm kullanılmasına da olanak sağlıyor. Sevimli bir şişesi ve rengi var. Fiyatına göre oldukça başarılı bir kolonya.

Bebak acıbadem sütü: tıraş sonrasında ve öncesinde cildi rahatlatan hoş kokusu ile Cella ile inanılmaz uyumlu bir krem. Tek kötü yanı paraben içermesi onun dışında severek kullandığım bir üründür.

yga8ade4.jpg

02 - 09.09.2013 tarihli rotasyon

JAGUAR 803 fırça

Gibbs hassas ciltler için Tıraş kremi

Personna platinium

Merkur 38C barber pole makina

Rebul ice kolonya

Kiehl's razor Bump balsam

Bende bu hafta perma-sharp ile yeşil astrayı rotasyona aldım, keskinlik, konfor neye deniyor şimdi anlıyabileceğimi düşünüyorum.
(03/09/2013, Saat: 18:24)deVille Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yga8ade4.jpg

JAGUAR 803 fırça

Gibbs hassas ciltler için Tıraş kremi

Personna platinium

Rebul ice kolonya

JAGUAR 803 fırça

Sapının plastik olması ve düz silindir yapısı sebebiyle el sabunluyken kayıyor. Plastik üzerindeki boya en ufak bir darbede çizilip alttaki ham plastik ortaya çıkıyor. Bir haftalık kullanımda bile oldukça çirkinleşti. Ama boyama yapılarak kişiselleştirilebilir. Silindirik sap yapısı sebebiyle ben de barber pole deseninde boyamaya karar verdim.

Gibbs Hassas Ciltler İçin Tıraş kremi

Hızlı bir köpük elde ediliyor. Koruyuculuğu tatmin edici olsa da kayganlık yönünden oldukça zayıf. Kokusu ise fresh ayrıca çok hafif bir lime ve limon küfü kokusu da hissediliyor. Fırçaların güzel kokmasını sağlıyor. Break in işlemi için kullanılabilir. Fiyatı ise çok düşük. Bu sebeple tercih edilebilir.

Personna platinium İsrail jilet

Bu jilet forumda neden tercih edilmiyor anlamış değilim. Keskim ve bir o kadar da konforlu bir tıraş sunuyor.bıçağı ters yüz ederek aynı kalitede 4 Tıraş çıkartabiliyor. Yurtdışı alışverişlerinde bir kutu da bundan sipariş etmekte fayda var.

Daha önceden bu makine ile ilgili izlenimlerimi yazmıştım sanıyorum 34C ile aynı kafaya sahip. Sapındaki işçilik oldukça başarılı. Ağırlığı ve tutuşu oldukça dengeli. 34C alırsam ileride sadece HD sapı sebebiyle olacaktır. Tıraş kalitesinin aynı olduğunu düşünüyorum.

Rebul ice kolonya

Forumda da oldukça beğenilen, erkeksi ve ferah kokusuyla oldukça başarılı bir tıraş sonrası üründür. Özellikle 444 balsam ile birlikte müthiş bir uyum göstermektedir. Şiddetle tavsiye olunur.

Hassas sivilceye ve battığa müsait bir cildiniz varsa mutlaka denmemelisiniz. Gün içerisinde de sıklıkla kullanabilirsiniz. Cildi rahatlıyor, gerginliği alıyor. Şap kullanıyorsanız ancak şapın gerginliğini sevmiyorsanız mutlaka denemelisiniz

10-17.09.2013 tarihli rotasyon a.k.a "tabacmania"
y9a2ahuj.jpg

Fatip Grande
Polsilver yeni üretim
Jaguar 2003 tıraş fırçası
Tabac tıraş kremi
Tabac Soft aftershave
Tabac eau de cologne
Tariş tütün kolonyası
Tabac şekillendirici saç kremi