Yemek Tarifleri
@KAYHAN Bey ellerinize sağlık, yoğurt çok güzel görünüyor. Müsaadenizle bir şey sormak istiyorum. Mayalanma için üzerini örtmeden önceki sıcaklık mı 42-43 derece olacak? Bilmediğinden soruyorum, 6 saat mayalanma süresi uzun değil mi? Bu süre zarfında ekşime meydana gelmez mi?
(19/04/2018, Saat: 14:53)FurkanErdem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @KAYHAN Bey ellerinize sağlık, yoğurt çok güzel görünüyor. Müsaadenizle bir şey sormak istiyorum. Mayalanma için üzerini örtmeden önceki sıcaklık mı 42-43 derece olacak? Bilmediğinden soruyorum, 6 saat mayalanma süresi uzun değil mi? Bu süre zarfında ekşime meydana gelmez mi?

@FurkanErdem komşum mayayı koyarken olan derece,ben yaklaşık 5 buçuk altı saat gibi alıyorum buzdolabına sonuç tatminkar oluyor belki yaz döneminde uzun kalması sonucu etkileyebilir.
(19/04/2018, Saat: 11:02)KAYHAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @SKYBRAVE Ziya kardeşim keşke yakın olsaydında ikram edebilseydim.Ama yapmanızı tavsiye ederim.

Ayhan abi düşünmen bile yeter. Teşekkür ederim. İnşallah yolumuz o taraflara düşerse alacağım olsun. Eşim de yoğurdu evde yapıyor ama hiç böyle güzel gözükmüyor ne yalan Big Grin Big Grin Big Grin
(19/04/2018, Saat: 17:53)KAYHAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @FurkanErdem komşum mayayı koyarken olan derece,ben yaklaşık 5 buçuk altı saat gibi alıyorum buzdolabına sonuç tatminkar oluyor belki yaz döneminde uzun kalması sonucu etkileyebilir.
Anladım üstadım. Sizin metodu deneyeceğim. İnşallah sizinki gibi güzel olur Smile
(21/04/2018, Saat: 00:30)FurkanErdem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anladım üstadım. Sizin metodu deneyeceğim. İnşallah sizinki gibi güzel olur Smile

Hocam olmaması için sebep yok,yeterki aldığınız süt iyi olsun birde ilk defa yaptığınızda doğal yollarla yapılmış bir maya ile başlayın kolay gelsin.
Atom meze tarifi
Merhabalar Komşular
Evlerde kalmamızın tavsiye edildiği bu günlerde mutfakta biraz daha fazla vakit geçirmeye başladım , Fırsat buldukça severek yaptığım mezelerle ilgili paylaşım yapmak istiyorum .
Oldukça kolay ama lezzetli bir meze . Benim favorilerimden .
Atom
Malzemeler
Süzme yoğurt
Sarımsak
Acı biber (kuru veya taze , ikisi aynı anda kullanabilirsiniz )
Zeytinyağı
Tereyağ
Ceviz

d35babf66fed96ae91454308c4435e70.jpg
Kurutulmuş biner kullanırsanız sıcak suda 5 dk bekletin yumuşasın .
Önce biberleri çekirdeklerinden ayırıp doğrayıp zeytinyağında kavuruyoruz
405bc14e4ffdcbe71df8cbca74eeecca.jpg

Biberler biraz kavruldular öldürmeden , Ardından sarımsak ceviz tereyağı ve pul biberi ekliyoruz

c20f6afa597bdaa8c4d844fb661c27e1.jpg

Tereyağ köpürüp eridiğinde hazırdır , sarımsak ve cevizleride çok öldürmezsek daha lezzetli oluyor

5f077b3d555976f0d4b4b3f6d9f73ee8.jpg

Son olarak süzme yoğurdun üzerine tavamızı döküyoruz afiyet olsun
167c15323e26a5534d21b1fa6629e0e4.jpg
Look Sharp - Feel Sharp - Be Sharp
(15/03/2020, Saat: 20:50)MetsGo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...

Oh be komşum canımız çekti valla ellerinize sağlık afiyetler olsun . Tarif içinde teşekkür ederim.
Bu konuyu daha önce görmediğim için üzüldüm ellerinize sağlık Smile
Forumun en güzel konusu olarak ilan ediyorum
... Jilet
Ağzımın suları aktı vallahi. Ellerinize sağlık @MetsGo komşum fırsat olduğunda bende denemek istiyorum. Yeni tariflerinizi de bekliyor olacağım.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: