OTOMOBİL
145s86.jpgÜstadım aslında sorun yolda sık görmekten dolayı değil. 1990'ların sonuna kadar pek çok otomobil 500 bin (hatta bazıları 1milyon km) gidebilecek şekilde üretiliyordu. 99'da başlayan konsolidasyon sonucu malzeme kalitesi düşürüldü; örneğin çeliğin yerini sac aldı, yürüyen aksamda çelik yerine alaşım veya alüminyum tercih edildi. Daha hafif daha iyidir dendi. Saab 9-5 yaklaşık 2,300 kg ve isveç çeliğinden. Passat ise 1500kg civarında olması lazım. Bugün 300bin kilometreyi gören araç nadirdir. Örneğin Saab 1 milyon km yapar motor değişmeden. Mercedes'in eski kasaları da keza aynı şekildedir. Örnekleri çoğaltmak mümkün ama bugün 'Das Problem' Smile alacağız 5 sene bineceğiz sonra ya değerinin yarısı kadar masraf yapacağız ya da yenileyeceğiz seçenek yok.

Eski modellerin iç dizaynındaki zenginliği artık göremiyoruz BMW'de bile full deri için individual paket almak gerekiyor. Ortak motor kullanımı monoton ve sıkıcı ve dar bir seçenek kartelasına mahkum etti tüketiciyi. Leon FR VW, Audi, Skoda'nın pek çok modelinde kullanılan motorları kullanıyor. Aynı motor Passat'ta da mevcut, bugün PSA grubu (Opel, Peugeot, Citroen) VW (Skoda, VW, Audi, Seat) ve Fiat (Alfa, Fiat, Maserati, Jeep) pazardaki araçların motorlarının yaklaşık yüzde yetmişini teşkil ediyor. Hatta Mercedes bile Renault'dan motor alıyor. Bunu bazıları kabul edebilir, ben edemiyorum. Geriye çekik gözlü dostlarımız kalıyor (Japon ve Kore)
Üstadim buna "ampul teorisi" veya "ampul komplosu" diyorlar.
Planlı /Kasıtlı Eskitme; endüstriyel tasarımda kullanılan bir strateji ve yöntem olup ürünün belirli bir kullanım ömrünün ardından işlevini yitirmesi olarak tanımlanabilir.
Bununla alakali bir belgesel var, tavsiye ederim.
Saygılar...
Kesinlikle katılıyorum ancak bilinçli tüketici bir gün kazanacaktır. Bir belgeselde eski tip fosil yakıtlı araçlara Amerika'da elektrikli motor takıyorlar

Mesela milli aracımız çıktığında sadece motorunu alıp eski araçlarımıza takabiliriz belki. Ne dersiniz hoş olmaz mı?

Herkes beğendiği ömrü dolmuş aracı tekrar kullabilir belki.

ASUS_Z012S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bir inşaat firması KITT'in replikasını promosyon amaçlı Cevahir Alışveriş Merkezi'ne getirmiş. Kara Şimşek meraklılarına Smile

ok1gNq.jpg
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Galiba M471, vw maslak servisinde. Meraklısı varsa bilgisine
2ldj5vd.jpg
Gelecek elektrikte Smile

rj1lhu.jpg
35jxs8j.jpg
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
(21/07/2017, Saat: 11:37)Gkn17 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadim buna "ampul teorisi" veya "ampul komplosu" diyorlar.
Planlı /Kasıtlı Eskitme; endüstriyel tasarımda kullanılan bir strateji ve yöntem olup ürünün belirli bir kullanım ömrünün ardından işlevini yitirmesi olarak tanımlanabilir.
Bununla alakali bir belgesel var, tavsiye ederim.
Saygılar...

https://youtu.be/BPFVcPmootQ
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Çok eski yıllarda araç parketmek
https://youtu.be/f0yp0oVERl0
https://youtu.be/oxBpJHbJGPI
http://alkislarlayasiyorum.com/m/content...zum-bulmak
Bir kaç yıl öncesine nazaran piyasa çok uçmuş. Biz de bir araba arayışı içerisindeyiz ama maalesef eli yüzü düzgün binilebilir bir araba almak bizim bütçemizi aşıyor. 2004 model clioyu 4 sene önce 12.500'e satmıştık. Şimdi 30.000 TL. Piyasa bu şekilde giderse araba aldırmayacağım. Taksi veya kiralık araç kullanmak çok daha kârlı. Benzini, bakımı, sigortası, kaskosu, muayenesi ile zengin işi olmuş araba sahibi olmak.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Otomobil Alımı Yardım Monsieur 41 17,365 14/09/2020, Saat: 09:46
Son Yorum: lim10
  Otomobil Ses Sistemleri Bilge_Kagan 5 2,984 19/07/2020, Saat: 00:44
Son Yorum: trooper_gs
  Otomobil Tavsiye theunnamed 12 16,674 11/10/2013, Saat: 22:12
Son Yorum: Hasan Ali

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: