Yemek Tarifleri
(05/04/2015, Saat: 17:21)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu başlığı kapatmak lazım, insanı sürekli yemek yemeye ve yeni tarifler öğrenmeye itiyor =)
home-cured-corned-beef.jpg
Bu sefer kendi tarifim olmasada güzel gözüken bir tarifi paylaşmak istiyorum. Yemeğimizin adı Corned Beef. Salamura veya konservelenmiş dana eti de diyebiliriz. Türkiye'de yapan yer hiç görmedim fakat güzel pişirilmiş bir tandır gibi yumuşacık ve lif lif bir et diyebilirim. Eti bozulmadan nasıl saklarız diye düşünen Avrupa ve Britanya halklarının bulduğu bir tarif bu ve kökeni tam olarak bilinmiyor fakat şuan Britanya adasında özellikle İrlanda da oldukça popüler bir lezzet. İsterseniz didiklenmiş etinizin yanına güzel bir patates salatası yapın, isterseniz yanına patates kızartıp güzel bir bira açın veya yeşillikler ile hazırlanmış güzel bir sandviçe koyun seçim tamamen sizin. Yanı aslında bu bir yemek tarifi değil de daha çok dilediğiniz her hangi bir başka tarifte kullanabileceğiniz lezzetli bir malzemenin tarifi.
dsc_0777.jpg
Benim ev sevdiğim hali yukardaki gibi fırınlanmış ve üzerine bol taze maydanoz serpilmiş patates ile servis edilen hali, bunun yanına bir de güzel bira açınca tam bir öğlen yemeği oluyor Smile

Yabancı tarifleri bol miktarda olsada ben bizim damak tadımıza daha yakın bir tat yakalamıştır diye https://kulaktandolmatarifler.wordpress....rned-beef/ bu adresteki hanımefendininkini veriyorum. Daha yapmaya fırsatım olmadı fakat çok güzel gözüküyor Big Grin

Aslında et salamurası bizim bildiğimiz pastırmanın çemensiz hali değil midir? Kaya tuzunun ete iyi yedirilmesi ve etin sıkılarak suyun tamamen atılması ile yapılan.
Acta est fabula, plaudite.
(05/04/2015, Saat: 21:04)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında et salamurası bizim bildiğimiz pastırmanın çemensiz hali değil midir? Kaya tuzunun ete iyi yedirilmesi ve etin sıkılarak suyun tamamen atılması ile yapılan.

Pastırma ile Corned Beef her ne kadar aynı amaç için üretilmiş iki teknik olsalarda (etin saklanma ömrünü uzatmak) aynı şey sayılmazlar. Pastırma eti kurutarak saklama ömrünü artırıp çemen ile lezzetlendirirken Corned beef salamura yoluyla saklama süresini arttırıyor. Ette hiç bir şekilde su kaybı yok. Yani bu et kuru bir et değil. Yediğiniz zaman aynı tandır gibi normal sulu taze bir et yemişsiniz hissi veriyor.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

(05/04/2015, Saat: 23:31)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Pastırma ile Corned Beef her ne kadar aynı amaç için üretilmiş iki teknik olsalarda (etin saklanma ömrünü uzatmak) aynı şey sayılmazlar. Pastırma eti kurutarak saklama ömrünü artırıp çemen ile lezzetlendirirken Corned beef salamura yoluyla saklama süresini arttırıyor. Ette hiç bir şekilde su kaybı yok. Yani bu et kuru bir et değil. Yediğiniz zaman aynı tandır gibi normal sulu taze bir et yemişsiniz hissi veriyor.

Denemiştim, gayet lezzetliydi; ancak yapılırken et suyu eklendiğini düşünmüştüm. Kendimiz pastırma yaparken antrikotu kaya tuzuna buladıktan sonra sudan arındırmak için üzerine ağırlık koyup bir kaç gün dinlendiriyorduk. Tahminimce bunda benzeri bir işlem yapılmıyor.
Acta est fabula, plaudite.
(06/04/2015, Saat: 07:59)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Denemiştim, gayet lezzetliydi; ancak yapılırken et suyu eklendiğini düşünmüştüm. Kendimiz pastırma yaparken antrikotu kaya tuzuna buladıktan sonra sudan arındırmak için üzerine ağırlık koyup bir kaç gün dinlendiriyorduk. Tahminimce bunda benzeri bir işlem yapılmıyor.

Verdiğim linkte tarifi var eğer incelemek isterseniz. Bunda üstü kapancak şekilde tuzlu suyun içine yatırılan et 1-2 hafta civarı buzdolabında bekletilip sonrasında 4-5 saat düdüklü tencerede pişiriliyor. Elimizde de pembe, lif lif ayrılmış ve uzunca saklanabilen bir et oluyor =)
-Grace Hopper

(06/04/2015, Saat: 11:30)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Verdiğim linkte tarifi var eğer incelemek isterseniz. Bunda üstü kapancak şekilde tuzlu suyun içine yatırılan et 1-2 hafta civarı buzdolabında bekletilip sonrasında 4-5 saat düdüklü tencerede pişiriliyor. Elimizde de pembe, lif lif ayrılmış ve uzunca saklanabilen bir et oluyor =)

@Strath,bildiğimiz tuzlu su mu yani kaya tuzu vs değil galiba su ve tuz oranı nedir yaklaşık
Hocam bozulmaz değilmi 1 haftada ciddi denemek istiyorum
@straht pişirdikten sonra ne kadar saklanabiliyor ? uzunca bir süreyi biraz açar mısın ?
www.BarbarosRazors.com

(06/04/2015, Saat: 11:49)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @straht pişirdikten sonra ne kadar saklanabiliyor ? uzunca bir süreyi biraz açar mısın ?

Komşum eğer salamura işlemi bittikten sonra suyunu süzüp pişirmeden dolaba kaldırırsan 1-2 hafta derin dondurucuda 6 ay civarında. Eğer pişirip dolaba koyarsan 10 gün civarında dayanıyor. Asıl Avrupalıların ve Amerikalıların kullandığı gibi salamuradan sonra konservelerseniz ve güneş görmeyen kuru bir ortamda oda sıcaklığında bile 20 yıla kadar tazeliğini koruyabiliyor. İnternette 15+ yıllık konserve corned beef bulup yiyen insanların paylaştıkları anılar var. Fakat bu et bizim için geleneksel bir şey olmadığı için bol miktarda yapıp konserveleyip saklayacağınızı sanmam, yapıp taze taze yemek lazım Smile
-Grace Hopper

Arkadaşlar şu aletten kullanan var mı? Genelde bu tip elektrikle pişiren aletler lezzetli yapmaz ama merak ettim kullanan varsa diye.

MAG_4234624.jpg
http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektron...-163430602
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(29/04/2015, Saat: 12:27)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar şu aletten kullanan var mı? Genelde bu tip elektrikle pişiren aletler lezzetli yapmaz ama merak ettim kullanan varsa diye.

MAG_4234624.jpg
http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektron...-163430602

Lordum genelde bu tür şeyler  büyük bir hevesle alınıp 1-2 kere kullanılıp sonrasında kenarda bekleyen ürünlerdir Smile çalışma mantığı güzel ama sonuç değişmez. 2 kişilik yemek için kimse o kadar uğraşmaz   Confused
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!
Döküm tava merakım epey yol aldı
Kırmızı,beyaz et derken bir gün ev de balık denedim
Ertesi gün evdeki tüm halı,perde,tül ve örtüler yıkamacıya gitti
Bende kendimi piknik tüp ve tavayla birlikte bahçede buldum.

Konturfile dedikleri böbrek kısmın dışındaki kısım tava da güzel oluyor.Bonfile daha kuru kalıyor.Etin kenarlarında yağ olmazsa kuru kalıyor mutlaka biraz yağlı katman gerekiyor

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: