Yemek Tarifleri
WOK tava kullananız var mı?
Yakın tıraş gibisi yoktur..
(23/12/2014, Saat: 17:39)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı: WOK tava kullananız var mı?

Buyurun benim Smile
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(23/12/2014, Saat: 17:39)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı: WOK tava kullananız var mı?

Her zaman
e mail adresim tipsol@me.com

Cızlayan et parçaları veya sebzeli tavuklu noodle yaparken vazgeçilmezimSmile
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Paslanmaz çelik mi karbon çeliği mi?
Kapaklı mı kapaksız mı?
28 mi 36 mı?
(23/12/2014, Saat: 18:06)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paslanmaz çelik mi karbon çeliği mi?
Kapaklı mı kapaksız mı?
28 mi 36 mı?

Elimdekilerin biri emaye kaplı diğeri ise döküm demir. İkisi de kapaksız. Üstad hayırdır bu sorular niye Smile
-Grace Hopper

(23/12/2014, Saat: 18:09)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elimdekilerin biri emaye kaplı diğeri ise döküm demir. İkisi de kapaksız. Üstad hayırdır bu sorular niye Smile
WOK tava alma arefesindeyim Straht, huyumdur, bir şey almadan once b.kunu çıkarana kadar araştırırım.. Wink

Bir de granit olanlar çıkmış.. Seçenek bol olunca insan karar veremiyor. Sanırım ısıyı en iyi ileten karbon çeliğinden olanı. Onun da paslanma derdi var malumunuz. Bir de pahalı oldukça..
(23/12/2014, Saat: 18:16)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı: WOK tava alma arefesindeyim Straht, huyumdur, bir şey almadan once b.kunu çıkarana kadar araştırırım.. Wink

Bir de granit olanlar çıkmış.. Seçenek bol olunca insan karar veremiyor. Sanırım ısıyı en iyi ileten karbon çeliğinden olanı. Onun da paslanma derdi var malumunuz. Bir de pahalı oldukça..

Üstad aynı huy bende de var bazen iyi mi kötü mü kestiremiyorum özellikle teknolojik aletler alırken araştırmayı tamamlayana kadar ürünün yenisi çıkıyor Big Grin

Granit olanları bende gördüm fakat anladığım kadarıyla onlar yekpare granit değil aynı Fırça sapı yapılan TruStone gibi granitin tozu ve çeşitli yapıştırıcılarla yapılmış bir versiyon. Her ne kadar üretime geçmeden testlerden geçmiş olsalarda bence ne kadar az kimyasal o kadar iyi.

Ne yazıkki mutfak malzemeleri çok pahalı olabiliyor fakat döküm demir bir wok tava ve döküm demir bir ızgara tava ile mutfakta pek çok lezzetli şey pişirebilirsiniz. 1 kere verin en iyisini alın sonra aklınızda kalmasın. Paslanma olayını sorun etmeyin, emaye kaplı kaliteli bir tava ile bunu çözebileceğiniz gibi klasik döküm demir tavalarıda güzel bir seasoning işleminden geçirip sonra her kullanım sonrası güzelce kurulayıp yağlayarak saklarsanız sıkıntı olmuyor. Tek dikkat etmeniz gereken eve gelen ve döküm demirden anlamayan dişilerin her bulduğunu deterjanla yıkamasını veya makineye atmasını engellemek Big Grin

Staub bu döküm demir işindeki en iyi denen markalardan biri fakat basit bir ızgara tavası 250-300 lira 37 cmlik wok tavası 600 lira olabiliyor. İşe iyice kendinizi kaptırıp 1000 liraya 2-3 mutfak gereci almaktansa yanılmıyorsam Esse'nin kendi malı olan Lava adlı markayı deneyebilirsiniz. Bir Staub veya Le Creuset olmasa da bizi tatmin edecektir.
-Grace Hopper

(23/12/2014, Saat: 18:06)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paslanmaz çelik mi karbon çeliği mi?
Kapaklı mı kapaksız mı?
28 mi 36 mı?

Ne pişireceğinize bağlı bu soru aslında. Özellikle uzakdoğu yemekleri ve fried noodle hedefleniyorsa paslanmaz çelik yeterli. Aslında benim deneyimlerin en güzel pişirenlerin en uyduruk tabiri caizse teneke diyebileceğimiz woklar olduğu oldu. Bakın Çin'de de hiç bir yerde karbon çeliği kullanmıyorlar. En uyduruk woklarda yapıyorlar. Burada olay ısının iyi iletimi. Ondan sonra kullandığınız yağ önemli. Eğer ben yağı da az kullanacağım diyorsanız en güzeli bir Tefal wok alıp hiç bir şeyi kafaya takmamak.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(23/12/2014, Saat: 18:55)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ne pişireceğinize bağlı bu soru aslında. Özellikle uzakdoğu yemekleri ve fried noodle hedefleniyorsa paslanmaz çelik yeterli. Aslında benim deneyimlerin en güzel pişirenlerin en uyduruk tabiri caizse teneke diyebileceğimiz woklar olduğu oldu. Bakın Çin'de de hiç bir yerde karbon çeliği kullanmıyorlar. En uyduruk woklarda yapıyorlar. Burada olay ısının iyi iletimi. Ondan sonra kullandığınız yağ önemli. Eğer ben yağı da az kullanacağım diyorsanız en güzeli bir Tefal wok alıp hiç bir şeyi kafaya takmamak.

Eşim uzakdoğulu ve evde devamlı uzakdoğu yemeği pişiyor. Dolayısı ile wok en çok kullandığı şey, sizinde bahsettiğiniz gibi kendi memleketinden getirdiği teneke gibi bi malzeme oldukça basit bir metal ne oldunu bilmiyorum ama harika lezzetler çıkıyor o wok dan.

Sent from my iPhone using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: