Yemek Tarifleri
Cevaplar için teşekkür ederim. Hecha biraz pahalı geldi Lava fiyatıyla öne geçiyor benim için.
@mornetto, Konya'da beysehir yolu uzerindeki petrolun ustkati disinda nerede ne yiyelim? Tarif/oneri var mi Smile

[quote='mornetto' pid='53376' dateline='1375893213']
Makarna pek çok ülkede ve kültürde vazgeçilmez bir yemek yahut nasıl nitelendirirseniz..

Bizim mutfağımızda da önemli yeri olan makarnayı acaba sade bir şekilde mi yiyoruz yoksa gerçekten sosları ile canlandırabiliyor muyuz, ben bir tane tarifle başlamak istiyorum..
Kolay yumurtalı patates kavurma

Bu atıştırmalık tarif klasik yumurtalı patatesten farklıdır daha kolay ve kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Yaklaşık yarım saatte hazır olur. 1 kişilik tariftir. Tam öğrenci işi.

Malzemeler

4-5 küçük veya 2-3 orta boy patates
1 orta-iri boy soğan
4-5 diş sarımsak (Sarımsak sevmeyen koymayabilir ama lezzet katıyor)
2 yumurta

Patatesleri tavla zarı boyutunda ufak küpler şeklinde doğruyoruz. Daha küçük veya büyük değil. Soğanları da biraz daha büyük olarak kare şeklinde. Sarımsakları da orta kalınlıkta dilimliyoruz. Çok ince dilimlemeyin yanar.

Bir teflon tavaya 5-6 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve istediğiniz oranda tereyağı ekleyip kızdırıyoruz. Patates ve soğanı büyük ocakta orta harlı/harlı ateşte güzelce kavuruyoruz. Yeteri kadar tuz, karabiber, tatlı toz biber ve pul biber ekliyoruz. Pişmeye başladıklarında sarımsağı da ekliyoruz. Patates ve soğanlar bir nevi kızarmış hale gelecekler. Boyutları çekip, soğan tanelerinin kenarları kızarmaktan kahverengileşmeye başladığında, sarımsaklar kahverengiye dönmeye başladıklarında olmuştur. Yaklaşık 15-20 dakikalık bir kavurma. Bunun derecesi size bağlı. Hafif haşlanmış gibi sevip erken de alabilirsiniz, iyice kuruya yakın kızarmış hale gelmelerini de bekleyebilirsiniz.

Sık sık karıştırmayı unutmuyoruz ki her parça güzelce pişsin tavaya yapışmasın. Olduğunda bu şekilde de yiyebilirsiniz ya da, buna iki tane çırptığınız yumurtayı ekleyip hızlıca kısa süre yumurtaları da kavurup, pişmelerini sağlayıp ateşten alarak da yiyebilirsiniz. Yumurtalı yaparsanız hem karbonhidrat hem proteinli bir yiyecek olarak daha zengin ve doyurucu olur. Ama sadesi de güzeldir.

Evde hiçbirşey olmadığı zaman bu karışıma sonlara doğru biraz da taze yeşil soğan ekleyerek lezzetli bir makarna harcı elde edersiniz. Özellikle taneli makarnalara iyi gider. Tabi sınır sizsiniz harca baştan bezelye de ekleyip, küp beyaz peynirle sonlandırırsanız, makarna harcı olarak daha da zenginleşir. Ama ilk başta soğan ve patates deneyin. Sadece soğan ve patates kavurmasından böyle bir lezzet çıkmasına şaşacaksınız.

Bu basit tarif özellikle evde yemelik hiç bir şey olmadığı gece kazıntıları zamanlarda iyi gider. Haliyle orta ağır, tek boyutlu bir yemek. Yanında cacık veya basit bir yeşil salatayla tüketmeniz midenizi ferahlatacaktır. Afiyet olsun. Deneyen olursa yorumunu yazsın.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(25/05/2014, Saat: 22:38)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kolay yumurtalı patates kavurma

Soğanı sarımsağı severim ama ben bunu soğan- sarımsaksız olarak yiyordum. Soğan-sarımsak katarak da denenebilir. Güzel oluyor, tavsiye ederim ben de.
(26/05/2014, Saat: 00:31)mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Soğanı sarımsağı severim ama ben bunu soğan- sarımsaksız olarak yiyordum. Soğan-sarımsak katarak da denenebilir. Güzel oluyor, tavsiye ederim ben de.

Evet o yumurtalı patates tarifi oluyor. Biraz daha farklı. Patatesler kavrulmak yerine yağda kızartılıyor, daha bol yumurta eklenip börek gibi pişiriliyor. Buna göre hazırlama süresi 2 kat daha uzun ve daha ağır bir yemek.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Bozulmuş sütlerinizi atmayın derim..

Sütünüzü bir tencereye boşaltın,

İçine iki yemek kaşığı yoğurt, yarım çay bardağı sirke koyun

Kaynatın..

Süt kesilmesi gerek.

5 dk daha kaynatın ve soğumaya bırakın.

tülbente döküp içine tuz ekleyip suyunu süzmeye bırakın.

Hani duvara asılan şekliyle.

Çörek otu ekleyip afyetle yiyebilirsiniz..

Bu yapımda sirke kullanmazsanız LABNE peyniri üretmiş olursunuzWink
agy3y7ej.jpg

Israrlarımıza dayanamayıp bir döküm tavada ben aldım bugün.
e mail adresim tipsol@me.com
4-5 adet havucu rondonun rendesinden geçirilip tavada zeytinyağı ile kavuruyoruz. Pişen havucu soğuduktan sonra 2-3 diş sarımsakla yeteri kadar hazırladığımız sarımsaklı yoğurtla karıştırıyoruz. Lezzetli bir havuçlu salata elde ediyoruz.
Yahu beyler bilen lütfen paylaşsın,

Aylardır şu sosun tarifini arıyorum.

Şu popeyesin Huh

osr78o.jpg
o sos olmazsa hiç bir şeye benzemez o tavuklar.

Sırrı bilinse adam tükkanı kapar

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: