Yemek Tarifleri
dun sahte doner pılav yaptım Smile

gogus etlerını ıyı bilenmiş bır bıcakla doner gıbı ince ince dograyıp
teflon tavada yagsız kavurarak sahte donerımı yaptım
cok az tatlı kırmızı toz bıber ekledım tavuk yagını suyunu verınce

pılav olcum 1 e 1.5
once sehrıyelerı tereyagında kavurup
pırıcn ve su ılave edıp
demlenene kadar pısırıyorum

yanında ınce dılım tursu
domates ve bıberle servıs ediyorum Smile

bıberlerı ve domateslerı közlemeye üşendim
bunuda yaparsanız muazzam bir menu oluyor 1 saatden az zamanda Smile

2cihdti.jpg
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(01/10/2013, Saat: 23:17)deVille Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bifteğinizin hayvanın neresinden olduğu önemlidir mesela bir bonfile ve antrkot yapısı gereği ısgarada daha lezzetli ve yumuşak olabilirken kontrfile haşlamaya ya da fırına da güzel cevap verebilmektedir.

Sent from my iPad using Tapatalk

Bence kontrfile de hala ızgarada veya dökü tavada daha lezzetli oluyor. T-bone steak denilen biftek türünün de bir kısmının kontrfile olduğunu düşünürsek. Ama daha çok etin kalitesi ve yağlanmış olması önemli lezzet için ve maalesef bizim ulaşabildiğimiz etlerin çok kaliteli olduğunu söylemek biraz güç
(02/10/2013, Saat: 02:04)dt.krst Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01/10/2013, Saat: 23:17)deVille Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bifteğinizin hayvanın neresinden olduğu önemlidir mesela bir bonfile ve antrkot yapısı gereği ısgarada daha lezzetli ve yumuşak olabilirken kontrfile haşlamaya ya da fırına da güzel cevap verebilmektedir.

Bence kontrfile de hala ızgarada veya dökü tavada daha lezzetli oluyor. T-bone steak denilen biftek türünün de bir kısmının kontrfile olduğunu düşünürsek. Ama daha çok etin kalitesi ve yağlanmış olması önemli lezzet için ve maalesef bizim ulaşabildiğimiz etlerin çok kaliteli olduğunu söylemek biraz güç

Evet zaten haşlamaya da geldiğini söyledim ben de.

Orco niye hepiniz duvara bakarak yemek yiyorsunuz? Smile
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(02/10/2013, Saat: 10:58)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Orco niye hepiniz duvara bakarak yemek yiyorsunuz? Smile

Masayı çekmekle kim uğraşacak şimdi Big Grin
www.BarbarosRazors.com

Kişisel fikrim kontrfileden bir cacık olmaz, kaliteli etler arasında en sert kısımdır. Hele ülkemizdeki et kalitesini düşünürsek. İyi et yemek istiyorsanız sırasıyla fitilsiz bonfile(bonfile madalyon - fillet mignon), yoksa normal bonfile, o da yoksa antrikot. Antrikotta iyi mermer damarı misali yağlanma yoksa almayın. Bol yağından dolayı mangalda antrikot en lezzetlisidir ama bonfile kadar yumuşak olmaz. Tercih meselesi.

bakınız vasat/orta kalite antrikot:

dana-antrikot2.jpg

ideal/iyi kalite antrikot:
dana-antrikot1.jpg

Kasabınızdaki antrikot ilk resimden de daha az yağlıysa alınmaz değil ama antrikotun bol yağından gelen sulu lezzeti alamayacağınızı bilin, ayrıca bilmeyenlere kasaplar antrikot diye kontrfile kakalamayı çok severler. O yüzden emin değilseniz size gösterince "o kontrfile değil mi?" diye sorun anlıyormuş gibi, o zamanki anlık hareketlerinden dürüst olup olmadıklarını anlarsınız. Zaten zamanla neyin neye benzediğini iyice algılıyorsunuz.

Bonfile daha yumuşak bir kas olduğundan bu yağlanma durumuna bakmanıza çok gerek yoktur, ama kasaptan kasaba et lezzetinde fark olur o yüzden hep farklı yerlerden deneyerek alın, ki zaten fitilsiz bonfile satan kasap bulmak da zordur. Balıkesir taraflarında yaşayanlar çok şanslı, oraların eti çok lezzetli mesela.

Bir de yiyecekseniz/alacaksanız t-bone yerine varsa her zaman porterhouse biftek alın. T-bone'da kontrfile kısmı çok, bonfile kısmı az olur, porterhouse'da daha fazla olur. Dolayısıyla daha üst sınıf bir biftektir ve genellikle bir tanesi 600-700gr çeker. Tabi böyle şeyler yarım ekmek döner yemenin bile artık lüks olduğu ülkemizde(yetmez ama evetçiler sağolsun) iyice hayale kaçmaya başlasada, an geldiğinde kazıklanmamak için önemlidir.

Buyrun güzel bir porterhouse videousu:

Karnıbaharı çiçeklerine ayırdım

Tuzlu su içerisinde 10 dakika kadar haşladım, Çok haşlayınca dağılıyor buna dikkat etmek gerek.

Bir kapta

2 Yumurta
1 Çay bardağı süt
Göz kararı un
Tuz
Karabiber
Kırmızı biber
Kekik

Bunları karıştırdım, karışımın biraz boza kıvamında olması gerekiyor ki karnıbaharın üzerinde kalabilsin.

Teflon tava içine 1 su bardağı kadar ayçiçek yağı koydum

Karnıbaharları yumurtalı karışımın içine daldırdım her tarafını buladım.

Oradan hooop tavaya. Tavada fazla çevirmedim dağılmasın diye, bir tarafı iyice piştikten sonra diğer tarafını çevirdim.

Üzerine de sarımsaklı yoğurt ile servis.

foto11F0raf3_zpsef483b62.jpg
www.BarbarosRazors.com

Bir de bonfile ve antrikot'u asla asla asla dövdürmeyin.1-1,5 parmak kalınlığında kestirin. Yoksa kasap öyle çok görünsün diye düz biftek döver gibi kağıt gibi yapar, mukavva mı yediniz et mi yediniz anlamazsınız. Pişmiş olduğunda etin için pembe kalmış olmalı, kahverengi değil.
(02/10/2013, Saat: 11:24)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir de bonfile ve antrikot'u asla asla asla dövdürmeyin.1-1,5 parmak kalınlığında kestirin. Yoksa kasap öyle çok görünsün diye düz biftek döver gibi kağıt gibi yapar, mukavva mı yediniz et mi yediniz anlamazsınız. Pişmiş olduğunda etin için pembe kalmış olmalı, kahverengi değil.

Bende tam ondan dert yanacaktım, bahsettiğiniz vasat antrikotu bile bulmakta zorlanıyorum bazen, arkasından da bulduğum antrikotu birde dövüyor, adam önce bir sorar döveyimmi diye. Ben uyarmasam mahvedicek eti.
www.BarbarosRazors.com

(02/10/2013, Saat: 11:29)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02/10/2013, Saat: 11:24)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir de bonfile ve antrikot'u asla asla asla dövdürmeyin.1-1,5 parmak kalınlığında kestirin. Yoksa kasap öyle çok görünsün diye düz biftek döver gibi kağıt gibi yapar, mukavva mı yediniz et mi yediniz anlamazsınız. Pişmiş olduğunda etin için pembe kalmış olmalı, kahverengi değil.

Bende tam ondan dert yanacaktım, bahsettiğiniz vasat antrikotu bile bulmakta zorlanıyorum bazen, arkasından da bulduğum antrikotu birde dövüyor, adam önce bir sorar döveyimmi diye. Ben uyarmasam mahvedicek eti.

Ben bonfileyi kendim bütün alıp temizliyorum. Antrkot daha büyük cüsseli olduğundan dilim alıyorum her seferinde kasap dövmeye kalkıyor dokunma diyorum. Özellikle market kasapları et konusunda çok cahil. Eğer yolunuz düşerse İstanbul küçükçekmece meydanındaki kasaplardan et alın biraz pahalıdır ama dimlendirmeden et kesinlikle vermezler, hepsi çocukluğundan beri kasaplık yaparlar, etten anlarlar etten anlayan müşteriyi de severler.

Ayrıca kalın kestirme konusunda da katılıyorum. Etin suyu kalın kesimde içnde hapsoluyor.

Küçük bir et pişirme sırrı vereyim.:

Dondurucuya girmemiş eti düz bir satha yayın

Üzerine öğütme tuzundan tercihinize göre serpin, tercihe. Taze çekilmiş kalın karabiber de ekleyebilirsiniz

Döküm tavayı çok yüksek ateşte iyice kızdırın. Kömür ızgarası ise teli iyice ateşin üzerinde bekletin

Etleri bir seferde ızgaraya/tavaya yerleştirin

Pişirme tercihinize göre rare 3 med 4 welldone 5 dakika bir yüzü pişirin bu arada ete kesinlikle müdahale etmeyin (üzerini bastırma, altını kontrol etme).

Diğer yüzü de aynı şekilde belki 30 40 saniye daha az pişirin.

Afiyet olsun.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: