Yemek Tarifleri
(19/04/2014, Saat: 18:12)osisis Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum şef bıçağı olarak ilk şef bıçağım yerli sürdövbısaydı.
Sonra sırasıyla Wüsthof,Kai Premier,Wenger Santoku ve soyma bıçağı en son Karaca Mağazasından Damascus bir şef bıçağı aldım.Bu bıçağın keskinliği kullanışlığı çok harika çıktı,körelmiyor gerçekten,keşke 15 yerine 20 cm olsaydı,ama ev için büyüklük de gayet iyidir
Bunun dışında nerde hoşuma giden bir bıçak bulursam alıyorum.
Mutfakta güzel bıçaklar kullanmak ayrı bir keyiftir.Biz bıçak konusunda Avrupa,Amerika ve Japonyaya göre çok gerideyiz.
Adamlar ergonomi,sağlamlılık ve kullanışlılık olarak çok iyi ürünler çıkarıyorlar.

karaca ilginç ,kime yaptırıyor acaba, baya da makul bir fiyatı var. Ağız alması, keskinliği bu diğer yazdığını markalara göre nasıl? 15cm çok küçük hakikaten 8"ten aşağı kullanamıyorum ben rahat. Wenger press miydi, dövme miyid, memnun muydun? Wüsthoff, kai ve wengeri biraz anlatırsan memnun olurum. Keskinlik, ağız alma, dayanıklılık, balans olarak.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(19/04/2014, Saat: 21:30)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: karaca ilginç ,kime yaptırıyor acaba, baya da makul bir fiyatı var. Ağız alması, keskinliği bu diğer yazdığını markalara göre nasıl? 15cm çok küçük hakikaten 8"ten aşağı kullanamıyorum ben rahat. Wenger press miydi, dövme miyid, memnun muydun? Wüsthoff, kai ve wengeri biraz anlatırsan memnun olurum. Keskinlik, ağız alma, dayanıklılık, balans olarak.
Karaca kime yaptırıyor bilmiyorum üstünde Karaca Damascus yazıyor sadece,aynı bıçağı yabancı bir sitede görmüştüm,muhtemelen aynı yerden geliyor.Ama dediğim gibi büyüklüğü 6''.Zaten ilk gördüğümde getiren adam nasıl 8'' ini getirmemiş dedim.Ama bıçağı aktif olarak kulanıyorum,keskinliği hoşuma gidiyor.Wengeri dövme diye aldım soyma bıçağıyla birlikte.Keskinliği haliyle bir damascus kadar değil yine çok iyi,en azından keskinliğini gayet iyi koruyor.Tabi ben bileme konusunda çok iyi değilim,genelde sadece masatlıyorum.Ben bıçağı çok iyi keskinlik ve bu keskinliğin korumasını kıstas alıyorum.Wüsthof elime geçen bıçaklar arasında çeliği bana göre en iyisiydi,Alman Malı deyimini gerçekten hakkediyor.Ama diğer bıçaklardan sıra gelmediği için bu bıçağımı sattımSad Diğer bıçaklar olunca çok fazla kullanamıyordum.Ama şimdi keşke satmasaydım diyorum.Zaten uyguna vermiştimSmile
Son bıçak KAİ premier,ilk kutudan çıkardığım zaman kılları jilet gibi kesiyordu,muhteşem keskinliği var,elde tutuşu çok iyi.Aslında KAİ nin Shun Kaji modeline göz dikmiştim ama alacağım zaman stokta yoktu hala da yok.Yalnız bu bıçakalr çok iyi olmasına rağman çok hassas ve narin yapıya sahip.Çeliği dövmeye göre yumuşak.Çok ağır işlere ve darbelere gelmiyor.Onun için gözüm gibi bakıyorumSmileAma wüsthof'un çeliği bende çok sağlam olduğunu hissettiriyor.Ama işte damascusların keskinliğini diğer bıçaklarda pek görmedim.
Tabi bunun yanında almasamda incelediğim bıçaklar da oldu,zwilling,viktorinox,wmf,ikea bıçakaları,Bursada yaşadığım için girmediğim bıçak dükkan kalmadı zaten,bıçak şehri zaten.
Demir döküm tava tavsiyesi olan bir komşumuz var mı? Markalar arasında fark olur mu? Olmazsa ilk gördüğüm tavayı alacağım.
Esse'den almıştım, iş görür. Yağlayıp fırında pişirmenize de gerek yok (işlemin adını unuttum Smile ) mühim olan temizlik meselesi ki benim için hala soru işareti. Ama öyle ya da böyle muhakkak herkesin bir tane demir döküm tavası olmalı.
(02/05/2014, Saat: 19:16)Suhulet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Demir döküm tava tavsiyesi olan bir komşumuz var mı? Markalar arasında fark olur mu? Olmazsa ilk gördüğüm tavayı alacağım.
Kendi halinde bir sitede detaylı bir bilgilendirme görmüştüm
mutlaka okuyun derim.

http://www.yeraltimutfagi.com/mutfak-ici...ve-tencere
@suhulet

Benim bildiğim fark oluyor.

Dökme demirin üzerine emaye kaplamalıları var bu sıralar pek çok mağazada bildiğim kadarıyla.
Nispeten ucuz olan bazılarında ise dökme demir değil de aluminyum dökme üzeri emaye kaplamaydı yanlış hatırlamıyorsam.
Dökme demirin direk kaplamasızı daha makbul bence. Bende Hecha var, ben memnunum lakin biraz ufak, 2 adet orta boy bifteği ancak alıyor.
Seasoning işlemini kendiniz yapabilirsiniz.
Bir tanıdığım Le Creuset kullanıyor, çok pahalı olmasa bende bir tane almayı düşünebilirdim Hechanın üstüne.
www.BarbarosRazors.com

(02/05/2014, Saat: 19:16)Suhulet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Demir döküm tava tavsiyesi olan bir komşumuz var mı? Markalar arasında fark olur mu? Olmazsa ilk gördüğüm tavayı alacağım.

Esseden alınabilir Lava veya hecha(tavsiye edilir) olabilir ben esse kullanıyorum gayet kaliteli zaten üzeri kaplama geliyor seasoning işlemine gerek yok ben kullanıyorum çok memnunum diğer kaplamasız saf demir döküm olan ile zaten uğraşamazsınız kullanıma hazırlanması ardından temizlenmesi ve muhafaza edilmesi zordur kaplamalı olanı eti yaptıktan sonra içine sıcak su koyun ve bırakın bu işlem tavanın yağını ve yapışan parça var ise onları söker hiçbir şekilde tavayı kazımayın yumuşak bir sünger yardımı ile temizleyin ve mutlaka çok iyi kurulayın mümkünse yağlı bir kağıda sarıp kaldırın. Afiyet olsun
Bende Lava var. Fabrikası da Eskişehirde. İşçilik olarak tatminkar iç ızgara döküm çapakları tam olarak temiz değil bendekinde, belli ki ona çok özenilmemiş. Ama iş pişirmeye gelince son derece başarılı bir tava. Isıyı çok güzey yayıp muhafaza edebiliyor.

Bendeki şundan,

http://www.hepsiburada.com/liste/lava-iz...d=60000268

özellikle dikdörtgen aldım ki üzerinde pişirdiğim sebze garnitürlerini de en kenar kısmına çekebileyim sıcak kalsınlar. Baya büyük ve çok ağır bir tencere. Evet estetik olarak üzerinde çok uğraşılmamış ama iş fiyat performansa geldiğinde kendisinin 2-3 katı fiyatlı ürünlere göre gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Bu fiyata bu böy döküm ızgara çok iyi, evde mangal keyfi yaşatıyor.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Bende Lava, Hecha ve Esse var. Hechaya iyi bakamadım, paslandı. Üçü de iyi bence.

Sent from my iPhone using Tapatalk
(02/05/2014, Saat: 19:23)puchacz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Esse'den almıştım, iş görür. Yağlayıp fırında pişirmenize de gerek yok (işlemin adını unuttum Smile ) mühim olan temizlik meselesi ki benim için hala soru işareti. Ama öyle ya da böyle muhakkak herkesin bir tane demir döküm tavası olmalı.

Demirdöküm tavalarda aslında temizlik gayet basit şöyleki ızgara henüz sıcakken içine sıcak su koyup tekrar ocağa koyup içindeki yanmış atıklar,yağlar yumuşayıncaya kadar kaynatır,tahminen 4-5 kadar.
Sonra sabuna bile gerek kalmadan yumuşak bir temizleme fırçaylayla ovalayıp varsa yine sıcak suyla durulayın.Hem tavanız hasar görmez hem de fazla yorulamdan bu işi halletmiş olursunuz.
Tava önerisi olarak Lava'dan hariç başka bir yerli markamız daha var onlar da güzel işler çıkarıyorlar almadım ama gördüğüm kadarıyla işçilikleri Lava'dan daha iyi gibi.İsmini hatırlayamadım şimdiSad(
Bir kere detaylı olarak araştırmıştım,yurt dışında tabiri caizse okkalı markalar var ama bunlar henüz ülkemizde,bir de haliyle çok pahalı..
Başkasını bilmem ama çok sık kullandığım bir tava değil.
Ama evde olması gerekir.Bu yüzden yerli bir tava yeterli olur bence.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: