Thiers Issard vs. Dovo Stainless
karbon olması dezavantaj değil tıraştan sonra peçeteyle kurulayınca kolay kolay paslanmaz.
Jiletli ustura başlangıç için iyi ama tıraş olmayı öğrendikten sonra çeliğe geçilmeli.
Square point yani kare olanlar çok tehlikeli dikkatli bile olsanız köşesi batıp çizebiliyor.
6/8 ve üzeri ölçü kayışlamayı kolaylaştırıyor.
TI süslü modeller bana tıraştan çok kolleksiyonluk gibi geliyor.
Taş kayış işin bir diğer zevki ama bilemeyi öğrenmeye gerek yok keskin usturayı touch up yaparak çok uzun yıllar kullanmak mümkün.
(25/07/2013, Saat: 14:34)porsuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence de Thiers Dovodan iyi. Bence Wacker, Revisor ve Böker de Dovodan iyi Smile Karbon çeliği olmasına rağmen Thiers çelikleri çok sert oluyor kolay bilenmiyor ama çok iyi tıraş ediyor ve uzun süre keskin kalıyor.

Maalesef son zamanlarda çok pahalı Thiers modellerinde bile kalite kontrolden kaçmış ürünler çıkabiliyor benim başıma da geldi. Mesela bıçak yamuk oluyor taşa oturmuyor. Bilemek zor oluyor normalden uzun sürüyor ve tecrübeli birinin nasıl bir hareketle bilemesi gerektiğini çözüp yapması gerekiyor. Sonuçta bilenince diğerleriyle aynı kalitede tıraş ediyor sadece ağızlar kötü ve çok bilenmiş görünüyor. Dovoda zaten hep vardı bu sorun.

Thiers historical modellerinde eskiden kalma sınırlı sayıda elde dövülmüş antika çelikleri kullanıyor. Şimdiki usturaları için yeni bir çelik yapmışlar ben denemedim ama kullananlar onu da çok beğenmişler.

Japonların klasik tipteki usturaları (kamisori değil) da çok iyi oluyor bunlar el değil kalıp işi olduğu için düzgünlüğü ölçüleri hepsinin kusursuz ve aynı oluyor. Onlar da artık üretilmiyor antika bulunabiliyor sanırım.

Kamisori olmayan Japonların klasik tip usturası nasıl birşey hocam? Foto, link var mı?
Thiers Issard alman çelik kullanmaktadir TYSSEN C135, karbon orani 1.35 normal ustura çeliginin karbon orani 0.6-1 orasinda.

DOVO çeligini degistirmedi ve ayni C06 çeligi kullaniyor. Avantaji, kolay islenmesi ve bicagi tam (içbukey)'hollow ground" yapabiliyorlar.

Thiers Issard usturalari daha sert ve zor bilenir, ve celik çok kirilgan oldugundan eskisi kadar oluklu degil yani ince islenmiyor yoksa makinada patlayabilir !
Avantaji ise, o usturaya daha ince agiz verilebilir.

Evet her ustura " tras hazir " yazilmasina ragmen degil, ve çoguna da ya bileme tas ya macunla kayis gerekir.

Thiers Issard lukslu model yapiyor ve Fabrikanin muduru Monsieur Reynewaeter XIX yuz.yilindaki fransa'nin altin donemini canlandirmak istiyor herhalde.
DOVO ise fazla ilgilenmiyor ve ayni" hamam ayni tas " dercesine "ayni ustura ayni kayis" devam etmektedir.

Fiyat konusunda farklar çok belli, bazen bir TI için 2 tane DOVO alabilirsiniz.

RALF AUST, BOKER ya REVISOR usturalar daha dikkatli bilenmis ve guzel eserler. Acemi iseniz ve ustura ile zorluk çekmek istemiyorsaniz bunlari tavsiye ederim.
Yeni başlayacaklar ne ölçü ile başlamalı peki 5/8 mi ?
Benim önerim 5/8 Round Tip

(28/03/2014, Saat: 13:02)Kaan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni başlayacaklar ne ölçü ile başlamalı peki 5/8 mi ?
www.BarbarosRazors.com

(28/03/2014, Saat: 13:05)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim önerim 5/8 Round Tip

Evet katiliyorumBlush
gifts and care de timor da var ? dovo 5/8 ın yanında nasıldır bır fıkrınız var mı ?
Böyle bir ustura inşallah bizede nasip olur.

http://coutellerie.pages.free.fr/IMG/jpg...p_doc_.jpg
Bence TI! Bariz bir şekilde üstün Dovo'dan. Ne açıdan mı? Vallahi, çok daha iyi tıraş ediyorSmile
"Sâdıkları tahkîr ile red kaide oldu
Hırsızlara ikram ü inayet yeni çıktı
Eyvah bu bâzîçede bizler yine yandık
Zîra ki ziyan ortada bilmem ne kazandık"

(Ziya Paşa- bayılıyorum bu adama!)
Konu kozmetikse TI bence de dovo dan daha ozenli yapilmis bir ustura fakat full hollow 5/8 bir ti ile dovo acikcasi tirasta herhangi birsey degistirmiyor. Ben ikisinde de tirasta bir fark goremiyorum.

Ben ustura karakterisigini daha cok tasa gore seciyorum. Yinede ayni grit kullanarak biledigim naniwa ile shapton arasinda bir fark hissedemiyorum. Coticule ile sentetik karsilastirinca oldukca ayirt edici oluyor.

Hepsi bi yana bence olay kozmetikse w&b 7/8 en guzeliSmile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Exellence Thiers dovme çelik ustura Kubilay 5 6,501 04/02/2019, Saat: 18:49
Son Yorum: helliox
Star Thiers issard 7 gun set (executive shaving) Aedan 2 4,637 04/08/2015, Saat: 23:38
Son Yorum: ohtararan
  sıfır dovo sollingen ustura d0vo 5 8,908 28/01/2015, Saat: 22:22
Son Yorum: Hasan Ali
  Thiers Issard 7 day set Hasan Ali 31 28,724 14/12/2014, Saat: 21:17
Son Yorum: ihtilaf
  Dovo ve Ern arasında seçim cosa_nostra 53 51,477 26/01/2014, Saat: 23:20
Son Yorum: cosa_nostra
  Dovo ustura puukko 9 22,393 05/03/2013, Saat: 21:45
Son Yorum: puukko
  Dovo ustura yapimindan gøruntuler haaydin 14 22,214 27/11/2012, Saat: 20:20
Son Yorum: Linq

Hızlı Menü: