ALES
Arkadaşlar hiç bilmediğim bir konu hakkında bilenlere danışmak istiyorum. Yüksek lisans yapan veya yapmakta olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

1. Şimdi malumunuz ben artık sistemden çıkıyorum, mali müşavirlik stajı başlayacağım ve stajı 2 seneye düşürmem için yüksek lisans yapmam gerekti. Kafam allak bullak oldu. Ben eşit ağırlık mezunuyum ve üniversitede iktisat okudum. Ben aleste hangi sorulara tabiyim? Eşit ağırlık say1, say2, söz1 çözecek diyorlar fakat sayısalcılarda da aynı? Ya da çözeceğim sorular yüksek lisans yapmak istediğim bölümle mi bağlantılı? Atıyorum başka bir bölüm benim sözel puanımı isteyebilir mi?

2. Tezli-tezsiz yüksek lisansın ne gibi farkları ve artı-eksileri var?
THK Üniversitesinde bir tezsiz yüksek lisans programının ales puanı istemediğini gördüm?

3. Şimdi benim durumumda alese girmek mantıklı mı? Anllaşmalı bir ünide uzaktan yüksek lisans(tezsiz mi deniyor) ücretlerini biliyor musunuz?

Umarım kendimi anlatabilmişimdir.Smile
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
Hocam bildiğim kadarını cevaplayayım:

1. İktisat EA istiyor ama başka bir bölümde yüksek lisans yapacaksanız sözel ya da sayısal isteyebilir.
Çözdüğünüz sorulara göre puan hesaplanıyor. ea için say1 say2 söz1 çözmelisiniz. say1 ve söz1 katsayısı fazla olduğundan daha fazla puan getiriyor.

2. Resmi olarak aralarında fark yok, ikisi de yüksek lisans diploması alır.
tezli genelde akademik kariyer için, yüksek puan, düşük maliyet
tezsiz ise daha ziyade çalışanların tercihi, yüksek maliyet ve genelde kazanmak daha kolay.

3. alese girin en azından bi notunuz olsun, başvuru şansını sınava girmediğinizden kaybetmeyin.
thk da 3-4 bin civarı idi sanırım, 4-6 bin civarı genelde ama bu kısımı ben de merak ediyorum.
Hocam dediğinizi mantıklı bulup bugün bir kaç yayın aldım çıkmış sorular vs (o kadar kalem almasaydım iyiydi ama Smile)
Benimki düşük puan-düşük maliyet seçeneği olmalıydı üstad ama galiba böyle bir seçeneğim yok. Teşekkür ederim pars üstad cevaplar için.

Peki forumdaki Ankaralı arkadaşlardan Atılım Üniversitesi ya da THK üniversitesinde yüksek lisans yapan, tanıdığı olan var mı?
Hiç bir şey ummuyorum,
özgürüm..
Zorba
Burdan nacizane tavsiyemdir sakın ola ALES için kaynak ararken Yediiklim isimli yayınevine bulaşmayın. Sanırım ALES için en verimli kaynak yine ÖSYM'nin kendi soruları..
Hiç bir şey ummuyorum,
özgürüm..
Zorba
ben yapalı epey oldu, sınav sistemi değişmiş lakin tezsiz ve tezliyi açıklayabilirim. tezli yüksek lisansta 1 yıl ders alır, 2. yıl tez için koşturursunuz. normal üniversite harçları gibi ödemeleri vardır. derselerde hocalar birşey anlatmaz pek, öğrenciler hazırlar ve sunumlar yapılır. (enstitü ve bölüme göre değişebilir.) gündüzleri dersleri olur, giriş için hocaları iyi tanımanız yahut kısa vakitte epeyce ikna etmeniz gerekir. mülakatte egale edilemeyeceğiniz seviyede mezuniyet ve ales puanı almalınız, gerekir. tezsizde ise 1 yıl dersleriniz olur akşam saatlerinde, yıl sonunda bir bitirme sunumu yaparsınız. arada derslerde de küçük sunumlar yaparsınız. (bu da değişken yine). fiyatları üniversite ve bölüme göre değişir. 7-8.000 liradan başlar. maliyetli olduğu için başvuran çok olmaz, seçilme şansınız yüksektir. diplomada bir fark yok ikisi arasında da.

ben girdiğim yıllar, tasarı yayınlarının kitabından çalışmıştım. o vakitler iyiydi, şimdilerde ne oldu bilemiyorum.
(30/08/2013, Saat: 18:01)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burdan nacizane tavsiyemdir sakın ola ALES için kaynak ararken Yediiklim isimli yayınevine bulaşmayın. Sanırım ALES için en verimli kaynak yine ÖSYM'nin kendi soruları..

hocam nısanlım yedııklımle ogretmenlıge hazırlandı
suan kendı bolumunde Turkıye bırıncısı olarak atama beklıyor
cok kotu yayınlar degıller sanırım
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(30/08/2013, Saat: 19:15)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(30/08/2013, Saat: 18:01)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burdan nacizane tavsiyemdir sakın ola ALES için kaynak ararken Yediiklim isimli yayınevine bulaşmayın. Sanırım ALES için en verimli kaynak yine ÖSYM'nin kendi soruları..

hocam nısanlım yedııklımle ogretmenlıge hazırlandı
suan kendı bolumunde Turkıye bırıncısı olarak atama beklıyor
cok kotu yayınlar degıller sanırım

Ne kadar güzel bir sonuç elde etmiş ne mutlu size kutlarım.
Ben daha önce yediiklimin hiçbir kitabını kullanmadım bundan dolayı aşina değilim Editörler veya yazarlara göre fark olabilir hocam kpss yayınlarına daha çok özeniliyor olabilir bilemiyorum, benim bahsettiğim kitap şu gerçekten değmez:

Kitap_2065492.jpg
Hiç bir şey ummuyorum,
özgürüm..
Zorba

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: